Велосипед предимно за градско

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Велосипед предимно за градско

Мнениеот Божидар » Пон Сеп 14, 2015 10:29 pm

Здравейте!
Първо, моля да ме извините отностно евентуалното грешно изпозване и/или незнание на специфичните термини, свързани със велосипедите. Ще гледам да се уча!
Не толкова карам колело,колкото се разхождам с него (2,5 км до работата- почти през цялото време е нагорнище, съответно на връщане е надолнище и събота и неделя по 10-15 км предимно on road), но за 3-4 дни от как карам сегашното ми колело - Bооmerang Light Dream Evo II Изображение ми прави впечатление, че сякаш е прекалено управляемо. Преди имах един Sprint (покарах го малко и ми го откраднаха :smash: )- сякаш беше по-"послушен". Сега сякаш все едно за пръв път карам колело. Особено като карам бавно- не мога да го вкарам в пътя. Трябва ли да му се регулира нещо (май няма какво, ама знае ли човек) или просто е заради малкия кастър на вилката? Или пък, просто ще трябва да свикна с него?
И по-важното- (не намерих подобна тема и може би е излишен въпрос, ама по-добре да питаш и да си глупав 5 мин, отколкото да не знаеш и да си глупав цял живот ) има ли някакви препоръки, насоки или нещо от сорта, как да се кара така, че хем да не се натоварват колената, хем пък да не се преуморяваме излишно? Или всичко е въпрос на лично предпочитание? Ясно е, че скоростта не е приоритет, по-важно е да се пътува, колкото може по-дълго.
Позицията на седалката е нагласена- при хоризонтални курбели възглавничката на крака и коляното са ми на една вертикална линия и като са вертикални курблите, кракът ми е изпънат (пак с възглавничката на педала) Лошото е, че така малко "на нокти" стигам земята, ама нейсе. Няма пълно щастие.
А, и най-важното: защо, когато натискам педалите, като съм изправен, се усещат и чуват вибрации във веригата.
Благодаря предварително
Божидар
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2015 9:22 pm

Re: Велосипед предимно за градско

Мнениеот theultimate » Чет Сеп 17, 2015 6:42 pm

За колената имах този проблем понеже и аз карам от скоро, но с малко четене се оправиха нещата. Първо трябва да въртиш педалите по-бързо на по-лесна предавка. Изглежда странно, но виж примерно професионалните колоездачи с каква скорост въртят. Седалката също трябва да е достатъчно висока. При мене на око (почти да ти е изпънат крака) пак ме боляха колената. Накрая намерих някаква формула - мериш си колко ти е дълъг крака от стъпалото до четала (без обувки). След това го умножаваш според тая картинка и г/д това ти е ориентира.

Изображение
theultimate
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 21, 2015 3:30 pm


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 114 госта