Няколко въпроса от начинаещ.

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Вто Апр 18, 2017 9:43 pm

Здравейте,търся си велосипед.Ще се кара по черни пътища и отъпкани пътечки в планината. Без скокове и екстремни спускания по стръмни склонове. Бюджета е Максимум 1200лв. Не съм много в час с велосипедните части затова реших да ви попитам какво ви е мнението за окомплектовката на този шокблейз:R7 RACE 27,5" 2016
Можели да се намери нещо по добро до тази сума? Държа спирачките и вилката да са предназначени за планинско каране.
Ако го купя с какво трябва да направя компромис?
И последно: къде има интересни маршрути,които са със малка денивелация на около 50-60км от Пловдив по които може да се кара 3 до 5 часа?
Поздрави за страхотния форум,доста полезни неща прочетох преди да се регистрирам :agree:
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Сря Апр 19, 2017 9:05 pm

Хора,пишете че можеби тези дни ще се купува колело.. :bowdown: Поне кажете мнение за вилката и спирачките. тази вилка ще държили по-скоростно каране по неравни планински пътеки? Защото четох че някои се разлуфтват по-лесно.
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот carmo » Чет Апр 20, 2017 9:23 am

вероятно имаш предвид това https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... 16-Bg.html
Комай има само най-малкият размер рамка, а правилният и избор е основополагащ. Прецени си става ли за теб? За цената си е добро, вилката също, щом "ще се кара по черни пътища и отъпкани пътечки в планината, без скокове и екстремни спускания по стръмни склонове." Вилка се разлуфтва не от работния си ход, а от съчетанието му с екстремни спирания.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Чет Апр 20, 2017 11:21 am

Да ,този модел съм харесал.Има и моя размер,бях в магазинът им и го пробвах.Тъй като ще се кара почти всеки уикенд интензивно ме интетесуваше най -вече вилката да не прави проблеми.За разлуфтването има логика това което казваш защото от тежеста на тялото при спиране се получава усукване във вилката.А тези спирачки загряват ли ако например от хижа Здравец до Пловдив се ползват интензивно.До сега не съм карал колело с хидравлика. Не се спускам по стръмни черни пътеки и склонове,но обичам да карам много бързо по горски пътечки с малка денивилация.
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот Alexi » Чет Апр 20, 2017 11:33 am

спирачките биват за такова каране ,вилката няма да се разлуфти лесно все пак е рокшок .. бих ти препоръчал ето този велосипед докато още го има :
https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8/R9-TEAM-2011-Bg.html
26ца е но всичко е много по висок клас ще е много по приятен за каране
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Чет Апр 20, 2017 12:00 pm

В момента карам 26ц. 1,85 съм висок и се чувствам по добре на 27,5ц. Този модел който предлагаш го видях в магазина когато бях. Наистина вилката е по скъпа и XT клас.. но е 26ц. Странното ми беше че малкия венец отпред е 27 зъба. Ще можели да се катери добре? Моят в момента е 22,но пък отзад големият е 30.
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот anaydev » Чет Апр 20, 2017 12:07 pm

Alexi написа:бих ти препоръчал ето този велосипед докато още го има :https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8/R9-TEAM-2011-Bg.html

Един приятел си го взе това колело и мога да кажа само едно: КЪРТИИИ :D

edit: Вземаш си само едни платформени педали (ако караш с такива) и си в играта
Pulse QRS 1 Army Green
Shockblaze R7 Elite 2013
Аватар
anaydev
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Апр 03, 2017 8:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот 2WBGST » Чет Апр 20, 2017 9:37 pm

pancho_villa написа:В момента карам 26ц. 1,85 съм висок и се чувствам по добре на 27,5ц. Този модел който предлагаш го видях в магазина когато бях. Наистина вилката е по скъпа и XT клас.. но е 26ц. Странното ми беше че малкия венец отпред е 27 зъба. Ще можели да се катери добре? Моят в момента е 22,но пък отзад големият е 30.

Щом си висок, значи си за 27,5". Вече има нови и то много добри модели(цена/качество) от колекция 2017 г. При стария модел курбела е с 42 зъба, новите са с 40 зъба например: https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... -2017.html
За каране предимно по черни пътища, който и Shokblaze да се вземе ще върши много добра работа.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот Alexi » Чет Апр 20, 2017 9:43 pm

то има ,но тоя велосипед бих го поставил в съвсем различен много по нисък клас .. 2 кила е по тежък ,целия монтаж е 1-2 класи отдолу ,файда от това че е 27.5 ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Чет Апр 20, 2017 10:05 pm

Всъщност,чуденето беше между двата модела 27,5. Не съм сигурен защото много не рзбирам,но май по-скъпото колело е с по хубави спирачки. И на мен ми направи впечатление ,че тежи повече това което е 2017. Не съм маниак на тема килограми,но напоследък се запалих да карам в планината и открих,че наистина има предимство колелото да е по леко.. Ами спрях се на тази марка заради цените,от Пловдив съм и тук има магазини на Коратек,Лидер,Орикс,Драг,Крос,Спринт, обиколих ги всичките и ми направи впечатление че цените са доста по надолу при Шокблейз, за един монтаж скорости,вилки и спирачки. Но аз много не разбирам и за това реших да ви питам, да няма някаква уловка,нещо което ми убягва..
А защо да е по-добре големия венец да е с по-малко зъби? Аз през седмицата ще ползвам колелото за работа и по вело алеите ще ми трябват повече зъби отпред да карам по бързичко.
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот stoicho85 » Пет Апр 21, 2017 5:52 am

Прочети малко за класовете компоненти, поръчай двете колела в магазина щом си от Пловдив и решавай на място най-добре.
За града няма смисъл да гледаш предавки според мен, по-добре гледай за катерене да има подходящи предавки.
stoicho85
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2015 4:53 pm

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот lord_chuldarkar » Пет Апр 21, 2017 2:47 pm

pancho_villa написа:В момента карам 26ц. 1,85 съм висок и се чувствам по добре на 27,5ц. Този модел който предлагаш го видях в магазина когато бях. Наистина вилката е по скъпа и XT клас.. но е 26ц. Странното ми беше че малкия венец отпред е 27 зъба. Ще можели да се катери добре? Моят в момента е 22,но пък отзад големият е 30.


Аз също съм 1.85 и карам 26ца ако избереш правилната рамка, кормило и лапа не мисля че ще има съществена разлика с 27.5 (пробвал съм на приятели).
Относно зъбите на курбела, на мен биха ми дошли зор, преди карах 28 с 36 отзад, в някой качвания ми идва нанагорно, гледам колегите въртят и се движат, аз ги настигам ама се моря. Отскоро карам с 26*36 по добре е, ама 22 или 24 отпред би било още по добре :)

От друга страна ако си силен в краката може и с 32 отпред (имам такъв познат даже мисля че отзад е с 34 или 32).

За размера като обобщение, щом си решил че искаш 27.5 вземай 27.5 50% от усещането как се държи колелото е от самовнушение :)
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Съб Апр 22, 2017 6:31 pm

Благодаря за съветите, то падна голямо чудене дали 26, 27,5 или 29 цола. Дали с мека или твърда рамка.. За сега съм се ориентирал за 27,5 с твърда. Обаче имам и едно друго чудене. До сега съм карал все велосипеди с евтини части и ми е трудно да направя разлика в усещането при каране с колело за 1200 и 800лв примерно. Ако сравняваме
https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... 16-Bg.html със по-евтин вариант:
http://maxcombike.com/bg/news/498-%D0%9 ... int-Apolon
ще имали ГОЛЯМА разлика в усещането между двата модела? Чудя се дали да спестя 450лв. За крос кънтри ще се ползва!?! :dontknow:
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот anio_g » Съб Апр 22, 2017 11:39 pm

Според мен, разлика ще усетиш. Най-малко от вилката и общото намалено тегло (2кг разлика). Каза ти се, че е наличен само ХS от шокблейза. Не, че аполона е лош избор, напротив. Ама се подготви за луфт във вилката.
Аз също съм 185-6 см и аполон 19'' 29 ми „заспива” на размер. Моят съвет е, ако имаш възможност, да купиш по-скъпият. Утре ще те хване крастата, този ХСМ ще те ядоса и ще дадеш разликата само за работеща вилка.
anio_g
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пет Авг 30, 2013 5:05 pm

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот kawasuna » Нед Апр 23, 2017 6:55 am

Ами имах Аполон ама 29ка,беше много добре,цента беше около 950лв.
750кинта за тоя си е добра оферта макар,че другия е по добра окомплектовка.Според мен пробвай 29ка,ти си висок мисля,че ще ти пасне повече.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Нед Апр 23, 2017 11:13 am

Според мен, разлика ще усетиш. Най-малко от вилката и общото намалено тегло (2кг разлика). Каза ти се, че е наличен само ХS от шокблейза. Не, че аполона е лош избор, напротив. Ама се подготви за луфт във вилката.
Аз също съм 185-6 см и аполон 19'' 29 ми „заспива” на размер. Моят съвет е, ако имаш възможност, да купиш по-скъпият. Утре ще те хване крастата, този ХСМ ще те ядоса и ще дадеш разликата само за работеща вилка.

Направи ми впечатление,че размера в сайта е малък,но в магазина им има моят размер. Пробвах го,добре се чувставам. Към 50см беше тръбата. Всъщност не става въпрос за окомплектовката с XCM,a XCR. И те ли не са много издържливи? И аз това си мисля,че ще ме хване крастата да го юркам повече и май Рокшока ще е по-добрия избор. Е, остана да го купя. Мерси на всички,които се включиха :agree:
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот carmo » Нед Апр 23, 2017 2:03 pm

:agree: да се похвалиш после с фотка. :)
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Нед Апр 23, 2017 5:35 pm

Намерих инфо за задния деарайльор (SHIMANO, M675, SLX), в което пише че на него има стабилизиращ превключвател за да не отскача веригата по неравни терени. Когато е включен това за сметка на нещо друго ли е !?! Предполагам щом са го направили с превключвател сами да избираме положението му,а не постоянно да стабилизира веригата значи в това положение ще окаже негативна работа на нещо друго.. или аз нещо не съм разбрал :dontknow:
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот Alexi » Нед Апр 23, 2017 6:24 pm

аз съм с точно тоя модел оптегач ,при включен стабилизатор малко повече сила се иска при натискането на лостчето на командата към по лека предавка ,не се усеща особено .. но разликата в скачането на веригата е осезаема и според мен всеки истински планински велосипед трябва да се оборудва с подобен дерайльор
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Нед Апр 23, 2017 6:45 pm

аз съм с точно тоя модел оптегач ,при включен стабилизатор малко повече сила се иска при натискането на лостчето на командата към по лека предавка ,не се усеща особено .. но разликата в скачането на веригата е осезаема и според мен всеки истински планински велосипед трябва да се оборудва с подобен дерайльор

В този форум преди малко намерих статийка,в която става въпрос за друг модел дерайльор. Там пише ,че когато се демонтира каплата превключвателя се изключва за да е по-лесно. При всички ли е така?
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот Alexi » Нед Апр 23, 2017 6:48 pm

да ,трябва да се изключи .. то е едно лостче просто
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Нед Апр 23, 2017 6:52 pm

ОК,благодаря ти, Alexi
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Вто Апр 25, 2017 11:56 am

Вчера ходих до магазина да купя шокблейза,но скоростите не му бяха настроени добре.. Уговорихме се днес да мина. Направи ми впечатление,че вилката(R.S. Recon) дори след заключване има ход който е много малък,можеби няколко милиметра. Това нормално ли е?
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот lord_chuldarkar » Вто Апр 25, 2017 1:26 pm

pancho_villa написа:Вчера ходих до магазина да купя шокблейза,но скоростите не му бяха настроени добре.. Уговорихме се днес да мина. Направи ми впечатление,че вилката(R.S. Recon) дори след заключване има ход който е много малък,можеби няколко милиметра. Това нормално ли е?


Нямам идея, но и моята реба има някакъв минимален ход след заключване.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот victortrt » Вто Апр 25, 2017 1:30 pm

Май при хидравличното заключване е така, но пък за сметка на това, може да се заключва в движение и при натисната вилка, което си е голяма удобство при каране. При механичното заключване няма толкова ход при заключено положение, но трябва да се слезе и тогава да се заключи вилката, за да не е потънала.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Вто Апр 25, 2017 5:20 pm

Явно това е нормалната работа на вилката,но отново имам нужда от съвет. Днес ходих пак до магазина и положението е следното: скоростите сменят много добре,НО когато е на среден венец отпред и на най- голямия(36зъба) отзад веригата престъргва в клетката на предния дерайльор. Когато се врътне леко жилото от командата пък започва да престъргва на голям венец отпред и най-малък отзад. Продавача твърди,че това е нормално и,че средния венец не се ползва с най-голям
венец отзад.. Не очаквах такова развитие на ситуацията и се разбрах с продавача ,че ще изчакам с покупката. В момента карам велосипед с 8с.к монтаж шимано Асера и такъв проблем нямам, мога да ползвам всички скорости без проблем. Знам ,че не се ползва голям с голям венец и обратно заради усукване,но за средния венец не би трябвало да е проблем. Звъннах на познат със трекинг колело с монтаж Деоре, при него отзад големия е 32зъба. На неговия велосипед веригата не престъргвана на нито едно положение. При вас как е положението? Как да постъпя?
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот victortrt » Вто Апр 25, 2017 5:59 pm

При 10 венеца отзад и този преден дерайльор не е нормално да се комбинира средна плоча с най голям венец според мен. Това е мтб, не е хибрид с 24 скорости.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Вто Апр 25, 2017 7:09 pm

При 10 венеца отзад и този преден дерайльор не е нормално да се комбинира средна плоча с най голям венец според мен. Това е мтб, не е хибрид с 24 скорости.

ОК,но параметрите на дерайльора сa: съвместимост с касета 10скорости и 42 зъба макс.на голямата плоча отпред. Тоест условията са изпълнени. Ако дерайльорът е по-висок клас ще се избегне ли този проблем?
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот victortrt » Сря Апр 26, 2017 9:08 am

Капацитета на предния дерайльор май се измерва с брой зъби отпред. Този е малък и със сигурност е с капацитет 18 зъба - от 24 до 42 зъба на курбела.
Няма според мен установен начин за измерване на капацитет при средна плоча и брой венци или зъби отзад, защото зависи от разстоянието между предните и задните венци например /при 29 ка и еднаква касета разликата между крайните положения ще води до по-малък ъгъл/.
Каквато и да е скоростната група, според мен средна плоча не се комбинира с най крайните венци, първо защото е излишно и второ, защото и да не стърже, усуква веригата и я износва.
Да не звучи поучително, но ако командите ти са разграфени просто гледаш двата индикатора да са в една и съща част на командата, но и да не са, това е логиката.
Иначе принципът на комбиниране на скорости е всяка плоча да се комбинира с няколко от съответстващите й по положение отзад венци. Като караш на средна и качваш на по-голям венец отзад, вместо да качиш на най-големия, трябва да смъкнеш на най-малка плоча и да върнеш една предавка отзад например.
Не съм по математиката, но имаш 24 -32 -42 отпред и 11-13-15-17-19-21-24-28-32-36 отзад.
32/36 е по-малко от единица, но щом имаш нужда от нещо по-леко от 32/32, то безпроблемните комбинации на 24 отпред с 28, 32 и 36 отзад са на твое разположение.
"Проблемната" комбинация ти се явява повтаряща с друга безпроблемна.
Сега ако си свикнал да не сменяш много отпред, е друг въпрос, но с 30 скорости се налага.
Между другото аз съм с 27 скорости и може и да не съм напълно прав, но смятам, че не е проблем това с предния дерайльор и по-добре да можеш да караш на най-тежката предавка, отколкото среден - най-голям.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот lord_chuldarkar » Сря Апр 26, 2017 10:50 am

мтб-то е със срам х0 2х10, ако съм на големия венец отпред, не мога да кача на големия отзад (но мисля че е въпрос на настройка), ако съм на малкия отпред и най-големия отзад и сменя предния, по спомен не стърже, но май издава някакъв звук.
на шосейката имам 5-6 позиции за предния дерайльор тя също е 2х10 и няма проблем.

Колегата правилно ти е казал, не е редно да комбинираш средната плоча отпред с всички отзад, както разбирам си с 3х10 система, може би е оферта да караш на 4-5 плочи отзад за всяка плоча отпред, примерно за средната нека бъдат 6, но най-крайните две по добре ги избягвай със средната отпред.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Следваща

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта