Избор на велосипед за висок човек.

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот cyclopz » Вто Ное 15, 2016 5:28 pm

Alexi написа:кормило 750-760 за ХС е доста големичко ,но кормило и лапа са евтини части и търпи експерименти и след като се купи велосипеда


Голямо е, но и 195 см не е малко ръст :D Понеже съм близък по размери, пиша за неща, които съм открил за себе си след проби и грешки, надявам се да съм от полза. Ще ми се да бях открил (за себе си) още миналата година колко удобно ми е с по-широкото кормило, затова го вмъквам като опция. Да не говорим за лапа 120 - на всяко надолнище изведнъж се озоваваш пред предната гума, имаш чувството, че трябва да свалиш седалката, за да пуснеш надолнището при правителствена болница в Южния парк :rofl:

За размера, твърдо казвам, за този тип колело и то 29-ка, е XL, а не XXL.
Доколкото разбирам, рамката е била спукана, понеже колчето на седалката е било извадено над ограничението, това няма връзка с размерите и здравината.
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Petar_stoychev » Вто Ное 15, 2016 7:11 pm

Като собственик на ST1 и за краткия период от които го имам 2-3 месеца мога да кажа ,че съм изключително доволен от машинката.Моята рамка е L изключително удобен ми е и според моите виждания и достатъчно поврътлив смятам ,че гиометрията е доста удобна като за XC твърдак.За здравината на рамката и главините няма как да дам мнение за толкова кратък период но факт ,че до момента всичко функционира перфектно.За мен лично това че е 2 плочи отпред е предимство,така намирам много повече комбинации на скоростите.Смятам ,че за парите си и компонентите които предлага няма аналог в момента или поне аз не успях да намеря докато търся.Също така искам да кажа ,че хората от Pulse винаги са били насреща за да отговорят на поредният ми глупав и досаден въпрос,абе като цяло дет се вика с кеф да им дадеш парите.

Онзи ден писах на админа за него понеже видях ,че тества Pulse ST1 и според негови думи се очаква неговото ревю да бъде готово другата седмица.Та ако не бързаш можеш да изчакаш да видиш мнението и на някой доста по-вещ в нещата.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Admin » Вто Ное 15, 2016 11:10 pm

Да, подробно ревю ще има до няколко дни, само че то е за размер М, който е 27.5. В конкретния случай няма да е достатъчно полезно за питащия.
Мога да потвърдя, че окомплектовката е превъзходна за тази цена.
Относно геометрията, ST в размер XL си е доста голяма рамка и мисля, че ще пасне идеално в случая. Изобщо, нямам какво да добавя към съветите, които вече са дадени. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот joroblob » Сря Ное 16, 2016 12:29 am

И аз, като представител точно на твоята категория (само съм с 3см по висок), мога да ти споделя до какви изводи достигнах за себе си. Старото ми колело - именно Онтарио, само, че размер XL, ми беше определено неудобно и малко. Въпреки, че смених колчето с по дълго (400мм) и бях далече от максимума за изваждане - пак сцепих рамката на същото място (2 пъти). След време след доста мерене и проби в крайна сметка си взех Cross Traction G27 размер 560 с 29 цоловите гуми. Първоначално го чувствах голям, но с времето се нагодих и вече ми се струваше дори леко малък ?!? След което почнаха великите ъпгрейди на принципа проба-грешка. Та достигнах до момента в който ми беше най удобно, а именно - Седалка изнесена почти до максимума назад, кормило 750мм (фабричното е 680) и лапа 80мм (фабрична 100мм). Така вече година и малко не съм го пипал и ми е добре. От общо почти 3 години от както го карам не съм имал никакви сериозни технически проблеми. Имаше въпрос за главините и шините - ами след доста тормоз с моите 105 - 115кг. зиме, лете без прекъсване не са мръднали. А имах доста сериозни удари довели до пукане на гума. Единствено имах малък проблем с саморазхлабване на предната главина, но там може и аз да съм си виновен, след профилактика да не съм стегнал добре контрата. Друго нещо до което, достигнах като извод е, че за нашите килограми вилката трябва да е въздушна. Карал съм с няколко вида пружинни (XCM, XCR, XC32 и Recon) просто пружините са изчислени за ездачи окло 80-90кг макс. А и забрави за прелоуда - никакъв ефект. Та това е в основни линии за другите предложения не мога да кажа нищо - нямам преки наблюдения. Успех!
joroblob
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Съб Авг 22, 2009 12:55 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот I.nfraR.ed » Чет Ное 17, 2016 12:09 am

Това за вилките също е вярно. За да се напасне пружинна вилка към твоите килограми трябва да се сменя самата пружина с по-твърда.
Аз и на DHX2 заден шок сменях пружината точно поради тази причина, макар да не съм чак над 100кг. Да припомня - 195см/95кг.
Сега съм с въздушни Маток отпред и Monarch RL отзад. Помпя си ги според килограмите и според това как ги усещам - работят добре. Винаги можеш да добавиш или махнеш 2-3psi и да си ги настроиш.
Така че определено ако имаш възможност взимай колело с въздушна вилка.

Кормило карам 740мм и също ми е добре. По-голямо е ок, но пък на моменти идва прекалено широко на някои места в гората по тесни пътеки.
Лапа 120мм ще е прекалено дълга според мен. 60-80мм би трябвало да са ок за XL рамката. С по-широко кормило ще заспи.

Относно седалковата тръба на Pulse-a писах единствено защото ще трябва с 50мм по-дълго колче заради геометрията, иначе самата рамка няма да ти е малка.
Аз например карам 400мм колче на 530мм седалкова и видимата част е около 250мм. Зависи как са ти краката - моите са малко по-дълги от "нормалното".
Същото колче на 500мм седалкова за моята "геометрия" на тялото би било на ръба, а 350 ще е недостатъчно.
Това ми е единственото съображение, иначе като окомплектовка е супер.

Моето онтарио XL рамка ме издържа толкова години, а и не само мен - след това го кара и брат ми, който е същите габарити.
Не съм пукал рамката, но пък когато го карах по-интензивно бях и по-лек.
Последна промяна I.nfraR.ed на Чет Ное 17, 2016 12:18 am, променена общо 2 пъти
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот coby » Чет Ное 17, 2016 12:14 am

Еха то каква дискусия се заформи. Още веднъж Благодарности за мненията и препоръките. Не случайно за казали че в спора се ражда истината. Да си призная и аз се бях насочил към Cross Traction G27 но впоследствие си вдигнах бюджета и изкочи Еуфорията а сега изкочи и Пулса а получих и някои карбонови предложения но тях за съжеление няма как да им обърна внимание макар че много ми се иска. Иначе хората от Пулс май сериозно са се заели да правят бизнес. Пратих им едно запитване за по дълга лапа, веднга ми върнаха отговор доста добре аргументирани обясненения за отношението на по къса лапа и по дълго кормило. Засега Пулса ми остава фаворит ако не изкочи нещо друго макар с едно наум тези 51см. да не ми доидат малки та колчето да стърчи прекалено много.
coby
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 25, 2009 9:13 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот nkc20 » Съб Ное 19, 2016 1:34 pm

Мога да споделя лични впечатления за Drag Hardy Pro 29" 2016.194см съм, но съм по-лек от от автора на темата - движа се в рамките на 92-95кг в месеците, в които имам Драга. Не съм "разбирач", но все пак мога да дам мнение от първа ръка. Колелото си е здраво, като геометрия доста ми пасва. Кормилото е 720мм, лапата - 100мм. Вилката като цяло работи добре, но на моменти ми идва малко твърда. Единственото, заради което не бих препоръчал Харди-то на автора на темата са каплите. Както споменах - по-лек съм от него, но и двете вече са криви, при все, че не съм го карал кой знае колко агресивно - няколко леки скокчета, слизания по стълби и няколко дни каране по камънаци. Виждат ми се леко тънки и явно не могат да издържат дори и моите килограми.
Иначе, както споменах, колелото е доволно здраво. Карах го няколко дни по камънаците в Гърция и нямаше никакви технически проблеми, а и самата "возия" по такъв терен беше приятна. Другото, което ми харесва е, макар и да не е толкова съществено и вече да не е кой знае каква екстра, е дистанционното заключване на вилката. Ползвам го доста при изкачванията по асфалт.
Обаче Pulse ST 1 наистина е с добра окомплектовка и за парите си повече си заслужава от Hardy-то. Цената им е сходна в момента (аз взех Хардито на промоция), но Пулсът превъзхожда Харди по компоненти. Ако сега си купувах велосипед, вероятно щях да предпочета Pulse ST 1.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот coby » Съб Мар 18, 2017 6:41 pm

Здравейте. След много умуване и чудене вече мога да се похваля с нов велосипед PULSE ST1. Искам да Благодаря на всички за мненията и препоръките. Велосипеда е при мен отпреди 2месеца но не остава време да се похваля тука. По сериозно изпитание му направих на 3.март. Казанлък-Шипка и обратно. Макар че предназначението на колелото не е много за шосе, по скоро опознавателно за свикване с скорости спирачки и т.н. Мога да кажа че всичко е добре. Специални Благодарности и към фирмата, добра комуникация и всичко си доиде добре опаковано и настроено(спирачки и скорости) Сега следват въпросите защото не съм чак толко много вътре в нещата. Геометрията за което се опасявах да не ми е малко се оказа добре макар че предницата може да се помисли да си я вдигна още малко. Както помолих при доставката ми сложиха 2 допълнителни спеисъра за което още веднъж Благодарности. Сега си мисля да си сменя кормилото което е право с такова с издигане, виждам че има такива с 30-40мм. издигане. Да питам и за това дали може да се увеличи хода на вилката(ако е тъп бъпроса да не ми се смеите ,но като че ли съм срещал такива теми). Сега и за какладките мисля да си взема да имам резервен комплект има едни "сентировани "( незнам дали съм го маписал правилно) ,какво ще кажете такива ли да взимам.
coby
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 25, 2009 9:13 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Alexi » Съб Мар 18, 2017 7:44 pm

а защо искаш да стоиш толкова изправен ,това пречи при педалиране и изморява при дълги преходи
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот joroblob » Съб Мар 18, 2017 10:59 pm

Вилката, ако ти е въздушния "рекон" е възможно хода да се регулира на 80-100-120мм. Правилната дума е "синтеровани" или както по често ги наричат - метални! Много внимавай дали диска ти позволява да ползваш такива накладки - не трябва да пише по него "Resin pad only"! И наистина помисли внимателно дали е нужно да вдигаш повече предния захват!
joroblob
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Съб Авг 22, 2009 12:55 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Alexi » Съб Мар 18, 2017 11:18 pm

едно уточнение ,хода се сменя да ,но само със смяна на шиша а той е 30тина евра
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Boko-Loco » Нед Мар 19, 2017 1:31 am

С увеличаване на хода или замяна на вилката с повече ход, най-вероятно ще ти отпадне гаранцията. Поне при повечето марки е така. Друг е въпросът какво искаш да постигнеш и дали има смисъл.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Admin » Пон Мар 20, 2017 2:49 pm

120 мм ход на ХС твърдак 29ка по-скоро са излишни. Отделно, и аз съм чувал, че при настоящите вилки Rock Shox, поне при скъпите модели, промяната на хода не е толкова лесна, както едно време. За тази конкретно не зная.
От вдигането на кормилото по принцип ще "инкасираш" по-скоро загуби, т.е. в общия случай завиването ще се влоши, позицията при изкачване също. При 29ките повечето хора карат лапите даже с обърнат наклон, за да докарат кормилото по-ниско.
Разбира се, всеки е различен и харесва различни неща; а пък някои си мислят, че нещо е по-удобно, само защото дълго време са карали такова нещо, така че случаи всякакви. Моят съвет е да покараш поне 2-3 пъти, преди да правиш промени. :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот madsnake » Пон Мар 20, 2017 3:49 pm

Аз карам CUBE Attention SL 29. При мен кормилото е 700мм riser, ама колко райзва не съм сигурен, защото никъде няма инфо. Лапата ми е 100мм, но на някои спускания идва дълга. Замислил съм да взема 80мм. Относно вилката - аз съм с въздушен рекон на 100мм и моят съвет е да не увеличаваш хода на 120. 100 е предостатъчно за ХС и вилката при мен работи идеално. Аз съм 120 килограма и съм висок 2м, като го взех миналата година бях 140 :) За накладките много добре помисли дали ти трябват т. нар. метални накладки. При resin накладките имаш много по-приятна модулация. Аз лично смених спирачките, които идваха с байка (Shimano M-355 по спомен) със SLX (M-675) както и роторите. Отзад сложих ХТ, а отпред SLX като предния е Ice Tech, задния не е. Няма връзка защо са така, ценово стечение на обстоятелствата специално за роторите.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот coby » Вто Мар 21, 2017 10:47 am

Тука май Админа го каза много точно " а пък някои си мислят, че нещо е по-удобно, само защото дълго време са карали такова нещо" При мене предполагам че се получава такова нещо. Досега бях с Онтарио XXL размер и при него предницата си беше доста височка. Онтариото си остава за градско и шосеини преходи ,защото съм му пригодил багажник за дисаги. А с Пулса ще е по горите. Разходих малко Пулса по гористи пътечки и веднага се усети разликата с Онтариото. Пулса си е с класа над него и на изкачване и на спускане. Да отбележа че не спускам много агресивно ,нормално, все пак и килцата и годинките не са малко. Въпроса е да има някво движение и то сред природата. Засега остава всичко както си е. Само незнам за накладките трябва да видя какви да взема. Вече взех 2 вътршни гуми. Спирачките са ми Shimano M-615 . И отново Благодарности за съветите то май стана и за черпене :beer:
coby
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 25, 2009 9:13 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот madsnake » Вто Мар 21, 2017 11:37 am

Според мен тествай с едни метални накладки и виж дали ще ти харесат. На много хора, включително и на мен, не им харесват. Много са шумни, много бързо захапват диска и като цяло по-малко модулират. Повече спират, но ако караш нормално и не юркаш - не е проблем да си с органични според мен. Те са по-тихи, по-евтини и имат по-приятна модулация.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот IvanGergov » Чет Апр 13, 2017 8:10 pm

Привет! 182см, 65кг. Решил съм да сменя сегашния си https://www.pazaruvaj.com/velosipedi-c1 ... 2=cdde00a# с велосипед за 1400-1500лв. Ще го карам междуградско, на преходи често над 100км. Реших да не е шосеен, че пътищата ни не са в много цветущо състояние. Пулсът, който сте посочили ми изглежда добре и уж го дават размер L да ми пасне. Единственото, което ме притеснява е дали ще ми е удобно. Чета за дължини на лапи, кормило, т.н., но не разбирам много. Има ли някакви подходящи мерки за моят ръст или каквото там се мери? Феринито ми е супер, а единствената разлика с пулса, която виждам, е по-хоризонталната горна тръба. Благодаря!
IvanGergov
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Апр 13, 2017 4:57 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот morning » Чет Апр 13, 2017 9:46 pm

IvanGergov написа:Пулсът, който сте посочили ми изглежда добре и уж го дават размер L да ми пасне. Единственото, което ме притеснява е дали ще ми е удобно.

Можеш да отидеш и да го пробваш. Сравняването на числа на екрана не е същото :)
morning
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Пон Окт 05, 2015 9:34 am
Местоположение: тук

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Pulse » Вто Апр 18, 2017 11:35 am

И ние да се включим... :-)

coby, радваме се че си доволен от велосипеда си!

И иначе всички са добре дошли да пробват велосипедите, които биха искали да си купят в реална среда! Имаме разкошен парк точно зад фабриката, където има катерене, спускане, неравности. Всичко нужно за да се направи информиран избор!

Заповядайте!
Pulse
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1860
Регистриран на: Чет Апр 07, 2016 8:27 am

Предишна

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта