Заключване на вилка в движение

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Заключване на вилка в движение

Мнениеот Lucky Loser » Съб Мар 12, 2016 5:32 pm

Здравейте,

Карам с Rock Shox XC 32 от доста време, има няма 3 години. Но никога не съм си позволявал да я заключва в движение, едва ли не, докато е натисната.

Та за това искам да питам тук по знаещите от мен, има ли проблем да се заключва вилката(ръчно, без дистанционно заключване съм), докато съм в движение.

Благодаря,
Янко Христов
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Заключване на вилка в движение

Мнениеот morning » Съб Мар 12, 2016 6:52 pm

Интересен въпрос. Аз съм заключвал (напълно или частично) RS Reba в движение (по равно, че все пак се налага за кратко да се кара с една ръка) и не изглежда да има някакви последствия.
morning
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Пон Окт 05, 2015 9:34 am
Местоположение: тук

Re: Заключване на вилка в движение

Мнениеот carmo » Съб Мар 12, 2016 8:18 pm

Карам от години въздушна RS Reba с дистанционно закл. от кормилото, щракам полу и пълно блокиране с повод и без повод и не съм имал ядове.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Заключване на вилка в движение

Мнениеот ferrarko » Съб Мар 12, 2016 10:00 pm

Много добър въпрос, даже аз мислех да го задавам скоро. Тези дни и аз си избирам велосипед, като моделите които съм разгледал имат вилки Suntour XCT/XCM/XCR. Като вилките XCM и XCR предлагат дистанционно заключване. В магазин Велозона и Bikes4you казаха, че за да заключвам тези вилки без дист. закл. трябва да съм слязъл от велосипеда, обаче за вариантите с дист. закл. не е нужно да съм слязъл и може в движение.

Интересно каква е разликата и причината да не може да се просегна в движение и да заключвам?
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Заключване на вилка в движение

Мнениеот Alexi » Съб Мар 12, 2016 11:04 pm

нищо им няма ,то за това е дистанционно това заключване - прави се в движение .. а ако можеш да си я заключваш в движение и без такова не и пречи
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Заключване на вилка в движение

Мнениеот joroblob » Нед Мар 13, 2016 1:14 am

Абсолютно нищо лошо няма да им се случи. Основните типове на заключване са 2 - механично и хидравлично. При механичното, както подсказва името - механически се блокира движението на вилката - това най-често е в горната част от хода и, поради което когато е натисната няма да можете да завъртите палчето за заключване докато не слезете от колелото - тези вилки по правило са без дистанционно заключване. При хидравличното, заключването най-просто казано се състои в това да се затвори едно клапанче/отворче и така да се възпрепятства движението на маслото през патрона от което следва и блокиране на хода на вилката. При тези вилки моментното положение няма значение - т.е. може да я заключвате по всяко време. При по високите класове вилки - заключването е на няколко степени, като примерно гореспоменатата реба има 2 степени - полу заключена и напълно заключена. Полу заключена означава, че компресията и (свиването/сгъването) е по затруднено без да е блокирана - чувства се по твърда. Също така този клас вилки в заключено положение имат възможността при силен удар да се самоотключат за момент след което отново се блокират. Накратко извода е ако вътката/палчето позволява да се завърти (да задейства заключването) в момента когато искате да заключите вилката, то може да го правите винаги когато пожелаете без никакви последици! :agree:
joroblob
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Съб Авг 22, 2009 12:55 pm

Re: Заключване на вилка в движение

Мнениеот Lucky Loser » Пон Мар 14, 2016 12:43 pm

Благодаря за изчерпателния отговор!

Не ми е проблем да се протегна към вилката в движение, за да направя настройката, така че идеално ме устройва :)


Поздрави!
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Заключване на вилка в движение

Мнениеот kawasuna » Вто Дек 06, 2016 3:16 pm

Колеги да попитам нещо за системата заключваща вилката и шока.При вас шока(главно той ме интересува)лесно ли се освобождава когато е заключен?При мен леко да се залюлее колелото и се отключва шока,вилката не е така,тя държи повече.Обяснявам си го с това,че тежа с екипировката около 90кг.сигурно при по леки хора ще се държи по-добре.Та май ще махам тия жила,без това много ме дразнят.След като ги отстраня дали ще мога да си заключвам шока ръчно,без бутон и жило.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта