Няколко въпроса от начинаещ.

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот victortrt » Сря Апр 26, 2017 11:13 am

2 х 10 е по- различно от 3 х 10.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Сря Апр 26, 2017 7:14 pm

До сега съм карал само 3х7 и 3х8. Никога не съм имал проблем да комбинирам средния венец със цялата касета. Заради това съм си изградил стил на превключване (НЕ твърдя,че е правилен), да ползвам среден венец с голям отзад за да не преминавам на по малкия от пред, а тогава задължително пък се налага и смяна на венец от заданата касета. (просто това ми пести няколко превключвания,че и после трябва да върна пак) Това ми се е налагало примерно по черни горски пътища с не голяма денивелация където по принцип си карам по равно,но има чести леки изкачвания. Общо взето съм запознат със смяната на скоростите и не ползвам голям с голям и малък с малък. Мислех си,че и при касета с 10ск. няма да има пробем за комбинация среден отпред с голям отзад ,защото спрямо моята 8-ца и тази 10-ка ,от средата на касетата до големия отзад реално има един венец в повече. А пък при десятката венците са по-нагъсто (за това не съм сигурен щото окото ми не е толкова опитно,просто така ми изглежда) и това ме наведе на мисълта ,че раликата е малка. Разбирасе по- добрият вариант е да прежаля тази скорост и да си ползвам отпред голям с малък отзад. Можеби,това,че е с 10-ка ще ми промени стила на каране и ще избирам по друг начин предавките.
Мерси на всички, че се включихте в темата :agree:
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот Alexi » Сря Апр 26, 2017 9:00 pm

венците са по нагъсто на 10ката .. общата ширина на касетата е същата .. да опира веригата в предния дерайльор при кръстосана верига и рядко използвани комбинации минава за нормално ,но по принцип може да се настрои да не опира .. а може и да не може да се настрои ,зависи от конкретните рамка/дерайльор
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот victortrt » Сря Апр 26, 2017 9:45 pm

При бегъл поглед на модела е видно, че при тази рамка и дерайльор по скоро няма да може да се настрои така, че хем да може 2- 1, хем 3 - 10
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Пет Апр 28, 2017 7:00 pm

Ей за т'ва беше цялата дандания. :)


Взех велосипеда,но сега май ще имам повече въпроси.. :bigeyes: До сега съм карал само V-brake и не съм наясно с хидравликите. Като стисна лостчето на спирачката има малък ход при който не действа самата спирачка. При всички ли е така?
В магазина ми направи впечатление,че като завъртиш гумите и се вгледаш изглеждат все едно са малко криви, а продавача твърдеше,че "грайфера ме лъже" :D. В крайна сметка след като го купих го покарах и се оказа,че наистина има кривина и е доста досадно защото се усеща лека вибрация от това. Как да оправя този проблем? трябва да спадна гумата и да наместя вътрешната или нещо друго!?!
Прикачени файлове
1493398088894-1901479250.jpg
(454.69 KiB) 208 пъти
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Пет Апр 28, 2017 7:59 pm

Такаа, след по-обстоен преглед вече съм сигурен,че проблемът е в каплите ,а не в гумите.Предната е особенно зле! Макскома много са се изложили. Ще мина през магазина за да решим проблема,но очаквам да ме отсвирят така,че къде в Пловдив могат да ми ги центроват?
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот stoicho85 » Съб Апр 29, 2017 8:52 am

Може спиците да не са наплетени добре или гумата да не е центрована.
За всеки случай пробвай да спаднеш гумата, мажеш с течен сапун или веро и е надуваш пак, за да си сигурен че не е от нея проблема.
Иначе има Вело М, бг байк на ул Македония, Коцето в Тракия.
Спирачката е нормално да има малко празен ход.
stoicho85
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2015 4:53 pm

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Съб Апр 29, 2017 9:15 am

Може спиците да не са наплетени добре или гумата да не е центрована.
За всеки случай пробвай да спаднеш гумата, мажеш с течен сапун или веро и е надуваш пак, за да си сигурен че не е от нея проблема.
Иначе има Вело М, бг байк на ул Македония, Коцето в Тракия.
Спирачката е нормално да има малко празен ход.


Мерси за инфото. Сигурен съм,че проблемът е в каплата. Слагам си пръста близо до каплата и ползвам за упора вилката за да не мърда. Има едно място на което при въртене ,каплата ми стържи пръста и гледайки гумата отгоре се вижда как "бие" на една страна леко. Просто каплата не е центрована добре при наплитането на спиците. Велосипеда е 1200лв и тези малки и досадни проблеми не би трябвало да ги има ама.. Добър майстор и стенд ще оправят проблема.
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот nkc20 » Съб Апр 29, 2017 9:33 pm

Това обяснение на продавача с грайфера на гумите ми звучи абсурдно... Както и ми изглежда абсурдно да ти продадат велосипед с фабрично криви капли (другият вариант е да са се изкривили при тестване на велосипеда в магазина). Моите капли се изкривиха от комбинация от малко по-агресивно каране, това, че не съм особено лек и факта, че каплите не са особено здрави. Но при мен е друго... Според мен трябва да настояваш да ти ги центроват безплатно.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот radostinVn » Нед Апр 30, 2017 3:04 am

обезателно настояваи! всички български търговци на велосипеди си правят номерата....при мен го продадоха с дефектен курбел!...крив и ме лъгаха 2-3 седмици ,че трябвало да се покара и нз си ко ...накрая се ядосах и им го хвърлих ...писах един е-маил на кросс ...и човека от кросс на другия ден ми се обади сутринта и каза ,че ги е насмел! Супер доволен останах! прати ми част и всичко се оправи....а тея продавачите...са пробваха да ми кажат,че така щяло да си остане...всички лъжат! отиваи и си искаи!!!
radostinVn
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Нед Май 31, 2015 11:59 pm

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Нед Апр 30, 2017 8:04 am

Предполагам,че не са изкривени от тест защото гумите бяха абсолютно чисти и си личеше че не са карани. Даже го изкараха от склада и педали нямаше. Каплите са МНОГО леки и ми се струва,че при по агресивно каране винаги ще ми създават проблеми. Ще трябва да се науча сам да си ги центровам отвреме на време. Надявам се с Макском да се разберем за проблема в първия работен ден..
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот nkc20 » Нед Апр 30, 2017 8:26 am

Не, ще се наложи да ги смениш по някое време. Аз имам Драг Харди Про 2016 29" и каплите ми са много калпави. Леки са, но изобщо не са здрави и не са пригодени за човек дори с моите килограми - в момента съм 86-87кг. Явно българските производители пестят от някои компоненти, за да направят колелото с по-поносима цена.
Отиди да ти ги центроват, пробвай да покараш малко с тия капли, но ако прекалено често са криви, не си заслужава да оставаш с тях и ще трябва да си вземеш по-здрави.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот darki » Нед Апр 30, 2017 9:18 am

nkc20 написа: Аз имам Драг Харди Про 2016 29" и каплите ми са много калпави..


Ако шините са Mach1 Neo, това са много прилични шини за XC велосипед.
darki
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1555
Регистриран на: Вто Мар 17, 2009 12:57 pm

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот nkc20 » Нед Апр 30, 2017 9:29 am

darki написа:
nkc20 написа: Аз имам Драг Харди Про 2016 29" и каплите ми са много калпави..


Ако шините са Mach1 Neo, това са много прилични шини за XC велосипед.


Не са. :)
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот nkc20 » Вто Май 02, 2017 6:49 pm

Моя грешка - Mach1 Neo са... (Драг са си ги брандирали с тяхно лого)
Но не съм съгласен, че са доста прилични шини - при мен почти постоянно са криви, а съм с нормално за ръста ми от 194см тегло.
Почвам да се съмнявам да не би проблемът да е в главините и да съм ги изкривил тях.

П.П. Колегата да ме извини, че му разводнявам темата.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Няколко въпроса от начинаещ.

Мнениеот pancho_villa » Пон Май 08, 2017 5:58 pm

Колеги,бях в Макском и ми качиха каплите на стенд. Центровката я направиха пред мен и всичко е тип-топ. Имаше и една много неприятна вибрация при въртене на педалите когато съм на голям отпред и най-малък отзад. Проблема изчезна с донастройка на задния дерайльор. Рамката ми е много удобна все едно за мен е правена :)
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Предишна

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта