Trekking велосипед и някой кара ли?

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот Gvt333 » Вто Сеп 13, 2016 2:36 pm

Здравейте, все повече ми "влиза" мухата за trekking велосипед и обикаляне. Гледам много яки историйки и влогове в тубата и адски се кефя! Тук в България някой има ли идея колко са разпространени?!?!!?
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 13, 2016 3:33 pm

Като цяло темата според мен е за "Други видове колоездене", а не за този раздел.
Иначе по темата - този тип каране е разпространен и се прави с всякакви велосипеди - мтб, шосейки, хибриди.
Подходящите за такива цели велосипеди са преди всичко западно производство /Кога - Мията, КТМ и т.н./,
Крос имат и те някакви подобни модели, които са донякъде подходящи, но им липсват предният багажник и стойка и не са с широки гуми със защита от спукване, което е поправимо. Като цяло те ще ти свършат работа, защото България е малка и повече от заден багажник и раница едва ли ще ти трябва като багаж.
Друг е въпросът, че без много багаж и с по-лек и бърз велосипед ще стигнеш двойно по-бързо, но зависи каква е целта на занятието.
При класическите трекинг велосипеди се предпочитат рамки от стомана /за да може при нужда да се правят заварки навсякъде по света/ и външни скорости /ремонтопригодност/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот vencil » Вто Сеп 13, 2016 3:47 pm

Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот Gvt333 » Вто Сеп 13, 2016 3:50 pm

vencil написа:Какво по точно имаш на предвид :crazy:
https://uvetru.files.wordpress.com/2012 ... 724561.jpg
или така
http://adventurejunkies.theadventurejun ... ads/bt.jpg




Второто колега. Примерно бавно и спокойно разглеждане на Родопите по асфалт, имам предвит селата. С багаж за 7-8 дни , като се спи на палатка. В последствие примерно едно трипче до Румъния или Гърция!
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 13, 2016 4:13 pm

Щях да питам що тези на втората картинка са без каски и не си ли притесняват за им се напекат главите от слънцето, но като видях от коя страна на пътя карат вече ми стана ясно че събитието се развива в мъгливия и облачен Албион.
А иначе девойката от първата снимка хваща окото с този клин и добрия избор на маратонки.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот vencil » Вто Сеп 13, 2016 4:26 pm

Ами доста често срещам такива колоездачи(велотуризъм) и много им се кефя. Аз самият почти съм си набавил необходимото оборудване за велосипеда си, но за съжаление приятелчето с когото се канехме да караме из БГ се оказа несериозен и засега при мен нещата са замразени :crap: . Виждал съм много пъти самотни ама аз едва ли бих се хванал сам :crap: . В Родопите преди година видях една самотна девойка с колелото си :bigeyes: , щях да се блъсна с колата докато я зяпах :D, много и се изкефих.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот Gvt333 » Вто Сеп 13, 2016 4:53 pm

Аз карам 29 Cross Big Foot , който е чудесен за тази цел. Жена ми , ми подари дисаги на Vaude , багажник, раница, мини спален чувал и мини палатка имам. За другото лято, може да се организираме.....
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 13, 2016 5:23 pm

Само ти трябват дебели /широки гуми с трекинг шарка и защита от спукване/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот L&R » Сря Сеп 14, 2016 6:01 am

Аз карам ето такъв
Изображение
Аватар
L&R
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Нед Юли 12, 2015 9:01 pm

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот vencil » Сря Сеп 14, 2016 6:52 am

Gvt333 написа:Аз карам 29 Cross Big Foot , който е чудесен за тази цел. Жена ми , ми подари дисаги на Vaude , багажник, раница, мини спален чувал и мини палатка имам. За другото лято, може да се организираме.....

Абе ти сигурен ли си че женати не иска да те разкара от къщи :idea: , иначе аз съм за да се организира нещо такова. Примерно из Родопите ще е много яко.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот Gvt333 » Сря Сеп 14, 2016 8:03 am

Жена ми ги подари , преди да се роди детето. Аз и викам " Нали се сещаш, че тоя подарък предрасполага да ме няма 10на дни"....Мисля ,че в тоя момент съжеляваше за избора си :roll2:
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот victortrt » Сря Сеп 14, 2016 2:49 pm

@Gvt333
:offtopic: Колега, макар да е вече късно, да знаеш, че не си казал каквото трябва. За да заличиш разочарованието на жена си, трябва да ползваш дисагите като пазаруваш за семейните нужди отдалеч и носиш покупките в тях. Сещаш се нали "миличко, много добре направи, че ми подари тези дисаги, защото като карах в борисовата на връщане видях на римската стена този био шипков мармалад и сироп от бъз и веднага ти взех, защото знам колко ги обичаш". Примерът е примерен, но схващаш идеята, а именно да има полза за семейството от твоето хоби. Пробвай някой път :offtopic:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот Gvt333 » Сря Сеп 14, 2016 3:29 pm

@victortrt

:D :D :D :D :D :D :D Колега, добре ме развесели.
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот carmo » Чет Сеп 15, 2016 9:20 am

Моят е хибрид, но преди 2 год. правих такова 4 дневно трипче на Тасос. Сложих му заден багажник + раница. Много е психо релаксиращо :agree:
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот Speedmaster™ » Чет Сеп 15, 2016 10:40 am

Изображение
https://alexscycle.files.wordpress.com/ ... ntbike.jpg
Аз съм имал стандартните велосипеди с багажници но последно ползвам обикновен шосеен велосипед накичен с въпросните чантички за преходи.Най често пращам багажа по Еконт до офис при по големи преходи в България,случвало ми се е да взимам на "екс" София-Несебър до кръговото на Слънчев бряг и от офис взимам багажа за следващия бивак.Багажа за бивак е най често...двуслойна едноместна палатка с тегло 1,400кг,шалте за под...с него не се усеща студ от земята,при липса на палатка може да се ползва лек хамак.Ако ви е страх от кражба вечерта има аларми с сензор за движение,може всеки да вземе различен и крайно необходим и лек багаж за целта при преценка,при дъжд може да се ползва тънко фолио за ремонт...с него покривате бивака или палатка ако е еднослойна и е много леко.В olx.bg има леки такива камуфлажни палатки по 20-25лв.за брой,ще издържат предполагам сезон-два.Сега за това се досещам,ще допълвам в следващи отговори.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот borisfx » Нед Сеп 18, 2016 8:05 pm

Скоро мисля да си вземам точно трекинг велосипед на Крос. За мен това е универсалния велосипед - става за всичко - и за града и за извън града. Мисля да го накича с дисаги и да карам колкото мога :)
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот victortrt » Пон Сеп 19, 2016 12:38 pm

Хубаво си го намислил, но трябва и да го направиш, защото на трекинг моделите цените няма да паднат, вилката е добра и колелото не е в неограничена серия, тоест може и да свършат.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот b1k3ra » Пон Сеп 19, 2016 2:20 pm

И аз в момента съм в размисли за такъв тип велосипед.
Аз обаче искам да е по-скоро тип шосейка отколкото хибрид - да е с дроп бар и твърда вилка.
В момента се опитвам да реша дали да си търся нов велосипед (примерно Specialized Awol Elite, Kona Sutra, Trek 520), или за доста по-малка сума да си купя ретро шосейка и да подменя и допълня частите до същия/по-добър резултат от посочените нови.
Реално за 200-500 лева в ОЛХ е пълно със стари шосейки. Дори и само рамката и вилката (евентуално каплите) да използвам, останалите компоненти, багажници, калници и т.н. пак няма да ми излязат колко бих дал за нов велосипед.
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот victortrt » Пон Сеп 19, 2016 2:26 pm

Евтините модели шосейки на Декатлон имат възможност за багажници и калници, а най-евтиният е със стоманена вилка - http://www.decathlon.bg/p/8331913_stose ... nzevo.html добра цена и трипъл курбел /което си е важно за трекинг карания/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот b1k3ra » Пон Сеп 19, 2016 2:41 pm

victortrt написа:Евтините модели шосейки на Декатлон имат възможност за багажници и калници, а най-евтиният е със стоманена вилка - http://www.decathlon.bg/p/8331913_stose ... nzevo.html добра цена и трипъл курбел /което си е важно за трекинг карания/.


Погледнах го, но компонентите според мен са прекалено кофти. Нямам много опит с ниски класове и евтини части, но като знам какви нерви ми създава дори Шимано Ацера на колелото на щерката, представям си тия noname...
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот victortrt » Пон Сеп 19, 2016 2:58 pm

Ами за 700 лева това има, ако искаш, после сменяш движението с каквото ти харесва и имаш рамка, вилка, капли, гуми и периферия.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот b1k3ra » Пон Сеп 19, 2016 3:10 pm

victortrt написа:Ами за 700 лева това има, ако искаш, после сменяш движението с каквото ти харесва и имаш рамка, вилка, капли, гуми и периферия.


Да, да така е.
Идеята ми беше по-скоро дава ли нещо повече тази рамка от примерно една стара шосейка за 2-300 цялата и после пак смяна на части.
Не ме разбирай погрешно, не се заяждам или нещо такова. Просот нямам много опит със съвременни шосейно-ориентирани колела и както по-горе писах, не мога да преценя за себе си кой вариант е по-удачен...
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот victortrt » Пон Сеп 19, 2016 3:39 pm

Старите шосейни рамки са стоманени и някои от стандартите при тях не са много удачни за ъпгрейди с нови части - командите са на рамката, размерите са по-различни /главини, колче за седалка, лапа за кормило/ т.н. Отделно все пак тогава е имало и шосейни, и трекинг рамки и между тях има лека разлика откъм геометрия и здравина. Много е възможно стара шосейна рамка да не е мислена за багажници и калници.
Има обаче модели, които са хем стари, хем с криво кормило и имат багажник и калници- puch weekend например, има такива на пежо, на мотобекан, но те са по-грубовати и тежки от класическите шосейки.
Преправянето им с модерни команди обаче едва ли е рентабилно и приятно занимание, а със старите на рамката е доста неудобно.
По чужди форуми доста хвалят декатлонските велосипеди като добри оферти "стойност за парите си". В момента има три модела, средният е като първия, но с карбонова вилка, а най-скъпият е със задвижване сора и карбонова вилка. Препоръчах първия /най-евтиния/, защото есъс стоманена вилка, което за багаж си е най-добре, мисля, а и е доста евтин /преди беше по-скъп/, което позволява да вложиш повече пари за ъпгрейди.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот L&R » Вто Сеп 20, 2016 1:29 am

По света масовия велосипед определено не е планинския. В момента съм в Портланд, Орегън, което се смята за столицата на велосипедите на Америка и по улиците е пълно със трекинг, сингъли и шосейки. Какво ли не видях на колела, полицаи, куриери, разносвачи на пици :)
Аватар
L&R
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Нед Юли 12, 2015 9:01 pm

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот Speedmaster™ » Вто Сеп 20, 2016 5:27 pm

Изображение
За мен един от добрите методи за съхраняване на багажа при транспорт е със следните чантички закрепени по подходящ метод.Повечето багажници тежат...задния 900гр+предния 750гр.Може да се направят от бризент за тир и ще бъдат водо-защитени при дъждовни преходи.Аз имам такива поръчкови за рамка 24" и се свалят и премахват с залепващо и така се намаля теглото на велосипеда,взимам най необходимо...дрехи,палатка,спален чувал,шалте за под,хамак и др.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот iPop » Вто Сеп 20, 2016 7:20 pm

Къде могат да си поръчам да ми изработят такива чантички?
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот Speedmaster™ » Вто Сеп 20, 2016 8:12 pm

Там където поръчвах аз прекратиха дейност,предполагам поръчка от вън или да се справи шивач на чанти.Ако си направите шаблон и отрежите парчетата от подходящ материял всеки шивач,сърач и обущар с подходяща шевна машина ще се справи.Ако имате в къщи шевна машина и дебели за нея игли,може да опитате и вие.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот iPop » Чет Сеп 29, 2016 1:37 pm

Изображение

Ghost са избухнали с почти перфектното колело.
Ghost's H AMR X Adventure Bike
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот Gvt333 » Пет Сеп 30, 2016 8:07 am

Този Ghost изобщо не става за trekking!
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm

Re: Trekking велосипед и някой кара ли?

Мнениеот THEZOGGO » Пет Сеп 30, 2016 6:09 pm

iPop написа:Къде могат да си поръчам да ми изработят такива чантички?


Ortlieb Seat-Pack

https://www.nanobike.de/Ortlieb-Seat-Pa ... 0wodefQEjA

Kaто поръчаш над 100 евро има 5 евро отстъпка.

Възможно е да се намери и по-евтино с около до 10 евро, под 100 евро не ми се вярва да намериш.

https://www.ortlieb.com/de/Seat-Pack/
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Следваща

Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта