Помощ да си сглобя байк / подбера части

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването 180 мм или повече, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Сря Юни 08, 2016 12:10 pm

Мислих си го това с тръбата, само че вместо чук, една шпилка и подходяща гайка... и с гаечния ключ. Нещо като екстрактор за лагери - http://avtopolis.net/images/detailed/13 ... 1431884254
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Сря Юни 08, 2016 12:15 pm

Alexi написа:мда ама има 100мм лапа :D


...и 780мм кормило :D
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот moridinbg » Сря Юни 08, 2016 12:26 pm

Ъъъъ не виждам лапата какво общо има с ваденето на лагери??
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Сря Юни 08, 2016 12:56 pm

moridinbg написа:Ъъъъ не виждам лапата какво общо има с ваденето на лагери??


вероятната крива геометрия и невъзможност за завиване... ще разбера какво ще стане като ми пристигне вилката, преди това - не е много ясно.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Сря Юни 08, 2016 9:08 pm

Alexi написа:след като ги свалиш мериш с шублера ,ти си по средната схема :
Изображение
ако нямаш тия 44 мм на дълбочина поне 1 см ,си изтеглил късата клечка



Днес имах доста работа на бачкането, не успях да измеря с точност, нито да ги избия... но колкото и да суча, най-близко ми се струва третия вариант от схемата.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Нед Юни 12, 2016 8:11 pm

Попристигнаха още малко части - капли с гуми, някой може ли да познае каплите какви са? Предната е за 20х110 ос и в перфектно състояние, задната - за 12х150 - ще се наложи да обръщам държачите на рамката. Освен това задната е крива и обрача е удрян на 3-4 места... предполагам ако я стисна с менгемето ще се оправи без много бой. Дискове - Avid, колкото разбирам ми изглеждат в добро състояние.

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение



дерайльор и команда - ще ми трябват жило и кожух, дерайльора е спукан откъм държача за жилото, засега ми се вижда ОК. Ще се носи надявам се скоро при един приятел да го завари.

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение


И спирачки - дръжката на едната е с поправим проблем - спукан пластмасовия цилиндър в края, в следствие на което цилиндъра не може да стиска ябълката в основата си и дръжката я изпуска. Ще набия метална втулка с малко нагряване - показал съм я, трябва да я скъся още малко... и се надявам да се оправи. И пружината на едната беше счупена - намерих подобна, която ще свърши работа. По спомени е свалена от пистолет, дето стреля от ония жълтите пластмасови сачми :D Липсва ми и едната пружина, дето избутва накладките навън - надявам се да се продават.

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Сряда-четвъртък очаквам още една пратка, най-вероятно вилката.

Ето и малко повече снимки на рамката - като ми пристигна postimage не работеше и не успях да ги кача...Общо взето, гледайки изтъркан само големия диск, рамката ще да е карана основно градско. Десния курбел има луфт когато не е затегнат - не мисля, че трябва да има, най-вероятно е за смяна.


Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот Alexi » Нед Юни 12, 2016 8:31 pm

рамката е карана по предназначение ,т.е. надолу за това е износена само голямата плоча( която е и алуминиева най вероятно ) - надолу се върти на тежка предавка ... останалите части са висок клас но доста изтормозени ,дано да успееш да оживиш поне нещо от тях
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Вто Юни 14, 2016 8:09 pm

Пристигна и вилката... няма да я бъде - диаметъра на рамката е по-малък от нужното. Има кой да ми издяла на струг външни чашки или направо цял цилиндър за предната част на струг, за да я приспособя, но не си струва. Вилката е в завидно добро състояние, има 2-3 драскотини, но са нищо.

Предлагат ми бартер за SUNTOUR Durolux RC2 180mm... дали си струва?
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот moridinbg » Вто Юни 14, 2016 10:45 pm

Аз бих те посъветвал, като ще сменяш, разкарай тая стара и тежка рамка и вземи нещо по-адекватно. Права тръба вилки вече има практически само стари цокита и още по-стари фоксове.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот xargs » Вто Юни 14, 2016 10:46 pm

Определено бартер за рамката и запазване на вилката е по-добрият вариант :agree:
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Вто Юни 14, 2016 11:25 pm

Изчерпа ми се бюджета за близките два месеца, вече намерих и вилка - 2006 Marzocchi Junior T... Пари за рамка от тук нямам, а такава от ибей може да я дебна и чакам и месец. А вече ми се кара, след седмица до 10 дена макс очаквам всичко да ми е пристигнало и вече да карам. И не искам да продавам вече наличната рамка преди да съм получил следващата...
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот halfdone » Чет Юни 16, 2016 8:19 am

Нещо заглавието не отговаря на темата. По-скоро е нещо от сорта на вие ми помагайте и давайте съвети с избора, а пък аз ще си правя каквото искам :D

ПС.
Тия 20+ кила ще ти стопят лагерите.
Продавам : .
Аватар
halfdone
 
Мнения: 568
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 8:14 pm
Местоположение: София о884о974о5

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот Любо » Чет Юни 16, 2016 10:01 am

Тази тема е като турски сериал :D Чакам с нетърпение развръзката т.е. готовият продукт :D
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот nosferatu666 » Чет Юни 16, 2016 10:18 pm

Човек... в тотално грешна посока си тръгнал и се върни докато е време. Най-напред трябваше да пуснеш темата преди да поръчваш каквото и да е, и щеше да се получи доста прилично колело за този бюджет. В момента тези пари са прахосани. Все още имаш шанс да разкараш тази рамка и може да се поправят нещата.
nosferatu666
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 4:36 pm

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Пон Юни 20, 2016 2:21 pm

Изображение

живот и здраве, до края на седмицата би трябвало да е в движение
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот Black SyM Bellamy » Чет Юни 23, 2016 5:07 pm

Пълна ама пълна цигания...едно че пускаш тема и си знаеш твоето (защо си пуснал темата тогава ?) Друго е че купуваш всичко Ей така :D почти всички части като гледам са изтормозени.....хвърлени пари на вятъра....
Аватар
Black SyM Bellamy
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 9:11 pm

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Чет Юни 23, 2016 6:54 pm

Пуснал съм я като имам нещо неясно да питам защо е така или не е...

Както и да е, надявам се преди да е станало тъмно да съм го подкарал,

Изображение

проблема с дропаутите е временно решен с една калпава задна капла, купена от OLX (пре**алника по старо му) - уж сервизирана и с една подбивка, а в крайна сметка прави осмици, лагерите пукат - даже и съчмите са различни... Като за 50 лева с касетата - толкова. След почти час занимавка (без разходката за лагери) за смяна на лагери и центровка е почти идеална, не успях да преборя само подскачането на едно място - около 3 милиметра е, но предполагам ще е ОК.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот Alexi » Чет Юни 23, 2016 7:06 pm

уха ,събрал си го :D кефи ме как изглежда ,тоя калник да го разкараш сега е топло и сухо .. ще гази надолу
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Юни 23, 2016 9:40 pm

Да си призная бях скептичен, че ще го събереш с тези части. Варно че без спирачки колелото много лесно върви надолу - ама все пак :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот demeus » Пет Юни 24, 2016 4:07 am

Спирачки надолу може да намери навсякъде, я борче, я скала, не е проблем. Между другото и аз мислех, че този проект няма да стигне до никъде, ама гледай то се получи нещо, което ме кефи чисто визуално. За функционалното с-е на проекта ще разберем след първото пребиваване
“ The more you Learn, The more you Earn ”
Аватар
demeus
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Вто Окт 21, 2014 1:28 pm
Местоположение: София

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот Alpina » Пет Юни 24, 2016 10:28 am

Аз така и не разбрах как авторът на темата мисли да го кара.
Останах с впечатление, че иска колело за каране в планината (имайки предвид първоначално избраният форум за пускане на темата), а не за спускане. :dontknow:
Не че ще е първият, който ще се мъчи, нито последният, но все пак в повечето случаи поне са били FR колела.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Пет Юни 24, 2016 10:42 am

Иска ми се да става и за двете, ще видим в последствие дали няма да спретна и втора рамка някой ден... Засега бера ядове със спирачките, имам кита за обезвъздушаване. Всичко изглежда ОК, ама и двете гълтат въздух от някъде. Докато пътувах към бачкането се сетих, че мога да извадя компресора и с помощта на съд с вода да видя къде подяволите има утечка. Вече много силно се съмнявам в маркучите. На едното лостче има спукване на гумения маншон, но колкото разбрах след внимателно преглеждане на цялата схема и процедурата за обезвъздушаване, както и от опита да го направя, той играе роля само когато обезвъздушавам. За да не излизам извън ход с буталото на спринцовката, мога да ползвам компресора и въпреки цепнатината да се обезвъздуши. Толкова един месец ще изкара докато си взема сервизния кит... за този месец ми свършиха парите за байк.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот windv » Пет Юни 24, 2016 1:27 pm

Брат въобще не се занимавай с кофи с вода и утечки. Най-вероятно уплътненията на лостчетата са за смяна, не че и на буталата не може, но по описанието ти за лостчетата... Тези модели на авид го правят това. Лекува се със сървис кит в добрия случай.
Ако са много карани има момент в който дори с пълна смяна на всички вътрешности, пак няма да можеш да ги съживиш.
Понеже съм работил по много авид-и, единственото което се сещам е да смениш частите вътре и да се надяваш че ще проработят, без да има гаранция за това. Такива уплътнения все от чужбина сме поръчвали за всевъзможните авид-и. Има си чакане...
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Пет Юни 24, 2016 1:43 pm

До бачкането има Вюрт, имат гама от 1000 различни уплътнения + универсално - нишка с лепило - режеш, слагаш упътнението, лепило и затваряш... след 2 часа е станало точно както трябва да стане. Сървис кита ще го поръчвам другия месец както казах, задължително ще се сменят.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот windv » Пет Юни 24, 2016 2:13 pm

Мислиш че ти влиза въздух, където маркуча влиза в лостчето или апарата? Въобще не мога да си представя какво искаш да залепиш иначе хехе
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Пет Юни 24, 2016 2:25 pm

Ако нямат точен размер уплътнения, има начин да си ги направя - с въпросната нишка + лепило за нея, предназначени точно за това.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот Alexi » Пет Юни 24, 2016 2:52 pm

трудна работа е това ,да не кажа невъзможна ..едва ли можеш да си произведеш К-маншет или семеринг с точния размер ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Съб Юни 25, 2016 1:16 pm

Направо като заводско :D Държи, не мърда, ще свърши работа докато ми пристигнат истинските:

Изображение Изображение Изображение Изображение


Отворих и спирачните апарати да ги разгледам в какво състояние са. Имаше защо да се отворят - гуменото уплътнение беше със заоблен ръб откъм камерата и перфектен откъм външната част. Обърнах го, така би трябвало да е по-добре.

Изображение Изображение Изображение



След 10 минути отивам на тестово каране :D

Изображение
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот windv » Съб Юни 25, 2016 3:03 pm

Имай предвид, че уплътнението на буталата не е симетрично, в едната страна е по-издадено от другата. Демек, тоя ръб дето стърчи повече си има посока и цел.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Помощ да си сглобя байк / подбера части

Мнениеот mbg » Съб Юни 25, 2016 3:15 pm

На мен ми изглеждаше несиметрията да е от износване, сигурен ли си? Ако е така, да ги разглабям и оправям наобратно докато не съм направил някой фал... За пробното кръгче ми се вижда всичко ОК. Малко е по-високо от това, дето съм свикнал да карам, като стъпя с двата крака на земята съм на косъм от най-ценното :lol2: (висок съм 180см)

п.п. без да искам отворих командата от грешната страна... и попаднах на този клип - https://www.youtube.com/watch?v=qskSMBamxsU& - не, ще умра :roll2:
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

ПредишнаСледваща

Назад към Продукти за спускане и фрийрайд

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта