Избор на велосипед

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Избор на велосипед

Мнениеот mermenkov » Вто Апр 07, 2015 11:05 am

Здравейте,
Поредното питане за избор на велосипед, но все пак колкото и да се четат чужди теми всеки е индивидуален.
Велосипеда ще се кара градско до работа /гр. София/ както и извънградско 2-3 пъти седмично.
Градското е 9 км. в посока около 1 км. павиран път и останалото асфалт. Тежката част е че имам 2 километра не малък баир /за запознатите живея в горната част на кв. Драгалевци под лифта/
Извън градско ще е по асфалт свързано пак с баири в повечето случай посока с. Железница, с. Ярлово... по-рядко искърското дефиле към гр. Своге.
Имам известен любителски опит с извънградско колоездене, но беше в миналото и сега бих искал да започна наново.
Висок съм 177см. и 90 кг. /с тенденция да падат килограмите/
1. Ориентирал съм се към твърдо окачаване, заради градското мисля право кормило и калници, гуми шосейни без силно изразен грайфер.
2. Какво мислите за българските марки Крос, Драг, РАМ...
3. Малко смешен може да ви се стори този въпрос, но всички велосипеди ли подлежат на подобрения. Всмисъл бих искал да взема модел който във времето да подобрявам при финансова възможност както и с подобряване на мойте възможности.
4. По-добре нов макар и по-нисък клас отколкото втора употреба по-висок клас /все пак несъм наясно как да го огледам хубаво а и нямам кой да взема с мен/?
5. Началния ми бюджет се надявам да не надвиши 700 - 800 лв. /с каска, калници и светлини/

Ще съм благодарен на всякакви мнения, критики и предложения. Бих искал да се спра на най-правилния избор като пак ще отбележа това което най-много ме притеснява е да взема колело което да е достатъчно удобно и подходящо за катерене на баири.

п.с. не възнамерявам излизане извън пътя и каране в гората или по пътеки

Благодаря,
Поздрави :beer:
mermenkov
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 9:26 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот victortrt » Вто Апр 07, 2015 4:32 pm

Здравей, според мен като собственик на градски велосипеди на хибрид най-подходящият избор за теб е нещо подобно - http://bikesport.bg/bg/products/1330-fe ... %B4%D0%B8_
То не че е идеално, но недостъците му според мен са само два и лесно отстраними - калниците и багажника. Багажника е излишен, а калниците не са достатъчно дълги особено задния трябва да стига до средното движение, за да пази и него от кал и най-вече прах, но калници се намират лесно за градски велосипеди.
Проблемът е, че общо взето не се предлагат изцяло твърди велосипеди с калници и предпазител на веригата, без багажник, с право кормило, леки и удобни. Индустрията се опитва да ни продава "градски" велосипеди с амортисьорни вилки, които тежат и не работят или съвсем необорудвани, които обаче си имат и своите предимства. Ако не ти трябваха калници, светлини и възможност за качване на баири това е идеално за града - http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... glanc.html
Да не се отплесвам обаче - предимствата на феринито - лек, без багажника още по-лек ще стане, право кормило, 24 скорости среден клас, твърда и то стоманена /кой каквото ще да казва за твърди вилки стоманата е най-добрия материал, може би след карбона, но той е за друг ценови клас/ вилка, има си светлини и предпазител на веригата. За големи наклони външните скорости са по-подходящи от вътрешните, защото имат повече възможност за леки предавки. Може без проблем при нужда да се смени венец-касетата с такава с по-голям най-голям венец.
Крос и драг имат подобни модели, които са "трекинг", тоест с багажник и амортисьорна вилка ето цялата гама http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... l7r2k6f1h6 Драг имат моделите Круизър, които са подобни на кросовете и при тях като цяло цените са по-високи.
Миля обаче, че с твърда вилка ще е по-добре и по евтино.
Специално феринито подлежи на подобрения. 24 скорости е съвременен стандарт за градски и трекинг велосипеди, има части и ще има, вярно от по-ниските класове, но те също се развиват. Вилката и лапата са модерен стандарт и подлежат на подобрения и смени и т.н. но като гледам снимката е възможно трудно да се намери амортисьорна вилка, защото разстоянието от главината до короната е съвсем късо. Вече спирачките трудно могат да се сменят с дискови, отзад няма как, отпред трябва да е заедно с вилката, но това упражнение няма и смисъл, защото ако се кара по асфалт един качествен ви-брейк е напълно достатъчен.
Между другото виж и тук на място - http://1bike.bg/product/bikes/ferrini-v ... isto-novo/ поне могат да ти сменят калниците и да махнат багажника, а евентуално и да ти сменят гумите. Видях го като реших да ти дам пример с моето - http://1bike.bg/portfolio/puch-reborn/ То също е готино и ме кефи максимално, защото е перфектно според мен за града, но вилката му е на резба. Вижда се на първата снимка, как над синята част от рамката над вилката има едни гайки. Това е стар стандарт и вече трудно се намират части, а и води до някои ограничения. Отделно с вътрешните скорости не могат да се качват продължителни стръмни баири, защото най-леката предавка е доста тежичка /предвидени са за градски условия/. Та откъм подобрения това колело е вързано със вътрешните скорости /които са си доста скъпи/ или може да стане сингълспийд с контра, което ще ме ограничава в някаква степен, макар все повече да се блазня от тази идея, защото така или иначе го карам на основната скорост, която е почти 1:1 /колкото се върти венецът, толкова и главината/.
Не ти препоръчвам хибрид, защото искаш калници и изцяло твърд, но и това е вариант.
Та това е най-накратко :beer:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот mermenkov » Вто Апр 07, 2015 5:44 pm

Благодаря за коментара който хич не е кратък.
Феринито ми допада... хем ми трябват калници понеже немога да си позволя да ходя на работа окаля, хем ме дразнят. Ферини четох че е италианска марка сглобява се в Пловдив. Като качество спрямо цената си как са? Не намерих много отзиви за тях.

Нещо само май имам проблем с изчислението на размера. Току що се мерих вусочина 175 см. /малко съм послъгал по-нагоре/ и дължина на крака отвътре 84,5см. През някой калкулатори ми излиза градско/шосейно колело 57-58см. рамка или 22,5'', на други места пише ще такъв рамер е за хора високи на 190 см. като винаги гледам за шосеен бегач не за планински където знам че трябва да е по-малък.
Ако изчисленията са правилни най-голямото ферини което се продава е 22'' и предполагам че 1-2 см. не е проблем да се компенсират със седалката.
mermenkov
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 9:26 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот lord_chuldarkar » Вто Апр 07, 2015 8:20 pm

mermenkov написа:Ако изчисленията са правилни най-голямото ферини което се продава е 22'' и предполагам че 1-2 см. не е проблем да се компенсират със седалката.


Това с калкулаторите е като ориентир, препоръчвам ти да идеш в някой магазин да пробваш няколко колелета, аз лично пробвах 26 инча с 51,48 и 56см рамка (MTB) и честно казано и 3те бих могъл да ги карам и да ми е удобно.

Може би е най-добре да пробваш конкретния модел.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Избор на велосипед

Мнениеот victortrt » Сря Апр 08, 2015 8:18 am

Ами Ферини е италианска марка, но в момента е закупена от Макс Байк - българската фирма, производител на велосипедите Спринт.
Като цяло марката към момента се ползва главно за градски и хибридни велосипеди, но имат и няколко планински модела за цвят.
Луксозната им марка Шокблейз е за планински, хибридни и градски висок клас и на високи цени.
Съответно марката Спринт има всякакви модели, но в по-ниския ценови клас.
Този модел обаче е доста добър и е намален, преди беше 666 лева.
За размера просто трябва да се премери. Като цяло по-ниска рамка не е голям проблем, защото може да се регулира седалката. Кормилото също позволява регулиране /лапата е раздвижна/
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Momcev » Пет Окт 30, 2015 4:34 pm

Здравейте! До сега съм карал само МТВ,но от скоро яко се зарибих по шосейките.Колебая се с каква рамка да бъде с оглед на това,че дълги преходи няма да правя,нито ще се състезавам(под дълги преходи визирам повече от 200 км на ден). Ще го карам главно извън града,но в същото време искам мека возия,която ще ми даде карбоновата рамка спрямо алуминиевата такава.Заслужава ли си да налея маса пари за карбон или и алуминиевата би ми вършила същата работа за по малко пари? Бюджета ми е 2000лв. но може да се напъна и до 2500.Конкретни велосипеди още не съм набелязал,но ще ви бъда благодарен за мнения и насоки.Компоненти shimano 105,по нагоре май ми е извън бюджета.И не на последно място какъв размер байк да си взема-висок съм 187см,тежа85кг,дължина на крака от вътрешната страна 93см.Това е за сега,ако съм пропуснал нещо с радост бих приел съвети от вас.Поздрави!
Momcev
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 4:58 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот victortrt » Пет Окт 30, 2015 11:29 pm

Пробвай хибрид и ако ти пасва - това е твоят вариант. :beer:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Momcev » Съб Окт 31, 2015 1:37 pm

Хибрид не бих си взел по простата причина,че сегашното ми колело е почти такова-стоманена вилка и гуми Maxxis Detonator 1.25(има и още :)) Искам да си взема чиста шосейка и изцяло да се насладя на подобен вид колоездене.Търсенето продължава!
Momcev
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 4:58 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот kaliopo » Съб Окт 31, 2015 2:32 pm

Ако "се напънеш" добрите възможности ги има. Ако не е съвсем задължително да е с Шимано монтаж -
http://www.planetx.co.uk/i/q/YBSH853233 ... -large-red
Само трябва да си бърз!
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на велосипед

Мнениеот victortrt » Пон Ное 02, 2015 9:09 am

Momcev написа:Хибрид не бих си взел по простата причина,че сегашното ми колело е почти такова-стоманена вилка и гуми Maxxis Detonator 1.25(има и още :)) Искам да си взема чиста шосейка и изцяло да се насладя на подобен вид колоездене.Търсенето продължава!

http://bikesport.bg/bg/products/136-%D0 ... %B4%D0%B8_
Само смени спирачките с някои шимански.
Това също е много добро предложение но май има само малки размери - http://bikesport.bg/bg/products/2180-sh ... %B4%D0%B8_
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Momcev » Пон Ное 02, 2015 4:52 pm

След дълго търсене и с някои напътствия от брат ми,май си избрах-Canyon Ultimate CF SL 7.0! Шосейно колело с алуминиева рамка не искам,ако ще е гарга да е рошава.Никъде не прочетох лоши мнения за Canyon,а и съотношение цена-качество напълно ме устройва.Е малко надхвърля бюджета ми,но колкото повече сайтове разглеждах все исках още от това,още от онова и накрая цифрата мина 3000 :).Най късно до края на месеца го поръчвам,до тогава вече ще съм събрал парите.Притеснява ме само размера на рамката,дали ще улучат точния ми размер.
Momcev
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 4:58 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Куц кон » Сря Ное 04, 2015 9:04 pm

Чудесен избор, поздравления. Няма да съжаляваш и секунда за похарчените кинти.
Относно размера преди време и аз бях със същите съмнения. Това което получих ми беше леееко малко. Т.е. ако калкулатора им казва, че си нейде между размерите вземай по-големия. В последствие може да мръднеш до +-2/3см с лапата, но не е същото понеже колесната база на малкия размер ще е такава че може да ти опират върховете на шпайковете в предната гума. Не че кой знае каква пречка, но е неприятно, особено на някой 15+% баир, когато береш душа и го караш на зиг-заг. :D
А по темата с возията: Ако искаш мека возия просто си дръж гумите на 5-6 атм. Риска от спукване в дупки с остри ръбове е по-голям, но пък и това колело не е правено за дръмяскане по дупки и черни пътища.
Куц кон
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Нед Окт 20, 2013 8:25 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Momcev » Сря Ное 04, 2015 9:52 pm

Според техния калкулатор съм за XL рамка,играх си нарочно с някои параметри и все ми излизаше като резултат размер XL(е без да съм прекалявал разбира се) Ще се доверя на техните данни и да се надявам,че всичко ще е наред. :beer:
Momcev
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 4:58 pm


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 126 госта