RAM XC TWO - офертата

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

RAM XC TWO - офертата

Мнениеот wizard7791 » Нед Апр 20, 2014 12:46 am

Здравейте колеги, преди около 5 месеца ми откраднаха колелото, преодолях кризата и дойде време за ново. Най-вероятно е изписано много по темата относно RAM XC TWO, но преди точно 1 час ми излезе много изгодна оферта за въпросния модел, имам парите, но реших да се допитам за впечатленията и информацията относно него. Просто ме притисна времето, буквално утре трябва да кажа на продавача дали да го купя, а нямам време да ровя из форума. :blush:

Карам 90% Витоша и околия(главно XC) и 10% градско(Софийско), не съм имал RAM никога, знам че са произведени в България (correct me if im wrong :blush: ), но с това се изчерпва инфото ми за марката. Конкретно модела е M-размер, хидравлики Avid оптред и отзад, гуми MAXXIS, Rockshox шок и вилка, SRAM скорости. Ще ви помоля за инфо относно издържливостта, качеството и впечатленията ви. Като цяло заслужава ли си колелото, предвид че нямам намерение да го сменям докато не се счупи или не бъде откраднато. (да пази господ :praying: ).
Благодаря предварително. :beer:
Валентин Железов, 17
София
Аватар
wizard7791
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Апр 11, 2013 7:50 pm
Местоположение: София, Овча Купел

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот Bace_kz » Нед Апр 20, 2014 1:14 am

Дай няква снимка или поне опиши по-точно частите ... Колко са амортизирани евентуално на място може да се види. Най-общо мога да ти кажа, че avid са хазартни спирачки, много хора се оплакват, че текат, аз карах близо 3 години с авид и нямах ядове и като за ХС спирачната им сила е ок, но си зависи. Rockshox правят читави вилки .... ама въздух ли е, пружина ... какви настройки има ? Най-дорбе мини велосипеда през сервиз, прегледай за луфтове - главини, вилка, чашки, средно. Виж дали веригата е разтеглена, дали скоростите работят. Успех !
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот wizard7791 » Нед Апр 20, 2014 11:16 am

Колелото е ново, така пише в обявата, а и се вижда от снимките. Неизправни части не очаквам да има въобще. Снимки ще се опитам да кача след малко, тъй като очаквам собственика да ми прати такива. Мерси за отговора относно спирачките, за окомплектовката съмнения нямам, въпроса е как стоят нещата с качеството на рамката?
Валентин Железов, 17
София
Аватар
wizard7791
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Апр 11, 2013 7:50 pm
Местоположение: София, Овча Купел

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот ermenkovbg » Пон Апр 21, 2014 6:40 pm

Това е състезателна рамка за ХС. Но щом караш в този стил без "аграрене" не се притеснявай. Успех :beer:
„Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата.“
„Накъдето и да карате, то е срещу вятъра и по нанагорнище.“
Аватар
ermenkovbg
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Апр 29, 2013 1:45 pm
Местоположение: на баира

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот Ozzie » Пон Апр 21, 2014 8:45 pm

XC1 е "състезателна"
ХС2 е съвсем нормална рамка
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот wizard7791 » Пон Апр 21, 2014 10:04 pm

Мерси за информацията, договорих го, сега чакам да пристигне и се вълнувам много :D :D
Валентин Железов, 17
София
Аватар
wizard7791
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Апр 11, 2013 7:50 pm
Местоположение: София, Овча Купел

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот Ozzie » Сря Апр 23, 2014 8:09 pm

Ние пък ще чакаме за снимки!
:thumb:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот GRUEL » Пон Апр 28, 2014 11:14 am

Сигурно е късно вече, ама не си казал колко си "голям", че М-ката на ХС2 си е за големички хора, аз съм 185 и на моменти ми се иска да е малко по-малка рамката. Иначе колелцето си е добро, рамката излезе доста по-здрава, отколкото си мислех, пък и мекото си е меко...
GRUEL
 
Мнения: 58
Рейтинг: 1270
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 3:06 pm

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот wizard7791 » Чет Май 01, 2014 4:59 pm

Здравейте отново, извинявам се за закъснението от 1 седмица, но ми беше доста натоварено, а и бях зает да карам новата придобивка :D Ето малко снимчици.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение



Изображение

Изображение

Изображение



Малко ми беше гадничко да го карам на тая кал на Витоша, тъй като е новичко, но не издържах, а и времето не смята да се оправя в близкия половин месец. Държи се идеално, първи впечатления - окачването ми се струва божествено, сравнено с това на предишното ми колело. Относно спирачките, четох мнения за Еликсир 1, общо взето навсякъде мнението за тях е много ниско, но на мен ми се струват много добри. Може би защото до сега бях с механични Шимано и съм за пръв път с хидравлични, може би защото още не е минало време и не са видяли зор, но за сега са идеални. Единственото, което леко ме дразни е, че на предната (180мм. ротор) лостчето потъва повече, преди да се допрат накладките до ротора, а при задната (160мм.) е по малко това движение. Но сега като карах хидравлични спирачки, не бих казал, че някога ще ги сменя с механични, направо се ражда човек ! Относно командите има един проблем, на задните венци, първия, най-големия (демек 1 скорост) не иска да се включи. Караш на 2-рия венец, решаваш да минеш на 1-ия и веригата блокира.
Валентин Железов, 17
София
Аватар
wizard7791
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Апр 11, 2013 7:50 pm
Местоположение: София, Овча Купел

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот welizar » Пон Май 05, 2014 1:51 pm

Честито.
Колко ти излезе?
welizar
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юли 20, 2012 10:35 am

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот skipper » Чет Май 15, 2014 2:18 pm

Честито, изглежда страхотно! Много километри щастие с него ти желая :)

wizard7791 написа:Относно командите има един проблем, на задните венци, първия, най-големия (демек 1 скорост) не иска да се включи. Караш на 2-рия венец, решаваш да минеш на 1-ия и веригата блокира.


Настройка на дерайльора?
Hardtail 4 life!
Аватар
skipper
 
Мнения: 164
Рейтинг: 1566
Регистриран на: Чет Апр 02, 2009 1:44 pm
Местоположение: Варна

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот Любо » Чет Май 15, 2014 3:27 pm

Смени тоя SRAM с DEORE и ще се родиш . Гарантирам ! Играл съм го тоя мач :beer:
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот wizard7791 » Вто Май 20, 2014 11:51 pm

Мерси за пожеланията, късен отговор отново от мен. Колелото излезе 1450лв. + доставката.

Относно проблема с блокирането на веригата. Разглеждах днес как стоят нещата и какво блокира.

Изображение

Изображение

Това е задната ос, виждате задния дерайльор и най-големия венец. Така, ще се опитам да го обясня максимално ясно. Когато веригата отпред и отзад е на най-големия венец, това е 3х1, т.е 3-та скорост. В това положение е най-опъната (защото е на 2-та най-големи венци). Та в това положение е и на снимките. Така рамото на дерайльора е най-прибрано до касетата. (тъй като веригата не се нуждае от много опъване). Снимките са направени докато няма напрежение върху задния амортисьор и всичко е нормално, няма допир. Но в момента, в който примерно седна върху колелото, рамката се сгъва и веригата се опъва допълнително. Тогава идва и проблемът. Това, което съм оградил в червено се качва по-нагоре и влиза в зъбите на най-големия венец в зелено . От там се получава блокиране на педалите и някои неловки ситуации на средата на натоварени кръстовища.
Мислех си на какво може да се дължи и ситгнах до 2 причини:
1. Веригата е с 1 или 2 звена по-къса и за това рамото на дерайльора се прибира прекалено много (поради късотата на веригата) и захапва венеца.
2. Задния амортисьор е много по-мек от колкото трябва да е и позвлоява на рамката да се сгъне прекалено много, от което пък веригата се опъва прекалено много.

Изписах много, благодаря предварително, но проблемът наистина е много дразнещ, тъй като се получават много тъпи и опасни ситуации, като например спиране на средата на кръстовището на Житница и Цар Борис III поради блокирала верига. Cheers.
Валентин Железов, 17
София
Аватар
wizard7791
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Апр 11, 2013 7:50 pm
Местоположение: София, Овча Купел

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот Ozzie » Сря Май 21, 2014 12:03 am

на първо четене - веригата не прокарана през ролките по правилния начин.
Виж снимката и сравни с положението при теб.
Прикачени файлове
IMG_20140521_005951.jpg
(452.75 KiB) 255 пъти
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот marsa » Сря Май 21, 2014 12:08 am

Майко мила! Това е комбинация, на която никога не трябва да се опитваш да караш. Даже и за снимката не е желателно да поставяш компонентите в подобно идиотско положение.

Отделно веригата може би е малко по-къса от правилното. Съдя по първата снимка от темата, на която си на малък венец и средата на касетата отзад.

Във всеки случай карай с лявата половина от касетата комбинирано с малкия преден венец, с дясната половина с големия и с цялата касета със средния, като при него избягвай голямо усилие при най-крайните венци.

@Ozzie: Прокарана е правилно! И на мен това ми беше първоначалната реакция, ама после осъзнах грозната истина. Виж пак къде е пивота към тялото и коя е водещата ролка на първата снимка.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот Ozzie » Сря Май 21, 2014 12:15 am

така е, правилно е прокарана, но ми е трудно като го гледам наопаки :lol:
та веригата не "малко по- къса", ами "много по- къса" от правилното ще да е, щом при това положение изобщо не опира в горната ролка на дерайльора
май трябва настройка и на b-обтягането, болта който запира в ухото на рамката (първата снимка), по надлъжната ос на велосипеда

P.S. Една полезна статия, за регулиране на дерайльора --> http://www.mtb-bg.com/index.php/special ... -repair009
'айде лека нощ, че стана 100 часа :8D:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот wizard7791 » Сря Май 21, 2014 12:20 am

Ще пробвам регулиране на въпросния болт, ако не е достатъчна настройката ще трябва евентуално удължаване на веригата и по-нататъшни настройки спрямо нея. Мерси за бързите за това време на нощта отговори. :beer:
Валентин Железов, 17
София
Аватар
wizard7791
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Апр 11, 2013 7:50 pm
Местоположение: София, Овча Купел

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот floydogi » Сря Май 21, 2014 8:41 am

Няма какво да пробваш с регулиране на болт - веригата ти е МНОГО къса. Удължавай или сменявай - има тук някъде статия как се определя дължина на верига, и тогава се занимавай с настройки.
floydogi
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 6:09 am

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот pen4o » Чет Май 22, 2014 2:13 pm

Трябва да се уточни снимките на каква предавка са направени. Според мен веригата не е къса, просто е на такава предавка, при която отпред е на голяма плоча и отзад на голям венец. Точно толкова трябва да е дължината на вериагата плюс две три звена ако е по описана схема (голяма плоча отпред, голям венец отзад).
pen4o
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 09, 2012 4:37 pm

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот DragAirlines » Чет Май 22, 2014 2:20 pm

pen4o написа:Трябва да се уточни снимките на каква предавка са направени. Според мен веригата не е къса, просто е на такава предавка, при която отпред е на голяма плоча и отзад на голям венец. Точно толкова трябва да е дължината на вериагата плюс две три звена ако е по описана схема (голяма плоча отпред, голям венец отзад).


Вижда се от първата снимка, че отпред е на малка плоча, а отзад на някоя от средните предавки. Няма нищо за уточняване :beer:
DragAirlines
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Авг 02, 2013 8:43 am
Местоположение: София

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот pen4o » Пет Май 23, 2014 10:56 am

От първите снимки с показването на колелото, опъването и размера на веригата изглежда нормално... От последните две не се вижда отпред на коя плоча е... Няма логика в първите снимки да изглежда наред, а в последните изведнъж 15см от веригата да липсва?
Предположение ми е, че последните снимки са на голяма плоча отпред и голям венец отзад, което е недопустимо като предавка, веригата се криви и всичко се износва...
pen4o
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 09, 2012 4:37 pm

Re: RAM XC TWO - офертата

Мнениеот marsa » Пет Май 23, 2014 11:15 am

На мен не ми изглежда нормално на първата снимка. А за двете от по-новия пост - точно под снимките си пише, че е на голям-голям, но дори тогава не трябва да се получава подобно нещо.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта