Решение за комбинирано каране: градско + offroad

Този форум е заключен, тъй като на негово място бяха създадени няколкото продуктови форума по-горе.

Решение за комбинирано каране: градско + offroad

Мнениеот zImage » Съб Май 05, 2007 12:57 pm

Здравейте,

Опитвам се да намеря най-доброто решение по темата. Карам Drag ZX5 с оригиналните му гуми - Tioga Factory DH 2.10 R. Предимно в града, но и сравнително често в планината (XC). Да кажем, че като километри е 4:1 градско/планина.

Тази Tioga се държи съвсем прилично на offroad, но ми е малко тежка в града. Т.е. не че ми тежи ако карам умерено, но ме ограничава ако реша да се разбързам :-) От друга страна, не искам да се разпльокам в планината заради неподходящи гуми.

Нещата които ми хрумват:

a) примирявам се с по-тежкото каране в града - все пак е по-тежко, отколкото по-опасно

b) купувам си някакви по-универсални гуми (от типа гладки в средата + грайфери по периферията) - това си е компромис отвсякъде

c) купувам си пълен комплект главини, шини, гуми и ги сменям според карането (QR) - това е the ultimate solution сякаш, но пък ще е доста скъпо...

За вариант "c" се чудя и дали различната степен на износване на задните венци няма да е проблем.

Споделете вашия опит?
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Мнениеот skiman » Съб Май 05, 2007 1:24 pm

Аз лично бях пред същата дилемя само до преди седмица. Тогава се спрях на така нареченият от теб вариант "б" и си взех MAXXIS "Worm Drive" 26"x 1,95(по съвет на момчетата от БАС) и се родих. В града усещането е несравнимо по-добро, КПД-то ми на педалиране се повиши поне с 30%, както и скоростта на придвижване, а същевременно гумите се държат съвсем прилично на твърда почва. За кал нямам още наблюдения, но аз и не карам на мокро в планината. На мокро в града се държат прилично. Според мен лично са един перфектен компромис в твоя(и моя) случай за един чифт гуми. :beer:
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Мнениеот did » Съб Май 05, 2007 4:27 pm

skiman написа:Аз лично бях пред същата дилемя само до преди седмица. Тогава се спрях на така нареченият от теб вариант "б" и си взех MAXXIS "Worm Drive" 26"x 1,95(по съвет на момчетата от БАС) и се родих. В града усещането е несравнимо по-добро, КПД-то ми на педалиране се повиши поне с 30%, както и скоростта на придвижване, а същевременно гумите се държат съвсем прилично на твърда почва. За кал нямам още наблюдения, но аз и не карам на мокро в планината. На мокро в града се държат прилично. Според мен лично са един перфектен компромис в твоя(и моя) случай за един чифт гуми. :beer:


хм... малко избързваш с хвалбите. Покарай 5-6 месеца и тогава пак ще си говорим.

И аз бях направил подобен експеримент с Maxxis WormDrive преди няколко години и в началото бях супер доволен, но след като след по-малко от един сезон изхвърлих напълно съсипания wormdrive, избягвам да давам такива съвети. Подобен е и опита на други мои познати. Тая гума не е за всекидневно каране, от мек материал е, грайферът е много плитък и като се пооглади усещането се скапва напълно. Да си я караш по състезанийца и XC с малко асфалт е супер, но почнеш ли да я въртиш всекидневно из града, отпиши я за няколко месеца.

За съпоставка - в момента отпред ми стои един Nobby Nic, който хем търкаля по-добре на асфалта от максиса, хем по-добре държи в планината, хем на около 3500 км си изглежда все още в много прилично състояние, хем е по-лек... Вярно, по-скъп е почти 2 пъти, но със сигурност ще го ползвам поне колкото два wormdrivе-а без да заприлича на галош.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот possessed » Съб Май 05, 2007 4:48 pm

Maxxis Larsen TT 2.00 ? :dunno:
possessed
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 10:13 am

Мнениеот skiman » Съб Май 05, 2007 6:14 pm

did написа:хм... малко избързваш с хвалбите. Покарай 5-6 месеца и тогава пак ще си говорим.

И аз бях направил подобен експеримент с Maxxis WormDrive преди няколко години и в началото бях супер доволен, но след като след по-малко от един сезон изхвърлих напълно съсипания wormdrive, избягвам да давам такива съвети. Подобен е и опита на други мои познати. Тая гума не е за всекидневно каране, от мек материал е, грайферът е много плитък и като се пооглади усещането се скапва напълно. Да си я караш по състезанийца и XC с малко асфалт е супер, но почнеш ли да я въртиш всекидневно из града, отпиши я за няколко месеца.

За съпоставка - в момента отпред ми стои един Nobby Nic, който хем търкаля по-добре на асфалта от максиса, хем по-добре държи в планината, хем на около 3500 км си изглежда все още в много прилично състояние, хем е по-лек... Вярно, по-скъп е почти 2 пъти, но със сигурност ще го ползвам поне колкото два wormdrivе-а без да заприлича на галош.

Хъм :combust:
Това ама хич не е музика за моите уши. Ама нищо де, ще я покараме, па ще видиме. За сега се държи прилично. Ако вярно се скапе за един сезон, следващите няма да са такива. Обещавам след 5-6 месеца да споделя наблюдения :beer:
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Мнениеот zImage » Съб Май 05, 2007 7:00 pm

Засега гледам към варианта с универсални гуми клоним (b). Само да поясня, че бюджета не е критичен - т.е. ако вършат добра работа съм склонен да си купя гуми за 2x60 лв ако трябва. Карам около 2000 км на година (тази може и повече да дойдат, но ще видим), така че съм склонен да давам по 60 лв за всеки 2000-3000 км или 120 лв за всеки 4000-6000 км.

Варианта с пълен комплект главини, шини и гуми (c) май не е популярен?
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Мнениеот jivkonik » Съб Май 05, 2007 7:00 pm

did това Nobby Nic на коя фирма е модел?
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот did » Съб Май 05, 2007 7:03 pm

jivkonik написа:did това Nobby Nic на коя фирма е модел?


цък

В случая рекламата не е скрита, а напълно явна, щот съм доволен :D
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Grash » Съб Май 05, 2007 8:46 pm

Не знам колко off-road ще караш, но мога да ти дам препоръка за един модел на Schwalbe. 8000 километра съм навъртял с тях и още държат. На асфалт са много бързи и безшумни, на пресечена местност също държат много добре. Лошото е, че не знам дали има от тях по магазините вече...
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Съб Май 05, 2007 9:09 pm

did написа:
jivkonik написа:did това Nobby Nic на коя фирма е модел?


цък

В случая рекламата не е скрита, а напълно явна, щот съм доволен :D

Ааа приличат на новите ми:
Boazobeana X


Но са ми прекалено нови за да кажа мнение....
Тези Швалбета Веломанията ги внасяше май..... "май, юни" - по разбираеми причини не ги взимаш от там сигурно :D
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Harka » Съб Май 05, 2007 9:44 pm

Не бих казал, че Nobby Nic прилича кой знае колко на Boazobeana X. Нито като шарка, нито като смеси (Nobby Nic е трикомпонента гума). Въпросното Швалбе беше вкарано от Веломания преди около две седмици, но бързо, бързо се разпродаде с оглед количеството (по 5 бройки от размер) и цената (43лв.)
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Съб Май 05, 2007 10:05 pm

Harka написа:Не бих казал, че Nobby Nic прилича кой знае колко на Boazobeana X. Нито като шарка, нито като смеси (Nobby Nic е трикомпонента гума). Въпросното Швалбе беше вкарано от Веломания преди около две седмици, но бързо, бързо се разпродаде с оглед количеството (по 5 бройки от размер) и цената (43лв.)

Не съм на ясно с материалите, а шарката ми заприлича на снимките, но цената е била добра, с оглед на тази тук:
http://www.chainreactioncycles.com/Mode ... elID=19166
:bigeyes:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот did » Нед Май 06, 2007 9:01 am

Harka написа:Въпросното Швалбе беше вкарано от Веломания преди около две седмици, но бързо, бързо се разпродаде с оглед количеството (по 5 бройки от размер) и цената (43лв.)



:D :D :D
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Kitolino » Нед Май 06, 2007 9:24 am

did написа:
Harka написа:Въпросното Швалбе беше вкарано от Веломания преди около две седмици, но бързо, бързо се разпродаде с оглед количеството (по 5 бройки от размер) и цената (43лв.)



:D :D :D


Стига злорадства ;)
Изображение GSE - Геодезия, Кадастър, Вертикално планиране и други. 0877/290-235 Изображение
Аватар
Kitolino
 
Мнения: 402
Рейтинг: 1485
Регистриран на: Нед Авг 13, 2006 11:17 pm
Местоположение: Пловдив/България

Мнениеот did » Нед Май 06, 2007 9:27 am

Kitolino написа:Стига злорадства ;)

ми... просто ми е смешно, щото се оказва, че аз съм по-голям вносител :D
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот did » Нед Май 06, 2007 9:50 am

jivkonik написа:Не съм на ясно с материалите, а шарката ми заприлича на снимките, но цената е била добра, с оглед на тази тук:
http://www.chainreactioncycles.com/Mode ... elID=19166
:bigeyes:


цената в твоя линк е ненормална:

http://bike-components.de/catalog/Schwa ... e915207e51

Аз ги купувам по 25 евро от съседния ми магазин, щото не ми се занимава с интернет.

А цената на Веломания е била наистина много добра. Трябва да почнат като едно време да правят списъци и преди да докарат телевизори и перални, 3 дни желаещите да спят пред магазина, ако искат да се вредят :D

Впрочем, разбирам ги и тях. С доставките на тая гума в момента имат проблеми и германските магазини. Явно Schwalbe не насмогват и затова се появяват и оферти като на chainreactioncycles :)
Последна промяна did на Нед Май 06, 2007 9:55 am, променена общо 1 път
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот klmn » Нед Май 06, 2007 9:53 am

Те за това говорим-кат питаш га ше има гуми -ни нам,после се вкарват 5 броя...
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот halcor » Пон Май 07, 2007 9:38 am

Моето решение за много градско + стабилно в планината - гледаш да свалиш тегло от каплите и гумите - най-много ще го усетиш в краката. Отпред съм с Nobby Nic 2.4 (успях да се вредя за 1 от 5те бройки по случайност :D). Гумата се държи отлично и в планината, и в града - засега съм я тествал на твърди настилки, сипеи, камъни, малко мокро и лека кал - търкаля се много добре и не бяга настрани :). Казаното от did за издръжливостта ме радва, ще видим колко ще оцелее при мен :) Не знам дали е особено подходяща за задна в града, обаче, като го гледам тоя голям, бодлив грайфер...
...затова отзад сложих Larsen TT 2.35 - за в града е чудесен (за тия, които обичат да аграреят докато се придвижват :D), в планината имам малко забележки, особено на мокро, но като цяло се държи доста задоволително и съм доволен от комбинацията си от гуми като добре държаща се в широк клас условия :)
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот did » Пон Май 07, 2007 9:56 am

halcor написа:Nobby Nic ... Не знам дали е особено подходяща за задна в града, обаче, като го гледам тоя голям, бодлив грайфер...


Не знам, не съм я пробвал за задна. Отзад съм с Schwalbe Racing Ralph и точно тая комбинация предна-задна препоръчват и от Schwalbe. RR се държи много добре отзад, но пък за предна тя не ми вдъхва много доверие с това плитко грайферче.

Иначе гледам, че доста скъпи XC и AM велосипеди в Германия се окомплектоват фабрично с Nobby Nic и отред, и отзад, значи сигурно може. Колко издържа обаче... :dunno:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот jivkonik » Пон Май 07, 2007 10:10 am

halcor
Larsen TT отзад караш - при здраво въртене не приплъзва ли? Наклона на грайфера ми се вижда пригоден основно за спиране, но си зависи в каква посока обърнеш гумата все пак - ти в посоката на въртене означена на гумата ли я караш, или обратно?
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот fhristo » Пон Май 07, 2007 10:39 am

Относно Nobby Nic - и аз успях да се вредя и съм много доволен :beer:
Отпред съм с 2,4, а отзад с 2,25 и така си е супер за планината (идално пасва на RAM AM-a), а и в града не е лошо, защото на асфалт си е бърза :) В сравнение с предишните ми гуми Maxxis High Roller 2,35 имат доста предимства - от двете гуми общо смъквам към половин кило, печеля и допълнително сцепление в по-разнообразни терени, а и се търкаля по-лесно :)
Такава гума, за тази цена, при положение че има по 5 бройки на размер, много ясно че ще се продаде за нула време :)
Harka, мерси че ми я препоръча в една тема, която бях пуснал преди време за избор на гуми :beer: Оттогава си я дебна да я доставят и май бях първият, който си взе :)
Аватар
fhristo
 
Мнения: 486
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 1:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот halcor » Пон Май 07, 2007 2:27 pm

@jivkonik
По означената посока на въртене я карам. Не съм усетил да приплъзва при въртене, но и не съм въртял по гадни терени - горните впечатления за поведение по различни от градски настилки терени се отнасят само за спускане, засега.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот tailor » Пон Май 07, 2007 3:50 pm

Harka написа:Не бих казал, че Nobby Nic прилича кой знае колко на Boazobeana X. Нито като шарка, нито като смеси (Nobby Nic е трикомпонента гума). Въпросното Швалбе беше вкарано от Веломания преди около две седмици, но бързо, бързо се разпродаде с оглед количеството (по 5 бройки от размер) и цената (43лв.)
Тази пък информация откъде се развоня. Nobby Nic има 4 модификации и всичките са налични.

А това за 5-те бройки - защо трябва да обяснявам, че някакви слухове не са верни? Просто ми писна от това чесане на езици.
Аватар
tailor
 
Мнения: 1181
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Ное 14, 2002 8:27 pm
Местоположение: Соф

Мнениеот did » Пон Май 07, 2007 6:16 pm

tailor написа:Nobby Nic има 4 модификации и всичките са налични.



не че нещо, но Nobby Nic има 8 модификации, което се вижда от един линк към сайта на Швалбе по-нагоре в темата. При тая гума tubeless версиите са маалко по-тежки от нормалните, има и такива със SnakeSkin.

Това, че вече са налични поне половината от разновидностите много ме радва. Ще ми олекне багажа при следващите пътувания :D
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Harka » Вто Май 08, 2007 10:33 am

tailor написа:А това за 5-те бройки - защо трябва да обяснявам, че някакви слухове не са верни?

Супер, това означава, че няма никакъв проблем да си взема два комплекта Nobby Nic 2.25 SnakeSkin, нали?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria


Назад към ПРОДУКТ - КОНСУЛТ

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта