Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването 180 мм или повече, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот windv » Пон Окт 06, 2014 9:14 pm

От една година тормозя обтегач Shimano ZEE FR в доста премеждия. Карал съм го между 500-1000км. Градско и екстремия в планината. Каран е и в комбинация с ралични комадни, с 9 и 10 скорости. Повече за това може да се прочете в темата Shimano ZEE vs. Sram X9. Прецених, че ще е добре да има отделна тема за този обтегач, защото виждам, че в последно време са се навъдили доста такива.

Първото, което ще спомена е от работата с 9-скоростни вериги. Можеби е защото веригата е леко по-дебела(?), още в началото имаше износено от вътрешната страна на рамото, където са ролките и веригата е минавала. Не знам дали същото щеше да се получи ако го бях използвал само с вериги за 10 скорости, но реших да го спомена, за да го имат впредвид хората, които го карат с команда за 9 скорости на SRAM, защото всички казват , че е перфектно, ама всъщност спроед мен не е...

Скоро, след като започнах да го изпозлвам, минах на 10-скоростна с-ма с преден 32зъба (narrow wide), касета 11-36 зъба и команда ZEE. Държи се стабилно, "ръчната спирачка" винаги му е включена.
Веднъж на Витоша едно момче много искаше да ме убеди, че само в планината се включвал на ON, а в града той си го изключвал...Всеки да си прави каквото знае и мир да има.
Когато е включен наистина по малко шляпат вериги, но в никакъв случай при мен не беше безшумно ако не се изпозлва и някакъв друг укротител на веригата...

С времето обтегача отнесе и много камъни по пътеките. Това не му пречеше да си работи нормално и само понякога като се покриви той или ухото, с малко напън и ако трябва някой лост и зор, всичко си се връщаше на мястото.
В момента изглежда така.
Изображение

Единствения проблем, с който се сблъсках още няколко месеца след като започнах да го изпозлвам, е че се появи пукане, когато се разгъва, най-вече при превключване от малък венец към по-голям или когато окачването се сгъне много и това доведе до разгъване на рамото на обтегача, пукането пак се чуваше. То е също и съпроводено от насечено движение.

Ето видео, в което първата половина е с включена "спирачка", а втората половина е без нея. Мисля, че се чува достатъчно ясно.

Изображение

Свалих капачето, на което пише "ZEE" , там се намира механизмът, който стиска оста, около която се люлее рамото. Капачето се държи с 3 болтчета, шестостенни - 2мм, а под него има гумена изолация, за да не влизат боклуци.
Изглежда така във включено и изключено състояние:

Изображение Изображение
Изображение

Видео на работата:

Изображение

Има извита около оста на рамото пластина, чиито краища са захванати от механизъм, който ги стиска или отпуска, когато се мести жълтата ръчка. Заключеното положение също може да се регулира посредством болтчето от лявата страна. Колкото повече се затегне то, толкова по трудно започва да се движи обтегача и сътоветно по-малко се лашка веригата, както и по-тегаво се превключват скоростите. Ако се разхлаби достатъчно, няма да стяга оста дори, когато е включен.
Трябва да се намери някакво средно положение или ако някой иска, както аз съм настроил моят, може и по-затегнат да си го кара, така е стабилно всичко.

За да се извади пластинката, затегалката ѝ трябва да се завърти наляво, след което може да се извади цялата джаджа. Вижда се на снимките позицията, в която трябва да се постави.

Изображение Изображение

След това просто се издърпва и излиза.
Като се раздалечат краищата на пластинката с отвертка, се освобождава и пръстена , който е стиснат. От вътрешната си страна е с иглени лагери.
Смазката от снимките съм я слагал аз преди време, опитвайки се да се преборя с пукането и насеченото движение.

Изображение Изображение

Самата пластинка има покритие , подобно това на вътрешната страна на втулката на заден амортисьор. Предполагам, че е нещо тефлоново или друго позволяващо дори при натиск, да се движи плавно. Тук установих, че това покритие се е протрило и от там идва насеченото движение и пукането. Като го видях в началото на лятото беше малко протрито, но това бе достатъчно, за да не е плавно движението в заключено положение. Тогава слагах различни видове грес и масла, но това нищо не промени.
На следващите снимки се вижда протриването на повърхностния материал. Започна да се протрива само няколко месеца след като го купих нов.

ИзображениеИзображение

В крайна сметка , когато го отворих, за да го снимам за тая тема, просто избърсах всичката мазнотия и грес, изчистих го хубаво.

Изображение

Сглобх го така и за моя изненада вече не пукаше, пак имаше леко насичане но поне работеше по-тихо...Ясно, че в моя случай това е само временно решение и може и пак да започне да издава звуци...но да си знаете, там явно няма нужда от смазка или поне не такава , с каквато аз разполагах. Никъде другаде не намирах подобна информация, затова споделям тук...

Ако някой има счупен такъв обтегач, бих го взел за резервни части :agree:

Като оставим това настрана съм много доволен. Въобще не съм го щадил в нито един миг. Ползва се на предела на възможностите , отнасял е много удари, а в един момент ще му сложа и казета отзад 11-40 зъба за максимално разчекване ако оцелее до тогава.

Когато съвсем се разпадне съм почти сигурен, че отново ще се сдобия с такъв или xtr със същата с-ма , но по-дълго рамо. Препоръчва , въпреки забележките по-горе. :peace:
:peace:
Последна промяна windv на Пон Окт 06, 2014 9:42 pm, променена общо 2 пъти
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот msniki » Пон Окт 06, 2014 9:38 pm

Евала !
Подробно описание със снимки, точно както си трябва.
Доста полезно !
:agree:
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот Vorac » Вто Окт 07, 2014 11:15 am

40 зъба? Аз с 22-36 се движа с усилието и скоростта на пешеходец. Има ли смисъл от повече?
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот uBaH » Вто Окт 07, 2014 11:23 am

:offtopic:
Има, при положение, че отпред имаш само една плоча с 30, 32 или 34 зъба ;)

Оn:
И аз съм със същия дерайльор (дори същата "freeride" версия), но още не съм го мъчил подобаващо и не мога да споделя впечатления.
Аватар
uBaH
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 24, 2009 2:44 pm
Местоположение: Димитровград / Хасково

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот windv » Вто Окт 07, 2014 11:49 am

Vorac написа:40 зъба? Аз с 22-36 се движа с усилието и скоростта на пешеходец. Има ли смисъл от повече?


Имах предвид да сложа допълнителен голям отзад венец 40з. , а не отпред. Не съм доуточнил ако си разбрал неправилно :agree:
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот Vorac » Сря Окт 08, 2014 8:49 am

windv написа:Имах предвид да сложа допълнителен голям отзад венец 40з. , а не отпред. Не съм доуточнил ако си разбрал неправилно :agree:


РАзбрах те и споделих, че на скоро се чудих има ли смисъл от повече от 36 зъба отзад, и заключих че няма. Но без да съобразя, че отпред малката ти прлоча може да е повече от 22 зъба.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот Destroyable » Чет Фев 05, 2015 9:59 pm

Тук във Фейсбук има една страничка Вело(МТБ) - Форум. Там съм споделил всичките си впечатления, макар в началото да не бях съвсем в час, с разглобяването, сглобяването и опита всичко се научава ;). Бих препоръчал на всеки да не чете много и да е като енциклопедия, а да действа. Всичко съм споделил тук . https://m.facebook.com/groups/148652144 ... ef=bookmar . Надявам се да съм помогнал. Успех.
Destroyable
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1138
Регистриран на: Пон Мар 24, 2014 8:31 pm

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот hitar_potar » Пет Фев 06, 2015 9:56 am

За Зий ФР дават, че няма проблем да се кара с касета 11-40, но трябва удължаването на веригата при сгъване окачването на рамката да е максимум 25мм. Иначе ще има проблем, при това сериозен.
И аз съм много доволен от моя Зий, макар че все още го карам на 11-34. Сравнително лек, прибран, заключването е чудесно, скоростите щракат супер точно (то си е до настройка, ама аз съм скаран с тия неща, пък неговата беше много лесна). И аз планувам зъбак 40т! :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот windv » Пет Фев 06, 2015 12:29 pm

Интересно ми е при вас кога започва да хлопа обтегача през неравности. Например, когато слизама по стълби ако съм на някоя предвака от по-малките венци на касетата и направимер слизам по стълби, усещам че започва да хлопа всичко отзад, въпреки заключванто и се чува. Ако е на по големите венци и е опънато всичко е мирно, дори през най-големите дропове и стълби. Като цяло става въпрос за най-крайни ситуации от сорта на много стълби или много проедни камъни. Аз съм разхлабил малко болтчето за затягане на заключванто, за да не запецва, можеби това играе роля, ще пробвам да затегна тея дни, но дори тогава, мисля че на малките венци, особено последните, ще си се лашкат нещата яката.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот hitar_potar » Пет Фев 06, 2015 2:07 pm

Аз тепърва сложих водач с ролка, който да опъва допълнително веригата. Досега имам само 1 наистина сериозно каране с байка и със Зийто, без водач, и нямаше хлопане-тропане. Нямаше и дунапренче или някакъв протектор на чейнстея, но ще сложа - мисля, че ще е абсолютна безшумка сега, тъй като на това сериозно каране почти не се чуваше. :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот windv » Пон Апр 18, 2016 10:33 am

Съживявам темата с малко актуална информация по обтегачите. Мнението се дублира с това, което написах в ТАЗИ ТЕМА, но касае директно също така и тази и в името на подредената информация, го копирам и тук.


Обтегач Zee вече карам 2-ри. Държат много стабилно. Единственото им слабо място е механизма на заключването. Тъй като работи под непрекъсната "контра", се получава износване на притискащата пластина с тефлоново покритие, от което движението на рамото при превключване започва да насича. Това не се лекува със случайна грес/смазка. Изпробвайки редовни ,които имам нямаше резултат. Оригиналната май беше бяла. В момента нямам такава, но явно тряба да е с определени параметри, за да се пързаля м/у повърхности с високо триене!
При мен смешката дойде, когато съвсем случайно попаднах на опаковчица, с каквото в последствие разбрах е животинска ЛОЙ за смазване на механика. :nuts: :roll2: Това чудо върши перфектна работа. :bowdown: С него спасявам положението, защото дори новият обтегач започна да насича...

Та искам и да вметна , че не се свеня да влизам и карам в голяма кал и мокро. След последното ми каране имах водорасли по спиците... ;)

При по-сдържани карачи по пътеки, които избягват дълбокия фрирайд, подобни проблеми може и да не настъпят. Наблюдавал съм подобен проблем при Shimano обтегачи от тази генерация в различен клас - Deore и XTR.

Скоростта, с която ще се износи притягаща пластина също вярвам има отношение към силата, с която се настрои от гайката за регулиране под пластмасовата капачка. За да държи по-стабилно я държа стегната бих казал почти на максимално ниво.

Никога не съм виждал точно тази част да се продава за смяна. Не ми е попадал по-нов обтегач от последната година, за да видя как са го измайсторили и дали има промяна в дизайна...

:peace:
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот xargs » Пон Апр 18, 2016 10:55 am

Ето ти линкче за частта и тук - https://www.bike-components.de/en/Shima ... 15-p42369/

Относно смазката, има една тефлонова грес за спирачни апарати, някой път като се видим, може да ти дам да тестваш с нея.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот iPop » Пон Окт 03, 2016 4:23 pm

Някой има ли опит с комбинацията Shimano Zee и касета 11-40?
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот xargs » Вто Окт 04, 2016 2:18 pm

Аз карах известно време така, с 32ка отпред и е поносимо. Зависи разбира се и от рамката и колко се удължава веригата. Като цяло е на ръба дерайльора при тази комбинация. Средно рамо СЛХ е по-добре.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот iPop » Вто Окт 04, 2016 2:27 pm

xargs написа:Аз карах известно време така, с 32ка отпред и е поносимо. Зависи разбира се и от рамката и колко се удължава веригата. Като цяло е на ръба дерайльора при тази комбинация. Средно рамо СЛХ е по-добре.


Рамката ми е Dartmoor Hornet 2015 Medium. Гледах в Mtbr, че някои хора го карат на твърдаци и с 42-ки касети, но не пише как се отразява на clutch механизма...
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот xargs » Вто Окт 04, 2016 2:28 pm

Е щом е твърдак няма да имаш проблеми. При мен се опъваше прекалено много само при ботъм аут на последния (40) венец. При теб сигурно и 42 ще понесе спокойно.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот iPop » Вто Окт 04, 2016 2:32 pm

xargs написа:Е щом е твърдак няма да имаш проблеми. При мен се опъваше прекалено много само при ботъм аут на последния (40) венец. При теб сигурно и 42 ще понесе спокойно.


Ами аз догодина правя планове да се върна на мекица и не знам като сменя рамката какво ще бъде :P Като мекицата, която искам да си взема е Canyon Torque. Не ми се иска още един разход да излезе след покупката :D
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот moridinbg » Вто Окт 04, 2016 3:38 pm

RAD Cage, както и разни други aftermarket рамена за 42Т, стават и за Zee. Ще ти трябва горната планка от SLX/XT средно рамо. Така или иначе тея рамена подобряват доста превключването при 42 зъба с 10 скоростни шимано дерайльори.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот Alexi » Вто Окт 04, 2016 3:42 pm

а ако още не си купил дерайльора ти препоръчвам да си вземеш направо 11 скоростен ХТ или СЛХ и да си го караш на 10 скорости щом искаш да превключва както трябва до 42
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Shimano Zee RD-M640, впечатления, проблеми и решения...

Мнениеот DownHillara » Вто Апр 30, 2019 12:22 pm

А аз ако сложа по-голяма от 11-28 касета за DH Zee ще има ли някви ядове?
What we do in life, echoes in eternity.
Аватар
DownHillara
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1088
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 2:46 pm


Назад към Продукти за спускане и фрийрайд

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта