Избор на колело наследник на ZX4

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на колело наследник на ZX4

Мнениеот achooo » Чет Мар 02, 2017 12:05 pm

Здравейте колеги,

Преди 4 години си купих първото XC колело от колега ZX4, но по редица причини е време за ново. Последните близо 2 години, за жалост, болести и контузии ме държаха далече от колелото и искам да си възвърна формата и радостта от карането. Като ръст съм 189см, наддал съм много до внушителните 110кг, основните критерии в търсенето ми на ново колело е: 29" с добри спирачки и здрави гуми, бюджета ми е до 2000 лева, желателно е да е под него, решил съм да си взема заключване от new york серията на kryptonite, същевременно ми ми се иска частите да са от сериите Deore, заради по-високото си качество и поддръжка, но най-вече спирачките и гумите да успеят да издържат килограмите ми.

От разгледаните в интернет, Drag Hardy TE 2017и 2016 сякаш най-много ми хванаха окото, като при 2016 изглежда, че спирачките са по-висок клас. Приемам всякакви предложения за марки и модели.
Някой дали има информация, дали може да доплатя директно да го получа с по-висок клас спирачки или за по-голям размер на роторите?

Друго притеснение са гумите, масовите 29x2.25 са до 120-125кг, простата математика е, че при 15кг велосипед и 5кг раница, а ако има и повече багаж вече минаваме над 130кг, тоест трябва да са над x2.35, осъзнавам, че нанагорнищата ще са проблемни с толкова широки гуми, но нямам проблем да бутам, проблема е, че успях да видя из нашите сайтове гуми с капацитет от (примерно) 140кг.


Благодарен съм за всякакви коментари, съвети и предложения!
achooo
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 02, 2013 2:43 pm

Re: Избор на колело наследник на ZX4

Мнениеот IvanTheMan » Чет Мар 02, 2017 1:32 pm

Колега, няма гуми, спици, вилки и железа да издържат таково тегло, трябва да свалиш 20 кг, като не ядеш и практикуваш спортове, ненатоварващи ставите, като плуване, велоергонометър и тн.
IvanTheMan
 
Мнения: 91
Рейтинг: 1110
Регистриран на: Нед Май 29, 2011 10:27 am

Re: Избор на колело наследник на ZX4

Мнениеот Petar_stoychev » Чет Мар 02, 2017 1:55 pm

Добре де това тегло все пак се разпределя межуд двете гуми, не е като да караме само на задна :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Избор на колело наследник на ZX4

Мнениеот carmo » Чет Мар 02, 2017 2:17 pm

Ми той човека с колелото се надява да посвали килцата. Проблема му не е теглото а скоростта с която ще преодолява препятствията, защото динамичното натоварване може да е в пъти по-голямо от статичното. Тук примерно https://www.youtube.com/watch?v=sZ7dtrRrSTg са (на око) поне 200кг на това 1 колело, но движейки полека няма ядове. Имам познат който е с неговите размери и тегло и от години кара старото ми 26" МТВ, като до сега е сменил само предните венци, задния блок и 2 пъти веригата. Колелото е произведено миналия век и все още си е с оригиналните спици, главини и оси. гуми също е сменил, но от износване на протектора, а не заради тежестта си :)
Към автора на темата: Да, старото Харди (2016) е с малко по-висок клас спирачки (и някои други компоненти), но като цяло са еднотипни. Може да видиш и тоя байк http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... rosti.html за който само хубави думи съм мяркал -както и за гаранционното обслужване от фирмата. Добре е че си се насочил към БГ марките, понеже "предлагат повече за парите ти", но пък от вносителите може да изскочи нещо вехто и преоценено, макар че може да нямаш шанс за избор на размер рамка. Важното е че бюджетът ти е достоен и сезонът едва сега започва.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на колело наследник на ZX4

Мнениеот _DK_ » Пет Мар 03, 2017 9:48 pm

Ако производителите са коректни, то максималната товароносимост на всеки един продукт, посочена в каталог, е намалена с 30-50%. Аз съм 175, 100 кила, на моменти 105, спокойно правя няколкодневни карания с раница над 10 килограма без признаци за претоварване по компонентите на велосипеда ми. Единствено 2 главини джойтех се износиха по-бързо, но това го отдавам на качеството им, защото подобно ускорено износване се наблюдава и при един познат велосипедист с тегло под 70 кг. Гумите са направени да понасят огромни динамични натоварвания, та при по-спокойно спускане не би трябвало да има проблем.
Аватар
_DK_
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 10:23 pm

Re: Избор на колело наследник на ZX4

Мнениеот Stromkern » Съб Мар 04, 2017 12:15 pm

achooo написа:Здравейте колеги,
Друго притеснение са гумите, масовите 29x2.25 са до 120-125кг, простата математика е, че при 15кг велосипед и 5кг раница, а ако има и повече багаж вече минаваме над 130кг


Простата математика е, че производителите на гуми посочват натоварването за всяка отделно, а реално едни 25-30% от общото тегло върху велосипеда се разпределят върху предната гума. ;)
Stromkern
 
Мнения: 76
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Мар 31, 2012 7:26 pm

Re: Избор на колело наследник на ZX4

Мнениеот achooo » Пон Мар 06, 2017 10:04 pm

Добър вечер колеги, благодаря за съветите.

Проблема с теглото, ще се решава с колело, бягане и тренировки, но малко и постепенно, 5 до 10кг на година, така че пак ще трябват по-здрави и по-висок клас части. А ето и какво пише на сайта на драг:
-Допустимото тегло на колоездач:
до 160 кг. за алуминиеви и стоманени рамки без задно окачване.
до 130 кг. за шосейни велосипеди.
до 100 кг. за карбонови рамки и рамки със задно окачване.


Притеснението ми за гумите е още от преди това, взех си отделни гуми по-бюджетни гуми на schwalbe 26x1.75 комплекта ми излезе към 25-30лв. дават ги до 100кг, тогава бях 80-85кг и от качването/слизането от бордюри, на задната се появиха подутини, и малко по-късно за около месец(навътял съм не повече от 400км ), се сцепи. Затова поне за задната ще се взима x2.4, макар сега да мисля за Continental Mountain King II Tyre - ProTection 2.4" + Maxxis Minion DHR II Rear Tyre - EXO - TR 2.4

Ориентирал съм се към драг, защото имат магазин, а в крайна сметка и гаранционно обслужване на няколко минути от вкъщи, рам ми се виждат по-скъпи, с малко по-нисък клас части, а и това което гледах на крос е, че като търся за дадените спирачки,не мога да намеря информация.

След положителните коментари който видях за Hardy-то май ще се спра на него, но така или иначе, чак в краят на месеца ще се взима и до тогава ще се търси.

Благодаря за помощта!
achooo
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 02, 2013 2:43 pm

Re: Избор на колело наследник на ZX4

Мнениеот _DK_ » Пон Мар 06, 2017 11:10 pm

Имам два драг-а- онтариото на снимката ми и една сглобка. Може да се каже, че съм фен на марката, но тази година компонентите, които вграждат във велосипедите са им под всякаква критика, сравнено с преди 4-5-6 години. Има доста по-добри предложения на крос, ферини, шокблейз, даже май вече и на лидер :D Бягай далеч от евтините спирачки на срам/авид (пък и от по-скъпите- не ми се връзва идеята да сложиш презерватив вместо цилиндър с бутало в лостчето на спирачката). Балоните на гумите и разкъсванията по борда им се получават най-вече заради ниското налягане. Същото води и до подбиване на шината. Внимавай при избора на гуми- с каква оплетка са, колко са дебели бордовете и един куп такива спецификации. При твоето тегло избягвай ултра супер леките компоненти, предназначени за състезателни папагали по 50-60 килограма.
Аватар
_DK_
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 10:23 pm

Re: Избор на колело наследник на ZX4

Мнениеот achooo » Пет Мар 17, 2017 5:55 pm

Приятелче ми пусна мухата за Shockblaze R9 TEAM 2011 изглежда доста читав за парите си и може да останат доволно средства за ъпдейт, ако нещо не ми харесва, предполагам че съм за рамер 48/51.
Но по-важният въпрос е дали е по-добър от Hardy TE 2016 ?
achooo
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 02, 2013 2:43 pm

Re: Избор на колело наследник на ZX4

Мнениеот Petar_stoychev » Пет Мар 17, 2017 6:21 pm

achooo написа:Приятелче ми пусна мухата за Shockblaze R9 TEAM 2011 изглежда доста читав за парите си и може да останат доволно средства за ъпдейт, ако нещо не ми харесва, предполагам че съм за рамер 48/51.
Но по-важният въпрос е дали е по-добър от Hardy TE 2016 ?


Последно 29-ка ли се търси или 26-ца ?
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron