Екипировка за градско каране в зимни условия

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Екипировка за градско каране в зимни условия

Мнениеот Sp3c7r3 » Чет Яну 18, 2007 1:00 pm

Такамм.. аз съм от онзи вид вид хора за които МТВ-то не не нищо повече от средство за придвижване от т.А до т.Б без занимавка с контрольори и излишни разходи. И всичко си беше наред и доста весело при това докато не дойде зимата.
Естествено, на мен ми писна да ми е студено, налазих ЧЗВ-то и де що намерих източник на инфо ама с една дума... резан :(.
Затова реших да си излея мъката в таз тема :). Моля кажете ми какво е необходимо като екипировка (дрехи, обувки, очила, маски, каски и всякакви подобни) за да мога да карам повече от 10 минутки през зимата без да се прибирам син като шалче на "Левски" всеки път.
На пазара се предлага какво ли не, но аз като супер мега аматьор мога единстфено да се пуля и да им чета заглавийцата на продуктите и да се кефя че рекламките са цветни :(
Предварително благодаря за помощта :)
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот bluskanie » Чет Яну 18, 2007 1:39 pm

То ся в Ирак не е ли топло?
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот Sp3c7r3 » Чет Яну 18, 2007 1:48 pm

:nono: Позаладни се след кат' обеси'а Саддам :)
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот iiccoo » Чет Яну 18, 2007 1:52 pm

Взимаш ръкавици по-добре за колоездене-цели и така ти е топло на ръчичките. Слагаш шапка, но такава, че да ти покрива ушите задължително, увиваш шал по врата, и някакви очила-аз ползвам слънчеви, но може и някакви спортни да си вземеш, защото е много кофти да ти духа леден вятър в очите-насълзяват се и не виждаш нищо. Останалото си зависи от теб. Слагаш си обикновени дрехи като гледаш да са удобни за каране тоест по-спортни, а не да сложиш официални обувки и палто :D Това мога да ти го кажа от личен опит тъй като и аз за това ползвам колеото и през зимата е кофти тръпка да гледаш как хората се греят в колите около теб, а в същото време миглите са ти заледени :crap:
Аватар
iiccoo
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Яну 09, 2007 11:21 pm

Мнениеот klmn » Чет Яну 18, 2007 2:52 pm

"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот Sp3c7r3 » Съб Яну 20, 2007 12:37 pm

Дамм, благодаря за линка :) А има ли идея от нещо подобно:
http://www.scottusa.com/category.php?UID=330# :))) Малко ще мязам на колегите от НСБОП ама ако е ефективно, защо не? :)
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот iiccoo » Съб Яну 20, 2007 12:56 pm

От линка ти първото е най-добро. От третото ти изтива главата отгоре, а за второто да не говорим. Ще покараш 10 мин и ще се изпотиш като Задан по време на мач :rofl: Много ще ти запарва. Ама ти докато решиш с какво да се предпазваш от студа тя пролетта ще дойде :)
Аватар
iiccoo
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Яну 09, 2007 11:21 pm

Мнениеот did » Съб Яну 20, 2007 1:21 pm

а аз да питам за нещо друго:

Някой ползвал ли е от тия: http://www.scottusa.com/product.php?UID=9651

Нямам предвид точно на Скот. Продават се и разни китайски, и шимански, и адидаси-мадидаси, и goretex... Чудя се дали да не си взема едни shoe covers, че след всяко каране в кал колоездачните обувки стават на нищо и трябва да се перат, а по-лесно се пере "парцал", отколкото обувки :)

Та въпросът ми е: Доколко това върши работа?
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bluskanie » Съб Яну 20, 2007 1:26 pm

Ми един бургазлия има такова... това което аз мога да кажа е, че е много грозно и се сваля много бързо, само с едно подръпване. Предполагам, че пази добре от кал/вода, поне на пръв поглед... Собственика му си се кефи много :)
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот Harka » Съб Яну 20, 2007 2:08 pm

@did:

Аз мисля да се оборудвам с такива за пролетно-летния сезон точно поради причините, които ти изброи. Мисля, че тучо чучо може да каже повече за този тип аксесоари.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Съб Яну 20, 2007 3:01 pm

Има безспорен смисъл, макар и повече за шосе и по-малко за МТВ -късат се, ако караш в местност, където се налага слизане/ходене. Имам едни стари и вече здраво скъсани отдолу Shimano, от които съм много доволен като съотношение цена/качество, но които тая "зима" така и не обух. Наскоро си купих ето тези

Изображение

които ще ползвам само за шосе.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот MAN6 » Съб Яну 20, 2007 6:34 pm

Sp3c7r3 написа:Дамм, благодаря за линка :) А има ли идея от нещо подобно:
http://www.scottusa.com/category.php?UID=330# :))) Малко ще мязам на колегите от НСБОП ама ако е ефективно, защо не? :)


имам такава, но до момента съм я носил само пеша и е супер. поне моята е с 3 мембрани и миналата зима ми беше супер с нея. хем пази от вятър, хем от вода, а и диша, т.е. не се потиш.
само че тази година същата кройка, поне тези при иван "каймата", не са с 3 мембрани...
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот Sp3c7r3 » Съб Яну 20, 2007 9:43 pm

Идеята е нещо да ми пази празната глава под жалката каска :(
С тази качулка ще приличам на талибан но мисля да се прежаля и да я взема за догодина.
За тези "чорапки" може би Asos-a са най-удачни, просто защото са по обувките (плътни) което за мен ще е идеално, още повече че съм само в града. Най-добре е да переш някакво покритие което е специално направено за това, вместо самите паналони/яке/обувки. Ако имате някаква идея за нещо подобно и за тялото казвайте, че откакто се прибрах светлосив с иначе черния си анцуг се отказах да карам на мокро.
Ръкавици вече взех http://sixsixone.com/Catalog_661Bike.as ... e039480f86 <= тези, само времето ще покаже колко са издръжливи. Иначе от вятър пазят много, че и топлят при това.

А някаква по-евтина маска да препоръчате? Например тази http://www.scottusa.com/product.php?UID=7922 пази синусите чудесно, цветовете са супер (според мен разбира се), но цената ме кара да се чувствам жалък и несъстоятелен :(

Тези също имат някаква идея може би http://www.scottusa.com/product.php?UID=9541 ; http://www.scottusa.com/product.php?UID=9542
Иначе тия от Scott имат желязна реклама.
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Съб Яну 20, 2007 10:46 pm

аз само да кажа, че имах предвид шапката от линка... :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот TOYAGA » Нед Яну 21, 2007 10:23 am

Sp3c7r3, земи си нещо и за косинусите!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Sp3c7r3 » Нед Яну 21, 2007 4:24 pm

Ай сакън нидей, стига математика :)
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот brumbar » Пон Яну 22, 2007 2:46 pm

На "това" нещо ние шосейките му викаме гамаши. ;) Toyaga е прав, че се използва основоно в шосейното колоездене. Зимата е немислимо да караш без тях - доста добре стоплят краката. Карали сме и при -10 и няма проблеми. За MTB би могло да има приложение само ако караш с автоматични педали, тъй като на дъното имат отвор колкото да се подаде "парчето" което контактува с автоматичния педал. Ако ги обуеш и караш с обикновенни педали ще се скъсат за нула време, а все пак хич не са евтини...
А иначе в магазините втора употреба ги имаше преди време и като влязох и питах за тях продавачката ми вика .... а-а-а-а ама това нещо за колоездене ли било? Знаеш ли колко рибари минават и ги гледат и се чудят що имат дупка тези чорапи :)
Аватар
brumbar
 
Мнения: 550
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 9:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Пон Яну 22, 2007 3:52 pm

brumbar написа:За MTB би могло да има приложение само ако караш с автоматични педали, тъй като на дъното имат отвор колкото да се подаде "парчето" което контактува с автоматичния педал. Ако ги обуеш и караш с обикновенни педали ще се скъсат за нула време, а все пак хич не са евтини...

Това за педалите с автомати мисля, че е очевидно. И през ум не ми е минавало да го използвам с платформи ;)

Освен това карането, което в момента практикувам като остане време, напълно изключва слизане и ходене. Пътеките и алеите са перфектни за каране и ... съществена разлика между каране на МТБ по велоалеите из Таунус и шосейно каране по българските пътища май няма, поне от гледна точка на препятствията, с които се сблъскваш :)
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот TOYAGA » Пон Яну 22, 2007 4:40 pm

MAN6 написа:аз само да кажа, че имах предвид шапката от линка... :)


Има ли такива капутки при Иван?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Ayrton Senna » Пон Яну 22, 2007 7:22 pm

Аз карам 2 зими вече с Windstopper на north face,което е леко и тънко яке,което обаче става и за ски,и същевременно има ципове на мишниците,така че когато се загрееш при карането да си отвориш да ти влиза вятър за охлаждане :) иначе карам с картинг ръкавици :)
Shadow fingers rise above
Iron fingers stab the desert sky
Oh, behold the power of man
Are your minds ready for the fall
Ayrton Senna
 
Мнения: 76
Рейтинг: 1207
Регистриран на: Пон Дек 18, 2006 12:14 am

Мнениеот pascoff » Вто Яну 23, 2007 10:48 am

За обувки и панталон не мога да ти прероръчам нещо конкретно за зимата ... за тялото аз използвам термо бельо от Стената за по добро отделяне на потта и задържане на топлината, над него слагам един Windstopper който е идеално средство срещу вятър, по-конкретно въс Веломания има един модел който е със джобове на гърба и ръкавите са от друга (по-мека, памучна) материя ... това ми е достатъчно за температури над 0 ... ако е по-студено един полар отгоре и заспиваш :) ако искаш може да замениш Windstopper-a + полара с подходящо яке но мисля че ще ти излезне по-скъпо ... за главата ползвам шапка или цяла маска (като нинджа :) ) ако съм със каска и задължително очила че иначе очите много сълзят ... има един магазин в Хаджи Димитър след моста в ляво зад бензиностанция Шел, там има прилични дрехи на сносни цени, може да започнеш от там :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Вто Яну 23, 2007 10:52 am

TOYAGA написа:
MAN6 написа:аз само да кажа, че имах предвид шапката от линка... :)


Има ли такива капутки при Иван?


ми последно като гледах имаше :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот TOYAGA » Вто Яну 23, 2007 11:10 am

мИрси!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Sp3c7r3 » Сря Яну 24, 2007 3:40 pm

Капутката нещо не е на мода :) Ще си взема качулка! :popcorn: N1nja f0r z3h w1n! ::) :dark:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Reactor » Сря Фев 07, 2007 3:16 pm

Здравей!

Да ти кажа,каквото и да облечеш,най важното е ти да се чувстваш и комфортно все пак в него.Хубаво би било да можеше да се кара и с каска,че я се лъзнеш някъде,я недай си боже те уцели някой друсан "Голф-Гъзар" или друг селяндур каквито вече заляха улиците на София,но пък с отворите за проветрение,главата ти може да стане като ледена пързалка.Но като гледам,времето е с нас.Зимата тази година си е направо идеална за колоездачите.Така да се задържи до април-май,после ще му мислим..... :bowdown:
Аватар
Reactor
 
Мнения: 3594
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 9:08 am
Местоположение: гр.София жк.Младост 1А

Мнениеот ramam » Сря Фев 21, 2007 6:25 pm

само искам да споделя опита си:
Тениска с дълги ръкави - тип Jersey има и не само на Скот но и на други фирми по магазините от Веломания съм си взел - но не са уиндстопер.
Поларен анцуг/суетчърт - има си и поларена качулка която си е винаги на яката и така не се забравя и може върху нея да се сложи каската.
Лента или шапка или така наречения шлем което е шапка тип бандит - само една дупка за очите и стига до шията - използват се такива при Формула 1 под каските, предполагам и шлемовете за спускане и мотористките шлемове - за предпочитане да са уиндстопер или поне полар - и най добре без памук въопще не само за шапка.
Ръкавиците пак се избират според това колко е топло на човека - на някои им измръзват и с най дебелите ръкавици на други не - но добър вариянт са сноубордиските и скиорските - хубави но скъпи са тези с 3 пръста тип Lobster но трябва да ги видиш на някой американски магазин в интернет.
Положението с краката е подобно но ако вълнените чорапи и кубинките с по голям номер не помагат тогава може да опиташ стелките за ски на ТСМ които имат нагреватели и батерии.
За минусовите температури е задължитело уиндстопер яке върху полареното.

Общо взето и на -10 и дори -17 може да се кара стига да няма лед и сняг но без подобни неща аз лично не мога както и приателите ми които са ми помагали за тези неща.
Това не са съвети а само споделям опит сигурно не е правилно нищо или нещо от изброеното но става.
ramam
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1125
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 1:01 pm

Мнениеот Sp3c7r3 » Нед Мар 18, 2007 12:07 am

Много съм съгласен с това което изброи. Ето само за информация на някой който се спре на тази тема било за да се посмее било за информация някаква. Такам:

За главата за да не мръзне: Cannondale L.E. Balaclava

За тялото: GORE Bike Wear Xenon Jacket или GORE Bike Wear Xenon Jersey (за по меко време второто)

Краката: Windstopper ProTeam Action II tights

Очите: През есента - някакви очила, аз ползвам тия: Performance Quattro Multi-Lens Eyewear. През зимата - нещо от DH артикулите.

Каска: МЕТ един убер жалък обаче през зимата с парче плат за покривало, продават се такива windstopper.

Ръкавиците са SixSixOne някакви, тествах ги при -5 на 50 километра имат само 1 проблем - изпотяват ми се ръцете и ако ги сваля измръзват за норматив.

Tова е което за мен е добре. Задължително warmers-и за колената и лактите. Набих доста пари по тези дрехи но съм невероятно доволен. Надявам се да съм помогнал на някои в избора му.
Сега отивам да муфтя някой в чата да ми помага в избора на спирачки :) :popcorn: :bowdown:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот bikezilla » Съб Май 19, 2007 10:52 am

up ;)

Предвид метеорологичната обстановка... могат ли някъде да се намерят въпросните "гамаши" (София,Пловдив), или поне някакъв тип гети, които покриват достатъчно голяма част от обувката (поне и връзките), та да не се получава голямото джавакане на сутринта на втория ден :) ?
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот jivkonik » Съб Май 19, 2007 11:09 pm

bikezilla написа:up ;)

Предвид метеорологичната обстановка... могат ли някъде да се намерят въпросните "гамаши" (София,Пловдив), или поне някакъв тип гети, които покриват достатъчно голяма част от обувката (поне и връзките), та да не се получава голямото джавакане на сутринта на втория ден :) ?

Основателен въпрос колега, и мен живо ме интересува! :agree:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 129 госта