SPD-SL?

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

SPD-SL?

Мнениеот Grash » Пет Май 18, 2007 10:10 pm

Здравейте, предстои ми да си взимам педали с автомати. Не мога да разбера предимството на системата SPD-SL пред обикновенното SPD. В каталога на Shimano за MTB са дали SPD, а за шосейка - SPD-SL. В моя случай става въпрос за шосейка, но не мога да разбера какви функционални разлики имат. Закачат се и се откачат по един и същ начин, разликата на пръв поглед е в размера и формата на самият механизъм и парчетата. Гледах в ЧЗВ, рових из нета, но нищо конкретно не можах да намеря. По принцип съм си харесал SPD педали, но ако има смисъл и значение ще търся SPD-SL. Ще бъда много благодарен, ако някой ми разясни за предимствата и т. н. между двата стандарта.
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот vitorino » Съб Май 19, 2007 8:38 am

Опитвам се да практикувам и "планинско" и "шосе". На байка съм с СПД и педали ВП - от едната страна платформа (при спускане по-добре да си откопчан!!!). На шосето - с СДП - СЛ и чудесни шпайкове "Чейн". До скоро със СПД-та карах и шосето, като сменях педалите. Вече имам около 500 км. със СПД СЛ и смятам, че са нещо чудесно - опората е съвсем друга. Относно закопчаването - нямат нищо общо. "Колегите" смятат, че по - стегнатите (червени на цвят) парчета са по-добри, но съм доволен от по - свободните (жълти). Въпрос на лични предпочитания, червените се намират по - трудно. Въпрос и на финанси е и с каква система ще караш, но за шосе горещно препоръчвам СЛ. Успех! :)
vitorino
 
Мнения: 204
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 3:20 pm

Мнениеот Grash » Съб Май 19, 2007 9:57 am

Благодаря за отговора. Другото, което ме притеснява е дали SPD-SL педалите имат възможност да се карат и с обикновени обувки. Защото и този вариант ми трябва.
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот vitorino » Съб Май 19, 2007 11:08 am

Предполагам, че питането ти за "обикновени обувки" е за такива със СПД . Не може. Парчетата са различни, различно е и захващането им. А да караш СПД СЛ с маратонки...........
vitorino
 
Мнения: 204
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 3:20 pm

Мнениеот Grash » Съб Май 19, 2007 11:48 am

Именно за маратонки ставаше въпрос. Защото не искам като ходя на работа да си обувам обувките за каране или да си слагам други педали. Точно това е хубавото, че SPD има модели с едностранен механизъм, които ще са ми иделни, но не мога да разбера предимството на SPD-SL и дали си заслужава неудобството в горепосочения случай :dunno:
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот vitorino » Съб Май 19, 2007 1:09 pm

В такъв случай не са подходящи, не са подходящи и за основно каране в градски условия. По - добре със СПД, макар, че е ходилото им е доста твърдо и за мен не са комфортни за ежедневна употреба. Понякога парчето така се пързаля, че се стига до акробатични изпълнения със съответните последици, да не говорим и че при мокро време през отворите, за монтаж и регулиране, влиза вода.
Със СЛ не е възможно нормалното ходене - парчетата са високи и стъпва на пети! Слизането по стъпала е кошмарно. Ако имаш възможност проследи някой от финалите и награждаването на етап от Джиро-то (има преки включвания всеки ден по Евроспорт), няма как да не забележихш походката при почетната стълбичка и по тая причина някой от състезателите веднага след финала обуват маратонки.
vitorino
 
Мнения: 204
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 3:20 pm

Мнениеот Grash » Съб Май 19, 2007 1:30 pm

Благодаря за информацията. Имайки предвид неудобството май ще се насоча към SPD. Предполагам огромна разлика при въртенето няма.
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 122 госта