Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Нед Фев 19, 2017 3:07 pm

Здравейте. Събрах вече пари за едни долу горе приличен трекинг байк. Хвърлил съм око на Леджънт мен модела на Крос в трекинг версията му - http://www.crosscycle.com/bg/catalog/tr ... n-139.html . Чакам само да пуснат новия модел по каталога за 2017 по магазините и ще си вземам един.
Въпроса ми е за размера на рамката, която да си взема. Висок съм 174 см. а чаталът ми е 77 см. На сайта на Мерида намерих калкуратор за размера на рамката по височината на чатала. - http://www.merida-bikes.com/en_int/bike ... calculator . Според този калкулатор, (а и не само според него, защото търсих и други калкулатори за размера на рамката) специално за трекинг байк височината на рамката трябва да е 51-52 см. Тоест трекинг байковете трябва да са с по-големи размери от маутин байковете. Освен това съветът на Мерида е, ако искаме по-комфортно возене и няма точния размер, да изберем следващия по-голям размер.
Изображение
Изображение
Минах през няколко магазина които продават велосипеди Крос и имаха само Леджънт модела с размер 48 см. Говорих с няколко продавача в магазините и всичките ми казаха че с тази височина съм бил точно за велосипед с рамка 48 см. Да обаче калкулаторите дават 51 см. за трекинг велосипед. За маутинг байк 48 см. може и да са ми добре, но явно трекинг велосипедите трябва да са с по-големи рамки. След 48 см. следващия размер на Леджънта е точно 52 см. но никъде го няма да го премеря. Продавачите твърдят че ще ми е много голям 52 см. Но аз не съм много сигурен, нали всичко калкулатори показват че съм точно за 52 см. трекинг рамка.
Та въпроса ми е - трябва ли по принцип трекинг велосипедите да са с по-голяма рамка от маутин байкове и 52 см. рамка дали ще ми е добре при този ръст. Питам за да съм сигурен дали да настоявам в някой магазин да ми доставят 52 см. рамка да я премеря.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Speedmaster™ » Нед Фев 19, 2017 3:50 pm

https://youtu.be/aXWWIrLStu8
Разгледайте това видео,аз съм висок с 26 над вашите и не мога да дам точен отговор за вашия размер но като съдя с колоездачите доближаващи се до вас сте според мен за 49-50-51 седалкова и 53-54 хоризонтална но това е според колко трябва да ви е разпънат крака при педалиране и тялото с ръцете да не надвишава 90°.Ако ползвате велосипеда за багаж с дисаги първо пробвайте по-малкия размер преди да вземете решение.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Нед Фев 19, 2017 4:31 pm

Speedmaster™ написа:https://youtu.be/aXWWIrLStu8
Разгледайте това видео,аз съм висок с 26 над вашите и не мога да дам точен отговор за вашия размер но като съдя с колоездачите доближаващи се до вас сте според мен за 49-50-51 седалкова и 53-54 хоризонтална но това е според колко трябва да ви е разпънат крака при педалиране и тялото с ръцете да не надвишава 90°.Ако ползвате велосипеда за багаж с дисаги първо пробвайте по-малкия размер преди да вземете решение.

Проблема е че специално Крос за този модел Леджънт размерите са 48 и след това скачат направо на 52, а не както е нормално да има и разм. 50. По-скъпия модел Куест имат размер 50 см., пробвах го, добре ми стоеше. Но той е доста по-скъп като модел и затова съм се спрял на Леджън. Значи ще трябва да избирам между 48 и 52 см. 48 см. е доста под това което показват калкулаторите за трекинг велосипеди. В същото време навсякъде пише че ако няма нашия размер велосипед трябва да изберем по-малкия ако искаме да караме по-спортно и по-големия размер ако искаме да ни е по-комфортно карането. Аз искам да ми е по-комфортно, няма да карам спортно и агресивно. Ето таблица с размерите на Леджънт трекинг модела
Изображение
За 52 см. седалкова тръба, хоризонталната е 57.5 см. Май много ще ми дойде хоризонталната тръба. Доста ще съм разтеглен напред.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Mr. Smith » Нед Фев 19, 2017 6:44 pm

Геометрията на трекинг рамките е повече сравнима с шосейните. Размерите за МТБ не са толкова подходящи за сравнение с трекинг, най-малкото заради ъгъла на челната тръба.

Колко по-скъп е тоя Куеста в сравнение с Ледженда и заслужава ли си за едни 100-200 лв. Да се прави компромис в размера, а и не само?
Mr. Smith
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Пет Окт 23, 2015 8:17 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Нед Фев 19, 2017 8:20 pm

Mr. Smith написа:Геометрията на трекинг рамките е повече сравнима с шосейните. Размерите за МТБ не са толкова подходящи за сравнение с трекинг, най-малкото заради ъгъла на челната тръба.

Т.е. спокойно мога да си взема по-голяма рамка за трекинг велосипед. Например ако за маутинг байк съм за 48 см. то за трекинг мога да взема 52 без да се притеснявам че ще ми е голяма. Говоря теоретично, защото никъде в момента няма 52 см. рамка на Леджънт трекинг модела на Крос.
Mr. Smith написа:Колко по-скъп е тоя Куеста в сравнение с Ледженда и заслужава ли си за едни 100-200 лв. Да се прави компромис в размера, а и не само?

Куеста е точно 200 лв. по-скъп, но не е само до парите. Куеста е с твърда вилка, а Леджънта е с мека. Аз досега карах едно старо колело с твърда вилка, омръзна ми да ми тресе на ръцете, искам да пробвам как ще е с мека вилка. Мисля да карам и по леки черни пътища, така че меката вилка е почти задължителна. Стига с тия твърди вилки вече, изпопадаха ми пломбите по софийските дупки от тях :)
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Mr. Smith » Нед Фев 19, 2017 11:29 pm

Според мен при тези ръст и чатал, 52 ще ти е съвсем добре, но пак казвам не сравнявай МТБ размер с трекинг велосипед--различни неща са и геометрията им е предвидена за различна стойка и ползване. Дори и да ти изглежда, че горната тръба е по-дълга това не означава, че ще си по-разтеглен, а Ледженда освен това е и регулируема лапа и винаги може да се оберът едно 5-10 мм.
Успех и пусни снимка като го вземеш :agree:
Mr. Smith
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Пет Окт 23, 2015 8:17 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Пон Фев 20, 2017 1:07 am

Mr. Smith написа:Според мен при тези ръст и чатал, 52 ще ти е съвсем добре, но пак казвам не сравнявай МТБ размер с трекинг велосипед--различни неща са и геометрията им е предвидена за различна стойка и ползване. Дори и да ти изглежда, че горната тръба е по-дълга това не означава, че ще си по-разтеглен, а Ледженда освен това е и регулируема лапа и винаги може да се оберът едно 5-10 мм.
Успех и пусни снимка като го вземеш :agree:

Да, и аз останах с такова впечетление за трекинг велосипедите. Навсякъде, като размери ги дават да са по-близки до шосейните велосипеди отколкото до маутинбайковете. В смисъл че ако за маутинбайк си за един размер, то трекинг велосипеда го дават поне два размера по-голям за един и същи ръст и чатал на каращия.
В такъв случай ще настоявам пред продавача да ми доставят и 52 см. размер да го пробвам и него и да го сравня с 48 см. каква е разликата. Дано обаче се съгласят, защото имам подозрения, че правят всичко възможно да те убедят, че точно този размер, който имат в момента в магазина, е твоя размер, само с цел да го купиш и да направят продажба. Те са търговци, не ги интересува много, много после как ще го караш този велосипед. :)
Това обаче ще стане след като от Крос започнат да произвеждат и трекинг моделите от каталога за тази година. Обаждах се до завода на Крос, оказа се че сега правят само маутинбайковете от новия каталог, защото те повече се харчели и чак към края на март може да почнат да правят и новите трекинг модели. Така, че ще се чака явно. :)
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот carmo » Пон Фев 20, 2017 11:04 am

Новият Леджент 2017-та е по-добър от стария и си струва да го дочакаш. Рамката е по-изпипана, но като геометрия са еднакви, така че пробваната от теб версия 2016 е меродавна. Предната част на Куеста (50см), който си мерил всъщност е еднакво дълъга с Леджент 48см и ако ти е била добре, може да заложиш на нея, понеже следващия размер е с 40мм по-висок, но само с 16мм по-дълъг, та си прецени дали на чатала (при обкрачена рамка и стъпил на земята) 48 или 52 ти е по-удобно, но за мен по-важна е дължината. За комфортна поза при трекингите се има предвид по-изправената позиция на торса, която по-малко натоварва ръцете и теглото се разпределя повече на задната ос. При по-дълги преходи обаче тя не е най-удобна, понеже пък тежиш предимно на седалката, но регулируемият ъгъл на лапата ти дава възможност на почивките да я променяш с по-приведена напред. Трябва пак да пробваш 48, размествайки лапата и да видиш дали в нейният диапазон тази рамка ти е удобна или ще ти трябва по-дългата рамка, но по-висока с 40мм.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Пон Фев 20, 2017 9:17 pm

Да, ще чакам да пуснат новия модел и ще искам да доставят и двете рамки за проба. Дано се съгласят от магазина само. Щото сега като ги гледам от един модел имат само по една рамка и толкова.
И за мен дължината е по-важна. Щом 52 см. размер е само 16 мм. по-дълъг от 48 мисля че ще ми е добре. 16 мм. не са толкова голяма разлика в дължината.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот 2WBGST » Вто Фев 21, 2017 9:09 pm

В тема Размери на Cross Legend men 28": viewtopic.php?f=27&t=182942 съм постнал рамрерите от Рамка №52. Тази рамка ще ти е ВИСОКА StandOverHight = 80 cm, а ти имаш чатал 77 cm. За дължина няма почти никаква разлика, трябва да се пробва – все пак не е добре колело за преходи да ти е късо.
Speedmaster™ препоръчва и то напълно правилно 49-50-51, в крайна сметка оптималният размер(който ще пасне и на дължина и на височина) е №50. Само че се продава само Cross-Quest – Cross-варианта без динамо главина. Както отбеляза Carmo много е малка разликата - 1,9 mm(Quest /L/=559.2; Legend /M/ = 557.3 ) или 17,7 mm(Legend /L/=575; Legend /M/ = 557.3 ) в дължините. Добре е при хибридите(трекинг, урбан) моделите на Cross да има разлика в дължините между съседните размери над 20 mm. Явно държиш на по-тежкия байк с динамото, пред кросовия. :)
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Alexi » Вто Фев 21, 2017 10:10 pm

аз пък не бих се натискал за мека вилка в тоя ценови клас .. тежи 3 кила и не работи .. не случайно по скъпия модел е с твърда и ще е много по лек .. даже бих държал да е карбонова по възможност .. дребни неравности при каране по шосе спокойно се изглаждат с малко по широчки и меки гуми примерно 42с на около 2 бара ( примерно )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Speedmaster™ » Вто Фев 21, 2017 10:50 pm

http://www.crosscycle.com/bg/catalog/tr ... --137.html
http://www.crosscycle.com/bg/catalog/ur ... e-161.html
От тези има размер седалкова 50 стига да е вярно с таблицата,с карбоновия ремък няма да сменяте верига когато се износва.Но и той си има определен живот предполагам,не съм запознат?
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Speedmaster™ » Сря Фев 22, 2017 8:29 am

http://www.cyclingabout.com/carbon-belt ... d-to-know/
Според тази статия издържа 31000км.,съдържа като състав carbon cord,nylon,polyurethane но и държи висока цена при подмяна според този сайт.
https://www.bike-components.de/en/Conti ... lt-p54527/
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот victortrt » Сря Фев 22, 2017 4:53 pm

Ремъкът е само за вътрешни скорости, а те не са най-удачните за трекинг каране между населени места. Вътрешните скорости са по-удачни за градски велосипеди, карани в рамките на населеното място.
Отделно ако велосипеда е с вътрешни скорости, то и веригата не е много скъпа и доста по-малко се амортизира от тази за външните скорости, тоест ремъкът не е кой знае какво предимство според мен.
Веригата обаче е по-лесна за ремонт навсякъде при евентуален проблем, а при ремъка ще :banghead:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Alexi » Сря Фев 22, 2017 5:14 pm

виж сега ,винаги може да скъсаш ухо или нещо друго за което не си подготвен .. ако ремъка издържа 30к не бих го мислил :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот victortrt » Сря Фев 22, 2017 5:29 pm

Имах предвид това, че самите вътрешни скорости не са удачни за дълъг път, случвало ми се, не става да носиш два ключа 15, ръкавици за махане на веригата и т.н.
Човекът търси трекинг велосипед, а не градски и затова смятам, че варианта с ремък не е удачен главно заради самия вид скорости, при които се ползва. Отделно вече и една верига за сингъл ще свърши работа, тя не е повече от 20 лева, дори и да се сменя на по-малко километри. :beer:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Speedmaster™ » Чет Фев 23, 2017 8:40 am

Изображение
Това е само предложение за ремъка,има много trekking съвременни велосипеди с това задвижване,безшумно,не смазваш и не почисваш вериги.Ако найстина издържа 31k...може да се сметне примерно ако се кара с вериги,касети,плочи 3х10 колко ще се подменят до тези километри и дали си заслужава.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот zim » Пет Фев 24, 2017 4:21 pm

Имам същите мерки като автора на темата и 48 см рамка ми е перфектна. 50 см със сигурност ще крие риск за жълъдите, да не говорим за 52 см.
Аватар
zim
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 06, 2016 3:29 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот victortrt » Пет Фев 24, 2017 4:41 pm

На какъв велосипед обаче, тук се говори за конкретни трекинг модели.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот carmo » Пет Фев 24, 2017 8:45 pm

zim написа:Имам същите мерки като автора на темата и 48 см рамка ми е перфектна. 50 см със сигурност ще крие риск за жълъдите, да не говорим за 52 см.

Остава да са ви еднакви и ръцете, понеже въпросът е по-скоро за дължината на рамката, а към по-високата се свиква, ако не е прекалено притеснително положението за 00 :D
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот zim » Съб Фев 25, 2017 7:24 pm

Ами мойте май са по-дългички. Рамката ми е с горна тръба 590 мм. Цитираната по-горе с дължина 560 мм (за 48 см) определено ше ми е къса.
Аватар
zim
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 06, 2016 3:29 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Нед Фев 26, 2017 1:52 am

zim написа:Ами мойте май са по-дългички. Рамката ми е с горна тръба 590 мм. Цитираната по-горе с дължина 560 мм (за 48 см) определено ше ми е къса.

При Крос Леджънт, при седалкова тръба 52 см., горната тръба е по-къса от твоята - 575. Значи геометрията на Крос-а е доста различна от геометрията на твоя велосипед. Така че може 52 да ми е добре на дължина на горната тръба. Навсякъде размерите на рамките на трекинг велосипдите ги дават да са различни от тези на маутинг байковете, така че не могат да се сравняват двата размера.
2WBGST написа:В тема Размери на Cross Legend men 28": http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=182942 съм постнал рамрерите от Рамка №52. Тази рамка ще ти е ВИСОКА StandOverHight = 80 cm, а ти имаш чатал 77 cm. За дължина няма почти никаква разлика, трябва да се пробва – все пак не е добре колело за преходи да ти е късо.
Speedmaster™ препоръчва и то напълно правилно 49-50-51, в крайна сметка оптималният размер(който ще пасне и на дължина и на височина) е №50. Само че се продава само Cross-Quest – Cross-варианта без динамо главина. Както отбеляза Carmo много е малка разликата - 1,9 mm(Quest /L/=559.2; Legend /M/ = 557.3 ) или 17,7 mm(Legend /L/=575; Legend /M/ = 557.3 ) в дължините. Добре е при хибридите(трекинг, урбан) моделите на Cross да има разлика в дължините между съседните размери над 20 mm. Явно държиш на по-тежкия байк с динамото, пред кросовия. :)

Благодаря ти за подробното разяснение по размерите. Наистина 52 размер ми е на границата да ми е голям, но пък по-малкия 48 мисля че ще ми е малък прекалено. По тази таблица която си дал в другата тема - http://www.k2-bike.hu/how-to-choose/bic ... tion/print , за моя ръст от 174 см. дават че рамката трябва да е 50-52 см. и тъй като Леджънта няма размер 50, следващия размер е 52 и на книга би трябвало да взема него, но ще трябва да си прежаля топките май :) Много е объркана работата с тези размери при Крос.
50-ти размер има при Куест трекинг модела, но той пък с твърда вилка. Освен да се прежаля, че ще ми тресе яко на ръцете и на вземам 50-ти размер Куест. Той на практика 50 см. Куест модела е еднакъв с 48 см. Леджънт модела по отношение на дължина на горната тръба. То и без това в другата тема за Леджънт модела с меката вилка, колегата който си го е купил се оплаква че вилката не работела. Чак при най-големите дупки малко потъвала и толкова. :) Както каза Алекси евтините вилки не работят, само тежат...
Относно това дали да е трекинг или крос модела, предпочитам трекинг модела защото си има всичко по него - калници, багажник. Вярно че динамо главината ще ми тежи излишно, но не е лошо да има ток без батерии :)
Не знам - ще помисля още малко докато чакам да излезат новите модели за 2017 г. Ако Куест-а беше с мека вилка изобщо нямаше да погледна към Леджънта. Ама тази твърда вилка....
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Mr. Smith » Нед Фев 26, 2017 8:40 am

Alexi написа:аз пък не бих се натискал за мека вилка в тоя ценови клас .. тежи 3 кила и не работи .. не случайно по скъпия модел е с твърда и ще е много по лек .. даже бих държал да е карбонова по възможност .. дребни неравности при каране по шосе спокойно се изглаждат с малко по широчки и меки гуми примерно 42с на около 2 бара ( примерно )

+1
Освена карбонова, една стомана/хром-молибденовия вилка ще свърши идеална работа. Все пак при цялата рамка от халумин всичко ще се усеща малко по-твърдо и вибриращо.
Mr. Smith
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Пет Окт 23, 2015 8:17 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Начинаещият » Нед Фев 26, 2017 9:57 am

Аз имам Леджънд и мисля, че вилката си работи нормално. Понеже е 52-ка, а аз съм малко по-висок от теб със сигурност няма да ти е много удобно да обикрачиш рамката :D Аз съм на границата :D
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Нед Фев 26, 2017 1:40 pm

Начинаещият написа:Аз имам Леджънд и мисля, че вилката си работи нормално. Понеже е 52-ка, а аз съм малко по-висок от теб със сигурност няма да ти е много удобно да обикрачиш рамката :D Аз съм на границата :D

А на дължина как ти е? Дължина на горната тръба... добре ли ти е?
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Начинаещият » Нед Фев 26, 2017 6:45 pm

Да!
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот carmo » Пон Фев 27, 2017 11:48 am

Момчета, размерите на рамките са си наред, просто всеки от нас има специфича физика. Аз съм 165 /чатал 80 (на бос крак) и ръце 59 (от дланите до средата на подмишниците). Наглед не съм за висока рамка, но хибридът който карам е 51 висок и горна тръба 561.6мм + лапа 100мм с издигане дузина градуса. Като го взех си викам, ооо, това ми е дълго и сложих по-извито назад кормило (за да изправя торса). Преди 2 сезона си намерих старото право кормило и го сложих за проба. Ей, как тръгна това колело :) За проба обърнах и лапата надолу -тръгна още по-бързо, но ми беше неудобно, понеже карам лежерно и любителски :) Мерете по себе си и мислете. За преходи е по-добре длъжка рамка, а ако трябва по-къса лапа (тя лесно се сменя). Инцидентните спирания с обкрачване са приемливи, а страничното се усвоява. Къса рамка с дълга лапа е с по-инертен хандлинг, отколкото обратното. Куеста не случайно е по-къс именно заради твърдата вилка, а целта е торса да е по-изправен и ръцете по-разтоварени. Хибридът ми е на 8г, с най обикновена Suntour NCX , ход 63мм на V-brake спирачка и за толкова години не е мръднала, а е виждала тормоз, включително и стремглав даун хил по чакълести пътчета на които в обратна посока съм бутал, щото са прекалено стръмни за най-късата предавка :( Вилката няма "заключване" и още няма луфт, по шосе "не работи" (както и трябва да бъде), но иначе омекотява достатъчно по оф-роуд "шорт кътовете" из околията, щото много обичам да хвана шосето и по някое време да свия от него, та да видя кво ли има там зад баира :) При същите (естествено) размери МТВ-то ми пък е 46 високо / горна тръба 567.3мм и лапа 60мм (без ъгъл) и пак ми е удобно. Както виждате разлика във височините "балкан", но дължините на рамките са почти аналогични. Това е по-важният размер.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Вто Мар 07, 2017 9:35 pm

Днес разгледах сайта на един от най-реномираните и специализиран производител на трекинг и сити велосипеди - KOGA - https://www.koga.com/en . Няма нито един велосипед с мека вилка, ама нито един. Почвам да се разубеждавам в меката вилка на Леджънта и все повече да клоня към модела Куест с твърда вилка. Куест има размер 50 см. и сигурно ще ми е добре. Освен това днес се обаждах до завода на Крос и ми казаха че имали вече произведени велосипеди Куест от новата колекция, докато Леджънт още нямали. Направо ще си помисля още малко дали да прежаля 300 лв. отгоре и да си взема Куест 50 размер.
Само едно не мога да си обясня - защо е тази разлика в размера на горната тръба при моделите Куест и Леджънт. При различна седалкова тръба, горната тръба е еднаква. При 48 см. Леждънт, горната тръба е еднаква с 50 см. Куест. т.е. Куеста е по-висок от Леджънта, но по-къс. Това заради твърдата вилка ли е? Няма ли в такъв случай позицията ми да е прекалено изправена ако си взема Куест който явно е по-къс от Леджънта.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Speedmaster™ » Сря Мар 08, 2017 10:14 am

https://www.koga.com/en/koga-signature
https://youtu.be/bVhtBwXo4AQ
Аз се загледах по вашия сайт на Koga и превеждах плюсове и минус на главина Rohloff пред тези с верига и дерайльор.Добре сте се насочили към твърдата вилка,ако седалковия размер ви е добре 50 а хоризонталата къса или дълга може да смените лапата с различен размер "+-" и кормилото да е тип trekking bar с цел да си промените захвата на ръцете при преходи.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот victortrt » Сря Мар 08, 2017 10:28 am

Твърдата вилка обикновено върви с по-къса рамка, защото при дълга тежестта пада върху ръцете и тогава твърдата вилка се усеща, затова хибридите и мтб са с дълги рамки и меки вилки, а градските и ърбън модели - с къса рамка и твърди вилки.
При последните тежестта не пада толкова върху ръцете и това е нарочно.
Трекинг велосипедите са с твърда вилка като идея главно от съображения за издръжливост, ремонтопригодност, товароносимост и олекотяване.
Според мен е леко спорно дали е удачно хибрид или ърбън модел да се преправят от производителя на трекинг само с поставяне на калници, багажник и динамоглавина, но да кажем, че крос дават избор - кеф ти вариант на леджънда с по-приведена стойка и мека вилка, кеф ти вариант на куеста.
И изправената и приведената позиция имат своите плюсове и минуси, но за дълго каране по приведената и едни рога помагат да не се уморява само задната част от тялото така да се каже.
Виж и тук - http://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0% ... -2017.html
това е с въздушна вилка и дистанционно заключване и като цяло е доста адекватен според мен вариант за нашите шосейни условия. Разбира се стига да го има някъде наличен, за да премериш.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Следваща

Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта