Избор на велосипед за висок човек.

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот coby » Нед Ное 13, 2016 8:23 am

Здравейте колеги. В момента карам Драг Онтарио 26. Размера му е XXL. Мога да кажа че ми е доста удобен. Сега съм решил да си взема 29-ка с по качествени компоненти. Ценовия диапазон е 1000-1500 лв. Нещо заглеждам Cross EUPHORIA 29". Знам че ще кажете че е най добре да се пробва но съм от Кърджали и тука а и в близките по големи градове (Хасково, Ст Загора) няма кой знае какъв избор на велосипеди ( е не че няма изобщо ,говорим за големи размери) Като раглеждам геометриите на моделите тези Cross май най се доближават да ми паснат. Сравнение с Спринт и Шокблеиз. По марковите CUBE ,SCOTT също имат големи размери но при тях трябвало предварително поръчка изчакване и т.н. А да кажа че съм висок 195см. 115кг. Ще съм Благодарен за някое друго мнение.
coby
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 25, 2009 9:13 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Alexi » Нед Ное 13, 2016 8:57 am

Кроса ще ти върши работа - здрав е ,(което е важно за тежък човек ) а защо не загледаш моделите на Pulse ? според мен предлагат малко повече за парите си
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот MacLeod » Нед Ное 13, 2016 10:05 am

Аз съм 1.89 и като си търсех колело го имах същия проблем. 19 инчова рамка ми е абсолютния минимум и трябва супер дълго колче, стърчи много и даже веднъж съм чупил колче нюкпрууф. При теб ще е още по - трудно. При теб предполагам абсолютния минимум ще е поне 21.5 инча, препоръчително 22, а може и повече да е. Ти си го знаеш най - добре колко е. Твърдак е малко по - лесно за намиране, но ако си търсиш ендуро мекица положението е много зле. Просто не ги правят за дълги хора. Ако ти се гледа по чужбина препоръчвам този сайт:
http://www.maxx.de/de/index.php

Тук изглежда са се погрижили за този проблем. Правят доста големи рамки.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Speedmaster™ » Нед Ное 13, 2016 10:36 am

Изображение
Аз съм 199см.и с тегло 117-122кг.според сезона и ползвам за разнасяне на пратки из града едно онтарио и преди седмица го пенсионирах,пукнах му рамката до ос касетата и до седаловото колче и го разпродадох на части като рамката изхвърлих.По спомен беше с седалкова 61 и хоризонтална 58-60 с лапа 12см.,последно време карам с по ниска седалка и сега си взех една 29" с рамка 56 седалкова и 63 хоризонтална и ми е удобна за града.Пиша това ако ви помогне за вашия размер в бъдеще,този крос е добре като компоненти и има здрава рамка.
http://velosiped.bg/cross-euphoria-29-t ... v-mat.html
http://koleloto.bg/product/1094/cross-2 ... -2015.html
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Speedmaster™ » Нед Ное 13, 2016 11:50 am

https://www.olx.bg/ad/leka-aluminieva-r ... 5HLo6.html
Може и да си направите по желание на компоненти,вилката може да е твърда или амортисьорна според терена на ползване.Примерно cross имат много други велосипеди с големи рамки и може да избирате от много модели.
п.п.Велосипеда от втория линк се предлагаше и с по голяма рамка но е свършил като наличност в този сайт.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот cyclopz » Нед Ное 13, 2016 3:04 pm

Аз съм 197 см, карах крос бигфут 29-ка L, беше ми малък, смених с 29-ка скот скейл 960 XL, беше ми точна, сега съм с Рам Трейл 29-ка XL и ми е идеално. Не мисля, че за маунтинбайк ще ти е добре XXL, за градско не знам.
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот I.nfraR.ed » Нед Ное 13, 2016 3:20 pm

Аз също доскоро карах Онтарио (XL рамка) и като купувах навремето другите български марки имаха само до 19". То тогава алтернативата реално беше Аполон.
Не си чак толкова висок - аз също съм 195см. За хората 2+ метра вече си е сериозен проблем, за нас все има някакви варианти.
Пробвал съм Drag Hardy Pro 29 XL рамка и ми се струва по-удобна, не е по-малка от старото ми онтарио.
Така че търси XL или XXL 29-ка, би трябвало да ти пасне, но зависи от производителя.
На тоя Драг седалковата е около 55см и по геометрия е подобен на XXL Euphoria, даже е малко по-голям, т.е. задължително се води повече по геометрията.
Горната тръба (ефективна) е по-скоро към 640 измерена, макар в сайта да я дават 624. Това на 2016 модел (с конусовидното чело), струва ми се, че на сайта им е по-старата модификация.
На Pulse-a му е по-къса седалковата тръба, т.е. ще трябва по-дълго колче, иначе пак би трябвало да стане.

Друг проблем може да се окаже теглото, аз съм 95, както и собственикът на Hardy-то. Като добавиш 20-на кила отгоре го има и момента коя рамка ще е най-издръжлива от споменатите по-горе.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Alexi » Нед Ное 13, 2016 3:31 pm

тя рамката издържа ,виж каплите може да са проблем .. на 100+ кила и главина ХТ предаде богу дух за 4-5к км а на Крос слагат едни главини от много нисък клас оригинално
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот I.nfraR.ed » Нед Ное 13, 2016 3:39 pm

Да, каплите са проблем. На споменатото Hardy са някакви хилави и вече са криви и двете, а е карано спокойно.
От друга страна при мен DT Swiss EX471 не са мръднали, а карам по-агресивно (160/160 ход колело).
С тегло от 115-120кг може би наистина е добре да се помисли за някакви по-здрави колела. Те повечето по спецификации ги дават до 100-на кг.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот coby » Нед Ное 13, 2016 11:33 pm

Благодаря за отговорите. Мойто е същото като на колегата с снимката ,само че е с V-брейк спирачки. Спуках веднъж рамката ,там където влиза колчето на седалката но го заварих и няма проблеми. Е смених колчето с по-дълго и засега няма проблеми. С главини не съм имал проблеми. Карам по горски пътища но не агресивно. Намерих Еуфорията на промоция http://bikeroom.bg/produkt/cross-29-euphoria/ 1189лв. мисля че не е лоша цена. Какво е мнението за главините, дали ще издържат.Насочил съм се на 56см. най малко да е размера.
coby
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 25, 2009 9:13 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот cyclopz » Пон Ное 14, 2016 10:11 am

Моя бигфут беше май със същите главини, няма какво да им счупиш толкова, задната я карах 2 сезона, втория само в планината, тогава тежах 103 кг и винаги с раница 5+кг, здрава си е. Предната я смених заедно с вилката, сега ми е на градското колело и също си е жива и здрава :D На кросерските капли бях взел да им идвам нагорно накрая, не съм ги кривил, но на задната току късах спици, вярно че ставаше от джангърене по камъните с твърда рамка.
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Speedmaster™ » Пон Ное 14, 2016 10:43 am

https://youtu.be/7QAWdKBGRw4
От снимката тръгна да се пука така а велосипеда го ползвам от вече не помня колко 7-8 години.Главините бяха Deore XT и нямаха проблеми,както и шините с двойни капси с спици DT.На едната шосейка съм с стар модел Deore направени от мен от 135 на 130 също без проблем,но се карат нормално велосипедите.Приятел се взе спринт с най ниския клас на Shimano главини за диск и за едно лято се усещаха че се износиха конусите и се взе нова куха ос комплект от по горен клас и няма проблем.Не знам дали е редно но мойте ги отпусках при покупка и така имаха по голяма инерция,това не доведе до никакви други проблеми по главините.На другите велосипеди съм с главини формула с капсуловани лагери и са без проблем,ако нещо стане продават по 20лв.качествена куха ос с конусите и може да подменяте в бъдеще при проблем.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот carmo » Пон Ное 14, 2016 11:12 am

coby написа: Намерих Еуфорията на промоция http://bikeroom.bg/produkt/cross-29-euphoria/ 1189лв. мисля че не е лоша цена. Какво е мнението за главините, дали ще издържат.Насочил съм се на 56см. най малко да е размера.


Мисля че е доста добра оферта. Реално получаваш Еуфорията почти на цената за Грип 29", а по-високата спецификация и по-коравата рамка на Е са бонус :) Относно главините -не съм толкова тежък, та да съм имал някакви ядове, но пък колелото ти ще е в гаранция, а в това отношение не съм срещал недоволни от Крос.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Nocturne » Пон Ное 14, 2016 1:14 pm

Може да погледнеш това:
http://shop.leader96.com/product/view/4 ... x-nine-s10 1274лв.
и това:
http://www.pulse-cycles.com/bg/bikes/st-1/ 1359лв.

И двете са с 15мм проходни оси отпред, Еуфорията ми се вижда, че е без. Друг плюс е tapared чело-то, което е по-добрия вариант, защото за 1,1/8” вилките са кът, може пък някой ден да я смениш, нищо не се знае.
Според мен каплите WTB, при двата посочени от мен велосипеда, би трябвало да са по-здрави от на Кроса.
Иначе за курбелите и разликата в средните Octalink vs GXP не знам, кое е по-добро...
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Alexi » Пон Ное 14, 2016 2:16 pm

Пулса е класа над Еуфорията аз го писах и по горе,то само заради каплите си заслужава - WTB са леки и маркови шини подходящи за тюблес,60-80 лв броя са .. шините на крос да тежички и доста грубовати ,едни от най евтините са около 15 лв броя
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Boko-Loco » Пон Ное 14, 2016 4:49 pm

I.nfraR.ed написа:На Pulse-a му е по-къса седалковата тръба, т.е. ще трябва по-дълго колче, иначе пак би трябвало да стане.


Не седалковата тръба е важна и определяща за размера, защото най-лесно се коригира с колчето (пулсовете мисля са с 400мм, което е предостатъчно). Всъщност XL размера на Pulse е с най-голямата рамка от всички разглеждани тук. Защото е с най-дългата горна тръба 640мм.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот bcdd » Пон Ное 14, 2016 5:25 pm

взимай пулса и не го мисли повече ,заслужава си колелото а и е твоя размер
bcdd
 
Мнения: 290
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Сря Май 07, 2014 11:11 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Alexi » Пон Ное 14, 2016 7:30 pm

с Пулса получаваш - курбел с куха ос - по лек ,цялостна 2х10 модерна скоростна система от среден клас .. вилка Рекон от среден клас с проходна ос ( а не нисък като ХС32 ) ,конусовидно чело ( теоретично по здраво и лесно за надграждане на вилка ) спирачки ДБ5 - среден клас (396 са нисък при Еуфория ) капли с маркови леки шини тюблес реди макар и малко тесни според мен предвид цената са ок . При Крос техните шини от по 15 лв броя - широчки и здрави но доста тежки . По хубави гуми дори .Всеки казва гумите са консуматив и се сменят ,но качествените гуми не са никак евтини .Помпа за вилка в комплекта ( някакви 50-60 лв ама са си пари ) . 200 лв отгоре за всичките тия неща според мен си заслужават .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Boko-Loco » Пон Ное 14, 2016 8:28 pm

Alexi написа:капли с маркови леки шини тюблес реди макар и малко тесни според мен предвид цената са ок


CRX11 са широки 19 мм, а SX21- 21 мм, които са от по-широките шини за хс.
С по-широки шини от 21мм, гуми до 2,2 ще стоят с квадратен профил и ще се компрометира грипа на страничният трансфер.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Alexi » Пон Ное 14, 2016 8:37 pm

перфектно стоят , за това по широките шини доста навлязаха напоследък .. това увеличава и обема въздух - основна цел на гумите с по голям балон
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Boko-Loco » Пон Ное 14, 2016 8:45 pm

Да така е за >2.35 и за горния раздел. За хс 21мм е оптимална ширина.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот coby » Вто Ное 15, 2016 12:04 am

Аиде пак ме хвърлихте в размисли. Разглеждам моделите на Пулса и единственото което ме притеснява е геометрията т.е. да не ми е малка рамката. Ще им драсна едно писъмце да ги питам за дължината на колчето на седалката и дали лапата която е 90мм. може да ми я заменят с 120мм. Такмо бях седнал да пиша писмото до Дядо Коледа за Еуфорията и виж изкочи нещо друго. Затова ги харесвам тези форуми. :agree:
coby
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 25, 2009 9:13 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот cyclopz » Вто Ное 15, 2016 12:27 am

Не заменяй лапата, смени кормилото с по-широко. Кормило 680 с лапа 120 е примерно равно на кормило 750 с лапа 60 (малко наум съм смятал), но второто е значително по-приятно за управляване :D
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Lucky Loser » Вто Ное 15, 2016 12:37 am

Как така в зависимост от размера на кормилото лапа 60 мм е равна на 120 мм?
Тая математика не я умея :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот cyclopz » Вто Ное 15, 2016 12:41 am

Позицията на тялото при едната комбинация е равна на позицията при другата. Но усещането от колелото и управлението са по-добри при по-къса лапа и по-широко кормило.
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Alexi » Вто Ное 15, 2016 8:37 am

кормило 750-760 за ХС е доста големичко ,но кормило и лапа са евтини части и търпи експерименти и след като се купи велосипеда
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Nocturne » Вто Ное 15, 2016 10:47 am

coby написа:Аиде пак ме хвърлихте в размисли. Разглеждам моделите на Пулса и единственото което ме притеснява е геометрията т.е. да не ми е малка рамката. Ще им драсна едно писъмце да ги питам за дължината на колчето на седалката и дали лапата която е 90мм. може да ми я заменят с 120мм. Такмо бях седнал да пиша писмото до Дядо Коледа за Еуфорията и виж изкочи нещо друго. Затова ги харесвам тези форуми. :agree:


Няма как 29 цолов твърдак с размер XL да ти е малък и не виждам смисъл да го мислиш Кроса въобще. Както правилно отбеляза колегата Alexi, Pulse-a е с Recon вилка, единствено той от всички колела, за които стана на въпрос. Аз бях забравил даже, че е с такава вилка, но щом е така няма дилема според мен :peace:
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот carmo » Вто Ное 15, 2016 12:35 pm

Форумите са чудесно нещо, ако човек търси конкретни мнения, но внимава с конкретните съвети. Всички пишещи вярваме че оставяме полезни и компетентни постове, но дали е така и кой с каква тежест е за конкретния случай, е право и отговорност за преценка от самия питащ. Авторът е карал 61см висока рамка (която е строшил горе) и сега се чуди дали 10см по-ниска, но с по-дълго колче за седалката ще остане здрава? Смятам за очевидна разликата 508 + 300 спрямо 560 + 250 (и двете с остатъчна дължина на колчето в рамката от 100мм). Най-вероятно 2-та обсъждани модела са с еднаква дължина на предния триъгълник, понеже на единия 640мм е по хоризонталата, а на другия 628.5мм е реалната дължина на горната тръба. Височините са ясни и 2 инча в повече са -справка мечо Пух :) Безспорните теоретични предимства на някои компоненти не означават че автора ще използва максималният им потенциал, но пък ще дават крила и по-високо стъпало в социалната стълбица. Аз примерно не бих пренебрегнал свободата за избор която дават 3-те предни венеца или дистанционното заключване на вилката от кормилото. Тежките и здрави шини, са по-здрави отколкото тежки, а и за масата на ездача 1 кг по-лек байк не е фрапираща разлика. Другото вече си е въпрос на вкус. Естествено, най-добре е да се мери и тества на живо, но...
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот Nocturne » Вто Ное 15, 2016 2:32 pm

carmo написа:Форумите са чудесно нещо, ако човек търси конкретни мнения, но внимава с конкретните съвети. Всички пишещи вярваме че оставяме полезни и компетентни постове, но дали е така и кой с каква тежест е за конкретния случай, е право и отговорност за преценка от самия питащ. Авторът е карал 61см висока рамка (която е строшил горе) и сега се чуди дали 10см по-ниска, но с по-дълго колче за седалката ще остане здрава? Смятам за очевидна разликата 508 + 300 спрямо 560 + 250 (и двете с остатъчна дължина на колчето в рамката от 100мм). Най-вероятно 2-та обсъждани модела са с еднаква дължина на предния триъгълник, понеже на единия 640мм е по хоризонталата, а на другия 628.5мм е реалната дължина на горната тръба. Височините са ясни и 2 инча в повече са -справка мечо Пух :) Безспорните теоретични предимства на някои компоненти не означават че автора ще използва максималният им потенциал, но пък ще дават крила и по-високо стъпало в социалната стълбица. Аз примерно не бих пренебрегнал свободата за избор която дават 3-те предни венеца или дистанционното заключване на вилката от кормилото. Тежките и здрави шини, са по-здрави отколкото тежки, а и за масата на ездача 1 кг по-лек байк не е фрапираща разлика. Другото вече си е въпрос на вкус. Естествено, най-добре е да се мери и тества на живо, но...


Авторът е карал супер неудобната рамка Ontario на 26 инча, макар и размер XXL и сигурно изглежда смешно на него, най-вероятно го е болял и гърба от нея. ОГРОМНА ще бъде разликата при много по-добре проектирана рамка от тоя Драг и с 29 гуми.
Каква свобода дават 3 венеца отпред :rofl: Те 2 са много, да не говорим за 3! Няма да си ползва по-добрите компоненти викаш, той като се качи на байка и ако не е pro не си използва вилката сигурно. Не става въпрос за тегло, просто Пулса е по-добър от всякъде и това е обективно погледнато, а не субективно и математиката е излишна в случая. Той да не е 2.10, някакъв гигант и да му трябва едва ли не, колело по поръчка? 195см, има доста хора с този ръст!
RAM AM.ONE Custom
Аватар
Nocturne
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2009 12:44 pm

Re: Избор на велосипед за висок човек.

Мнениеот orangebear » Вто Ное 15, 2016 3:28 pm

Има ли притежател на Pulse ST1, който да даде мнение за геометрията и здравината на рамката? Интересува ме и здравината на главините в контекста на темата.
orangebear
 

Следваща

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта