Удобна седалка ?

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Удобна седалка ?

Мнениеот Станко » Вто Сеп 01, 2015 4:50 pm

Моля за помощ за избора на седалка за туристически велосипед. До сега бях с една гелова на Wittkop, но започна да сдава багажа, а и не ми беше много удобна. Като не търся бързина и лекота, акцента е на удобството. Велосипеда е туристически тип. Нормално минавам поне 20 километра на ден, до работа и обратно. Карам предимно по асфалт, по-рядко офроуд.
Станко
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Окт 25, 2012 9:54 pm

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот nikant » Вто Сеп 01, 2015 6:11 pm

Това е един от трудните въпроси.
Седалка много трудно се избира, някои сменят по 10 седалки, докато намерят такава която да е удобна.
Избора на седалка е индивидуален.
Седалка, която е удобна на мен, почти е сигурно, че няма да е удобна за теб.
Ако предишната седалка е била удобна се търси такава, която е подобна на старата и пак няма гаранция, че ще ти е удобна.
Различни г.зове, различни седалки.
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.
nikant
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 8:26 pm
Местоположение: Европа

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот bigchicken » Вто Сеп 01, 2015 10:34 pm

Въпроса е лесно решим с пари :) Фирма, която предлага тестови седалки, като Физик (нейде от 150 пари нагоре). Или това, което карам аз. Имат няколко модела, но веднага усещаш твоята и си е твоята... Ама още повече пари. Всичко останало е късмет :) Един познат карал някаква седалка на негов познат, захласнал се и обърна всичко за да намери точно този модел. Е сега търси друга седалка :) Аз имах една много удобна, ама щото я карах докъм 50 километра. Оказа се, че при 100 положението с разни нежни местенца става зле... Седалки ;)
Аватар
bigchicken
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 2:22 pm

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот victortrt » Чет Сеп 03, 2015 1:41 pm

viewtopic.php?f=3&t=174123&start=30
Тук се споменава за два модела, които пасват добре на различни задни части, може да е истина.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Станко » Пет Сеп 11, 2015 1:16 pm

Дообре де, седалката на Мифата ми преди време, ми беше по удобна от високо технологичните сегашни седалки ! Та на тази база се замислям за някоя кожена на Brooks , но и за тях нямам понятие към кой модел да се ориентирам и дали въобще стават за туристически велосипед .
Станко
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Окт 25, 2012 9:54 pm

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот bio » Пет Сеп 11, 2015 7:04 pm

Станко написа:Дообре де, седалката на Мифата ми преди време, ми беше по удобна от високо технологичните сегашни седалки ! Та на тази база се замислям за някоя кожена на Brooks , но и за тях нямам понятие към кой модел да се ориентирам и дали въобще стават за туристически велосипед .

Brooks могат да се монтират на "туристически велосипед", но цената им е адски солена ... а е задължително седалката да е нова.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот compira » Пон Сеп 21, 2015 11:08 am

Избора е проба и грешка! Аз смених 3 седалки докато ми пасне едната и дори с въпросната ми изчезнаха болежките в колената при по-продължително каране (обяснявам си го с по-правилна позиция в която заставам с тази седалка). Важно е обаче да се кара една седалка по 1-2-3 седмици за да се разбере дали е удобна... абе дупето да свикне (ако ще свиква де), такива с едно кръгче няма как да стане.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот moval » Пон Сеп 21, 2015 6:43 pm

Присъединявам се към по-горните постове - изборът на седалка е строго индивидуален и е хубаво да се спазят някои основни правила, за да ограничиш търсенето.
Има доста полезна информация по темата тукhttp://www.cervelo.com/en/engineering/ask-the-engineers/the-four-and-a-half-rules-of-road-saddles-.html
moval
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Авг 20, 2012 10:01 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот vencil » Пет Мар 04, 2016 5:32 pm

Ще ползвам тази тема за да не се трупат едни и същи 100 пъти.
От това което изчетох за седалките ми стана ясно че май нещата са на проба грешка :crap:. Някакви мнения за седалките BROOKS, искам да си намеря удобна седалка за преходи над 30км.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Любо » Пет Мар 04, 2016 6:45 pm

Ако имаш парите , вземай Brooks и си я карай с кеф :beer:
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот vencil » Съб Мар 05, 2016 8:51 am

Добре де няма ли някакви стандартни правила които улесняват избора на седалка :crazy: . Как човек да прецени коя седалка е най-подходяща за неговият гъз :dontknow: .
Аз лично смених 3 вида седалки от тези с гела в тях, широка, по-тясна с повече и с по-малко гел и т.н. Всичките ми бяха малко или повече отвратително неудобни. В момента съм с В 66 S на Brooks в градски условия и преходи до към 20-25км. е перфектна но от 30-те км. на горе вече направо не става :crap: Предполагам че нещо малко по различно би било идеално за мен ама....гледам модела Flyer е с 3см. по-тясна и в широката част краищата и са малко по-извити на долу възможно е това да се окаже достатъчно :crap: . Flyer е същият като B 17 само че с пружини. Разглеждам и другите им модели но как мога да преценя коя е моята седалка :D , В 66 е идеалната до 25км. ами от там на горе коя да е :banghead: .
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Boyan1984 » Съб Мар 05, 2016 8:58 am

Твърдата за мен е най-удобна. Отначало е малко кофти, но после задните части и пилето свикват и нямаш проблеми. По 100 км на ден минавам със Selle Italia Q-bik. Търкалям я вече две години и още е здрава, без скъсано.
Оглеждам се за нещо друго и аз, просто защото искам да пробвам нещо различно.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Alexi » Съб Мар 05, 2016 11:03 am

същата имам и аз ,докъм 100км бива .. коравичка е ,но то това всъщност помага след като свикнеш един път
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Yash » Съб Мар 05, 2016 4:04 pm

vencil написа:Добре де няма ли някакви стандартни правила които улесняват избора на седалка :crazy: . Как човек да прецени коя седалка е най-подходяща за неговият гъз :dontknow: .

За определяне на ширината.

Има и други интересни клипове.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Vel0-Mania » Съб Мар 05, 2016 4:36 pm

Има едно друго клипче "SQlab The sit bone measurement" също така е обяснено. До сега в магазините не съм виждал да има такова нещо, за да може да си избереш правилната седалка. Според мен, трябва да има задължително в магазините за велосипеди.
Vel0-Mania
 
Мнения: 183
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Чет Мар 14, 2013 9:16 pm

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот vencil » Нед Мар 06, 2016 8:04 am

Да бе гледай ги ти в белите държави как си мерят дупетата и избират седалки, туй при нас няма как да стане :crap:
https://youtu.be/woPooOui4T0
Тук попаднах на доста интересни неща за кожените седалки, избор на размер, сравнения мнения и т.н. Със сигурност е субективно но явно човекът все пак има доста опит и практика и може да служи като ориентир.
https://swhs.home.xs4all.nl/fiets/tests ... ex_en.html
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Vorac » Пон Мар 07, 2016 11:54 am

Станко написа:Моля за помощ за избора на седалка за туристически велосипед.


1. Ширина. Задната част на седалката да е широка малко повече от костите в долния край на таза ти.
2. Отвор по средата - често прави седалката по-удобна и за двата пола.
3. Настройка - наклона и изместването напред-назад.
4. Твърдост - твърдо против съм геловете, пробвай нещо по-твърдо.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот carmo » Пон Мар 07, 2016 4:53 pm

Добре Vencil че си чел и питаш, но темата е в ХС раздел, а казваш че сега караш с въпросния Брукс. Как да разбера какъв тип ти е байка, та по него да съдя за евентуалната ти поза, а от там за евентуална форма и предназначение на седалката? Трябва да си по-обстоятелствен. Принципно щом си гледал клипчетата на SQlab, вероятно си наясно с типовете и размерите седалки, а тука http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... dalki.html гледам има доста модели и форми. Принципно колкото ти е по-изправена позата на торса - толкова по-широка седалка ти трябва и колкото по-дълго седиш на нея (без надигане)- толкова по-твърда трябва да е.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот victortrt » Пон Мар 07, 2016 5:45 pm

Колегата кара спринт синтеро плюс лейди.
Аз за градско колело съм много доволен от тази седалка - http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... -2278.html
А за хибрид, каран около час - два предимно по шосе тази - http://screambikes.eu/bg/sedalki/11079- ... e-pro.html учудващо добре се се представя
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот carmo » Вто Мар 08, 2016 11:53 am

Да, с това уточнение нещата изглеждат по-нормално. Не съм карал седалка с пружини, изглеждат ми удобни, но някак не ме кефи да "танцува" колелото под мене. Не вярвам в това да е проблема на колегата, а по-скоро в неудачния за него профил на седалката в задната част. Колкото той е по прав, толкова по-добре е за слабините, но и той не е писал в коя зона точно го "стяга чепика". И аз на дълги преходи или се повдигам понякога или спирам за почивки. Из къщи се търкалят няколко седалки с различна твърдост и с никоя от тях не мога да изкарам 50км. седейки постоянно.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Мар 08, 2016 4:53 pm

Хубав качествен колоездачен памперс помага много при дълги карания (само дето струва колкото седалка среден клас).

@ vencil - написал си, че имаш проблеми при преходи по-дълги от 30 км. Колко често караш? Какъв дискомфорт изпитваш при по-дълго каране?

Аз лично като карам по-рядко от веднъж седмично също изпитвам дискомфорт след около 4-я час на колелото. Това обаче се дължи не на неудобна седалка, а на това, че задника ми просто е отвикнал. При каране минимум веднъж седмично колоездачния мазол поне при мен е добре трениран :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Vel0-Mania » Вто Мар 08, 2016 5:48 pm

Явно не съм единствения който има няколко седалки :D

Като си купих колелото си взех тази http://niko.bike/wp-content/uploads/2015/10/product_439.jpg почна да ми обива и карах известно време с леко наклонена но доста гадно се чувствах в слабините. После взех "Selle Royal Classic Alpine" като седна направо потъвам а дупето ти се спарва. Не знам другите който е имат как карат с такава седалка.

Обмислях да взема тази седалка http://bikes4you.eu/index.php/velo-chas ... seatposts/седло-xlc-sport-detail но не посмях, не знам дали ще ми е удобна и пак на празно пари ще дам.:(
Vel0-Mania
 
Мнения: 183
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Чет Мар 14, 2013 9:16 pm

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот vencil » Вто Мар 08, 2016 8:30 pm

Като чета вашите отговори започвам да си мисля че май не трябваше да се оплаквам :evil: . Не чух някой да е щастлив от седалката си, м/и и аз няма да постигна върховният комфорт:evil: .
@ vencil - написал си, че имаш проблеми при преходи по-дълги от 30 км. Колко често караш? Какъв дискомфорт изпитваш при по-дълго каране?

Не карам със спортна стойка, височината на седалката ми е точно на нивото на кормилото. Градското ми каране е почти всеки ден 10-12км., през топлите месеци гледам поне 4-5 пъти в седмицата привечер да покарам извънградско обичайно около 25км. и много рядко надхвърлям 35км. Иначе казано миналата година успях да навъртя малко над 4000км. което си е абсолютен рекорд за мен, дано и тази година да успея да доближа тази цифра :) .

Не знам точно как да го опиша дискомфорта :crazy:, ами там където е седалищната кост започва да ми убива, сърбеж, натъртваща болка започвам постоянно да шавам по седалката на горе, на долу абе не мога да си намеря мястото. Предполагам нищо повече от това което всички са изпитвали май :D .

Прави ми впечатление обаче че доста бързо се възстановявам от тази седалка :dontknow: , понякога ми е достатъчно просто да се навдигна на педалите за 10-20сек. ако съм по закъсал едно слизане от колелото за 3-4-5мин. вършат много добра работа. Преди Brooks съм използвал 3 различни вида на Selle Royal(всичките бяха с гела къде повече къде по-малко) но с тях много по-бързо достигах този дискомфорт и много време(буквално часове) ми трябваше да се възстановя после.

Имам желание тава лято да се пробвам 2-3 пъти да направя 100-тина км. преходи но мисля че със сегашната ми седалка ще си загуби удоволствието от карането. Надявах се някой да е открил перфектната седалка ама явно приказката за 100-те човека с 100-те различни гъза не е мит :D .

р.р. Какъв е шанса според вас тази седалка да е удобна :crazy: http://bikes4you.eu/index.php/velo-chas ... ing-detail
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Янчо » Вто Мар 08, 2016 8:56 pm

Според мен просто малко карате, за това ви са неудобни седалките.:)
Имам няколко велосипеда и всичките са с различни седалки. Някои са скъпи, други са супер евтини. Проблеми съм нямал с никоя от седалките. Мисля, че всичко зависи от редовното каране. Задника просто свиква с всяка седалка. :D :beer:
Аватар
Янчо
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1284
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2013 7:37 pm

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Мар 08, 2016 9:20 pm

@ vencil - редовно караш :agree:

Според мен проблема при теб е в ширината на седалката - внимателно измери отстоянието между седалищните ти кости и спрямо него избери седалката си. Аз съм със седалка на Ергон - имат различни размери и са проектирани така, че точно да седнеш на тия кости, като по субективно усещане са нито твърди нито меки:
https://www.bike-components.de/de/Saett ... =price_asc

ПП Ставане от седалката за 20 секунди още преди да чувстваш дискомфорт, удължава значително времето за комфорт на д-то.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот vencil » Вто Мар 08, 2016 9:53 pm

Ами тези дни два пъти го мерих и го изкарвам 11,5см., обаче колко широка седалка ми е подходяща :dontknow: . Не откривам никаква таблица за това :crap: .
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Мар 08, 2016 10:54 pm

Търсиш седалка с размер, който е обозначен каква ширина обхваща. Отговоряш на М за Ергон седалки примерно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот floydogi » Сря Мар 09, 2016 12:45 am

При разстояние 11.5 търсиш седалка около 15 в частта, където кокаляците контактуват с нея. Казвам го защото на Селле примерно повечето седалки са като круша, т.е. към края отново се стесняват, и ако г-то ти е изнесено назад пак ти е тясна. На Вело са повечето като фуния - запазва се ширината до края на седалката. И аз тези дни се терзая с тея рисърчи, и не смея да купя скъпа седалка, да не хвърля пари на вятъра. Но май уцелих геометрията с Вело 3127, и ако след седмица две не се появят оплаквания, ще търся подобна ама по-качествена.
floydogi
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 6:09 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот carmo » Сря Мар 09, 2016 10:16 am

vencil -седалката за която питаш Selle SMP Trekking ще ти е удобна само ако е доста твърда. Имам подобна и проблема е че задната част върху която се падат костите на таза се смачква повече от предната -в зоната на слабините (по обасними причини). При еднаква твърдост на тези зони тазът потъва и все едно че ръбовете падащи се около слабините се издигат нагоре и притискат повече от на нормална твърда седалка. Тези зони трябва да са на отделни сектори и с различна твърдост. Смятам че удобната седалка е с тясна средна част и рязко разширяваща се периферия за таза. Като форма (погледната отзад) не трябва да е дъговидна, тоест периферията да е по-ниска от централната част (по надлъжната осева линия) и да е сравнително твърда. Клинът с вложка при дълъг път и твърда седалка също е полезен, но майката му е да караш редовно, повдигайки се често и най-вече съпътстващият дискомфорт да не ти разваля толкова удоволствието.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Удобна седалка ?

Мнениеот Vel0-Mania » Сря Мар 09, 2016 1:12 pm

Жалко, че не може да си "Редактирам" поста, до сега щях да го направя.

Уж, форума е за това да си помагаме да споделяме информация и т.н но явно не е така...:(

Както да е, Живи Здрави.
Vel0-Mania
 
Мнения: 183
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Чет Мар 14, 2013 9:16 pm

Следваща

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта