Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Начинаещият » Сря Мар 08, 2017 11:35 am

victortrt написа:Твърдата вилка обикновено върви с по-къса рамка, защото при дълга тежестта пада върху ръцете и тогава твърдата вилка се усеща, затова хибридите и мтб са с дълги рамки и меки вилки, а градските и ърбън модели - с къса рамка и твърди вилки.

В този ред на мисли, при разбитите улици във Враца, които са уж шосе :D карайки с отключена вилка, ръцете са ми осезаемо по-добре от варианта да карам със заключена вилка. Представете си какво друсане е :rofl:
Това потвърждава само думите на Виктор :beer:
Начинаещият
 
Мнения: 67
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 03, 2016 11:01 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот carmo » Сря Мар 08, 2017 11:59 am

victortrt написа: Виж и тук - http://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0% ... -2017.html
това е с въздушна вилка и дистанционно заключване и като цяло е доста адекватен според мен вариант за нашите шосейни условия. Разбира се стига да го има някъде наличен, за да премериш.

Добро е, но надявам се лявата планка за задната ос да е плътна (заради степенката и спирачния апарат), щото ако е подобна на дясната -видимо освободена, ще е :banghead:
Иначе -да. По изправената поза леко обезсмисля меката вилка, а междинният вариянт са някои от въпросните моделит на КОГА-та, които на глед са с твърди вилки, но имат еластомер между себе си и рамката, филтриращ леките неравтости.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот victortrt » Сря Мар 08, 2017 1:28 pm

Честно казано това не го загледах, посочих колелото като алтернативен вариант на вългарски трекинг велосипед освен кросовете, защото Драг Круизър май е тежък за целта.
Категорично обаче трябва да се гледа на място, мери и преценява на живо.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Сря Мар 08, 2017 5:18 pm

за по-изправената позиция при Куест модела и натоварването на задната част на тялото, спасението може да е такава седалка.
Изображение
Какво ще кажете, добра ли е за убиване на вибрациите при по-изправена позиция на тялото.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот victortrt » Сря Мар 08, 2017 5:40 pm

Аз предлагам първо да си купиш колелото и после да мислиш за седалката все пак. Иначе е логично да са хубави при тези цени, материали, опит и т.н., но може би са по-тежки от обикновените.
Vencil мисля че имаше подобна и им беше фен.
Доколкото знам най-джиджани са някакви техни модели с връзки, при които променяш сам формата на седалката.
Иначе и обикновените се напасват към формата на задника, защото все пак са кожени.
Идеята ми обаче беше друга. По-изправената позиция е характерна главно за градските колела, защото там се предполага да се кара кратко и не много бързо от светофар до друг или по разни алеи и т.н.
При хибридите е по-приведена и така си по-бърз, динамичен и аеродинамичен. По-приведената позиция все пак по-малко изморява от изправената при дълго каране. Имам две различни колела и съм пробвал. За трекинга е характерно все пак каране с часове и колкото и да е удобна една седалка, според мен е по-добре да си в по-приведена позиция.
Ето едни типични трекинг карачи - http://adventurejunkies.theadventurejun ... ads/bt.jpg от подобна тема.
Техните колела поне второто май е кога или нещо подобно, но дори да е с твърда вилка, е с относително дълга рамка и позицията е доста приведена.
Но една седалка Брукс така или иначе няма да навреди. Сама не знам с дъжда как се процедира, че кожа и вода ...
Като си вземеш нещо, непременно да се похвалиш, че всички те мислим :) :beer:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот vencil » Сря Мар 08, 2017 7:14 pm

borisfx Седалката Flyer която си показал ще вози като лодка, ама при извънградско няма да си супер доволен иначе казано ако е само за града с пружините е добре. Една B17 ще ти е перфектна, като моята :^: . За тия седалки легенди се разказват, ама стига толкова реклама ;) .

Както ти казва victortrt купи са първо колело, направи си настройките по теб покарай 1-2 месеца и след това променяй нещата от които имаш забележки до момента в който усетиш че това колело е направено специално за теб :D .

Гледам се двоумиш м/у два модела, аз бих заложил на модела с твърдата вилка без да се замислям. Що се отнася до големината на рамката ще заложа по скоро на малко по-малка рамка отколкото на по-голяма (за мен лично се оказа че това е идеалният вариант).
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Вто Апр 04, 2017 8:51 pm

Здравейте от мен отново :) Както обещах споделям новата си придобивка. :) След доста мислене и като се съобразих с вашите съвети се спрях на модела Cross Quest Man Trekking модел 2017 г, размер 50 см. Трябваше да чакам две седмици докато ми го доставят по поръчка от завода на Крос, понеже още нямаше зареждане по магазините от новия модел. Взех го от официалния магазин на Крос в София, преди три дни :)
Какво може да се каже за велосипеда след малкото навъртяни километри. Първото което ми направи впечатление е многото дупки които Крос са пробили по рамката. Всички кабели минават вътре по долната тръба, съответно за всеки кабел има пробита дупка в долната тръба на рамката. Кабела за задния стоп също минава по дупки в задната рамка. Абе изобщо много дупки, много нещо по цялата рамка, за какво ли не :) Дано са ги изчислявали правилно дупките къде да ги сложат, че да не се спука някоя тръба рано, рано :)
Радвам се че взех модела с твърдата вилка а не както в началото мислех за Леджънта с меката вилка. И без това колелото си е доста тежко с всичките му калници, багажника и динамо главината и още 2 кг. на меката вилка на Леджънта щяха доста да ми дойдат :)
Геометрията му е добре измислена и съм доволен. Размера също ми пасна на ръста и дължината на ръцете.
Според мен обаче, това не е истински трекинг велосипед. Повече ми прилича на градски велосипед, който Крос са решили да кръстят трекинг. Турили са му багажник и калници и хоп-градското колело станало трекинг. :) Аз обаче съм доволен, харесва ми... и без това ще го карам повече в града. Най ми харесват калниците и багажника, че ми е омръзнало да ви хвърчи кал по гърба в дъждовно време :) Както един приятел каза съм си купил типично пенсионерски велосипед - с калници и багажник. :)
Ако някой иска да попита нещо да пита. Ще отговарям, велосипеда ми е в ръцете вече.
Аз искам да попитам нещо - след колко време, като го покарам, трябва да отида да го постегнат малко, понеже знам че чисто нови велосипеди трябва да се пристегнат след определено каране.
И още други въпроси сигурно ще имам понеже за пръв път карам колело с хидравлични спирачки например. Ама по-нататък. :)

Изображение
Изображение
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот victortrt » Сря Апр 05, 2017 7:05 am

Честито и със здраве да го караш. Крос наричат трекинг този тип велосипеди
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Mr. Smith » Сря Апр 05, 2017 7:06 am

:clap:
Честито и много км да му на въртиш. А това, че има калници и багажник въобще не го прави "пенсионерско" колело. Такива колела няма :D :D :D
Mr. Smith
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Пет Окт 23, 2015 8:17 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот carmo » Сря Апр 05, 2017 9:17 am

Е, най сетне! Честито! Градското колело е такова когато е с вътрешни скорости. Твоето си е трекинг и в града е "по съвместителство". Отворите в рамката (дупки, както ги наричаш) не ги мисли, а с екстрите е така -всяка тежи и струва допълнително. Грехота е да не ги ползваш. Като му врътнеш 100-тина км, иди да го погледнат от където си го взел.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот victortrt » Сря Апр 05, 2017 9:47 am

Според мен тежат не толкова калниците и багажника ако е алуминиев, колкото динамо главината и може би каплите.
Но първо покарай в града да му свикнеш и после ще го оптимизираш за преходи.
Не разчитай на този багажник да носи големи товари, по-удачен е такъв, който е захванат и да тръбите под седалката, т.е. може да се наложи смяна, но багажници има евтини и хубави.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Сря Апр 05, 2017 11:48 am

Да, смятам да си ползвам всички екстри - и калници и багажника и динамото. Махнах само предпазителя за веригата, че ми пречеше да почиствам веригата пък и няма нужда от него защото не карам с развети крачоли, че да ги пази от веригата :)
Багажника наистина е малко хилав и става само за едни градски леки дисаги да му се сложат. За по-сериозни товари ще трябва да се сменя. Обаче са му сложили много яка стъпенка - сигурно тежи едно кило само тя :)
Иначе седалката и педалите не ми допадат особено, но ще покарам малко с тях докато си купя нови.
Дисковите спирачки леко опират в накладките и се чува шум от тях докато карам, но четох из форума, че това било нещо нормално и да не го мисля хич :)
Скоростите също не са добре настроени, но за ново колело сигурно е нормално - ще ми ги настроят след като покарам един месец, да се отпуснат там жилата или каквото има там да се намества и отпуска :)
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот vencil » Сря Апр 05, 2017 1:57 pm

Честито и със здраве да си го караш :clap: . Багажникът + степенката сигурно са 1,5кг. общо махат се за 2-3мин. и за толкова се слагат после, ако не ги използваш често можеш да ги махнеш и когато ти трябват да ги слагаш аз така правя струва си ;) . В базара в момента има В17 и я гледам в отлично състояние е, предполагам че ако се спазариш ще ти я даде и по-евтино. От опит мога да ти кажа че с нея все едно се качваш на друго колело, супер е(поне аз така се чувствам с нея) е нова е най-добре ама цената става друга :crap: . https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0% ... brooks-b17
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот vencil » Сря Апр 05, 2017 6:33 pm

Щях да пиша за спирачките ама забравих :D , не е нормално да ти опират накладките при каране - регулирай ги.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Сря Апр 05, 2017 9:55 pm

След месец като го закарам в сервиза на Крос, ще им кажа да ми регулират и спирачките.
А иначе Брукс си е Брукс - легенда на седалките. Ама не знам защо все се заглеждам по тези с пружините отзад. сигурно ще возят много по-меко от твоята В17. А на мен мекото возене ми е приоритет, защото имам дискова херния и не е желателно да ми се набиват прешлените по гръбнака от тресенето и вибрациите ка колелото.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот carmo » Чет Апр 06, 2017 8:40 am

Другият ти вариант е амортесьорно колче за седалката. Нещо такова https://www.olx.bg/ad/novo-amortisorno- ... 4b607767ad Аз карам с подобно и твърда седалка. Предимството е че сработва само при неравности, и то ако си го настроил правилно като позиция на седалката и натягане на пружината му. Недостатъкът е че няма същински амортесьор и леко те повдига при обратният си ход. Знаейки маниерите му, газя спокойно неравностите без да се надигам на педалите, освен при големите. Седалката с пружини има подобни ефекти, но те се смачкват под теб и остава малко за ход, отделно винаги "танцуваш" върху нея.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот borisfx » Чет Апр 06, 2017 11:06 am

Това за "танцуването" на седалките с пружини и други хора са ми го казвали. За колче с амортесьор не се бях замислил, но наистна май ще е по-добър вариант от седалка с пружини. Нещо ето такова сигурно ще свърши работа -
Изображение
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Апр 06, 2017 11:40 am

това колче е към 1 кило ,в един момент велосипеда като стане много тежък убива удоволствието от карането
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на трекинг байк. Размер рамка и други въпроси

Мнениеот carmo » Чет Апр 06, 2017 5:04 pm

А и кинематиката му е странна. При малки неравности няма да сработва, а при големи ще променя линейната характеристика на пружината в регресивна, заради увеличаващия се момент на рамото си. Освен това седалката слизайки надолу ще отива и назад. Виждал съм такива (макар и рядко) серийно монтирани, но нямам преки впечатления. Да не говорим че вероятно е скъпо (на вид) и като за проба (в случай че не ти хареса) не знам доколко е ценово съобразно.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Предишна

Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта