Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот head_up » Пон Май 18, 2015 10:29 am

Здравейте. От едно известно време карам Хакер-че, Драг, може би 3-4 години стана. До сега - из града, гребната, някоя разходка извън града (разбира се - сам :dontknow: ), 30-40 км за няколко часа с някаква вода и един сникърс + някоя и друга цигара за кафето в почивката :D Разходките са по асвалт, т.е. не си позволявам много отклонения от пътя, ако и да се случва понякога - реално мога и да избегна това, но скапаните ни пътища - не мога. От скоро ми се отвори апетит за по-дълги преходи. Не съм съвсем шосеен тип, а за хибрида се чудя дали е подходящ за 60-70-може би-80 км разходка, какъвто план имам. Всъщност към какъв тип велосипед трябва да се преориентирам? Гледам Drag Grand Canyon, Pro-то и се чудя дали не е най-подходящ за мен. Размерът още не се коментира. Хакера е добре за града, т.е. малко по-пресечен терен, павета, дупки и т.н. понася много добре, но извън града - тегаво е. Нито ми е удобно, нито скорост мога да развия, а усещам, че краката ми позволяват още. От друга страна напъването да карам дълго с велосипед подходящ по-скоро за града на дълги разстояния май има вероятност ще ми повреди колената - усеща се лек дискомфорт на края на карането. Нужни са ми още 1-1.5 см за да разгъна както е редно крака, а няма на къде вече да вдигам седалка. Рамката бе избирана да е добре за градско каране - т.е. топките ми да не висят от двете й страни на светофарите. И перфектно си върши работата като такава. Та се чудя дали да не се напъна за този сезон да взема нещо "по" от хакера. Имайки предвид, че ми предстои и закупуване на автомобил се опитвам да балансирам "нужда-пари". Дайте препоръка - нещо подходящо, без да ми съдере кожата и да покрива моите изисквания? Предпочитам ново, но ... и на втора ръка може да се съглася.
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот victortrt » Пон Май 18, 2015 1:32 pm

Ако не си "шосеен тип", наистина си за хибрид, защото и т.нар. фитнес велосипеди като например Драг Блейд са дефакто шосейки, но с право кормило и ако не ти харесва твърдата возия, няма да ти свършат работа.
Аз имам драг Гранд Каньон ТЕ и мога да кажа, че става и дори е идеален за такива преходи по шосе, разбито шосе и черни пътища, ако нямаш амбицията да се движиш със скоростта на шосейките, тъй като последните са по-леки, с по-различни предавки, с много по-тесни гуми и при равни други условия са по-бързи.
Проблема като цяло е свързан с пари, защото повечето велосипеди с твръди вилка са с алуминиеви, а те водят да твърда возия, карбоновите са цифра и остават амортисьорните или стоманените, каквито също рядко се намират.
Не съм запознат в детайли с настоящата окомплектовка на Про варианта на модела, защото ги сменяха тази година и вдигнаха цените, но ако е със заключваща вилка и 24 скорости, е идеален за такива цели. Според мен хибридите са си направени основно за шосе, но за по-лежерно каране.
Държа да отбележа обаче, че кормилото на Гранд Каньона не е удобно за по-дълги преходи от 100 км, защото е широко и не позволява като при шосейките промяна на позицията на ръцете, които си изтръпват от еднообразното возене.
Едни ръкавици донякъде оправят нещата /а и при падане отиват те за боклука и прежалваш цената им вместо да ти отиде кожата на ръцете/, предполагам, че с рога или анатомични грипове ще е доста по-добре.
Също така седалката е твърда, което според мен е добре, но първоначално трудно се свиква с нея и после всичко заспива.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот head_up » Пон Май 18, 2015 2:14 pm

Да, за сега казваш каквото си мисля и аз :) Не, наистина и аз самия смятам, че не съм за шосейка. А и редовно съм с раницата на гърба, все едно мога да нощувам където ми падне :D Няма да си подхождаме с шосейката. А и от друга страна, като карам с хакера много не подбирам къде минавам по напукания асвалт - той просто прелита от там. Шосейката ще иска мнооого по-внимателно каране. Хибрида има изгледи да понесе такива "издевателства", а и да мина по черен път (без подскачане, мятане и т.н.) докато излезна на асвалт отново - няма да има проблем предполагам? Чудно ми е обаче искам ли да нося тази вилка? Още някакво тегло отгоре, при условие, че в повечето време реално няма да се ползва - ще си стои заключена... Има ли смисъл да ми тежи? Карбон не мисля, алуминия ми стига. А и цена гоня, до някъде. Правото кормило не ми е чак такъв проблем - от време на време просто карам "безразсъдно" - без ръце докато възстановя кръвта, иначе и сега ми се случва, въпреки ръкавиците (и те плачат за смяна). Друга алтернатива на каньона за такива цели на съизмерима цена?
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот victortrt » Пон Май 18, 2015 3:57 pm

Това е вече сложен въпрос.
Аз съм за - http://bikesport.bg/bg/products/1330-fe ... %B4%D0%B8_ Но като му махнеш евентуално багажника и сложиш нормални калници или въобще ги махнеш. Перфектно е за твоите цели - 24 скорости, задна главина на шлици и стоманена вилка. Само гумите може да се наложи да се сменят и евентуално лапата с неподвижна /по-леки са/.
Има и по-джиджани предложения, но са цифра.
"Меката" вилка ти дава възможност все пак да караш по неравен терен и макар да е с кило по-тежка, теглото не оказва чак такова влияние при каране.
Кофти е това, че геометрията на рамките на хибридите е за амортисьорна вилка и не е лесно да се смени с твърда.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот lord_chuldarkar » Пон Май 18, 2015 4:53 pm

Така както си го описал мога да ти препоръчам хибрид. Аз имам Cross Razor и сега в събота направих малко над 110км http://www.strava.com/activities/305613596 (ако имаш страва акаунт може да зуумваш), та поради един липстващ мост 10км бяха из ниви с денивелация, стигнах до следите на един верижен трактор в изкачване и стана гадно, та го бутах малко. Инак между селата Поликраище и Ресен имаше черен път и си се движех с прилична скорост без проблеми.

Гумите не са най подходящи за извън асфалт, но пък по шосето няма проблем, сравнително удобно е, но мисля за регулируема лапа да вдигна малко кормилото. Най - големия проблем на пътуването беше че не си взех шапка/каска и прочее и ми напече здраво тиквата, е и свърши силата в краката, ама това предполагам е въпрос на трениг.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот victortrt » Пон Май 18, 2015 5:19 pm

Крос рейзър е чудесен велосипед, който вече за съжаление не се произвежда. скоростната му система отговаря на тази на драг гранд каньон про като клас, но вилката му е по-добра. Оригиналните гуми са основно за асфалт и лек /мек/ черен път, доколкото имат само странични грайфери, които помагат донякъде срещу затъване и при завой, но на твърди черни настилки нямат особени качества.
То всъщност няма и универсална гума де.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот head_up » Пон Май 18, 2015 8:55 pm

Не бях срещал този крос рейзър - за това иде реч предполагам http://velosipedidani.com/cross-razor-2db-p-5684.html Все още се намира тук-там, но явно е изостанало количество? Цената е напълно съизмерима с драг гранд каньон-а /про/. Но май трябва да се разходя по магазините, за да видя какво реално се намира. Все още ме възпира идеята заради харча за автомобил и тъй като реално си карам с хакерчето тези 700 лв... може би малко ще ми бръкнат в здравето. Ясно беше, че няма да е по-малко и все пак. Да взема да продам хакера? Колко ще му взема - отлично състояние преобуто с maxiss overdrive excel, ако изключим потропването по неизвестни причини на произволен принцип (бях пускал тема тук, е - все още си тропа като реши :crazy: ). За втора ръка има ли смисъл да се оглеждам? Предполагам ще е повече на късмет на какво ще попадна.
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот lord_chuldarkar » Вто Май 19, 2015 8:35 am

Кроса рейзър наистина е стар, дадох го като пример за хибрид инак в локалната велозона е 560лв, но с различна окомплектовка от моя, ей тук има 3-4 предложения http://olx.bg/ads/q-cross-razor/ може да ги погледнеш, като тези 2та които са от любимец са с безплатна доставка и понеже щях да купувам един от тях знам че човека е склонен да смъкне 20тина лв.

Аз тръгнах за 2ра ръка, ама всички предложения които ми харесаха бяха на цена много близка до магазинската, примерно грип 921 се продаваше за 500-550лв, 2ра ръка беше 470-450, може просто да не съм търсил достатъчно, но така стигнах до кроса.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот carmo » Вто Май 19, 2015 12:26 pm

Едно от колелетата ми е "хибрид" (въпросният Рейзър) и с него доста път съм минал за 7-8 години. Основно го ползвам за шосейни преходи, но е добър и за "шорт кът" по черни пътища и утъпкани горски пътеки. Катерил съм и съм "даун хилвал" стремглаво и безразсъдно каменисто планински пътчета (да е жива и здрава вилката) и до ден днешен е верен спътник без никакви ремонти. Не подминавай офертите, особено ако ти харесва екстраординарната рамка и визия (до ден днешен го заглеждат). За мен "меката вилка" е + давайки комфорт и възможности, без крайни негативи. Ако обаче не ти се "носи кило отгоре" виж и това http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... v-mat.html удачно според мен предложение.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот victortrt » Вто Май 19, 2015 5:31 pm

Само да кажа ,че има няколко варианта на този рейзър. Аз мисля, че най-добрият вариант е този с вилка ncx, ви-брейк и 24 скорости с обтегач аливио. Моят драг има вилка като на рейзъра и нямам забележки към нея. Според мен при равни цени с драг гранд каньон про, рейзъра по-си струва заради вилката /висок клас е и се слага на ТЕ варианта, който е над 900 лева/ и рамката /мисля, че е хидроформувана двойно теглена и е много здрава/. С други думи рейзъра има повече потенциал за последващи ъпгрейди дори като планински /може да се сложи дори планински тип вилка/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот head_up » Сря Май 20, 2015 3:06 pm

Добре, но ако купувам нещо ново предпочитам да е от магазин - олх-а отпада за такъв тип велосипеди. За втора ръка бих искал да е в околията (Пловдив) за да го видя и пробвам, така по-далечните възможности отпадат. В началото се спомена нещо за блейд, който бил ни шосейка ни хибрид - мнение за такъв тип велосипед за това начинание? Предполагам предимство ще е скорост, недостатък - нежен е, ще иска много внимание при каране. Друго? Твърдата возия хич не ме пристеснява, той и хакера не е кой знае какво - само добрите гуми му дават малко повече удобство, иначе всяка неравност е ритник в задника, ако не успея да се вдигна навреме. Друга информация при избора - в момента съм 70 кг, не би трябвало да натежа на повечето велосипеди от шосеен тип предполагам?
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот victortrt » Сря Май 20, 2015 3:57 pm

То може и да има нови рейзъри, в смисъл некарани в олх. Там и магазини пускат обяви.
На старо край Пловдив има един търговец от Първомай. Според мен отиди в магазините на Спринт и Лидер и виж какво има там.
Драг блейд кларис е по-евтин аналог на Спринт уиспър и двете са шосейки с право кормило, т.е. фитнес велосипеди, чиято идея е да се карат бързо и леко в градски условия. За дълги преходи може би правото кормило няма да е удобно поради еднообразния захват и алуминиевата вилка, която предава вибрациите върху ръцете.
Отделно на драг блейд скростната система е 2х8 /на Спринт Уиспър е 3х8/ и не е изключено на баирите да ти е тегаво.
Според мен вариантите са или драг гранд каньон, спринт синтеро или лидер арк.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот lord_chuldarkar » Чет Май 21, 2015 12:32 pm

Зависи от бюджета ти, но според мен 3те разора за 400+ лв в olx са добре като цена, ако бюджета ти е по голям, може да погледнеш нещо за нещо по хубаво.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот head_up » Чет Май 21, 2015 1:21 pm

Гледам, че рейзъра се намира и с дискови спирачки? Това ... да не е някоя вариация на оборудването? При Про-то не съм го срещал. А при дълго спускане, ако се случи влага/мокро и V-break-а почти спира да съществува :eek3: Чак ме е шубе понякога, като засвирят "погребалния марш" като влакова композиция. Има ли смисъл да се оглеждам за такива неща като дискове - бонус ли са или само ще ми тежат?
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот carmo » Чет Май 21, 2015 3:50 pm

Ако редовно караш в хладно и влажно време, дисковете си струват "носенето". Моето е с нормални спирачки, но в дъжд не го разхождам.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот jungleraver » Чет Май 21, 2015 4:05 pm

Само да добавя за v-break-овете - с подходящите гумички/накладки изобщо няма подобно нещо, ето тези двукомпонетни http://www.koolstop.com/english/v_type.html миналата зима си спираха отлично в 20тина см. сняг! Задните обаче бяха някакви brakco или нещо подобно - колкото и да стисках, нямаше абсолютно никакъв ефект, байка дори не намаляваше.
jungleraver
 
Мнения: 366
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:14 pm

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот head_up » Чет Май 21, 2015 4:16 pm

По-скоро инциндентно карам в мокро/влажно. Предпочитам да не нося тегло в повече, ако не е наложително. Напоследък като се изнасям извън града свалям степенката, излишно тегло е. То не, че в раницата нямам глупости в изобилие...
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот victortrt » Чет Май 21, 2015 4:38 pm

Хора, забравяте, че рейзъра е с механични дискови, които при мокро и студено едва ли са по-добре от стоковия му ви-брейк шимано 422 мисля. Според мен за да си струва дисковата, тя трябва да е хидравлична, което води до други цени, тегла и като цяло за друг клас велосипед. Шосейките са с челюстни и до сега и това едва ли е случайно. Според мен вида на спирачката се съобразява с дебелината на гумата, защото при мощна спирачка и тънки, гладки гуми ще се получи дрифт.
Та според мен хибридите и градските велосипеди с нормални 28 цолови гуми са си добре с ви-брейк. Има евтини и качествени на пазара, сменят се лесно и се регулират с шестограм и кръстата отверка.
Аз съм спускал голямата Монца с колело с ви-брейк и си спира. Даже градското спира и само с контра и само с предна ви-брейк /специално пробвах дали съм я настроил/
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот head_up » Чет Май 21, 2015 4:55 pm

Не ме разбирай погрешно, нямам претенции да искам дискови спирачки, просто се учудих, че в някаква окомплектовка ги имаше.
Зимата сериозно ли успявате да спрете с V-break-а? Че като хване леден слой и тези челюсти се хлъзгат, все едно това им е работата.
w/e Гледам има някакво магазинче за велосипеди втора ръка след Централна гара в посока Коматево на първия светофар - срещу Денталния факултет. Някой (предполагам градски) да има впечатления от тези хора? Какво продават, на приемливи цени ли го продават?
head_up
 
Мнения: 65
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 04, 2011 6:56 pm

Re: Колебание - шосейка или хибрид за разходки/преходи?

Мнениеот victortrt » Пет Май 22, 2015 10:40 am

Въпрос на вкус и приоритети. Аз съм 95 кила и с ви-брейка на драг гранд каньон ТЕ /шимано, не пише модел на него, май 422/ нямам грам забележка засега. С оригиналните колодки е и мисля, че те са си супер. Когато карах мтб с хидравлики /тектро драко/ също нямах оплаквания, но и не съм карал екстремно и в двата случая, както и не съм "ковал" спирачките.
Хибрид с хидравлики се намира, но цените вече отиват нагоре /в което няма много логика защото разликата между приличен ви-брейк и сносна хидравлика вече не е голяма, но явно идва и от капли, главини и цялостно по-високата окомплектовка/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 137 госта