Състезания на шосе за аматьори

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Състезания на шосе за аматьори

Мнениеот brumbar » Чет Мар 29, 2007 10:26 am

Здравейте.
В неделя ще ходя в Сливен и там ще покараме с местните ветерани. След това ще има нещо като събрание, на което ще се предложи да се създаде възрастова група от 30 до 40 години в състезанията на шосе организирани от ветераните в България - по този начин тези състезания ще станат с по-широк формат /досега бяха от 40 години нагоре и такива млади момчета аматьори като мене нямаше възможност да се пускаме на състезание на шосе/. До колкото знам ще има състезания, включващи каране по часовник и общ старт, които ще бъдат организирани в Сливен, Пловдив и Русе. Идеята е ясна - да се съберем групичка от мераклии, да се срещаме няколко пъти в годината и да може да покараме малко по-динамично и състезателно. Моля всеки който проявява интерес даже и под 30 годишна възрастта да пише на [email protected]
Колкото повече хора се съберем, толкова по-голям шанс ще има да направим нещо по въпроса. Трябва да има възможност да се сътезаваме и на шосе - както е по цял свят.
Хайде пишете...
Аватар
brumbar
 
Мнения: 550
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 9:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот qvkata » Чет Мар 29, 2007 2:50 pm

Па и аз съм от Сливен. Ако знаете каде е Хаман Баир неделя в 10 сутринта да сте там може да минем някой друг километър заедно :)
qvkata
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 10, 2006 12:35 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот todor todorov » Пет Апр 06, 2007 3:53 pm

Ето пиша... :)

как да намирам информация какви са плановете?
todor todorov
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1680
Регистриран на: Вто Авг 01, 2006 8:31 pm

Мнениеот brumbar » Пон Апр 09, 2007 3:51 pm

На този етап все още събираме мераклии. Проблема е, че ако не се съберем поне 8-10 души няма смисъл въобще да се говори, тъй като за по-малко хора няма да се съгласят да направят група. Към момента има 4 души, които проявяват интерес. Иначе доколкото знам състезанията се провеждат през уикендите - единия ден е часовника - 10-на км. на другия се прави общ старт - около 60-70 км. За часовника съм чувал, че отцепват пътя, но за общия старт не. Информация получавам от човек при ветераните, който иска да помогне, но е прав че трябва да се съберем хора в тази възрастова категория. Ако няма интерес е безпредметно. Пак отнего разбрах, че е говорил с "отговорника" на мероприятието и ако направим групата, на общия старт ще се пускаме с възраст 40-50 г., където карат 20-на човека. С нашата група може да се събере пелотон от 30-на души и ще стане много интересно. Имал съм възможността да изпитам удоволствието от каране в голяма група. Пожелавам го на всеки да опита.
Аватар
brumbar
 
Мнения: 550
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 9:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Чет Апр 12, 2007 10:43 pm

Един въпрос, който се надявам да не прозвучи смешно :)

Понеже не мога да си позволя второ колело, за каране по шосета ползвам моя MTB с гладки 26x1.5 гуми. С такова колело може ли на практика да се участва?

Иначе аз съм на 26 и съм от Пловдив.
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот brumbar » Пон Апр 16, 2007 9:45 am

На този въпрос не мога да отговоря. Все пак състезанията са на шосе и скоростите са съвсем различни - правят по 37-38 км/ч. средна скорост. Знам, че скоро в Пловдив ще се проведе първото състезание за сезона. Като получа повече информация ще напиша във форума.
Аватар
brumbar
 
Мнения: 550
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 9:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Пон Апр 16, 2007 9:56 pm

brumbar написа:На този въпрос не мога да отговоря. Все пак състезанията са на шосе и скоростите са съвсем различни - правят по 37-38 км/ч. средна скорост. Знам, че скоро в Пловдив ще се проведе първото състезание за сезона. Като получа повече информация ще напиша във форума.


Здравей,

Преди малко бях на вечерно каране 20км из града, като се върнах велокомпютърът показа средна скорост 25км/ч.

Вчера след тура из Родопите, на асфалта м/у Асеновград и Пловдив скоростомерът показваше скорости между 38 и 41км/ч.

Тези две карания са с offroad гуми 26x1.95.

Предполагах, че с шосеен бегач могат да се поддържат по-високи скорости заради конструкцията, може би от порядъка на 50-60 км/ч.

Това което намирам за особено при карането с MTB по шосе е, че поради много широкия спектър на предавките при каране на равен път няма достатъчно голям избор от скорости за каране с оптимална честота на педалиране/скорост. Примерно, минаваш само на една предавка по-надолу и изведнъж се налага да въртя толкова бързо, че изпускам педалите :)
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот vitorino » Вто Апр 17, 2007 8:16 am

;) Страхотно! Това средната скорост за нищо я нямате..... :bowdown:
vitorino
 
Мнения: 204
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Чет Окт 19, 2006 3:20 pm

Мнениеот Grash » Вто Апр 17, 2007 7:39 pm

За сравнение между шосеен бегач и MTB мога да кажа само, че е нещо като да сравняваш валяк с спортна кола. Имам и MTB и шосейка и като ми се наложи да минавам от едното на другото всеки път ме изумява разликата. 50-60 км/ч най-добрите про-та могат да докарат средна скорост, но те са изроди :D
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Апр 17, 2007 8:17 pm

Grash написа:За сравнение между шосеен бегач и MTB мога да кажа само, че е нещо като да сравняваш валяк с спортна кола.


E, по-скоро SUV с лек автомобил, но разликата наистина е сериозна.

50-60 км/ч най-добрите про-та могат да докарат средна скорост, но те са изроди


Ако още един път наречеш vladimir.dzhuvinov "изрод", ще те санкционирам!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Вто Апр 17, 2007 8:19 pm

Позата на тялото при бегача очевидно е по-приведена. Това намаля въздушното съпротивление, но не се ли уморяват ръцете на колелоездача?
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот TOYAGA » Вто Апр 17, 2007 8:35 pm

Други части се уморяват повече.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Grash » Вто Апр 17, 2007 9:37 pm

TOYAGA написа:Ако още един път наречеш vladimir.dzhuvinov "изрод", ще те санкционирам!

Извинявам се, не исках да прозвучи като обида. Просто това за мен са нечовешки натоварвания, и мога да кажа само РЕСПЕКТ на такива хора ;)
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Апр 17, 2007 9:52 pm

Така те искам! :agree:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот brumbar » Сря Апр 18, 2007 9:17 am

До vladimir.dzhuvinov

Много ме зарадва и позаблява твоя ентусиазъм. В рамките на шегата мога да кажа, че в твоя случай нашия формат на състезания не е подходящ за твоето ниво и може би трябва да се пробваш на обиколката на България :)
Иначе съвсем сериозно - за втора ръка шосеен велосипед не се ли се замислял. До 200-300 лв. може да се намери шосейка. Вярно, че ще бъде най-малко 15-20 годишна, но все ще е по-добре от байка.
Иначе състезанието за ветерани в Пловдив ще се проведе на 29 април 2007 г. Ако дойда да погледам може и да се чуем. Може да оставиш някакви координати на мейла ми /виж най-горе/.
Аватар
brumbar
 
Мнения: 550
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 9:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Апр 18, 2007 9:53 am

brumbar написа:До 200-300 лв. може да се намери шосейка. Вярно, че ще бъде най-малко 15-20 годишна, но все ще е по-добре от байка.


От кой байк? За какво ще е по-добре? brumbar, уточнявай се, ако обичаш, за да не бъдеш трит и малтретиран...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот brumbar » Сря Апр 18, 2007 11:01 am

Преди години "преоткривайки" нашето мазе /толкоз беше паяженясало/ открих вътре велосипед Спутник. По това време си карах MTB-то Bianchi - жълтичко на цвят. Някой може да не знае, но това е велосипед с 5 скорости - произход Русия /обичайно са с 4 скорости, но дядо ми го беше ъпгрейднал/. Реших да се пробвам и напомпих гумите. Разликата, която почуствах в сравнение с MTB-то на шосе /щото съм го карал и на черно/ беше ОГРОМНА. Ако съм обидил някой "байкар" да ме прощава. Шосейните велосипеди се карат по шосетата MTB-та... сами знаете къде.
Аватар
brumbar
 
Мнения: 550
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 9:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Апр 18, 2007 11:13 am

Начи "Спутник" и аз съм карал. Купих си го с първите изкарани с истинска работа (като хамал в плод-зеленчук) пари, влизайки в ръкопашна схватка с тълпа виетнамци на опашката на пазара Георги Кирков. Много си го обичах, но в сравнение с първия ми МТВ си беше направо гола вода...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Пет Апр 20, 2007 11:59 am

Привет,

На 26 и 27 април съм на конференция в София, след което искам да остана там през уикенда за да се видя с приятели и роднини.

Определено ли е кога ще започне състезанието в Пловдив и какъв ще бъде маршрутът? Евентуално бих могъл да посъкратя програмата си в столицата.

Страня от закупуването на второ колело, защото всички мои лични вещи трябва да се събират в багажника на колата ми, с изключение на моя MTB, за който съм отредил място между предните и задните седалки. Това е особеност на моя начин на живот и международна кариера :)

На пръв поглед основната разлика м/у MTB и шосейка изглежда да е формата на кормилото, която да придава по-приведена поза. Възможно ли е просто да си взема едно второ кормило a la бегач за бързо каране по шосетата?
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот todor todorov » Пет Апр 20, 2007 5:58 pm

Разликата не е само в кормилото със сигурност. Цялата геометрия е различна. Аз имам и двете колела и въпреки, че байка ми е тесни и гладки гуми не може да се сравнява с лекотата и скоростта на шосейното колело.
Най-странното за мен беше, че с шосейно колело човек се чувства много по-стабилен по време на спускане. Скоростта, с която се кара надолу също е много различна. В полза на шосейното колело. Ама много е различна :)
todor todorov
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1680
Регистриран на: Вто Авг 01, 2006 8:31 pm

Мнениеот Grash » Пет Апр 20, 2007 8:23 pm

todor todorov написа:Разликата не е само в кормилото със сигурност. Цялата геометрия е различна. Аз имам и двете колела и въпреки, че байка ми е тесни и гладки гуми не може да се сравнява с лекотата и скоростта на шосейното колело.
Най-странното за мен беше, че с шосейно колело човек се чувства много по-стабилен по време на спускане. Скоростта, с която се кара надолу също е много различна. В полза на шосейното колело. Ама много е различна :)

:agree:
Само да вметна че онзи ден си карах доста време по магистралата с скорост варираща между 65 и 70 км/ч. Стабилността при висока скорост е несравнима с тази на MTB. Гумите са много по-тънки от които и да е MTB сликове и са 28 цола... Мисля, че и центъра на тежестта е по-различен и т.н... Предимството на шосейката не може да се усети толкова в града, а на по-дълъг път, просто динамиката е друга...
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот chrome » Пет Апр 20, 2007 9:47 pm

Grash написа:
todor todorov написа:Разликата не е само в кормилото със сигурност. Цялата геометрия е различна. Аз имам и двете колела и въпреки, че байка ми е тесни и гладки гуми не може да се сравнява с лекотата и скоростта на шосейното колело.
Най-странното за мен беше, че с шосейно колело човек се чувства много по-стабилен по време на спускане. Скоростта, с която се кара надолу също е много различна. В полза на шосейното колело. Ама много е различна :)

:agree:
Само да вметна че онзи ден си карах доста време по магистралата с скорост варираща между 65 и 70 км/ч. Стабилността при висока скорост е несравнима с тази на MTB. Гумите са много по-тънки от които и да е MTB сликове и са 28 цола... Мисля, че и центъра на тежестта е по-различен и т.н... Предимството на шосейката не може да се усети толкова в града, а на по-дълъг път, просто динамиката е друга...


и на какъв оборот кара с тая скорост, и на равно или на някакво спускане?
Just Be!
chrome
 
Мнения: 329
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 03, 2003 6:32 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Grash » Пет Апр 20, 2007 11:29 pm

Ми аз съм високооборотен, така да се каже. :rofl:
Спускането след Вакарел - посока Ихтиман.
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 6 госта