Моля препоръчайте ми трекинг колело

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victorson » Нед Мар 08, 2015 1:56 pm

Здравейте,

отдавна чета форума с голямо удоволствие (но съм лаик общо взето), но дойде времето да си взема ново колело и реших да се включа с един въпрос като се надявам да чуя нещо от хората, които са били на по-дълги пътешествия (над 300км примерно, с дисаги и тн).

Кое колело бихте ми препоръчали за такова пътуване? (ще бъде използвано и за каране до работа, около 8км на ден, но предполагам, че всяко колело би било подходящо за това)

Бюджета ми е теоретично около 700лв, но при добри доводи бих се замислил да дам и повече. Предпочитам моделът да е ново колело (не използвано), да няма амортисьори - свикнал съм да карам с твърда вилка и не виждам проблем да се надигна за да премина някоя дупка (а и на пръв поглед изглежда че по-висок клас треккинг колелетата са именно с твърди вилки). Съответно най-масовото (по мои впечатления) Drag Grand Canyon заради предния си амортисьор не ме привлича, но честно не знам дали има алтернатива в този ценови клас. В една предна тема тук намерих по-евтиното предложение Ferrini Vintage Man 24V, което изглежда подходящо, но дали е достатъчно надеждно за дълъг преход (мечтата ми е да направя около 800км отиване + 800 връщане)?

Друго нещо, от няколко години карам single-speed градско колело с твърда вилка и на няколкото пъти, когато излизам с него за по 50-60 километра извън града разбирам, че скоростите са нещо много хубаво при изкачвания :roll2: Каквото искам да кажа е, че ми се струва изключително важно за трекинг колелото да има достатъчно добри леки предавки.

Надявам се да не съм повторил някоя стара тема, ако да, ще се радвам да ме ориентирате с линк. Също бих оценил и всякакви около-треккинг съвети за подготовка и тн, и би ми било интересно дали някой тук е предприемал по-дълги пътувания като това, което аз искам да направя :)
victorson
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 10:10 pm

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victortrt » Пон Мар 09, 2015 11:21 am

За съжаление този подраздел на форума не е най-активно посещаван по редица причини и не трябва да се насяваш на особено голям интерес към темата.
Аз не съм карал с дисаги, а само с раница, но имам известен интерес към трекинг велосипедите, тъй като ги намирам за много добър вариант за градско колело с потенциал да бъде променено към универсално такова.
Моите впечатления спрямо пазара са, че предлаганите подобни велосипеди са по-скъпи или ако са по-евтини, са с амортисьорни вилки.
Особено представителна е моделната гама на Крос за тази година - само най-скъпия вариант е с твърда вилка.
Драг предлагат модела круизър, който е точно трекинг велосипед - http://screambikes.eu/bg/velosipedi-gra ... -2014.html или поне е оборудван като такъв, гранд каньон е хибрид без необходимото за трекинг велосипед оборудване.
Предполагам винаги можеш да се пазариш да ти сложат твърда вилка.
Според мен обаче феринито е сравнително добър вариант, защото е с твърда стоманена вилка, 24 скорости и багажник.
Ако си го вземеш обаче, ще трябва да направиш няколко подобрения - да смениш задния калник с по-дълъг /стигащ до средното движение/, същото се отнася и до предния; задължително да смениш гумите с някакви маркови със защита от спукване /швалбе, континетал, дори рубена/ и вече ако ти се занимава - да смениш ръкохватките на спирачките и командите с такива, които са отделно.
Другият ти вариант е да потърсиш на старо нещо запазено.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот perfor » Пон Мар 09, 2015 2:22 pm

Здравей,

Имам скромни наблюдения върху велосипедите с дисаги, но това което масово навлиза като идея от Запада е commuting bike и предполагам, че и ти си се насочил към нещо подобно. Повечето нови велосипеди от този тип са твърда вилка и дискови спирачки, с преден и заден багажник с възможност за монтаж на дисаги. По-старите или по-евтини нови велосипеди са или с V-brake, или със стандартни челюстни U-спирачки (шосейни). Тоест градски мъжки велосипед с два багажника и повечко скорости може да ти предложи приятни изживявания извън града, като комплектовката си е според бюджета. Колегата правилно те е насочил към Крос. Те атакуват пазара доста агресивно и се опитват да предлагат сравнително широк асортимент от модели. По старата максима "Отиди в магазина и пробвай" ще намериш нещо, което ще отговаря на всичките ти желания. Знам, че удоволствието от чисто нов велосипед е несравнимо приятно, но понякога втората ръка предлага доста добри попадения, а и сегашния внос от западните ни съседи е чудесен - можеш спокойно да попаднеш на commuter или tourer от класна марка. Успех! :)
Ich trinke um meine Probleme zu ertrinken, aber diese Bastarde koennen schwimmen!
Аватар
perfor
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 12, 2005 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот nikant » Пон Мар 09, 2015 8:59 pm

Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.
nikant
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 8:26 pm
Местоположение: Европа

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victortrt » Вто Мар 10, 2015 11:39 am

Предложените от nikant модели на скот са доста добър вариант за ежедневен градски велосипед, но не съм сигурен дали могат да се оборудват с калници и багажник, подходящ за дисаги и съответно задължително трябва да се видят на живо дали позволяват монтаж поне на багажник. Според мен калниците са си желателни за градско и особено трекинг колело, тъй като локви винаги се намират и в сухо време.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victortrt » Вто Мар 10, 2015 6:19 pm

Много моля предния ми пост да не се възприема като критика, а като съвет за проучване на възможностите преди покупка. :)
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот nikant » Вто Мар 10, 2015 9:16 pm

victortrt написа:Много моля предния ми пост да не се възприема като критика, а като съвет за проучване на възможностите преди покупка. :)

Не е критика :)
Но и няма смисъл да пишем в темата, защото питащия потъна като Титаник :)
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.
nikant
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Сря Ное 27, 2013 8:26 pm
Местоположение: Европа

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victorson » Сря Мар 11, 2015 2:04 pm

Благодаря за отговорите на всички!

Не съм потънал, имах малко работа и мислех да отговоря уикенда :) Колелата на Scott (Metrix 30 най-вече) са точно каквото търся, но за съжаление няма XL рамка, а ми се струва, че L ще ми е малка (188/80кг). И аз мисля, че калниците и монтажа на багажници са жизненоважни, така че ще се опитам да го намеря този скотт в по-голям размер и да разбера дали може да му се сложи всичкото това оборудване.
victorson
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 10:10 pm

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victortrt » Сря Мар 11, 2015 4:24 pm

Да не те отчайвам, но май няма да може като гледам снимката. Просто Скот са направили "гол" велосипед за бързо каране в града. вилката няма възможност за захващане на калници отпред според мен.
От друга страна обаче ферини винтидж си има всичко /при резервата за задължителната смяна на калниците с по-дълги и т.н./и е със същото задвижване като скота /ацера е класика за хибриден и трекинг велосипед/.
Но все пак питай и търси. Това е начинът.
Между другото спринт имат по каталог подобни модели /нещо дискавър, авенчър и т.н. като име/, което не присъстват в електронния им магазин и може да питаш за тях в някой реален магазин
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victorson » Съб Мар 14, 2015 11:34 am

След едноседмична пауза в търсенето, вчера отидох до едно магазинче наблизо и ми препоръчаха полското
Kross Seto (http://www.velozona-bg.com/shop/%D0%93% ... ?limit=100)
на което могат да му се сложат багажници и има убийствена визия, но е малко над бюджета ми (освен това цена от 1000лв в БГ срещу 800 в Полша ми се струва като доста дразнеща надценка).
Междувременно, разглеждайки в OLX се натъкнах на следните две обяви:
Cross Razor (http://olx.bg/nov-cross-razor-acera-i70098762), но се чудя дали може да му се сложи твърда вилка и има ли смисъл.
и напълно непознатото (но супер евтино и напълно оборудвано) Метеор (http://olx.bg/meteor-28-i71539686)

Бих се радвал ако някой сподели мисли за тези колелета, дали са подходящи за целта ми (треккинг/сити) и на какво бихте се спрели вие.

Надявам се до края на другата седмица да съм решил и да мога да се похваля с нова придобивка тук, че става време за пътуване :)
victorson
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 10:10 pm

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот perfor » Съб Мар 14, 2015 6:41 pm

Здравей отново,

Показаните велосипеди не са никак лоши, но зависи как искаш да изразходиш бюджета си. Полският Крос е възможно най-доброто от трите, макар нашенския да е значително по-евтин (според мен няма смисъл да се бъркаш с още пари за вилка) или пък твърдачето, което е за най-малко пари и ако е в добро техническо състояние, спокойно ще върши същата работа. Отново се стига до място за избор: ново или добре запазено старо. Поляците не са ми на сърце :D , но пък чисто нова машинка със сравнително добри части (и по двоите изисквания се приближава доста). Нашето Крос-че е модел от доста време на пазара и се знаят качествата му, но пък е с амортисьорна вилка. Последното е класическо сити/турист с тук-там добри части. "The choice is yours!", както казваше Капитан Планета. Което и да вземеш, все ще му сложиш един багажник и дисаги. Все ще върви по пътища, знайни и незнайни.
Ich trinke um meine Probleme zu ertrinken, aber diese Bastarde koennen schwimmen!
Аватар
perfor
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 12, 2005 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victorson » Съб Мар 14, 2015 6:56 pm

Мерси за бързия отговор! Да, в крайна сметка наистина ще реша на момента най-вероятно към края на идната седмица, но като че ли ще ми е трудно да прежаля над 700 лева. Днес отидох и до Нико Байкс, където категорично ме упътиха към Драг Гранд Каньон Про и ме разколебаха в моите желания за твърда вилка окончателно :) Видях и Ферринито, към което се бях насочил и нещо не ми допадна на живо.

Още един въпрос както сме почнали: има ли тук тема за доказали се надеждни търговци на колелета в ОLX? Виждам, че някои от форума (windv) продават наистина много читави неща на добри цени, но сред морето от обяви ми е трудно да намеря тези, които си струват (а съм се парил) и ми се струва, че ще е много полезно ако има някаква тема за търговци, които внасят доказано хубави и проверени неща.
victorson
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 10:10 pm

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот Боян Бановски » Съб Мар 14, 2015 8:51 pm

Метеора е офертата! Само питай за размера. За 180 лв. ще караш, крараш, та ще забравиш!
Аватар
Боян Бановски
 
Мнения: 351
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 5:33 pm
Местоположение: София

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victorson » Нед Мар 15, 2015 4:01 pm

Метеора се оказа 52см, което мисля, че ще е малко за моите 188см, иначе сериозно се замислям да не го пробвам въпреки всичко. В една съседна тема намерих още една обява, даже с точен размер, но ми е трудно да преценя дали си струва:
http://olx.bg/aluminiev-yensen-treking- ... -i68947158
Как мислите?
victorson
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 10:10 pm

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victorson » Нед Мар 15, 2015 5:39 pm

И днес още едно велосипедче ми грабна очите:
http://olx.bg/aluminiev-fahrad-manifakt ... -i60928800

Няма много желаещи да коментират, но все пак ако има някой с впечатления, пишете :)
victorson
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 10:10 pm

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот Боян Бановски » Нед Мар 15, 2015 9:32 pm

Първото ще те мъчи на баирите, с единия венец отпред. Второто тябва да го качиш, може да ти е малко.
Аватар
Боян Бановски
 
Мнения: 351
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 5:33 pm
Местоположение: София

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот carmo » Пон Мар 16, 2015 1:33 am

Реших и аз да ти напиша, да не се чувстваш самотно в МТВ средите, не че имам голям опит в преходите, но все е нещо.
Силно ти препоръчвам да си намериш готов "правилен" трекинг - мислен и произведен като такъв, щото има много тънкости. Не бягай от предното окачване -ползите са повече от негативите. Гледай багажника да е не просто здрав, а солидно хванат за рамката и корав иначе като го натовариш и кривнеш в движение се лашка настрани като блондинка спътник на мотор и може да те изненада. Но не разчитай тои да носи основния товар, защото 10 кг + на колелото си е двойна негово маса и пътното му поведение се променя драстично в негативна посока относно управляемост. Трудно ще кривнеш ако видиш късно някое препятствие. ако не е стена просто газиш и напред. Палатка, стелка, спален чувал и други леки но обемисти неща са ОК за отзад но тежките са за раницата на гърба. За да не те уморява тя, е важна правилната геометрия на рамката и компоненти като ръкохватки, регулируемо (като ъгъл) кормилно колче, самото кормило и седалката. Каквото и да избереш, иди да го пробваш на живо и с пълна раница на гръб. Колкото по-абсурдно ти се види това, толкова по- задължително е да го направиш. Не си ли избереш удобно за теб колело с малки възможности за допълнителен ерго-реглаж, все едно оставяш насладата от прехода вкъщи , а парите ти ги открадват.Гледай степенката задължително да е монтирана до задната ос, а не до курбелите, че колело с багаж трудно се подпира на предна степенка, камо ли на педал или рамка. За калниците е ясно, не пречат много при стремглави спускания, но помагат да не ти пука за траекторията през локви. Ако те застигне дъжд отгоре, дали отдолу ще си сух е:dontknow:
Относно предложенията: В Европа тоя вид отдавна е на почит и може случайно да си намериш "доплувал" (метафората с холандски подтекст не е случайна) и до нас читав реномиран представител от ранга на Кога Миата, но шанса е малък. Метеора не го обсъждам щото е малко "сбирщайн", а на теб ти трябва сигурен екземпляр. Звучиш като човек който се кани да "хваща пътя" а не да обиколи квартала. Дженсън-а става за града, дори има водачи за жило отляво на долната тръба и може да му сложиш преден дерайльор + курбели с троен венец и команда. Така ще катериш баирите по-лесно, но проблема е с товара. Има уши и за багажник, но е "холандски тип" геометрия. Седалковата тръба е доста наклонена назад и седиш почти върху задната ос, а с раница и багажник центъра на тежестта "по баира"ще мине зад нея и......... Рейзъра и той не е с оригиналните си колела - иначе е "дуракоустойчив" и съм много доволен от него (личен опит). Проблема тук е че рамката ще ти е къса, тъй като за мен е добре но аз съм педя по-нисък. Полския Крос е добро оръжие, ама е "гол кат пушка". Скотовете и те като него са все "фитнес / ърбан" тип и не са с много удачна геометрия, а и като ги дооборудваш (с неясно какви компоненти), кой знае какво ще стане с цената, макар че последния съм го срещал и в трекинг версия.
Този тип велосипеди не са много популярни в БГ и малцина внасят, а тези дето произвеждат ги изнасят навън. От наще производители само Макском и Крос разбират от тоя тип байкове. Едните предложения може да видиш тук http://bikesport.bg/bg/products/c/%D0%B ... b/all/p/24 (стр.3, 4 ,5) макар че все нещо не е в ред. Я багажника е хванат за калника, я липсва степенка , я нещо друго, а и горките си нямат своя група, а са ги "метнали" при Градски/Хибриди. Кросовете са тук http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... cking.html или на сайта им http://www.crosscycle.com/bg/catalog/trekking-1.html Авалон-а бива, но оптимален като пари/стока е Травел-а. Разликата е 300 лева, но си струва, тъй като компонентите са далеч по-добър клас. Естествено най ми хвана окото Куеста, обаче е далеч от бюджета ти, иначе - доводи много.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victorson » Пон Мар 16, 2015 10:01 am

Благодарско и на Боян и на carmo за съветите! Някои тънкости като задната степенка и забележките по геометрията въобще не им бях обърнал нужното внимание, та още веднъж - голямо благодаря.

Отчитайки тези всичките неща ми се струва, че намерих нещо, което е по-подходящо от повечето ми предишни предложения (и е на добра цена). Има нормални скорости, пълен монтаж, степенката е на правилното място, има динамо за вечерните часове и може би само имам колебания дали размера му няма да ми е една идея по-голям, но мисля, че е по-скоро добре. Нямам представа дали е точната геометрия, но изглежда направено за туринг/треккинг, така че предполагам, че да. Ето я и обявата:
http://olx.bg/aluminiev-myusing-turer-g ... -i71684896

Днес ще се свържа с продавача да го разпитам, ще се радвам на мнения от по-опитните от мен и за това предложение :)
victorson
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 10:10 pm

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот perfor » Пон Мар 16, 2015 11:27 am

Ти си бил моряче... Трябваше по-рано да се обадиш, че да те изпратя при Николай или Тони за малко "акъл". Нищо, следващият път... А иначе най-сетне правилно се ориентира, но не ми даваше душа да ти чупя хатъра - всеки си избира и носи сам кръста. Та, дано всичко да му е наред с твоя избранник, ако ли не взимай си един Каньон и джиткай по пътищата.
:clap: :beer:
Ich trinke um meine Probleme zu ertrinken, aber diese Bastarde koennen schwimmen!
Аватар
perfor
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 12, 2005 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот carmo » Пон Мар 16, 2015 11:54 am

Добро е като марка и оборудване -бързай! Надявам се на височина да ти е добре, дължината можеш да настроиш сменяйки лапата с по-къса и с регулируем ъгъл. Багажника ще го хоризонтираш с шестограм, ако трябва ще поогънеш сребристите държачи между предната му част и рамката. Другото изглежда запазено, но е каран доста. Виж как са накладките (сменят се лесно) и най-вече бордовете на джантите, върху които спират. Повечето имат "лимит лаин" (но не всички) и като се заличи от износването стават опасни, като на снимката. Но ако трябва ще смениш обръчите и готово. http://www.google.bg/imgres?imgurl=http ... GUQMyg9MD0
Надявам се да няма други износвания и луфтове щото ще е жалко за качествения монтаж.
Поздрави и да се похвалиш.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victortrt » Пон Мар 16, 2015 12:52 pm

Ето при старите винаги има какво да се смени, но все пак със смяна на капли и верига пак ще се вмести в бюджета.
Важна е рамката и монтажа, другото се сменя.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот b1k3ra » Чет Мар 19, 2015 12:36 pm

carmo написа:...Но не разчитай тои да носи основния товар, защото 10 кг + на колелото си е двойна негово маса и пътното му поведение се променя драстично в негативна посока относно управляемост. Трудно ще кривнеш ако видиш късно някое препятствие. ако не е стена просто газиш и напред. Палатка, стелка, спален чувал и други леки но обемисти неща са ОК за отзад но тежките са за раницата на гърба...


Интересно твърдение колега...и обратно на това, което правят почти всички вело пътешественици.
Би ли споделил колко и какви преходи си правил с основния багаж на гърба си?
Все пак нали говорим за трекинг велосипед, който не се очаква да се кара по Ком-Емине или някоя планинска пътека и където да се предполага чак такива криввания заради препятствия :)
За най-елементарна проба - просто напиши "bicycle expedition" в Гугъл и избери изображения. Ако кажеш, че всички тези хора по снимките грешат, а ти си открил топлата вода, сериозно ще се притесня :)
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victorson » Чет Мар 19, 2015 7:44 pm

Днес дойде новата ми придобивка - изцяло екипиран и готов за приключения Мюсинг! :clap: Огромно благодаря на всички отзовали се в темата!

Качих се и първото усещане спрямо предишното ми колело е, че сякаш от пистов мотор се качих на Harley. Малко странно, но ще се свиква. Забелязах, че задната спирачка не кове: като се затегне жилото е малко по-добре, но не идеално, не знам точно как да гледам дали проблема е в задната капла и в тоя лимит лайн, не забелязвам там да е толкова чак изтъркано, така че предполагам ще трябва да се налага да се натяга жилото. Ако някой знае лесен метод или YouTube tutorial за noobs като мен споделяйте :)

Другото нещо е колчето на седалката и самата седалка: колчето явно е износено и не може да се фиксира добре, върти се настрани, а самата седалка не е равна, а стои с предната част нагоре като се забива точно там, където не трябва хаха. Лошото е, че не виждам настройки да се изравни седалката, а за самия размер на колчето също не виждам нищо написано, някой знае ли дали там се мери външен диаметър на самата тръба на колчето или нещо друго? Ако имате предложения за оправянето на този проблем би било супер :)

Относно раниците ще се съглася с последното мнение на b1k3ra: доста трудно е да имаш нещо на гърба си през цялото време ако си на дълго, многодневно/седмично пътуване, така че по-скоро всичко ще се балансира отзад и евентуално отпред на колелото.

Сега започва интересната част с подготовката за малко по-дълги преходчета! :)
victorson
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 10:10 pm

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот victortrt » Пет Мар 20, 2015 9:07 am

Честито.
Относно регулирането на спирачките има статия в този сайт, но по принцип наистина става със стягане на жилото и реглаж на лостчетата чрез натягане или отпускане на малките болтчета от долната им външна страна /ако имат такива/. Резервен вариант - купи си нови спирачки с възможност за финна настройка /шимано асера например/ и поискай да ти ги монтират в магазина.
За кола и седалката. Колът на седалката бе трябвало да може да се затяга повече било с болт, било с лостче за бърз демонтаж /издърпваш го и стягаш гайката от другата страна/. Самата седалка също трябва да може да се регулира поне по хоризонтал или с два болта отстрани или с болт отдолу и плъзгане в дъговидното легло. За съжаление снимката е свалена от сайта и гадая.
Резервен вариант - купуваш си ново колче и седалка и искаш да ти ги монтират.
При велосипедите на старо това не може да се избегне напълно.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот carmo » Пет Мар 20, 2015 10:02 am

До колегата b1k3ra Топлата вода е относително понятие и за всеки започва от различна + температура. Хубави снимки, но имам и личен архив, и впечатления от познат, комуто остава да обиколи с колело само "белия континент" и приключва с тая планета :D За разлика от него мойте преходи са хоби-туристически, а не професионално-експедиционни. Продължават няколко дена, като дневните не надвишават 100 км, защото целта ми е не да покрия някакво разстояние, а да разгледам какво има по пътя. В тоя ред на мисли, не нося много багаж, именно заради това са кратки, за да не робувам на условията, а за да се наслаждавам. Да, пробвал съм напълно натоварен байк и "гол гръб" защото смятах че е редно да не се натоварвам, но експеримента ми показа че с раница не е по-зле, а и реших че обичам да карам колело заради усещането от безметежната лекота , а не от възможностите му / ми да носим. Личната ми рецепта за няколко дневни преходи е именно такава: леките обемисти неща -на багажника, тежките, компактни в раницата, и никакъв багаж на кормилото или предната вилка. На гърба ми не е основният багаж, а "най-концентрираната" като плътност/маса негова част.Та написаното е на тая база и от личен опит, от който всеки може да извлече необходимото (ако открие такова).

Към автора на темата, с поздравления за придобивката и благопожелания за приятни емоции :agree:
При мех. спирачки задната винаги е по-инертна, заради по-дългият път на жилото в бронята. Сигурно вътре е доста клеясало, или някъде има "чупка" в бронята. Огледай я за нараняване и дали жилото е ръждиво. Откачи го от зад и пробвай дали се движи лесно в броните, ако не -сменяй. Също виж дали накладките лежат добре върху каплата при стискане и са равномерно износени в контактната повърхност. Може да са сменяни и некоректно настроени. Същото важи и за колчето на седалката. Може да е от друг байк, с по малък външен диаметър. Седалката помня че не беше износена колкото колелото, та може комплект да са дошли от някъде. Мерни с шублер ваншния д на колчето и вътрешния на седалковата тръба. Разликата трябва да е не-повече от половин милиметър. Някъде трябва да пише диаметър на колчето и маркер за максимално издигане (задължителни са). На главата му трябва да има 1 или 2 болта стягащи конзолата към релсите на седалката. Ако е 1 значи е на шлици и като го разхлабиш достатъчно, ще ги преместиш, така че да смъкнеш носа на седалката надолу. Ако е с 2 болта, отвиваш единия и завиваш другия и така променяш ъгъла на главата. Не прекалявай със свалянето на носа, щото вирнатата задница на седалката ще те "бута" към кормилото и ще ти мори ръцете.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот THEZOGGO » Пон Яну 11, 2016 8:10 pm

Да ъпна темата с моите проблеми. : )

Бюджет до 2.5 хил. еврo. Търся нещо със стоманена рамка, твърда стоманена вилка до 14 кг тегло, с преден и заден багажник. Maксимално тегло което да носи рамката да е до 170 кг. Тегло което да поеме задния багажик - мимумум 45 кг. Цолаж 28. Търся нещо което да НЕ е с Rohloff Speedhub или Pinion. Търся нещо което да е със заден дерейлльор и стандартна задна касета - 10 ка /11-36Т/. За момента не намирам нищо което да е до 14 кг и да ми хареса. Намирам нооо, бюджета скача малко над 3 хил евро. Не е проблем, но някак си да дам 3 хил. евро за туринг байк, не ме блазни. Та, някой може ли да сподели някаква информация.

Това което съм си харесал, но е над 14 кг е:

https://www.fahrradmanufaktur.de/katalo ... -gang-hs22

http://www.koga.com/de/fahrrader/reiser ... tm?frame=H
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот carmo » Чет Яну 21, 2016 10:50 am

Щом бюджетът Ти позволява -KOGA-та повече ми допада, а и разбират от такива велосипеди. Не мисля че 2-3 кила над представата ти са значителен фактор, имайки предвид с още колко ще нарастне общата му маса. Винаги можеш да си го поръчаш с нормално кормило, колче за седалката, без предна степенка и бидоните с помпата (без тея неща вероятно ще слезе под 15кг), но аз бих ги запазил защото са доста полезни. Във VSF-а ми харесват хидравличните спирачки, а и цената му е -600 евро.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Моля препоръчайте ми трекинг колело

Мнениеот THEZOGGO » Пон Фев 01, 2016 12:44 am

Благодаря за отговора. Плановете изобщо за каране на колело са замразени за 2016 година напълно поради кариерни ангажименти. Надявам се да мога да карам през 2017-та.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта