Избор на рамка

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването 180 мм или повече, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на рамка

Мнениеот rodi1i » Вто Дек 30, 2014 8:00 pm

Здравейте колеги.
Карам cross grx8, предимно градско и по парковете. Преди няколко дни, за пръв път се пуснах по пътеките на Витоша и чувството беше неописуемо (за колелото също - малко се посчупи). Та сега на въпроса - каква рамка да избера? От известно време мисля за ъпгрейд. Евентуално ще си взема Rock shox totem rc2 dh 2011 tapered. Идеята ми е да я съчетая с Dartmoor Hornet 2013/2014, като сваля малко хода със спейсъри (2013 е до 160 вилка, а 2014 до 170). Най-много бих отделил до 500лв за рамка (може и 2-ра ръка) с чашки, скоба, колче и евентуално седалка. Проблема е, че искам да го въртя и в града - обичам да се хвърлям от стълби и тн и същевременно да ходя наляво-надясно с него. Приемам предложения и за мека рамка, която пасва на желанията ми. Мисля, че по-скоро ще трябва да гледам нещо от AM досциплината. В момента нямам пари за рамка. Идеята е до пролетта да събера. Ясно ми е, че ще се плетат капли (отпред и евентуално отзад). Благодаря. Весели празници.
rodi1i
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 05, 2014 1:48 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот mmttbb » Вто Дек 30, 2014 11:57 pm

А защо не обмислиш като вариант вилка Marzocchi 66 лично на мен много ми харесва работата и се намират с 1 1/8 стрежен
mmttbb
 
Мнения: 136
Рейтинг: 1183
Регистриран на: Съб Фев 22, 2014 7:53 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот rodi1i » Сря Дек 31, 2014 1:38 am

Модел 2006/7 ми се струва много старо. После от 2008 доколкото знам са развалиюи качеството.
rodi1i
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 05, 2014 1:48 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот jorko98 » Чет Яну 01, 2015 12:56 pm

Първо реши какъв стил искаш да караш и после мисли за рамки и вилки. А ако слагаш Тотем на Хорнет няма смисъл да му сваляш хода, той ще си издържи :D .
Аватар
jorko98
 
Мнения: 112
Рейтинг: 1196
Регистриран на: Сря Авг 22, 2012 11:22 am
Местоположение: София

Re: Избор на рамка

Мнениеот msniki » Чет Яну 01, 2015 2:04 pm

jorko98 написа: А ако слагаш Тотем на Хорнет няма смисъл да му сваляш хода, той ще си издържи :D .

Шо пък производителя е на друго мнение :
Хорнет-а е до 160 мм ход препоръчително. Някой ще каже: При Тедо как издържа ? Ми Тедо е 50 кг.
Всичко над 160 мм ход- рискуваш рамката. Отделно че е алуминий и шанс-а да го строшиш е по голям от повечето Хром рамки за този стил.
Хорнет-а за мен не е за ФР ако си над 60 кг.
Отделно че автора на темата, не е 50 кг като повечето каращи такава рамка.
Тотем не му се сваля ход-а, поне до колкото знам. Фабрично не го позволява.
Трябва се прави някъв къстъм спейсар и да се мери дали изобщо ще стане. Понеже стоковите спейсари са като боксерските с малка дупка по средата някъде Ф 6 или Ф 7 мм. Шото ако местиш спейсарите от пружината на шиша да смалиш ход-а, ще ти трябва спейсар с поне Ф 10 може и повече.
Нямам идея колко точно е диаметъра на шиша на тотем-а, но не беше тънък.
Нещо друго компресията е направена да работи на 180 мм ход, като смалиш ход-а ще работи по друг начин или ще трябва да отливаш масло за да стане.
Нещо по ставащо за всичко ще е 150-160 мм вилка отпред и примерно Нс коре
Каквото карах. Много удобно в града и по пътеки, както и за въртене.
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Избор на рамка

Мнениеот mentalhead » Чет Яну 01, 2015 3:52 pm

msniki написа:Хорнет-а е до 160 мм ход препоръчително...
...Хорнет-а за мен не е за ФР ако си над 60 кг.


Шо пък производителя е на друго мнение:

Recomended fork travel: 120-170mm.
This frame is built for hardtail freeride and aggressive enduro.


Хорнет-а си е доказана с годините рамка, вписва се в бюджета и за тези пари човек едва ли може да иска нещо повече. NS Core ако не се лъжа я дават до 160мм, така че това не я прави по-подходяща. Освен това Хорнет-а може да се вземе нова.
Само че автора май не е много наясно АМ ли иска да кара или фрийрайд.
Чудя се дали един Lyrik няма да му подхожда повече. Първо няма да се притеснява, че вилката му ще е голяма за рамката. Второ може да си вземе dul position air с промяна на хода, за съвсем ефективна АМ вилка (ход 160/130мм). Ако пък се търси максимума - 170мм си е доволно голям ход. Вилката е солидна, но същевременно лека. Не е Тотем, но пък и Тотем-и вече не се правят. На мен комбинацията Хорнет/Лирик ми звучи перфектно, особено за човек, който май не е много наясно АМ ли иска да кара или ФР, тъй като и двата компонента стават и за двете неща. Обаче сега, ако е за "хвърляне от стълби" вече не знам.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот msniki » Чет Яну 01, 2015 7:13 pm

mentalhead написа:
msniki написа:Хорнет-а е до 160 мм ход препоръчително...
...Хорнет-а за мен не е за ФР ако си над 60 кг.


Шо пък производителя е на друго мнение:

Recomended fork travel: 120-170mm.
This frame is built for hardtail freeride and aggressive enduro.


Хорнет-а си е доказана с годините рамка, вписва се в бюджета и за тези пари човек едва ли може да иска нещо повече. NS Core ако не се лъжа я дават до 160мм, така че това не я прави по-подходяща.

Новия модел е за по голяма вилка, стария си беше до 160 мм хорнет-а. ( моя грешка).
Как казах за МЕН ( личното ми мнение) че не е за ФР.
Нс коре е до 160 мм вилка, а варианта който предлагам е 160 мм вилка с тази рамка.
Пак е чудесна комбинация. Не виждам просто смисъл от повече от 160 мм вилка на твърдак.
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Избор на рамка

Мнениеот VOLATGE » Чет Яну 01, 2015 8:28 pm

Спри се, моля те. Пишеш големи глупости.
Аватар
VOLATGE
 
Мнения: 816
Рейтинг: 1126
Регистриран на: Сря Мар 23, 2011 4:07 pm
Местоположение: София

Re: Избор на рамка

Мнениеот mentalhead » Чет Яну 01, 2015 10:36 pm

Да допълня нещо по въпроса с Тотем-а. Хода на пружинния Тотем не знам дали може да се сваля, но ако говорим за въздушна Solo air вилка не би трябвало да има никакъв проблем да си се свали хода по обичайния начин с добавяне на спейсъри.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот msniki » Чет Яну 01, 2015 11:02 pm

VOLATGE написа:Спри се, моля те. Пишеш големи глупости.

Доживях, ти точно да ми казваш да не пиша.
Като ще ме тролваш направи го като колегата. Аргументирай се.
Човек който си сваля курбели млатейки ги с чука да ме поучава... Добре.
Тролването всеки го може.
Сорри за :offtopic:
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Избор на рамка

Мнениеот rodi1i » Пет Яну 02, 2015 4:27 pm

За много години, колеги :)
@mentalhead, намесих АМ, защото доколкото съм чел, рамките за този стил са дет се вика златната среда - можеш да ги разцъкваш из града, можеш и малко по-агресивно да ги караш. Начина ми на каране е малко сбъркан - искам здраво колело, което да мога да въртя в града и да мога да се пусна с него в планината (така да се каже Downhill), макар че като се знам колко мога да карам на тоя етап няма да е кой знае какъв downhill.
rodi1i
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 05, 2014 1:48 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот Black SyM Bellamy » Пет Яну 02, 2015 7:32 pm

Ами взимай една АМ рамка и си джиткай където искаш :)
Но според мен.....твърдака ще ти върши супер работа за тези цели които искаш,но щом искаш меко :) :agree: :beer:
Аватар
Black SyM Bellamy
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 9:11 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот rodi1i » Съб Яну 03, 2015 11:52 am

Не съм сигурен, че за тези пари ще намеря мека. Зависи как се развият нещата около мен, но може и да стигна до около 1000 за рамка. Гледам ih sunday, но защо го гледам...хората говорят, че бил хубав. От една страна искам твърда, за да покарам, да се понауча. От друга страна бих бил много благодарен ако ми дадете някви manual-и/tutorial-и за различните типове окачвания, технологии, шокове. Доколкото разбрах, меката рамка се комбинира с вилката, иначе може да има дисбаланс в работата.

***93кг съм
rodi1i
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 05, 2014 1:48 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот msniki » Съб Яну 03, 2015 1:31 pm

rodi1i написа:Не съм сигурен, че за тези пари ще намеря мека. Зависи как се развият нещата около мен, но може и да стигна до около 1000 за рамка. Гледам ih sunday, но защо го гледам...хората говорят, че бил хубав. От една страна искам твърда, за да покарам, да се понауча. От друга страна бих бил много благодарен ако ми дадете някви manual-и/tutorial-и за различните типове окачвания, технологии, шокове. Доколкото разбрах, меката рамка се комбинира с вилката, иначе може да има дисбаланс в работата.

***93кг съм

Твърдака е добро начало, когато разбереш че си стигнал лимита на твърдака тогава се минава на мекица.
Защото така придобиваш техника да омекотяваш и да си подвижен при колелото.
Е примерно по състезания много хора каращи мекица са като Статуя върху колелото, оставят окачването да поеме всичко.
А окачването не може да поеме абсолютно всичко , без и ти малко да поемаш част от удара.
Така поне като се научиш да абсорбираш удара и ти, ще товариш по малко колелото като цяло.
Твърдака ще те научи точно на това, ако не абсорбираш удара със крака, то много често ще удряш шини и ще те болят краката.
Както и няма да можеш да поддържаш висока скорост.
Окачвания :
http://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_suspension
Шокове има колкото искаш.
Конкуренцията е голяма и като цяло няма да сбъркаш с почти всеки шок.
Съндея е доста добър и комбинация с фокс рц4 или кане креек добле барел би била удачна. Но се нуждае от босс линк за да влезе някой от 2-та шока.
Или да се пили стоковия, става пак номера.
Пък комбинацията на рамка и вилка зависи от самата рамка от нейната геометрия и нейното предназначение. По принцип комбинация на шок и вилка от една марка е най удачна.
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Избор на рамка

Мнениеот Black SyM Bellamy » Нед Яну 04, 2015 9:01 pm

Прав си,но дали автора е натрупал този опит със твърдака ?
Аватар
Black SyM Bellamy
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 9:11 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот msniki » Нед Яну 04, 2015 10:35 pm

Black SyM Bellamy написа:Прав си,но дали автора е натрупал този опит със твърдака ?

Там е работа че не е.
Сега ще почва, затова се опитах да му кажа защо се взема твърдак първо преди мекица.
А останалото е в отговор на въпроса му.(окачвания, шокове, съндей и т.н)
В Допълнение че винаги съм готов някой да каже :
Не ти трябва твърдак, преди мекица.
Горе също е отговор на този въпрос.
Дори да имаш пари за меко, първо се научи на техники и контрол - после си купи мекица.
Естествено ако смяташ да се задържиш в този спорт.
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Избор на рамка

Мнениеот Black SyM Bellamy » Пон Яну 05, 2015 7:18 pm

Точно затова му препоръчах твърдака,но автора...пък и аз мисля че ако се хвърли на мекица (веднага) ще изгуби интерес към спорта.Прав ли съм или греша ?
Аватар
Black SyM Bellamy
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 9:11 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот mentalhead » Пон Яну 05, 2015 8:49 pm

Black SyM Bellamy написа:пък и аз мисля че ако се хвърли на мекица (веднага) ще изгуби интерес към спорта

По-голяма тъпотия не бях чел.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот msniki » Пон Яну 05, 2015 9:04 pm

Black SyM Bellamy написа:Точно затова му препоръчах твърдака,но автора...пък и аз мисля че ако се хвърли на мекица (веднага) ще изгуби интерес към спорта.Прав ли съм или греша ?

Много грешно ме разбра....
Твърдака е за да се учиш. Ако си временно в спорта какъв е смисала да се учиш ?
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Избор на рамка

Мнениеот Vorac » Сря Яну 07, 2015 4:06 pm

rodi1i написа:Здравейте колеги.
Карам cross grx8, предимно градско и по парковете. Преди няколко дни, за пръв път се пуснах по пътеките на Витоша и чувството беше неописуемо (за колелото също - малко се посчупи).


A какво му се е счупило? Рамката уж е здрава крос-кънтри рамка, а X6 каплите, макар и тежки, се славят като здрави (за крос-кънтри). Т.е. би трябвало да можеш да скачаш до към половин метър стълби и да си свиркаш, с това колело.

Идеята ми е да покараш повече и тогава да купуваш тежка машина (която каквото и да правиш, ще е непригодна за града - грапави гуми е едната причина, страха от кражба е втора - би ли си оставил Хорнет с Лирик на тротоара за да влезеш да си вземеш 1 бира?)
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Избор на рамка

Мнениеот Недко » Сря Яну 14, 2015 12:41 pm

Ем то си е вярно,че първо е най-добре с твърда рамка,а по-нататък като напреднеш малко да се хвърлиш вече на една мекица и това е.
Аз от сега искам мека рамка,но като още не съм за нея толкова...за всичко си има време!

Но като цяло аз бих избрал Specialized 7/8
Продавам:
Телефон - Sony Xperia E + подарък! Повече Инфо
Главина Formula DC-71 / 15mm disc Повече Инфо
Недко
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1138
Регистриран на: Сря Дек 03, 2014 5:05 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот rodi1i » Пет Яну 16, 2015 11:13 am

Ъпдейт в темата - вилката ми е Marzocchi 66 rc2x 2006.
rodi1i
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 05, 2014 1:48 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот rodi1i » Чет Яну 22, 2015 3:01 pm

Update 2: взех рамка - DMR Exalt. Сега трябва да ѝ ударя една боя и остава преден wheelset. Ако някой има оферта с вътрешна и външна гума да пише :) 20-ка ос 26 цола.
rodi1i
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 05, 2014 1:48 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот rodi1i » Пон Яну 26, 2015 4:46 pm

А относно чупенето на колелото - задния дерейльор малко се изкриви и веригата се усука леко.
rodi1i
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 05, 2014 1:48 pm


Назад към Продукти за спускане и фрийрайд

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта