Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот buran » Пон Окт 13, 2014 3:19 pm

Здравейте,
миналия четвъртък, прибирайки се от работа с велосипеда, чух че започна едно доста осезаемо пукане и като се прибрах в нас установих, че рамката ми се е спукала (седалковата тръба, точно над свръзката с хоризонтална тръба).
https://www.dropbox.com/s/a56jkwwnf40ithk/20141009_221508.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/4925ilpojo43xmm/20141009_221539.jpg?dl=0

Велосипеда е DRAG ZX5. Още в петък го закарах в магазина (DRAG ZONE в Люлин) и сега, чакам да ми се обадят дали ще признаят гаранцията. Надявам се да няма проблем, все пак рамката уж е с доживотна гаранция, а съм го взел само преди 15 месеца и съм го карал само сравнително леко крос-кънтри, нищо агресивно като каране, а така също и в града, нищо не е подменяно по компонентите. Ако случайно нещо ми правят проблем, ще го мисля тогава, но все пак се надявам, че няма да има проблеми. Поне до момента съм много доволен и не е имало никакви проблеми с обслужването за каквото и да съм ходил при тях, винаги са били много любезни и отзивчиви.

Чудех се, дали има доста други такива/подобни случаи (при цялата специфика и че всеки случай е сам за себе си, зависи от стила на каране и натоварване и т.н.). Защото ако има, това навежда на някакви мисли за по-сериозен, принципен проблем с рамката. Поне така си мисля аз.

Също така, момчето в магазина каза, че не е сигурно дали имат такава рамка, но ако няма проблем с гаранцията, могат да сменят спуканата рамка с рамка в друг цвят (което за мен не е проблем изобщо). Гледайки сайта на screambikes гледам, че има два модела рамки ZX. Та въпросът ми е, има ли разлика в рамките на различните "нива" ZX или разликата е само в нивото на компонентите? В смисъл не искам да ме "прекарат" с рамката при подмяната. Извинявам се предварително, ако въпросът ми е елементарен, но наистина не съм наясно. :dontknow:

Благодаря предварително.
buran
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Юни 25, 2013 1:33 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот darki » Пон Окт 13, 2014 3:35 pm

Рамкати Drag ZX5,6 са един тип.
Рамките Drag ZX3.4 са друг тип. Drag ZX5,6 e по-добрата рамка от Drag ZX3,4. Гледай да не ти пробутат Drag ZX3,4 вместо твоята по-добра Drag ZX5.
darki
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1555
Регистриран на: Вто Мар 17, 2009 12:57 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот Ozzie » Пон Окт 13, 2014 8:27 pm

@buran
До къде вдигаш колчето на седалката?
Такива цепнатини обикновено се получават, ако се кара с прекалено вдигнато колче, т.е. когато долния ръб на колчето не минава под долния ръб на горната тръба на рамката.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот ssl » Пон Окт 13, 2014 9:03 pm

То нали си има на тръбата, като "ограничителна" линия, която да показва максималното състояние на колчето?
ssl
 
Мнения: 58
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:01 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот Ozzie » Пон Окт 13, 2014 9:15 pm

има
но не всеки и обръща внимание
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот buran » Пон Окт 13, 2014 10:00 pm

Ozzie написа:@buran
До къде вдигаш колчето на седалката?
Такива цепнатини обикновено се получават, ако се кара с прекалено вдигнато колче, т.е. когато долния ръб на колчето не минава под долния ръб на горната тръба на рамката.


карам със "стандартното" колче, което идва с модела, извадено е, но съм видял марката - ограничител и се съобразявам с нея (така или иначе седалката ще ми е висока, ако е извадено до марката или повече). На мен това също ми беше първата мисъл и първо вкъщи, а после в магазина гледахме, че си има достатъчно от колчето, което влиза под хоризонталната тръба.

Благодаря за отговорите, относно рамката.
buran
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Юни 25, 2013 1:33 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот victortrt » Вто Окт 14, 2014 9:40 am

Може да се дължи и на лека разлика във вътрешния диаметър на седалковата тръба и външния диаметър на колчето. Но може и да се дължи на заварките, тоест да са слаби.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот buran » Вто Окт 14, 2014 10:14 am

victortrt написа:Но може и да се дължи на заварките, тоест да са слаби.


Спукването е точно над заварките, а не в самите заварки.
buran
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Юни 25, 2013 1:33 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот fiderota » Вто Окт 14, 2014 1:35 pm

Има и други случаи на така сцепени рамки ЗХ5, проблема не е в теб явно.
Мразя насрещен вятър.
Аватар
fiderota
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1262
Регистриран на: Пон Апр 30, 2012 8:07 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот buran » Съб Окт 18, 2014 9:17 am

Само искам да кажа, че всичко беше точно, нямаше абсолютно никакви проблеми с гаранцията. Миналия петък вечерта го оставих, в четвъртък сутринта ми се обадиха, че колелото е готово, а днес сутринта си го взех. :D
buran
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Юни 25, 2013 1:33 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот bigchicken » Пон Окт 20, 2014 10:23 pm

Проверявай си я от време на време все пак. Излизаха такива бройки и вече всичко би трябвало да е ОК, ама ако не е ясно точно коя партида е проблемна... Да не увиснеш нейде по баирите. И при 29ките имаше такива, но веднага оправят нещата :)
Аватар
bigchicken
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 2:22 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот Vorac » Вто Окт 21, 2014 10:38 am

bigchicken написа:Проверявай си я от време на време все пак. Излизаха такива бройки и вече всичко би трябвало да е ОК, ама ако не е ясно точно коя партида е проблемна... Да не увиснеш нейде по баирите. И при 29ките имаше такива, но веднага оправят нещата :)


От опита ми с 3 Ferrini R3 рамки:
* първите две се счупиха след по 1 месец слизане от тротоари
* настоящата трета я карам безотговорно (ако се счупи няма да й търся гаранция), но вече няколко месеца нищо й няма
* едната се спука в началото на Обиколката на Витоша и си завърших обиколката без проблем. Скърцаше заканително по серпентините, но изкара.

Заключения: Различни партиди, различно качество. Като започне да се цепи алуминия не става изведнъж, а издайническото скърцане предупреждава на време (при положение, че се кара крос кънтри).
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот AmaTamA » Вто Окт 21, 2014 12:43 pm

не е по темата но да се похваля.имам scott xtralite моедл 1990 с алуминивева рамка-карaн е от мен безжалостно хц и проблеми с рамката никакви.тия рамки от какво ги правят сега незнам... друго което ми прави впечатление че всички рамки на всички фирми които сглобяват велосипеди в българия рамките им са доста чупливи като процент от партидите.по западните форуми я излезе я не веднъж в годината някоя спукана рамка...явно българските търговци поръчват рамки с нискокачествен материал или с различен опростен технологичен цикъл на производство за да им е евтино.когато си копувате "българско колело" винаги знайте че правите компромис,и че нещо ви е спестено за сметка на друго...докато при западните рамки компромиси няма...я си представете че Кона примерно пуснат чупливи рамки...кво става? губят няколко миллиона клиенти,губят име изграждано с години...с една Дума губят всичко.а ако драг спринт или крос пуснат чупливи рамки кво става? :rofl:
AmaTamA
 
Мнения: 84
Рейтинг: 933
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 5:01 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот Ozzie » Вто Окт 21, 2014 1:12 pm

@AmaTamA
Какво казваш за "Кона"?

viewtopic.php?p=949851#p949851
http://lp1.pinkbike.org/p4pb6869603/p4pb6869603.jpg
viewtopic.php?p=927061#p927061

:popcorn:

Темата е за DRAG ZX 5. Така че, моля, придържайте се към това.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот AmaTamA » Вто Окт 21, 2014 2:59 pm

които те разбира ще те разбере и без думи... :beer: другото което ми прави впечатление но рамките които поръчват българските фирми са ужасно неудобни! незнам как го постигат тоя ефект....рамка на cube да речем с турни компоненти е много по удобна за каране от някои драг с хтр Имам предвид рамки за еднакви стилове колеездене .еми много ми е по темата даже изказването чупи се защото се пести !!! а се пести за да е евтино,а трябва да е евтино защото са за българския пазар на които потребителя е с ниска покупателна способност! не мога да го обесна по просто...
AmaTamA
 
Мнения: 84
Рейтинг: 933
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 5:01 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот bigchicken » Пон Ное 03, 2014 8:29 pm

Точно тази рамка на Драг ми беше изключително удобна. Както и 29ката след това, която не харесвах по други причини. Случайно взех чуждо колело с тази рамка назаем (докато моето се ремонтираше) за да прескоча от Нина до театър София, където живея и обратно. Колелото доста по малко, долу горе една глава ни е разликата със собственика му. Ами по паветата на Дондуков скоростта ми беше значително по висока, отколкото с моята си ми 29ка. И нагоре и надолу. Няма да го тълкувам, който както иска да го разбира :D
Аватар
bigchicken
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 2:22 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот Diabolikkant » Вто Ное 04, 2014 12:12 am

И аз съм пукал рамка така, кофти е, може ида не ти признаят гаранцията. Преди ДОСТА време - 2002 година, карах някаква entry level трошка, купена нова - спринт камила модел 2002 година - някаква мъртво родена 26-ца, full suspension която ми беше малко малка за това и сложих удължено колче, което подсилих отвътре. Сега нарочно едно от нещата които търся е по-висока рамка,за да може по-голямата част от колчето да е вътре в тръбата, и над тръбата да се подават някакви мижави 4 - 5 см колкото да ми се изпъне крака, и това е една от причините да търся 29-ка. Гаранцията ти може да е спорна и има възможност да ти я оспорят под предлог не си си съобразил колчето. Това на което разчитам е комбинираният ефект от 2 неща:

1 заради малкото подаващо се от колчето както казах някакви мижави 4 - 5 см, на няма достатъчно натиск - лоста да е къс и недостатъчен
2 тръбата на колчето като е вътре, да подсилва тръбата на рамката, така че двете тръби да се подсилват една друга

разчитайки на тези 2 неща едновременно, искам да избегна този неприятен ефект на спукана рамка.
Diabolikkant
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Нед Ное 02, 2014 5:14 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот buran » Пет Ное 07, 2014 1:38 pm

Diabolikkant написа:И аз съм пукал рамка така, кофти е, може ида не ти признаят гаранцията.


Нямаше никакъв проблем с гаранцията, рамката ми беше сменена в рамките на 1 седмица.
Дори доста извадена, колчето на седалката влиза достатъчно, така, че долния му край е под хоризонталната тръба. Коментирах го и с продавачите в магазина, те ме уверяват че няма нужда да си купя по-дълго колче.
Аз лично още се чудя дали да не го направя. :-)
buran
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Юни 25, 2013 1:33 pm

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот victortrt » Пет Ное 07, 2014 2:34 pm

Направи го. 20-30 лева сега могат да ти спестят доста главоболия после. По дългото колче все пак разпределя натоварването върху по-голяма площ от рамката, има и принцип на лоста, който не трябва да се пренебрегва /ако извадената част е по-дълга, натоварването върху рамката е по-голямо, от това, което ти оказваш на седалката/. Не че задължително ще има проблем, но ако не гониш тегло, се презастраховай, защото народът го е казал "страх лозе пази".
При алуминия има умора на материала и е по-добре да се внимава.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Въпрос относно рамкaта на DRAG ZX5

Мнениеот bigchicken » Съб Ное 08, 2014 10:38 pm

Diabolikkant написа: и това е една от причините да търся 29-ка.


Мдааа, ама друг път. Ако на 26" колело си с 21" рамка (примерно) на 29ката ще паднеш на 19, което прави рамката по "ниска" и колчето ще ти стърчи повече. Вземи си дърта шосейка и ще си решиш въпроса :D
Аватар
bigchicken
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 2:22 pm


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 70 госта