Избор на навигация

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Избор на навигация

Мнениеот kotseto » Вто Май 28, 2013 9:59 am

Имаше отделна тема за телефон срещу GPS :)

като цяло ако имаш желание или вече караш повече извън града и за по-дълго време, по-добре да вземеш Garmin. Телефона ще ти свърши работа за по-кратки маршрути и когато искаш да провериш нещо от време на време. Батериите на телефоните обаче хич не държат при включен GPS, а по мое мнение е крайно рисковано да си ги сложиш на кормилото, където е най-удобното място за употребата на навигация. GPS-a ми го поожулих добре тук-там за една година ползване, телефона просто щеше да се счупи - има някакви защити, но просто телефоните не са направени за това и не понасят по-грубо отношение както Garmin-ите :)

Барометричен висотомер между другото според мен по-скоро няма смисъл. Моя еТреx няма, но не е давал отклонения. Виж компаса ми липсва понякога. Основната причина обаче да си купя уред без такива е цената - когато пазарувах разликата беше 100-на лева и просто не видях смисъл да ги дам за да получа същия уред с алтиметър и компас бонус. Ако беше 50-на лева сигурно щях да взема :)
kotseto
 
Мнения: 112
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 2:17 pm

Re: Избор на навигация

Мнениеот AV » Вто Юни 04, 2013 7:51 am

Ето ви две допълнителни изключително полезни функции на Дакота 20, които мобилните телефони нямат:

--> 3-осно компенсиран електронен компас, който показва вярната посока винаги - и когато сте на едно място, и когато държите уреда в произволно положение;
--> барометричен алтиметър, който осигурява прецизни данни за височината и денивелацията на движението, както и позволява да видите графично промените в налягането спрямо астрономическото време и да предвиждате климатични промени;

Също така приема сателитен сигнал и в доста гористи местности, където мобилния gps губи сигнал, демек има високочувствителен приемник.

Това е по мой наблюдения от работата ми с Дакотата и мобилния ми телефон.

Поздрави :beer:
AV
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 1:35 am
Местоположение: София

Re: Избор на навигация

Мнениеот PtD » Вто Юни 04, 2013 8:54 am

AV написа:Ето ви две допълнителни изключително полезни функции на Дакота 20, които мобилните телефони нямат:

--> 3-осно компенсиран електронен компас, който показва вярната посока винаги - и когато сте на едно място, и когато държите уреда в произволно положение;
--> барометричен алтиметър, който осигурява прецизни данни за височината и денивелацията на движението, както и позволява да видите графично промените в налягането спрямо астрономическото време и да предвиждате климатични промени;

Обърка се. Това че твоят телефон няма сензор за налягане и триосен компас, не значи че всички смартфони са така.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Избор на навигация

Мнениеот AV » Вто Юни 04, 2013 10:14 am

Ок, напълно възможно. Говоря за моя опит :beer:
AV
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 1:35 am
Местоположение: София

Re: Избор на навигация

Мнениеот leprikons » Пон Юни 09, 2014 2:45 pm

Тук има страхотни неща за велосипедисти (http://www.garmin.bg/?s=4&c=6&g=29), но аз искам да го ползвам и когато тичам. Не знам, кое ще е оптималното за цена около 500 лева...
Не искам да купувам велокомпютър за 80 лв и след това да дам още 500. Мисля,че е по-добре направо някой Garmin.

И още нещо ...свързано с часовниците на Polar. Някой, който има наблюдения, може ли да даде предимства и недостатъци когато ги сравняваме с някой от Edge Touring, Edge® 510 и Edge Touring Plus.

Благодаря.
leprikons
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 4:27 pm

Re: Избор на навигация

Мнениеот leprikons » Пон Юни 30, 2014 6:42 pm

Колеги, някой да даде мнение за тези suunto. имате ли наблюдения, ползвали ли сте ги? Ще съм много благодарен

http://www.suunto.com/Product-search/Se ... es/?sports[]=6982&page=0
leprikons
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 4:27 pm

Re: Избор на навигация

Мнениеот Boyan1984 » Пон Юни 30, 2014 8:16 pm

Има цяла сага тук http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=7229

:smash: :smash: :smash:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2419
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на навигация

Мнениеот leprikons » Вто Юли 01, 2014 12:44 pm

Ще го разгледам, благодаря
leprikons
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 4:27 pm

Re: Избор на навигация

Мнениеот Proflater » Чет Юли 03, 2014 10:54 am

Using Garmin 76 CSx for 2 years more, happy with them!
Water prof, 8 hours from 2 batares AAA. Easy to hook on the steam.
But a liitle bit huge.
Изображение

The better is spicial bike-computer (GPS, cadence, heart rate monitor) - Garmin EDGE
Изображение
Welcome from Ukraine!
mob: +37 254 84 63 57 / mail: [email protected]
Skupe: proflater2 / my profile: http://bikeportal.org.ua/index.php?opti ... serProfile
Аватар
Proflater
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 11:53 am

Re: Избор на навигация

Мнениеот damon » Вто Юли 15, 2014 11:59 pm

Аз си ползвам на колелото Garmin Colorado 300, което закачам и на мотора, и си го нося като ръчен навигатор като съм в непознат град. Много здраво устройство и с хубави NiMH батерии (Eneloop) си издържа без проблеми 8 часа. Обикновено като излизам с колелото вземам и две леки литиеви батерии за всеки случай ако свършат или се затрия. Литиевите издържат повече от NiMH и в екстремни ситуации може да се разчита на тях.

Мислил съм си и за разни специализирани GPS вело компютри. Като по-малките от рода на Sigma ROX10 или Garmin Edge, но стигнах до извода, че е безсмислено. Колорадото е с огромни възможности в сравнение с вело GPS компютрите, цената му е съизмерима, батериите му дори да свършат на най-важното място, просто вадя другите, слагам ги и продължавам. Върши ми работа и за друга навигация, и единствения му недостатък е, че тежи 300 грама. Иначе си имам обикновено вело компютърче, което ми работи постоянно. GPS-а го закачам само когато отивам по непознати места или искам да имам трак.

Така, че съветът ми към всички е - вземете си добър ръчен навигатор на Гармин - оферти бол, на по-добри цени от Sigma ROX.10 - ще ви свърши много, много повече работа отколкото специален велокомпютър. Много е важно да се ползват добри стойки - аз разчитам и на мотора, и на колелото на RAM Mounts - достатъчно блъскане е видял без да е мръднал. По-нагоре видях някаква китайска стойка със сферичен шарнир - това нещо се откъсва на първите неравности.

Eто я само стойката на колелото:
Изображение

И на мотор:
Изображение

И на ръка:
Изображение
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Избор на навигация

Мнениеот punki » Сря Юли 16, 2014 1:47 pm

За мен това е чудото качваш си на компа Base Camp и нещата стават съвместими с гуглето ърт плануване маршрути статистики и всичко друго което се сетиш задължително с офроад карта на българия има такива пътеки за които дори местните не знаят :bowdown: http://www.garmin.bg/?s=5&i=223
Пък и с 1 комплект батерии изкарва над 18 часа работа лично съм го установил.
punki
 

Re: Избор на навигация

Мнениеот kawasuna » Сря Авг 02, 2017 6:04 pm

https://www.bike24.com/1.php?content=8; ... 5B199%5D=1
Става ли за планинско лолоездене или трябва да се насоча към модела
https://www.bike24.com/1.php?content=8; ... 5B199%5D=1
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на навигация

Мнениеот outfaced » Сря Авг 02, 2017 6:12 pm

kawasuna написа:https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=143066;menu=1400,1450,1451;mid%5B199%5D=1
Става ли за планинско лолоездене или трябва да се насоча към модела
https://www.bike24.com/1.php?content=8; ... 5B199%5D=1

Подозирам че първия като функции и интерфейс е по скоро за спортисти, а 2рия си е дуракосутойчив ГПС за всякаква дейност с фокус - истинско губене и намиране :D
Първия е доооста по крехък.
Иначе орегона толкова неща могат да му се направят по менютата, че подозирам може да се направи да прилича като функции на 90% на едж. Обратното със сигурност не е възможно. За сериозна навигация - орегон. Ако ще си тракваш къде караш ... едж или просто си ползвай смартфона.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на навигация

Мнениеот kawasuna » Чет Авг 03, 2017 5:11 pm

Взех си Etrex touch 35 днес.Дано излезе добра.Та въпроса ми е откъде се закупува,сваля карта за нея?
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на навигация

Мнениеот HHristov » Чет Авг 03, 2017 5:45 pm

HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Избор на навигация

Мнениеот vencil » Чет Авг 03, 2017 5:54 pm

Честито, Гармин няма да те предаде ;) аз съм с Дакота 10 вече не знам колко години станаха. Ползвам го за всичко - навигация в колата в гората в кануто като бордови компютър и чат пат но колелото :D .
BGMountains е прекрасна карта за туризъм става и за колелото http://bgmountains.org/bg/maps/garmin-m ... gmountains аз ти предлагам да си сложиш Олекотена версия за директен ъплоуд в приемника. За навигация в колата ти трябва друга карта но намират се не е кахър и това ;) .
Има вероятност Българското меню да не ти хареса как е направено, нашите от Гармин така и не се научиха да ги превеждат като хората ама и това с Notepad++ https://notepad-plus-plus.org/ се редактира лесно.

п.п. някой ме изпреварил с картата :D
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Избор на навигация

Мнениеот kawasuna » Чет Авг 03, 2017 6:09 pm

Благодаря.Сега ще я сваля.Имам 2 въпроса:
1.На самото устройство ли да я запаметя или на картата с памет?Ако е на картата с памет може ли навигацията да я прочете от там?
2.Олекотената версия по-добра ли е?
И остабалите карти с които е пълна паметта на устройството да ги трия ли?
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на навигация

Мнениеот vencil » Чет Авг 03, 2017 6:23 pm

Слагай я направо на устройството, тя е малка. Разгледай тази тема тя си е за картата http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=840 ако след това има още неща които не са ти ясни питай.
Принципно другите карти изобщо не са ти необходими те са някакви базови колкото да има нещо ;) . Но внимавай да не изтриеш и нещо важно :praying: , я кажи направо как се казват че да не изтриеш нещо ценно.
Дори преди да почнеш да бараш и ако ти е сефте и не си сигурен какво правиш направи си едно копие на целият Гармин някъде, така някога ако нещо се скапе може да си възстановиш GPS-са.

п.п. Разликите между основната и олекотената версия са само две:

1) в основната хоризонталите са през 10 метра, а в олекотената са през 25 метра;

2) в основната е вграден цифров модел на релефа (DEM), а в олекотената липсва такъв.

Олекотената версия заема по-малко място и изисква по-малко изчисления, за да бъде визуализирана. Тя би могла да бъде по-подходяща за устройства с по-скромни възможности.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Избор на навигация

Мнениеот Любо » Чет Авг 03, 2017 7:03 pm

Аз бих ти препоръчал да си купиш OFRM Geotrade. Това е най-пълната офроуд карта на България и, по мое мнение, най-доброто за МТБ.
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Избор на навигация

Мнениеот HHristov » Чет Авг 03, 2017 8:11 pm

Толкова пълна, че има нанесени много пътища липсващи на терена. :D На такива места сам се забивал по нея, че ми е идвало да изоставя велосипеда. :banghead:
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Избор на навигация

Мнениеот outfaced » Чет Авг 03, 2017 9:35 pm

И двете карти си имат кусури. В момента БГмаунтинс е по добрата за офроуд и туризъм.
И в двете има неща, които го има на картата, но ги няма реално ;) В OFRM има по прецизна категоризация на пътищата и пътеките, в другата пък има маркировки и повече POI, а и вече и повече пътеки. OFRM от година и нещо почти не пипат офроуда и си гледат бизнеса с асфалтовата част.
БГмаунтинс имат някои неща, които "чупят" навигацията - липсва им тук таме връзка между отделни пътища и като пуснеш да прави трак и те хвърля на майната си.
Аз затова си ги нося и двете :) И за хардкор изследователи се препоръчва и руските растерни топокарти. :D
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на навигация

Мнениеот HHristov » Пет Авг 04, 2017 9:44 pm

Много си прав. Аз ползвам трите изброени карти плюс сателитни снимки от Google и Bing.
ПП По мои наблюдения в OFRM офроуда не е пипан поне от 5 години.
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Избор на навигация

Мнениеот Любо » Съб Авг 05, 2017 6:38 am

Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Избор на навигация

Мнениеот emo_gp » Пон Дек 18, 2017 2:21 am

Колеги мисля да си взема устройство за тракване с байка, навигиране с колата в непознат град (държава) и съм се спрял на garmin etrex 25. Някой може ли да сподели опит, мнение, съвет и др. ?
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Избор на навигация

Мнениеот Alexi » Пон Дек 18, 2017 8:35 am

за навигиране с колата най доброто е телефон с гугъл мапс ,гледай опциите за офроуд по скоро да са ти приоритет
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Предишна

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта