Каска за ХС

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Каска за ХС

Мнениеот madsnake » Вто Мар 21, 2017 1:22 pm

Здравейте,
карам един Bell, който не съм сигурен какъв модел е, но е вече старичък. Не съм имал падания с него, но на доста места четох, че подмине ли 5 години е редно да се смени. Избор голям, и аз съм доста объркан. Бюджета ми е около 150 лв. като винаги може да скочи малко нагоре, ако има смисъл. Карам ХС с елементи на храсталясване, но поради теглото и височината ми не съм екстремист. Попаднах на следните каски, които ми хванаха окото.
1. Bell Traverse 2017
2. Giro Hex 2017
3. Bell Event XC
4. Specialized Tactic
5. Uvex иво :)

При Traverse-a цената е доста примамлива, както и при Uvex-a. Не съм сигурен този Hex на Giro дали е много удачен за ХС. Като цяло доста се кефя да катеря и когато го правя не свалям каската. Пот се лее доволно. За този спешълайзд имаше противоречиви мнения из нета. А Bell Event, ако трябва да съм честен хич не ми харесва цветово. Имаше и разни варианти на Scott, но там нещата надхвърляха 200 лв. Ако има смисъл ще ги дам, но все пак предпочитам да са по-малко. Отворен съм за предложения и мнения, но като цяло предпочитам каската да е налична в някой магазин в София за да мога да я тествам, няма да купувам онлайн каска със сигурност.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Каска за ХС

Мнениеот evilzet » Вто Мар 21, 2017 4:38 pm

Сега поясни дали те сърби за нещо ново или заради прочетеното. Единствен смисъл виждам да се смени е, че дунапренчетата се сплескват и не е толкова комфортно вече, но пък има комплекти за подмяна.
И еърбега на колата трябва да се смени след 10г., но...
Гледам, че доста хора карат с Giro Hex, но я дават за нещо повече от XC.
Аз съм доволен от Met Vеleno D, но не е от тук купувана.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Каска за ХС

Мнениеот madsnake » Вто Мар 21, 2017 5:11 pm

Хич не ми се набиват пари, ама главата е по-важна. Ако това с петте години е маркетингов трик - гадно...
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Каска за ХС

Мнениеот evilzet » Вто Мар 21, 2017 5:16 pm

Не смея да се изкажа, защото ще се почнат едни реферати на тема стареене на материалите, така че всеки да си преценява.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Каска за ХС

Мнениеот zImage » Вто Мар 21, 2017 7:49 pm

Някакви наскоро бяха правили тест в лаборатория на употребявани каски, някои на повече от 10 години. Няма съществена разлика. Ако има разлика би била в по-нови технологии и/или комфорт. Ще потърся статията...

P.S. Намерих я: http://bhsi.org/up1505a.htm

Extensive testing of used (but not crashed) bicycle helmets shows that the foam liners retain their performance over many years. MEA Forensic announced at a May ASTM F08.53 technical meeting the results of their testing of 675 bicycle helmets, some as old as 26 years. "There is no justification for two to ten year replacement recommendations based on impact performance".
Последна промяна zImage на Вто Мар 21, 2017 8:02 pm, променена общо 2 пъти
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Каска за ХС

Мнениеот Alexi » Вто Мар 21, 2017 7:55 pm

аз повече от 60-70 лв за каска не бих дал .. за тия пари се намират на промоция маркови нови каски ,бих погледнал и навън какво има намалено ( магазини десетки има ) щото 150 лв за каска дето е 20тина паунда .. нещо ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Каска за ХС

Мнениеот nikant » Вто Мар 21, 2017 8:27 pm

Преди 1.5-2 години карах с една каска на Драг, мисля че беше 35лв.
На едно спускане, по принуда трябваше да спра "аварийно" в едно дърво. Спирането стана с глава и по точно с тази каска :D Нямаше поражения по главата, каската се пропука.
Та мисълта ми е, че не е нужно да се отива на по скъпи варианти, може да е по тежка по евтината каска, ама пак пази главата.

За този модел става въпрос:
Изображение
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.
nikant
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 8:26 pm
Местоположение: Европа

Re: Каска за ХС

Мнениеот muscle_man » Сря Мар 22, 2017 11:15 am

Вчера купих една каска, тъй като започвам да карам все повече тази година, каската е IXS trail RS. Не съм карал още с нея, но е удобна до колкото я пробвах като я взех. И аз много се чудих последните няколко месеца каква каска да избера. След доста прочетени статии и изгледани видеа избрах тази. В магазините на Драг ми казаха, че чакат новите модели на IXS. Цената им там мисля, че беше около 160лв. Това което ми препоръчаха бяха каски с MIPS системата, която със сигурност има доста предимства, но по мои наблюдения в България цените им надхвърлят 200лева.
Kona - Kahuna 29" 11.7kg
Аватар
muscle_man
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 24, 2012 12:49 pm

Re: Каска за ХС

Мнениеот Lucky Loser » Сря Мар 22, 2017 11:21 am

В най-общия случай, без да изпадам в допълнителни подробности и да се хващам за всеки детайл, качеството на каската, доколкото знам, се определя от качеството на самия стиропор. Съмнява ме каска за 25 лв и за 150/160 лв да са изработени от едни и същи материали.
Пак казвам, не говоря за удобства, как изглежда и т.н., а чисто за самата изработка и какъв материал е вложен в нея.
Моля, поправете ме, ако греша и имам грешни впечатления :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Каска за ХС

Мнениеот VLP » Сря Мар 22, 2017 12:27 pm

muscle_man написа:.... Това което ми препоръчаха бяха каски с MIPS системата, която със сигурност има доста предимства, но по мои наблюдения в България цените им надхвърлят 200лева.

Аз си купих една такава с MIPS от този пич: https://www.olx.bg/ad/nova-kachestvena-kaska-scott-arx-helmet-razprodazhba-ID6yIpZ.html Само зелените обаче са такива. Ако има останали все още, мисля че си струва. По форумите я пишат за ROAD и medium XC, каквото и да значи това. Удобна е и е доста лека.
VLP
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Апр 11, 2016 2:28 pm

Re: Каска за ХС

Мнениеот nikant » Сря Мар 22, 2017 4:25 pm

Разликата между скъпата и евтината каска е предимно в теглото.
Скъпата каска е по лека, евтината каска е по тежка.
Технологията една каска да бъде едновременно лека и здрава е скъпа.
Една каска колкото я правят по лека, толкова по нездрава става и трябва да се ползва по скъпа технология, за да може каската да е лека и здрава.
По неволя тествах и гореспоменатата евтина каска и ме предпази на 100%.
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.
nikant
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 8:26 pm
Местоположение: Европа

Re: Каска за ХС

Мнениеот nikant » Сря Мар 22, 2017 5:29 pm

ПП
Само да допълня, че понятието здрава е относително понятие в случая. Каската трябва да абсорбира удара, енергията от удара трябва да се поеме от каската, затова тя се пуква, а не главата и след това тази каска се хвърля :) Под това разбирам здрава каска в горните изречения.
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.
nikant
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 8:26 pm
Местоположение: Европа

Re: Каска за ХС

Мнениеот zoltek » Сря Мар 22, 2017 10:00 pm

Дори и евтината каска е по-добре отколкото без каска.Миналата година станах свидетел на едно доста скоростно падане на един познат по едно спускане надолу (по асфалт) с 50+ км при което така го хвърли колелото и си удари главата,че ако беше без каска не ми се мислеше какви можеха да са последствията.Каската разбира се беше сцепена,но пък затова по главата му нямаше никакви поражения.Ако не се лъжа е същия модел Драг като на снимките по-горе(определено не е по-скъпа от 30-40лв).
Та,мнението ми е ,че която и да избереш вероятно ще ти върши работа по предназначение(дано не се налага де).На мен лично от твоите предложения най ми допадна Uvex I Vo,но ако имаш възможност задължително ги пробвай и разгледай на живо понеже формата и главата на всеки човек са различни.
zoltek
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Нед Апр 01, 2012 9:32 am

Re: Каска за ХС

Мнениеот TheGeek » Сря Мар 22, 2017 10:42 pm

И аз карам IXS trail RS. Доста лека каска според мен и изглежда страхотно :D . Това че покрива доста от главата ме спечели много и тежи само 350гр, изработката е на отлично ниво.
TheGeek
 
Мнения: 92
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 09, 2012 5:52 pm

Re: Каска за ХС

Мнениеот Alexi » Сря Мар 22, 2017 10:54 pm

има и по 200 грама каски което би се усетило за целодневно каране ,доста от шосейните модели са около това тегло но не мисля че е за сметка на здравината щото там се развиват сериозни скорости и можеш да се пребиеш дори по сериозно от колкото в гората
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Каска за ХС

Мнениеот madsnake » Чет Мар 23, 2017 9:31 am

Досега не съм се замислял реално за тегло на каската. Предполагам защото не съм карал много тежки каски... Тези дни ще обиколя магазините да наложа на главата и да видя какво ще покаже теста за комфорт.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Каска за ХС

Мнениеот cleron » Чет Мар 23, 2017 11:03 pm

Аз преди около месец си взех нова Giro Hex 2017 (бес MIPS) за 145лева.
Каската е удобна и проветрива и тежи по спецификация 304 грама.
Вътрешните падова много добре абсорбират поттна и големите вентилационни канали бързо успяват да я изпарят.
Пасна ми отлично на главата и като цяло съм доволен от покупката въпреки скъпата(за мен) цена.
Каската е винаги най-добре да се пробва на място въпреки,че не винаги има възможност за това.
cleron
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 10:28 pm

Re: Каска за ХС

Мнениеот evilzet » Пет Мар 24, 2017 8:58 am

За пробата на място имам горчив опит.
Обиколката на главата не е всичко, има и форма, която няма как да се определи освен с проба.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Каска за ХС

Мнениеот muscle_man » Нед Мар 26, 2017 12:24 pm

muscle_man написа:...каска IXS trail RS...

Успях да изпробвам каската, която имам от съвсем скоро.Последните 2 дни карах с каската на Витоша около 60 километра. Като цяло е доста удобна, добра вентилация. Направи ми впечатление, че е лека, почти не я усещам (по данни на производителя е 350 грама ако не се лъжа).
Kona - Kahuna 29" 11.7kg
Аватар
muscle_man
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 24, 2012 12:49 pm

Re: Каска за ХС

Мнениеот swilen ss » Пон Мар 27, 2017 7:54 pm

Здравейте. Аз също скоро избирах каска и доста търсих и пробвах. Честно казано накрая си взех b twin, защото най ми пасна на чутурата, някак си другите все ги усещах и то в неприятния смисъл, докато тази все едно не бе на главата ми. Тоест мисълта ми е, че каска се избира с ходене и пробване, щото две глави еднакви няма/ близнаците са изключение де/.
Народ без традиции, не е народ.
Аватар
swilen ss
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2016 7:04 pm
Местоположение: Варна сити и селата в близост.

Re: Каска за ХС

Мнениеот _SoRa_ » Пет Яну 08, 2021 4:53 pm

Здравейте.
Дойде време да купя нова каска, че старата Giro Xen вече е около 10 годишнa.
Карам шосе и леки горски пътеки.
За сега се спрях на тази https://www.bike24.com/p2251076.html
Надявам се да е доволно проветрива, че сегашната едвам я изтрайвам през лятото.
Мисля, че размер М (54-60 см.) ще ми паcне, тъй като обиколката на главата ми е 57 см. Ще има достатъчно място и за шапката за под каска през зимата.
Бюджет 100 лв.
Приемам и други предложения.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Каска за ХС

Мнениеот Harka » Съб Яну 09, 2021 5:35 pm

Ако си свикнала с XEN (аз също имах, между другото, страхотна каска), каишките на този Specialized ще те дразнят безумно. На XEN излизат от самата черупка отстрани и е в пъти по-яко.
М размер ще ти е добре. Ако Giro-то ти е било удобно, сегашните Giro-та също ще са ти удобни. Като сменях моя XEN пробвах всякакви марки каски и накрая пак си взех Giro.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Каска за ХС

Мнениеот _SoRa_ » Сря Яну 20, 2021 7:04 am

https://www.bike24.com/p2352533.html
Ето тази ми харесва. Жалко, че няма козирка.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Каска за ХС

Мнениеот _SoRa_ » Пет Яну 22, 2021 11:46 am

Заслужава ли си каска с MIPS? Разликата между две каски, които харесах е 116 лв. без MIPSи 142 лв. с MIPS.
Само веднъж съм падала на главата си (челна стойка върху камъните направих) и за щастие без никакви последствия.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Каска за ХС

Мнениеот Lucky Loser » Пет Яну 22, 2021 1:10 pm

Да.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Каска за ХС

Мнениеот edinmilion » Пет Яну 22, 2021 3:43 pm

Не, не си заслужава да се наливат повече пари за каска, която трябва да смениш след "ползване".
Да си въобразяваш, че нещо ще те спаси повече, като се върти докато го тряскаш с глава в земята...хмм струва ми се налудничаво :D
п.п. виж в Декатлон каските какво има налично, имаха една доста лека - XC модела около 100лв. беше, към 200гр., но е без козирка.
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Каска за ХС

Мнениеот _SoRa_ » Пет Яну 22, 2021 3:58 pm

Колебая се между https://www.hibike.bg/giro-agilis-kaska ... r_81716246
И
https://www.hibike.bg/giro-agilis-mips- ... r_81716383
Но утре ще сме в Ст. З. и ще минем и през Декатлон. Ще видя какво предлагат и там.
Мисля си, че бяла ще е по-добре от черна особено през жегите. Но светлите цветове са по-скъпи.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Каска за ХС

Мнениеот pascoff » Пет Яну 22, 2021 6:30 pm

_SoRa_ написа:Заслужава ли си каска с MIPS? Разликата между две каски, които харесах е 116 лв. без MIPSи 142 лв. с MIPS.
Само веднъж съм падала на главата си (челна стойка върху камъните направих) и за щастие без никакви последствия.


Мен лично MIPS-a ме дразни като реализация. Една пластмаса, която запарва и прави каската по-неудобна. Това е конкретно на Met Roam. Дано другите производители са го направили по-читаво.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Каска за ХС

Мнениеот Harka » Пет Яну 22, 2021 8:24 pm

_SoRa_ написа:Заслужава ли си каска с MIPS?

Зависи. Идеята на MIPS е много добра и много смислена. Каските трябва да са много здрави, за да могат да поемат достатъчно силен удар от тежко падане. Проблемът обаче е, че това ги прави неособено добри при по-леки падания, когато твърдата пяна просто не поема достатъчно добре удара. През годините са правени много изследвания, според които леките сътресения на мозъка могат да имат тежки последствия след време и отговорът на производителите на каски са конструкцията от два вида пяна (при мото каските) и MIPS-а при велосипедните каски (който адресира ротационните натоварвания).
Всичко това е много хубаво, но и аз като pascoff мисля, че реализацията при конвенционалните MIPS-ове не е особено добра и каската действително става по-неудобна. От Giro явно са наясно с проблема, защото миналата година изкараха нов наследник на XEN-а, който използва съвсем различна технология и според мен много по-смислена от тази на конвенционалните MIPS каски - Giro Manifest:
https://bikerumor-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2020/05/Giro-Manifest-helmet-mips-spherical-details.jpg

Каската използва конвенционални подложки, но е направена от две части, които се движат една спрямо друга. За съжаление каската е супер скъпа, но предполагам, че в следващите години ще намери приложение и в по-бюджетни каски.

На въпроса ти - да минеш от Giro XEN на евтина декатлонска каска - не знам, не знам. Аз не бих.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Каска за ХС

Мнениеот _SoRa_ » Пет Яну 22, 2021 9:07 pm

Вече си поръчах каска https://www.hibike.bg/giro-agilis-kaska ... r_81716246
Хареса ми, че е лека, проветрива и прибрана. Разглеждах и други модели на Джиро, но поне на хората, които ги представяхва стояха като гъба на главата.
Това което не ми допадна в каската, която си поръчах е, че е черна. При горещо време ще има да ми напича главата :D
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта