Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот lord_chuldarkar » Пон Дек 28, 2015 3:01 pm

Здравейте,

Тея дни изрових от гаража старо шосейно колело, което е с тубуларни гуми.
Чудя се има ли смисъл да купувам нови гуми или направо да търся някакви капли за нормални гуми?

Размера на старата гума която е сделана в СССР е 600х24, но след малко ровене във форумите установих че ми трябва 700с тубуларна гума, като най-евтините варианти почват от 40лв.

Прилагам една снимка.
WP_20151225_16_22_49_small.jpg
(394.74 KiB) 372 пъти
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пон Дек 28, 2015 8:43 pm

В Декатлон цената на тубуларните гуми е 25- 30 лв. Смени каплите ,зъбния блок ,който се вижда на снимката не е от най-изящните. Ти решаваш. :wavey:

ПП Лепенето на тубуларни гуми е изкуство, с което не всеки успява да се справи.
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот lord_chuldarkar » Сря Дек 30, 2015 10:44 am

Мда в локалния веломагазин ми предложиха 2 капли за по 25лв + касета за 12 и гуми за 40 - което ми се струва добра сделка за около 100лв ще го направя да се движи.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот perfor » Съб Яну 02, 2016 3:04 pm

Здравей и честита нова година!


Не си заслужава да се захващаш с подлепящи гуми. Всеки път при спукване ще ти се налага да ги лепиш на ново. Офертата, която ти са направили звучи добре, така или иначе по-удобния вариант за повечето е да се мине на 700с и да се забрави да подлепяне. :)
Ich trinke um meine Probleme zu ertrinken, aber diese Bastarde koennen schwimmen!
Аватар
perfor
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 12, 2005 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот lord_chuldarkar » Вто Яну 12, 2016 11:05 am

Оказа се че смяната на гуми не е единствения проблем на колелото. Новата капла трябва да е с нов зъбен блок, който пък бил с различно растояние между зъбите, което от своя страна налага смяната на дерайльора и курбела.
Някой може ли да ми каже какви са стандартите за стъпка на веригата при велосипедите.

Инак от локалния магазин сметнаха към 200+лв ако искам да го вкарам в движение, което май прави начинанието безсмислено.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот MIKEY MOUSE » Сря Яну 13, 2016 8:51 am

[quote="lord_chuldarkar"
Някой може ли да ми каже какви са стандартите за стъпка на веригата при велосипедите.

12,7мм = 1/2"
. Ширините са различни , но за този велосипед е без значение . Веригите народен тип са за зъбен блок с 5,6,7 венци ./най-често/. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот lord_chuldarkar » Сря Яну 13, 2016 2:00 pm

MIKEY MOUSE написа:

12,7мм = 1/2"
. Ширините са различни , но за този велосипед е без значение . Веригите народен тип са за зъбен блок с 5,6,7 венци ./най-често/. :wavey:


За сингъл спиид същата верига ли се ползва?

Продавача в магазина каза че моя велосипед има верига за сингъл спиид, щото бил стар и това налага смяна на веригата и предния курбел, като спомена и задния дерайльор и там много набъбна цената.
Инак в olx намерих добра цена за капли с гуми и примерно 20тина лв за зъбен блок с 6-7 предавки и ми се струва достатъчно.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот fu4ko » Сря Яну 13, 2016 2:25 pm

Що ли ми се струва,че продавача в магазина иска да искара някой лев повече от теб.Смени си каплите с гумите,блок зъбчатките и слагай.Качваш го и пробваш.Върви ли нормално без да прескача веригата не пипаш повече.Веригата както казаха е най обикновена за байк за 5,6 и 7 зъбчатки.Въпреки,че е добре да се сложи нова или да се провери с уред за измерване разтегнатостта.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот lord_chuldarkar » Сря Яну 13, 2016 3:25 pm

fu4ko написа:Що ли ми се струва,че продавача в магазина иска да искара някой лев повече от теб.Смени си каплите с гумите,блок зъбчатките и слагай.Качваш го и пробваш.Върви ли нормално без да прескача веригата не пипаш повече.Веригата както казаха е най обикновена за байк за 5,6 и 7 зъбчатки.Въпреки,че е добре да се сложи нова или да се провери с уред за измерване разтегнатостта.


И на мен така ми се стори, бях готов да дам до 100 кинта за капли с някакви гуми и зъбен блок, ама 200 ми дойдоха в повече.
Истина е обаче че зъбите изглеждат по високи от колкото на другите ми велосипеди, а и в няколко магазина видях верига за фикси, което ме наведе на мисълта че може да е прав човека и да са с различни ширини. Всъщност най-добре е да се хвана да премеря веригата на въпросното колело и на някое друго.

Другия момент който леко ме претеснява е ширината на новата капла дали ще влезне в рамката, ама и това може да се провери лесно с рулетка, като измеря някое от другите колелета в гаража.

Мерси за отговорите.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот MIKEY MOUSE » Сря Яну 13, 2016 5:43 pm

Още един път да обясним:/или ти не ни разказваш точно приказките на продавача, или той те пързаля/
1. По времето ,когато е произведен твоя велосипед -вело веригите бяха само в два размера /сега са много повече /
2. Верига за велосипед със скорости /зъбен блок / -1/2 х 3/32 " или /12,7 х 2,38 мм-първото е в цолове /инчове / ,второто в мм-първото число е стъпката, второто вътрешната ширина на веригата. Сега тези вериги се слагат на велосипеди със зъбен блок от 4,5,6 ,7 венци. На веригата /опаковката/ трябва да пише,това което ти разказвам.
3. Верига за сингъл спиид е с размери 1/2 х 1/8 " или 12,7 х 3,3мм т. е.стъпката е същата, ширината е по -голяма.
4.Без значение е,че зъбите на предната плоча са по високи-стъпката е същата.
5. Това е! :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот fu4ko » Сря Яну 13, 2016 6:37 pm

@MIKEY MOUSE
Перфектно обяснено.Както писах и по рано,направо си го пързалят яко.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Старо шосейно колело с тубуларни гуми.

Мнениеот lord_chuldarkar » Чет Яну 14, 2016 4:01 pm

MIKEY MOUSE написа:Още един път да обясним:/или ти не ни разказваш точно приказките на продавача, или той те пързаля/
1. По времето ,когато е произведен твоя велосипед -вело веригите бяха само в два размера /сега са много повече /
2. Верига за велосипед със скорости /зъбен блок / -1/2 х 3/32 " или /12,7 х 2,38 мм-първото е в цолове /инчове / ,второто в мм-първото число е стъпката, второто вътрешната ширина на веригата. Сега тези вериги се слагат на велосипеди със зъбен блок от 4,5,6 ,7 венци. На веригата /опаковката/ трябва да пише,това което ти разказвам.
3. Верига за сингъл спиид е с размери 1/2 х 1/8 " или 12,7 х 3,3мм т. е.стъпката е същата, ширината е по -голяма.
4.Без значение е,че зъбите на предната плоча са по високи-стъпката е същата.
5. Това е! :wavey:


Отново благодаря за пояснението,
поръчал съм 2 капли с гуми, зъбен блок ще търся от местните магазина че в olx повечето нови са с 8 скорости, аз ще се насоча към 5-6-7 или каквото е залежало.

Предполагам че понатам ще сменя курбела, задната касета с някаква 8скоростна, както и дерайльора с подходящ. Също би било хубаво и машинките за скоростите. А да и седалката. Като първа стъпка обаче е добре да почне да се движи. :)
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта