Струва ли си Manitou Minute Pro

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Чет Окт 25, 2012 9:01 pm

Решил съм да сменя стария Dart 3 с нова вилка и вниманието ми е привлечено от Manitou Minute Pro 120 мм. Та молбата ми е ако е възможно да споделите впечатления от работата на вилката ,особенности при експолатацията и обслужването и. А и не само за конкретния модел ,а като цяло -за вилките на Manitou предназначени за кроскънтри и АМ.
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот Ozzie » Чет Окт 25, 2012 9:43 pm

dsmt написа:...особенности при експолатацията и обслужването и...

При експлоатацията нищо специфично, което да е различно спрямо другите вилки. Преди каране забърсваш краката. Ако прецениш че има нужда, пръскаш малко силиконов спрей на прахоуловителите, раздвижваш и забърсваш излишното.
За обслужването - ако вече я имаш или сериозно мислиш да се сдобиеш с такава, набави си една тубичка от това. Гарантирано вилката ще работи еднакво добре в доста широк температурен диапазон. Вероятно някъде може да се намери и на малко по- сносна цена, въпреки че и в това количество е достатъчно за много обслужвания.
Маслото не е нужно да се сменя често, поради това, че се използва само в хидравликата, а не за смазване на втулки и пр. части.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Чет Окт 25, 2012 9:54 pm

Попаднах на един руски форум-там пишеше че в моделите до 2010 г. в завода не слагали масло в краката на вилката и при закупуване трябвало да се сложи.В противен случай започвало интензивно износване на покривния слой на краката на вилката.А в по- късните модели масло имало,но количествотот му често било по-малко от количеството описано в ръководствата за експолатация.Та се чудя като взема нова вилка дали да почвам да я човъркам или да си я карам такак както са я сглобили в завода.

http://forum.velomania.ru/showthread.php?t=63464&highlight=manitou
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот Ozzie » Чет Окт 25, 2012 10:41 pm

Имам три различни вилки на "Маниту".
В ръководствата и на трите пише, че трябва да се слага 10-15 мл. през отворите за болтовете, най- отдолу на ботушите, преди да се сглоби вилката при профилактика.
Лично аз не виждам никаква полза от тези 10-15 мл., при положение, че непрекъснато ще са в най- долната част на ботушите и фактически това масло не смазва нищо, имайки предвид на каква височина са втулките. Пък и последните се смазват с въпросната грес от предното ми мнение.
Факт е, че първия път като отварях първата ми вилка от марката в ботушите нямаше масло. Сипах такова чак на втората профилактика. Не забелязах някаква промяна в положителна посока в работата на вилката, нито пък влошаване.
И още нещо - до ден днешен не съм забелязал износване в покритието на краката. Двете са с алуминиеви крака, третата със стоманени.
Гарантирам ти, че в настоящия момент, в нито една от тези трите няма сипано масло в ботушите.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Чет Окт 25, 2012 10:55 pm

Другия въпрос който ми се върти из главата е дали ще се наложи да търся по-твърда метална пружина/95-96 кг. съм/или само чрез напомпване на въздушната ще успея да настроя вилката за моето тегло.
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот Ozzie » Чет Окт 25, 2012 11:08 pm

Ако е с въздушна пружина, няма как да е с метална.
Напомпваш до постигане на желания SAG - "сгъване" в статично положение, докато си седнал нормално на велосипеда. Измерва се в проценти спрямо хода.
Иначе металните пружини с които излиза от завода са средна твърдост. За хора до 77-78 кг. В предишни години вилките идваха само с един комплект пружини. В по- нови времена може да слагат и комплект твърди и меки пружини, ама надали.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Чет Окт 25, 2012 11:15 pm

Ами до колкото схванах от четене тук и там,тази вилка е със някаква система,наречена MARS,която представлявала комбинация от въздушна и метална пружина.

MARS AIR . Позитивная стальная + воздушная.

Ход пружинной и воздушной пружин разделён примерно 50%/50% . Негативка отсутствует. Прогрессию вносит как воздушная, так и стальная (из-за бочкообразной формы

И аз знам,че заводски се слагат пружини за хора с тегло 80 кг и се надявам с въздушната да компенсирам по-слабата метална.
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот Ozzie » Чет Окт 25, 2012 11:30 pm

С такава още не съм се сблъсквал, та вече не мога да дам адекватен съвет / мнение.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот milestone » Пет Окт 26, 2012 4:39 am

Абе не знам защо в България тази марка се слави с такова лошо име. Преди години и аз с малко съмнение си взех една вилка, с която сега хич не ми се ще да се разделям, защото си работи много добре.
Верно маслото дето го наливаш долу в ботушите е далече от втулките, но ако ако обръщаш понякога преди каране вилката (както се препоръчва) то би трябвало да стига до дунапренените пръстени под праховите семеринги и тогава определено се усеща подобрение в работата. И на мойта Manitou R7 (която все пак продавам в момента) се е поизтъркала анодизацията в долния край на краката, но това е по-скоро козметичен отколкото функционален проблем.
Иначе тая система с металната пружина дето "помагала" на въздушната при някой от старите модели на RockShox бях чувал че я има. Ако не става въпрос за негативна пружина, но доколкото разбирам не е това.
Аватар
milestone
 
Мнения: 244
Рейтинг: 1771
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 4:37 pm

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот Ozzie » Пет Окт 26, 2012 8:07 am

milestone написа:Верно маслото дето го наливаш долу в ботушите е далече от втулките, но ако ако обръщаш понякога преди каране вилката (както се препоръчва) то би трябвало да стига до дунапренените пръстени под праховите семеринги...


Така е и по принцип и дефакто. Обаче за да стигне до тези дунапрени, трябва да мине през втулките, да се омеша с греста (възможно е и да отмие част от нея), а това някак не ми допада.
Предполагам, че при пръскането на праховите семеринги със силиконов спрей, въпросния достига до въпросните дунапрени, понеже бяха доволно подгизнали от смазка при последната профилактика.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Пет Окт 26, 2012 6:53 pm

Мен Маниту си ме кефи заради изчанчения дизайн :D
В нета/рускоезичния/ има доста добри отзиви за тази марка и искренно се надявам да е така,защото след няколко дни би трябвало да стана горд собственик на такава вилка и ще е е гадно ако се окаже "дървена"......
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Пон Окт 29, 2012 7:38 pm

Вилката пристигна-красота :D :D :D

Още не смея да я разглобя и да видя има ли масла в нея,няма ли..... :)

"Братята" препоръчват семерингите да се заменят ей с тия http://www.ebay.com/itm/Enduro-Seal-and-Wiper-kit-for-Manitou-32mm-Standard-/280933583408?pt=Cycling_Parts_Accessories&hash=item4168f24a30
Вилките ставали още по "плюшени" ,както се изразяват те :eyebrow:
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот Ozzie » Пон Окт 29, 2012 7:46 pm

Недей да отваряш нищо, карай си с оригиналните прахоуловители и не харчи грешни пари, освен ако не си спечелил джакпота от тотото. :thumb:
:beer:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Нед Ное 04, 2012 10:59 pm

Измъчва ме и още един въпрос :)

В Chain Reaction Cycles вилката беше обявена като модел 2012,а на кутията и гледам е написана дата на производство-август 2011 :bigeyes:
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот Ozzie » Пон Ное 05, 2012 8:48 pm

dsmt написа:В Chain Reaction Cycles вилката беше обявена като модел 2012...


Това не означава, че е пусната в продажба от 01.01.2012 г. ;)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Пон Ное 05, 2012 11:16 pm

Имах предвид,че тия юнаци май послъгват :)
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот PtD » Вто Ное 06, 2012 8:17 am

dsmt написа:Имах предвид,че тия юнаци май послъгват :)

А Ози имаше предвид, че модел 2012 се пуска в продажба през 2011. :)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Вто Ное 06, 2012 12:14 pm

Аахааа,ясно :)
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Вто Фев 12, 2013 8:48 pm

На дневен ред е профилактиката на вилката.Но възникна въпроса какво масло да ползввам. Греста която препоръчват да се ползва е на Моторекс. Логично е да ползвам и тяхно масло за вилки.Но като гледам-има два вида:

http://www.motorex.com/index.cfm?oid=1158&lang=en&webtoolDbTemp=eintragDetail&eintragId=7453
и

http://www.motorex.com/index.cfm?oid=1158&lang=en&webtoolDbTemp=eintragDetail&eintragId=171

Та се чудя кое от двете да избера?

В ръководството за монтаж на механизма за дистанционно заключване на хода на вилката пък препоръчват в крака на вилката да се налива Maxima http://www.maximausa.com/shopping/index.php?main_page=product_info&cPath=7&products_id=45

Та в крайна сметка искам да попитам имате ли представа кое е правилното масло или /което е по-вероятно/е все тая какво се налива ?
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот Ozzie » Вто Фев 12, 2013 10:18 pm

Ако сложиш Racing Fork Oil-а, няма да сбъркаш. За другото не виждам никакви спецификации, освен, че е разработено в близко сътрудничество с MANITOU, което за мен са просто "бла- бла" приказки.

dsmt написа:В ръководството за монтаж на механизма за дистанционно заключване на хода на вилката пък препоръчват в крака на вилката да се налива Maxima http://www.maximausa.com/shopping/index ... ucts_id=45


Чие е това ръководство, защото ме съмнява да е на MANITOU?
Иначе, ако държиш да слагаш масло в ботушите на вилката, спокойно можеш да ползваш същото което слагаш на хидравликата или пък изобщо да не слагаш.
Лично аз не слагам и не съм забелязал това да е навредило по някакъв начин на вилките ми или на начина им на работа.

P.S. Ползвам и поддържам две вилки на MANITOU.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Вто Фев 12, 2013 10:58 pm

Това е ръководството
Изображение

Също така се чудя с каква грес да смажа пружината.Тази PREPm която е за въздушната пружина,дали ще удачна и за металната....малко рядка ми се вижда :idea:
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот Ozzie » Вто Фев 12, 2013 11:27 pm

Ако се притесняваш за нещо, сложи масло каквото препоръчва производителя, само дето ме съмнява тук да намериш такова. Освен това, като му гледам цената, не вярвам да е нищо по- различно от кое да е масло за вилки.
От MOTOREX-а не мога да се оплача, ползвам такова.
Колкото до греста, тя не служи за смазване на пружината (не че металните пружини не са омацани с такава), а за смазване на втулките, независимо дали вилката е с метална пружина или с въздушна такава. И не, не е рядка за предназначението за което е предвидена.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот dsmt » Вто Фев 12, 2013 11:45 pm

Maxima има и в българия,цената му е като на Моторекса. http://www.extremeshop.bg/product/95/maxima-fork-oil-5wt.html
То наистина,като се замисли човек,все тая е каква марка ще е маслото....

За пружината в руските сайтове пише,че била обилно намазана с някаква гадна червена смазка.Братята я махали веднага,ама не пишат с какво я заместват.
dsmt
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 9:03 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот Ozzie » Сря Фев 13, 2013 12:13 am

dsmt написа:За пружината в руските сайтове пише,че била обилно намазана с някаква гадна червена смазка.Братята я махали веднага,ама не пишат с какво я заместват.


Вероятно с нищо, но не е лошо да има грес по пружината, за да се избегне евентуално триене "метал в метал" между пружината и стеншъна.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Струва ли си Manitou Minute Pro

Мнениеот imarh » Съб Окт 20, 2018 1:40 pm

И в крайна сметка вилакта струва ли си? Драми някакви при експлоатацията?
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта