Избор на навигация

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на навигация

Мнениеот krasig » Чет Апр 25, 2013 2:57 pm

Колебая се между GARMIN eTrex и Dakota .
Някой ако има наблюдение (или друго разумно предложение) ще съм благодарен да сподели.
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Избор на навизгация

Мнениеот veskoz » Чет Апр 25, 2013 3:33 pm

Дакотата е по-удобна в движение, а и по-компактна.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Избор на навизгация

Мнениеот krasig » Чет Апр 25, 2013 3:57 pm

Благодаря за мнението.
Изчетох всичко писано през годините във форума и всичко се върти общо взето около Dakota и Oregon. eTrix-a обаче сякаш остава в сянка. Има ли някаква причина?

P.S. ако на някой модератор темата му изглежда неактуална или повтаряща се - може да я изтрие с пълна сила.
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Избор на навизгация

Мнениеот djogobg » Чет Апр 25, 2013 5:07 pm

Имам доста кофти опит с Еtrex Vista HCx - карайки си по пътя и следвайки описанията на един маршрут реших да погледна ГПС-а, да сравня данните. Показа, че съм на 240 метра от мястото, на което реално се намирах, по съвсем различен черен път. Знам, че не може да се постигне съвсем точна локализация, но 240 метра... обикновено се очакват 20-40 метра разлика. Върнах се километър и половина назад, ГПС-а изглежда прекалкулира позицията си правилно този път. За жалост при почти всяка моя проверка се озовавах на около 160-200 метра встрани от текущата си позиция. Не ми представляваш проблем за навигацията, защото не използвам често ГПС и се ориентирам по таблиците и карта, но ми направи много лошо впечатление, че показва такова голямо отклонение в ясен слънчев ден при каране в плитки долини.

Зимата също имах кофти случка, когато на отиване пуснахме trail, а на връщане при преминаване по същата пътека ни показваше на около 100 метра встрани от предварително пуснатата ни следа.

Като цяло - виждал съм доста по-добро представяне на ГПС-и от това на Etrex Vista и не бих си взел такъв.
warp 9.8
Аватар
djogobg
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1306
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 9:17 am

Re: Избор на навизгация

Мнениеот finderrr » Чет Апр 25, 2013 5:31 pm

Здрасти,
Това, което ти трябва е Дакота.
Наскоро (след обстойно проучване по различни форуми подобно на твоето) си купих Дакота 10. Използвал съм го досега на 5-6 карания и мога да кажа, че върши страхотна работа и е изключително удобен. Харесва ми, че батериите имат добра издръжливост (по-добра от на Орегона) и дисплея се вижда добре и на слънце. Вече успях и да се поизтърся с него и на ГПС нищо му няма. Изглежда доста здравичък и е водонепромокаем. Единствен минус е че като му монтирах стойката нещо свинските опашки се разместват (може би защото кормилото ми е леко скосено, а не право като тръба и свинските опашки не хващат много добре - малко да се изместят и се разхлабват.
Истинската ти дилема е дали Дакота 10 или Дакота 20 искаш да си вземеш. 20 ицата е около 50 долара повечко ако не се лъжа, но получаваш триосов компас и алтиметър, което е доста удобно когато вървиш по трак и искаш да разбереш какъв е профилът на терена пред теб т.е. колко от изкачването или спускането ти остава, тази функция много ми харесва, но моя за съжаление я няма.
Желая ти успех с избора и безпроблемно каране!
finderrr
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 13, 2012 4:13 pm

Re: Избор на навизгация

Мнениеот b1k3ra » Чет Апр 25, 2013 7:25 pm

finderrr написа:... искаш да разбереш какъв е профилът на терена пред теб т.е. колко от изкачването или спускането ти остава, тази функция много ми харесва, но моя за съжаление я няма...

И Дакота 10 го има. Просто е малко-по завъртяно. Трябва да си направиш маршрут от позицията на която се намираш до крайната ти цел. Веднъж създаден, може вече да му видиш профила.
А относно компаса, не съжалявай толкова. Имал съм май от всички серии туристически гпс-и през годините. Единствения случай, в който наистина ми е вършил работа компаса е когато търсех геокешове. Помагаше при финалните 30-ина метра по-лесно да намеря коордиантите.
Иначе в момента докато чакам новите Орегони серия 6ХХ, ползвам точно Дакота 10. В движение си е екстра. Понякога на място завърта картата и вече стрелката не сочи на където реално гледаш. Но 2-3 крачки са достатъчни за да си хване отново посоката и да ти ориентира картата.
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Избор на навизгация

Мнениеот papinu » Чет Апр 25, 2013 7:28 pm

finderrr написа:Истинската ти дилема е дали Дакота 10 или Дакота 20 искаш да си вземеш. 20 ицата е около 50 долара повечко ако не се лъжа, но получаваш триосов компас и алтиметър...

Друга важна разлика при тези два модела е наличието на слот за microSD карта при Dakota 20. По този начин се увеличава паметта, където може да се поставят повече карти, тракове...

Допълнение: Dakota 20 има възможност за прехвърляне на данни между Гармин устройства, които имат тази екстра.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Избор на навизгация

Мнениеот finderrr » Чет Апр 25, 2013 7:51 pm

b1k3ra написа: Понякога на място завърта картата и вече стрелката не сочи на където реално гледаш. Но 2-3 крачки са достатъчни за да си хване отново посоката и да ти ориентира картата.

и моя ми прави същия номер и за това си мислех, че може би ако е с компас няма да върти така картата...
finderrr
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 13, 2012 4:13 pm

Re: Избор на навизгация

Мнениеот krasig » Чет Апр 25, 2013 9:31 pm

Всъщност съществената разлика м/у дакота 10 и 20 е липсата на слот за сд карта (при дакота 10).
По този начин се губи възможността да се качи карта на Европа в случай, че някой реши да ползва уреда извън България. Това не е малко но + висотомера и компаса струва 150-тина лева.
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Избор на навизгация

Мнениеот finderrr » Чет Апр 25, 2013 9:46 pm

krasig написа:По този начин се губи възможността да се качи карта на Европа в случай, че някой реши да ползва уреда извън България.


В piratesbay вече може да се намерят отделни карти за държавите в Европа и човек да си "товари" само тези, които ще му трябват. Аз поне за сега съм така.
Може би трябва да се добави, че Дакотата нямат гласова навигация (вероятно за някои хора това се подразбира) и за това не е много удобен за автомобил. Ама това е, туристически GPS...
finderrr
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 13, 2012 4:13 pm

Re: Избор на навизгация

Мнениеот finderrr » Чет Апр 25, 2013 11:25 pm

b1k3ra написа:И Дакота 10 го има. Просто е малко-по завъртяно. Трябва да си направиш маршрут от позицията на която се намираш до крайната ти цел. Веднъж създаден, може вече да му видиш профила.

Поиграх си с моята 10ка и не мога да разбера как става това нещо да си направя маршрут (за да му видя височинния профил), като следвам трак в планината. Може ли някакви малко по-подробни указания, моля?
finderrr
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 13, 2012 4:13 pm

Re: Избор на навизгация

Мнениеот kotseto » Пет Апр 26, 2013 11:11 am

Ако ще го ползваш само за колело - Dakota е добър избор. eTrex е готин и аз самия имам еТреx 20 - върши чудесна работа, но аз имах изискване да бъде с бутони, понеже го ползвам и зимата немалко
kotseto
 
Мнения: 112
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 2:17 pm

Re: Избор на навизгация

Мнениеот kir40 » Пет Апр 26, 2013 11:31 am

Дакотата е по-удобна в движение
kir40
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1115
Регистриран на: Сря Юни 06, 2012 1:46 pm

Re: Избор на навизгация

Мнениеот krasig » Нед Апр 28, 2013 10:57 am

Вече съм горд собственик на Dakota 20.
И съответно започват въпросите.
Сложих някакви дървени батерии, купени от първата срещната книжарница и постоянно излиза съобщение, "batteries too low for full backlight or tones" и екрана е дооста тъмен. В същото време индикатора за батериите е на 50%. Някаква идея как да се изключи това потъмняване?
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Избор на навизгация

Мнениеот papinu » Нед Апр 28, 2013 11:25 am

krasig написа:Вече съм горд собственик на Dakota 20.
И съответно започват въпросите.
Сложих някакви дървени батерии, купени от първата срещната книжарница и постоянно излиза съобщение, "batteries too low for full backlight or tones" и екрана е дооста тъмен. В същото време индикатора за батериите е на 50%. Някаква идея как да се изключи това потъмняване?

Натисни за кратко 'Power' бутона - ще ти се появи екран с една крушка и колкото е запълнена в червено толкова е зададената осветеност на екрана. Осветеността се променя чрез двата бутона '+' и '-' .
Съветвам те винаги да ползваш батерии от доказана марка с голям капацитет. Важно е какви батерии ползваш за да настроиш Дакотата -
Setup -> System -> Battery Type -> избора е между: Alkaline, Lithium или Rechargeable NiMH.
Аз използвам презареждащи NiMH Duracell 2450mAh на моя Орегон и изкарват поне 9-10 часа при постоянно включен приемник.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Избор на навизгация

Мнениеот krasig » Нед Апр 28, 2013 11:44 am

Друг въпрос:
трябва да работи с батерии АА но има от 1.2V и 1.5V. Кои трябва да се ползват?
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Избор на навизгация

Мнениеот b1k3ra » Нед Апр 28, 2013 11:46 am

krasig написа:Вече съм горд собственик на Dakota 20.
И съответно започват въпросите.
Сложих някакви дървени батерии, купени от първата срещната книжарница и постоянно излиза съобщение, "batteries too low for full backlight or tones" и екрана е дооста тъмен. В същото време индикатора за батериите е на 50%. Някаква идея как да се изключи това потъмняване?


2 варианта:
Или батериите са толкова дървени, че не са дори алкални,
или в настройките е зададен друг тип батерии и от там гпс-а се бърка в пресмятането на капацитета им.
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Избор на навизгация

Мнениеот papinu » Нед Апр 28, 2013 11:51 am

krasig написа:Друг въпрос:
трябва да работи с батерии АА но има от 1.2V и 1.5V. Кои трябва да се ползват?

Презареждащите NiMH батерии са по 1.2V, алкалните са 1.5V. Но това няма значение. От значение е капацитета на батериите, което определя колко време ще можеш да ползваш GPS приемника.

Към автора (модераторите): Моля поправете заглавието на темата - ще е от ползва за правилно намиране в търсачката.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Избор на навизгация

Мнениеот outfaced » Нед Апр 28, 2013 10:19 pm

dakota 20 има спрямо 10:
1. Accepts data cards: microSD™ card (not included)
2. Electronic compass: yes (tilt-compensated, 3-axis)
3. Barometric altimeter: yes
4. Unit-to-unit transfer (shares data wirelessly with similar units): yes
Аз лично ползвам и 4те ...
Зависи за какво ще се ползва GPS-a.


NiMH батерии не са по 1.2V !
Толкова са като са разредени. Заредени са малко над 1,5V според модела.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на навизгация

Мнениеот papinu » Пон Апр 29, 2013 11:06 am

Съжалявам за :offtopic: , но за да не стават заблуждения:
outfaced написа:
NiMH батерии [b]не са
по 1.2V !
Толкова са като са разредени. Заредени са малко над 1,5V според модела.


Аз не съм срещал да се продават NiMH AA батерии от по 1.5V.
NiMH batteries normally operate at 1.2 V per cell, somewhat lower than conventional 1.5 V cells, but will operate most devices designed for that voltage.

IMG_20130429_115527.jpg
IMG_20130429_115527.jpg (24.38 KiB) Прегледано 13634 пъти
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Избор на навизгация

Мнениеот autosvet » Пон Апр 29, 2013 3:20 pm

outfaced написа:dakota 20 има спрямо 10:
1. Accepts data cards: microSD™ card (not included)
2. Electronic compass: yes (tilt-compensated, 3-axis)
3. Barometric altimeter: yes
4. Unit-to-unit transfer (shares data wirelessly with similar units): yes
Аз лично ползвам и 4те ...
Зависи за какво ще се ползва GPS-a.


NiMH батерии не са по 1.2V !
Толкова са като са разредени. Заредени са малко над 1,5V според модела.


Напротив при разреждане падат до 1,0 волт, след зареждане са 1,2-1,25, а се зареждат с 1,4-1,5. Моята МАХА 9000 поне така го прави, може и да не е права, ама я водят една от най-добрите зареждачки. :D
Аватар
autosvet
 
Мнения: 258
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 10:09 am
Местоположение: Edinburgh

Re: Избор на навигация

Мнениеот AV » Пет Май 03, 2013 1:26 pm

Между другото, и аз ползвам вече 2-ра година Дакота 20 и определено съм доволен. За колело е много по-удобна от Орегон серията (при мен дилемата беше между тези 2 серии), тъй като е по-компактна, а има всичките функции на началните орегони (мисля, че без възможност за камера, която включва и координатите на мястото, където е направена, в мета данните на снимката).

За разликата между Дакота 10 и 20 по-горе стана въпрос и със сигурност 20-ката си заслужава парите. :)
Поздрави и успех в избора за търсещите :beer:
AV
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 1:35 am
Местоположение: София

Re: Избор на навигация

Мнениеот Fujitzo » Чет Май 23, 2013 12:57 am

Аз намерих Дакота 10 в amazon.co.uk za 95 паунда с безплатна доставка до Англия и от там с Гъбко - излиза към 220лв , което си е далавера. Разгледах и Дакота 20 но не мисля че си заслужава 120те лева отгоре (ако е пак от амазон) Въпрос: как го закрепяте към кормилото ? Как ви се струва това - http://www.amazon.co.uk/Locking-Motorcy ... =dakota+10
Fujitzo
 
Мнения: 280
Рейтинг: 1323
Регистриран на: Чет Апр 08, 2010 11:11 pm

Re: Избор на навигация

Мнениеот b1k3ra » Чет Май 23, 2013 8:29 am

Fujitzo написа:Как ви се струва това - http://www.amazon.co.uk/Locking-Motorcy ... =dakota+10


Според мен ще стърчи прекалено много. Съответно ще е по-уязвим при падания.
За мен за велосипед най-доброто закрепване си е оригиналното гарминско със свинските опашки. Стои прибрано и може да се монтира и на кормилото и на колчето.
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Избор на навигация

Мнениеот krasig » Пон Май 27, 2013 10:24 pm

Цената на тази стойка е почти колкото оригиналната. И освен, че с лекота могат да ти я свалят - друг плюс не виждам.
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Избор на навигация

Мнениеот leprikons » Пон Май 27, 2013 11:34 pm

В Ebay, Dakota 10 я има за 97 с безлпатна доставка до Англия и от там габко, цената е около 100 паунда http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw= ... +&_sacat=0

Имам един много важен въпрос за навигациите. Защо не ползвате тези на телефоните, много са точни и може да си изберете каквото си поискате! Ако ви е стра да не си съсипете алото може да си купите това: http://www.mobilebulgaria.com/mobiles/3544/cat-b15

Единственото предимство, което аз виждам на навигациите гармин е по-дългия живот на батерията!
leprikons
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 4:27 pm

Re: Избор на навигация

Мнениеот unsigner » Вто Май 28, 2013 7:53 am

leprikons написа:Имам един много важен въпрос за навигациите. Защо не ползвате тези на телефоните, много са точни и може да си изберете каквото си поискате! Ако ви е стра да не си съсипете алото може да си купите това: http://www.mobilebulgaria.com/mobiles/3544/cat-b15

Единственото предимство, което аз виждам на навигациите гармин е по-дългия живот на батерията!


Не знам как са като точност в сравнение с Garmin-ите, но телефона ми дава големи случайни грешки в денивелацията, откъде софтуера непрекъснато си мисли, че съм катерил ебаси стръмните нанагорнища и отчита някакви космически калории. В хоризонтален план грешките изглежда са много по-малки, доколкото съм разглеждал траковете.

А за батерия - примерно обиколката на Витоша едва ли ще издържи телефона с пълен заряд; оня ден карах около 60 км по места с по-добра мрежа (които би трябвало да щадят батерията повече), и си отиде над 70% от батерията. Вярно, телефонът ми вече е доста стар (повече от 2 години), на по-нова батерия сигурно ще се държи по-добре.
unsigner
 
Мнения: 279
Рейтинг: 1667
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 7:09 pm

Re: Избор на навигация

Мнениеот leprikons » Вто Май 28, 2013 8:38 am

За точността аз не съм имал броблеми, най-големият недостатък е батерията , напълно съгласен!
leprikons
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 4:27 pm

Re: Избор на навигация

Мнениеот zImage » Вто Май 28, 2013 9:23 am

unsigner написа:Не знам как са като точност в сравнение с Garmin-ите, но телефона ми дава големи случайни грешки в денивелацията, откъде софтуера непрекъснато си мисли, че съм катерил ебаси стръмните нанагорнища и отчита някакви космически калории. В хоризонтален план грешките изглежда са много по-малки, доколкото съм разглеждал траковете.

Зависи от модела на GPS устройството, но има такива комбинирани с барометричен висотомер и там грешката е драматично по-малка.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Избор на навигация

Мнениеот krasig » Вто Май 28, 2013 9:42 am

Точно такъв е Dakota 20
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Следваща

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта