Съвет при покупка на XC колело

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот diboya » Пон Юни 26, 2017 7:34 pm

Здравейте, дойде време да сменя старото колело с ново и ще ми е нужна помощ при избора. Старото колело е Sprint Apolot Elite 26'', но вече ми идва малко като размери и клас на компонентите. Колебая се между 27.5 и 29-ка. Доста четох за предимствата и недостатъците на съответните размери, но ще съм благодарен и вие да споделите мнение. Висок съм 1.82м, а теглото е 70 кг. Бюджетът за новото колело е 1500 лв.
А ето и някои модели към които съм се спрял:

1. https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... n-red-org/ - този модел го има в 27.5 и 29'', но ще се радвам да споделите мнение за компонентите

2.https://www.shockblaze.com/bg/bikes/R9- ... B1053.html - стар модел, но с доста добри части и доста леко, притеснява ме само , че вилката е с много малък ход - 80mm.

3.https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... -2017.html - модел от тази година, но по-ниския клас на Shockblaze

4.https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... -2017.html

5.https://www.pulse-cycles.com/bg/bikes/st-1/ - също го има в два размера. Като цяло само положителни неща съм чел за Pulse.

Ами това са колелетата, към които съм се насочил. Ще се радвам да споделите мнение и ако имате някакви други предложения в същия ценови диапазон.

Благодаря предварително :)
Поздрави
diboya
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 11:55 am

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот Lucky Loser » Пон Юни 26, 2017 10:18 pm

Mambo No. 5
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот anaydev » Пон Юни 26, 2017 10:52 pm

Ако в момента бях изправен пред тази дилема и аз както Лъки Позър подсказва щях да избера предложението на Pulse, а именно ST1
Pulse QRS 1 Army Green
Shockblaze R7 Elite 2013
Аватар
anaydev
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Апр 03, 2017 8:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот carmo » Вто Юни 27, 2017 8:26 am

Наличието на въздушна вилка и дистанционното и заключване (от кормилото), не е за пренебрегване. Предният венец дали ще е единичен, двоен или троен си зависи от твоето разбиране и нужди, а 27.5" смятам подходящ за ръста ти. Може да видиш и това http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... n-mat.html Имат го и в 29" версия.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот dzvonko » Вто Юни 27, 2017 1:46 pm

Всичко е въпрос на вкус. Личното ми мнение е:
Shockbalze-a R9 - много лека 29-ка (почти 2кг по-лека от Pulse-a, който пак ще е 29-ка заради ръста ти) Също така тази вилка Реба май можеше да се регулира от 80мм до 120мм - има теми из форума за това.
Shockblaze R7 - карам R7 Race 2017 и е уникално колело. А и в магазина и сервиза са винаги услужливи и обръщат внимание - обслужване 6+ Тези, които ти гледаш са по-доброто изпълнение и ще са още по-добри!
Всички Shockblaze са с по-добри вилки от Pulse-a
CUBE - мисля дори да не го коментирам - не си заслужава въобще.
Cross - малко по-добре от Cube, но не достатъчно
dzvonko
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Дек 14, 2015 4:20 pm

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот Petar_stoychev » Вто Юни 27, 2017 4:01 pm

Това R9 като компоненти ми не е хич зле ама като му видях геометрията ми стана лошо...

Аз ако трябваше да избирам бих избирал между R7 Team и Pulse
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот carmo » Вто Юни 27, 2017 6:28 pm

Petar_stoychev написа:Това R9 като компоненти ми не е хич зле ама като му видях геометрията ми стана лошо...



Еми то за това е намалено почти наполовина, белким някой го купи поне заради частите. Ясно е че рамката с тоя челен ъгъл... :banghead:
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот KhanAsparukh » Вто Юни 27, 2017 6:57 pm

Освен посоченото от другите 9ката може да ти е голяма. L е най-големия размер при този модел, а размер М не им е наличен (поне на сайта им).
KhanAsparukh
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 07, 2017 8:52 am

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот 2WBGST » Вто Юни 27, 2017 7:10 pm

Аз преминах от 26" на 29". Опасявах се в маневреността и трудности при задвижването. Но дори с 48-38-28 зъба курбел нямам проблем с 29" гази здраво и има страхотна инерция и при къса лапа и по-дълго кормило е без проблеми с маневреността, някакси е по-удобно от 26".
Забрави за 27,5" няма смисъл.
Това, което ти предлага Carmo e много балансиран велосипед - лек, маневрен, добре комплектован(нищо, че челната тръба не е конусовидна).
Аз обаче съм за 29" вариант. Пробвай го и ако си навит да даваш парите, твоя размер е 52 см - http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... v-mat.html.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот Petar_stoychev » Вто Юни 27, 2017 7:15 pm

2WBGST написа:Аз преминах от 26" на 29". Опасявах се в маневреността и трудности при задвижването. Но дори с 48-38-28 зъба курбел нямам проблем с 29" гази здраво и има страхотна инерция и при къса лапа и по-дълго кормило е без проблеми с маневреността, някакси е по-удобно от 26".
Забрави за 27,5" няма смисъл.
Това, което ти предлага Carmo e много балансиран велосипед - лек, маневрен, добре комплектован(нищо, че челната тръба не е конусовидна).
Аз обаче съм за 29" вариант. Пробвай го и ако си навит да даваш парите, твоя размер е 52 см - http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... v-mat.html.


Според мен 52см. ще му е голяма,аз съм 181 и L размер 48см ми е перфектна.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот 2WBGST » Вто Юни 27, 2017 7:22 pm

Petar_stoychev написа:Според мен 52см. ще му е голяма,аз съм 181 и L размер 48см ми е перфектна.
Второто ми колело ще е пак 52 см, аз съм 180/80 см, нямам никакви проблеми с височината, но при МТБ дължината на ТТа=60 см. Добре ще е и той да се пробва, но не вярвам да кара като пенсионер и да се гърби на малка рамка с колеми гуми.
Пробвах Extreme eco варианта на Cross, който е 54 cm и вече почти опира на чатала, но 52-ките са без проблеми. Въпреки всичко дори 54 см е на кантар, по лична преценка, вече ST=56 cm - НЕ СТАВА (за себе си говоря).
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот kanpopov » Вто Юни 27, 2017 9:34 pm

dzvonko написа:
Shockbalze-a R9 - много лека 29-ка (почти 2кг по-лека от Pulse-a, който пак ще е 29-ка заради ръста ти) Също така тази вилка Реба май можеше да се регулира от 80мм до 120мм - има теми из форума за това.

Не можеш да регулираш хода на вилките на велосипедите на Shockbalze, освен ако не си купиш допълнително съответното въздушно бутало.
От изброените препоръчвам ST1
kanpopov
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Окт 02, 2011 6:30 pm

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот diboya » Сря Юни 28, 2017 8:24 am

Благодаря на всички за отзивите и коментарите. Така като гледам Cube-a ще го отпиша.
carmo написа:
Petar_stoychev написа:Това R9 като компоненти ми не е хич зле ама като му видях геометрията ми стана лошо...



Еми то за това е намалено почти наполовина, белким някой го купи поне заради частите. Ясно е че рамката с тоя челен ъгъл... :banghead:


Тъй като не разбирам толкова много нещата, ми стана интересно какво точно и е на геометрията на р9-ката?

Също така искам да изкажете мнение и за този модел : https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... 16-Bg.html
Предлагат ми го втора употреба, но каран много малко на цена около тази която съм обявил. Това което ме притеснява е, че рамката е XL, a именно:
shockblaze.jpg
(108.85 KiB) 166 пъти


Като изключим това колело, изборът ми се свежда до Pulse ST1 и Shockblaze R7 Team 2017.

Поздрави
diboya
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 11:55 am

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот anaydev » Сря Юни 28, 2017 8:36 am

Мисля си, че рамката ако не ти е по мярка, останалото няма особено значение :dontknow:
Pulse QRS 1 Army Green
Shockblaze R7 Elite 2013
Аватар
anaydev
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Апр 03, 2017 8:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот Boyan1984 » Сря Юни 28, 2017 9:17 am

С твоя ръст, с този размер рамка, ти гарантирам че на първото каране ще се изкривиш и ще усетиш болки в кръста и раменете и ще проклинаш Вселената.
Аз съм 1.80 и карам рамка 18" (46 см седалкова тръба), която я усещам идеално. Предполагам че на тебе рамка 19"(48 см седалкова) ще ти е тамън.
52 см седалкова е твърде много.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот victortrt » Сря Юни 28, 2017 10:25 am

2WBGST написа:Аз преминах от 26" на 29". Опасявах се в маневреността и трудности при задвижването. Но дори с 48-38-28 зъба курбел нямам проблем с 29" гази здраво и има страхотна инерция и при къса лапа и по-дълго кормило е без проблеми с маневреността, някакси е по-удобно от 26".
Забрави за 27,5" няма смисъл.
Това, което ти предлага Carmo e много балансиран велосипед - лек, маневрен, добре комплектован(нищо, че челната тръба не е конусовидна).
Аз обаче съм за 29" вариант. Пробвай го и ако си навит да даваш парите, твоя размер е 52 см - http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... v-mat.html.

Каква е тази 29-ка с такъв курбел - Ареала Ърбън ли или класическа 29 - ка.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот carmo » Сря Юни 28, 2017 1:56 pm

diboya написа:Благодаря на всички за отзивите и коментарите. Така като гледам Cube-a ще го отпиша.
carmo написа:
Petar_stoychev написа:Това R9 като компоненти ми не е хич зле ама като му видях геометрията ми стана лошо...



Еми то за това е намалено почти наполовина, белким някой го купи поне заради частите. Ясно е че рамката с тоя челен ъгъл... :banghead:


Тъй като не разбирам толкова много нещата, ми стана интересно какво точно и е на геометрията на р9-ката?

Също така искам да изкажете мнение и за този модел : https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... 16-Bg.html
Предлагат ми го втора употреба, но каран много малко на цена около тази която съм обявил. Това което ме притеснява е, че рамката е XL, a именно:
shockblaze.jpg


Поздрави


Челен ъгъл 72 градуса е извън параметрите за МТВ, особенно ако се каниш да го караш по надолнище и оф-роуд. Дори по хоризонтален асфалт ще е трудно да отделиш ръце от кормилото, понеже лесно щу губи праволинейна траектория на скорост.

Офертата за линкнатата тук 9-ятка не е лоша за "пара и половина" -особено ако не е каран, но рамката ще ти е височка (ако кракът ти не е поне 90см). Ще ти е и длъжка, но може да смениш лапата с по-къса. Яхни го и пробвай как ти е на чатала, като си обкрачил рамката и здраво стъпил (с пети) на земята. Ако опираш :nono:
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот 2WBGST » Сря Юни 28, 2017 6:18 pm

victortrt написа:Каква е тази 29-ка с такъв курбел - Ареала Ърбън ли или класическа 29 - ка.
Ми какви да са тези гуми??? На 622 мм шини - се водят 29". Жалко че не си наблизо да ти дам да врътнеш едно кръгче с тез дебели, но и високи гуми, напомпани на max. Курбела не определя размера 29", това зависи от шините и гумите. Както и да е, от Cross са направили много добър байк, който аз карам само ИЗВЪНГРАДСКО с голям кеф! :D Да живее 29" - URBANA- :D .... Преди 2 години и Спринт и Крос масово пускаха 29-ки с 44 зъба курбели. Вярно е, че не е удачно да се катериш по стръмни баири с 48-38-28, но пък за черен път твърдака е без проблем.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот 2WBGST » Сря Юни 28, 2017 8:00 pm

Наш сънародник с FATbike твърдак, покорява Колумбийските Анди: https://www.youtube.com/watch?v=3sdDgCdLRlU
Не виждам проблем за Cross Areal Urban по черни планински пътища с тез дебели гуми
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот diboya » Сря Юни 28, 2017 8:19 pm

Преди малко пробвах Pulse ST1 L и като цяло ми допадна. Единственият проблем беше, че петите ми се удряха в рамката както пишеше в ревюто на колелото, от Pulse също знаят за този проблем, но уви няма какво да се направи. Мисля че все пак не е кой знае какъв проблем и с времето ще се свикне или поне така се надявам :dontknow: Мисля утре да го поръчам и да го яхвам :eyebrow:
diboya
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 11:55 am

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот iL Diavolo » Сря Юни 28, 2017 8:41 pm

Приятел го беше тествал и при него същото - " постоянно щял да мисли в какво положение са му петите , а не спокойно да си върти " , и се отказа .

Пулса си е много як , дано свикнеш с това .
!!! със скотовете съм !!!
Аватар
iL Diavolo
 
Мнения: 85
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 5:55 pm

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот carmo » Сря Юни 28, 2017 11:49 pm

Като посвикнеш да караш така, после и походката ти ще се адаптира и ще ходиш с петите навън. :rofl: Според стара мъдрост "във всяка шега има доза истина". При теб тя какъв % ще е?
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот diboya » Пон Юли 03, 2017 2:39 pm

В петък отново ходих да пробвам Pulse-a, но и този път краката ми се удряха в рамката и се отказах от него :crap: Поради тази причина в събота пробвах SB R7 Team 27.5''. Колелото ми хареса и не ми трябваше много време да го взема. Вчера го тествах в Западен парк и първите ми впечатления са отлични. Само не ми е ясно как на колело за толкова пари слагат възможно най-умрелите педали :dontknow:
Искам да благодаря на всички, които изказаха мнение и ми помогнаха в избора :beer:
diboya
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 11:55 am

Re: Съвет при покупка на XC колело

Мнениеот Lucky Loser » Пон Юли 03, 2017 3:45 pm

diboya написа:Само не ми е ясно как на колело за толкова пари слагат възможно най-умрелите педали

За да не ти го дадат изобщо без педали. Специално тази "част" хората си е сменят от велосипед на велосипед, понеже си имат едни с които са свикнали.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта