Препоръчайте ми шосеен велосипед

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Препоръчайте ми шосеен велосипед

Мнениеот tiger999 » Вто Сеп 23, 2014 9:37 pm

Здравейте,
поздравления за прекрасния форум, надявам се тук да намеря отговорите, които търся. Конкретно да споделя каква е идеята - искам да карам шосеен бегач, най-вероятно ще си взема използван, до около 300лв, идеята е на ден да се минават около 100км, може и нагоре. Тънкият момент е че имам сила, но съм нисък и просто масата велосипеди са ми неудобни не знам как да го опиша. Веднъж съм се качвал на шосеен велосипед беше много стар и сравнително тежък, но просто невероятно елегантен и с много тънки рамки и гуми и беше удоволствие да се кара, гумите бяха големи, а в същото време рамката ми беше малка и удобна, много тънка, тогава имах градски с тънка рамка и доста лек, а онзи беше с още по-тънка рамка. Карал съм маса кросове, планински, градски велосипеди за по четирицифрени суми на приятели и никой не ми е пасвал така както онзи велосипед а тогава си бях малък за съжаление няма къде да пробвам шосеен просто нямам прители с такива велосипеди. Ще се кара предимно по български пътища... сещате се какво имам предвид, въпреки че ще карам само по асфалт знаете за какви пътища иде реч. Висок съм 170см - намерих в нета как се смята размер на рмката но само във футове... ще се радвам да ми помогнете с размера рамка. Как да различа алуминиева от желязна рамка? Колко е редно да тежи един велосипед за горепосочените нужди и какви гуми да търся - цолаж и какво означава подсилени и т.н., въобще всякаква инфирмация ше ми е полезна, не държа изобщо на марка, а какво да търся горе долу. Какъв брой скорости да търся? Ще се изкачват и баири. Благодаря предварително!
tiger999
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Сеп 22, 2014 5:48 pm

Re: Препоръчайте ми шосеен велосипед

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Сря Сеп 24, 2014 2:08 am

1. За около 300 лева ще е трудно да намериш нещо хубаво втора ръка. Шансът да попаднеш на износено и закрепено колело съществува и не е малък. По добре ново. Сезона си е към приключване имаш цяла зима да го мислиш и да увеличиш бюджета. Виж за 500лв и нагоре има хубави велосипеди. За 300...по добре недей, пак щеси ги дадеш тия пари за ремонти или модификации.
2. Гуугъл конвертира мерни единици
3. В повечето 'големи' магазини ще ти дадат да пробваш колело
4. За български пътища, с всички тия дупки и неравности, мисля че планински велосипед си е най удачен.
5. Халумина има по особен звук. Железната рамка има по 'звънтящ звук' като камбанка. Алуминия звучи по кухо и шумно.
6. Относно скоростите, колкото повече толкова по-добре. Повечето скорости ти дават възможност да въртиш с подходящо темпо както на теб най ти допада. Разбира се тук идва и друг проблем. Колкото повече скорости толкова по скъпи компоненти.

Надявам се да съм отговорил на някой друг въпрос.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Препоръчайте ми шосеен велосипед

Мнениеот victortrt » Сря Сеп 24, 2014 8:35 am

Шосеен велосипед за 300 лева е трудно да се намери или поне качествен такъв. Това е обяснимо поради факта, че за да е шосеен един велосипед, той не е с обикновена рамка, капли и гуми. Може и да има евтини имитации, но те са точно това - имитации, защото са с тежки рамки и лоша геометрия.
За такива пари само нещо такова може да се намери- http://shop.leader96.com/product/view/3707/hero
Това е сингълспийд/фикси със много тънки гуми и лека алуминиева рамка. Евтин е защото няма скорости, но това не му пречи за нормално шосейно каране на сравнително равен терен и дори при леки наклони, вече при голям баир ще трябва да се става прав на педали. При него обаче също ще трябва да се наливат пари за по-хубави колодки на спирачките и за гуми и бандажи за тях.
Иначе най-евтин шосеен е този http://bikesport.bg/bg/products/1593-%D ... %BD%D0%B8_ но рамка 56 см ще ти е голяма.
Моят съвет е да изчакаш да излезе отново или да намериш някое старо от това http://koleloto.bg/product/344/cross-28 ... -2013.html, защото поне има малки рамки, а и все пак има скорости /3 вътрешни/, които са напълно достатъчни за шосе - 1 тежка и бърза, една нормална и една за изкачвания.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Препоръчайте ми шосеен велосипед

Мнениеот tiger999 » Сря Сеп 24, 2014 11:42 am

Благодаря за отговорите. Не се бях замислял за велосипед с една скорост. Колко е препоръчително да тежи велосипеда и с какъв размер рамка е най-подходящ за моите габарити? Говорим си за 70-100км на каране /не всеки ден/ но трябва да се движа с велосипед за да натоварвам краката защото имам проблем и ми е предписано като терапия. Под нещо за около 300лв имах предвид нещо такова - http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=12&act=4&adv=c1370339690016471 не конкретно това разбира се но ми е ясно че всяко нещо си има цена. Ориентирайте ме към момента какъв размер рамка да търся, колко кг и какви гуми да знам към какво да се ориентирам във втората ръка. Благодаря предварително.
tiger999
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Сеп 22, 2014 5:48 pm

Re: Препоръчайте ми шосеен велосипед

Мнениеот ivannik » Сря Сеп 24, 2014 12:42 pm

tiger999 написа:Благодаря за отговорите. Не се бях замислял за велосипед с една скорост. Колко е препоръчително да тежи велосипеда и с какъв размер рамка е най-подходящ за моите габарити? Говорим си за 70-100км на каране /не всеки ден/ но трябва да се движа с велосипед за да натоварвам краката защото имам проблем и ми е предписано като терапия. Под нещо за около 300лв имах предвид нещо такова - http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=12&act=4&adv=c1370339690016471 не конкретно това разбира се но ми е ясно че всяко нещо си има цена. Ориентирайте ме към момента какъв размер рамка да търся, колко кг и какви гуми да знам към какво да се ориентирам във втората ръка. Благодаря предварително.

Сбъркал си форума!
http://koloezdene.com/forum/index.php
Това е шосейният форум.
Аватар
ivannik
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1080
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 6:05 pm

Re: Препоръчайте ми шосеен велосипед

Мнениеот victortrt » Сря Сеп 24, 2014 1:47 pm

tiger999 написа:Благодаря за отговорите. Не се бях замислял за велосипед с една скорост. Колко е препоръчително да тежи велосипеда и с какъв размер рамка е най-подходящ за моите габарити? Говорим си за 70-100км на каране /не всеки ден/ но трябва да се движа с велосипед за да натоварвам краката защото имам проблем и ми е предписано като терапия. Под нещо за около 300лв имах предвид нещо такова - http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=12&act=4&adv=c1370339690016471 не конкретно това разбира се но ми е ясно че всяко нещо си има цена. Ориентирайте ме към момента какъв размер рамка да търся, колко кг и какви гуми да знам към какво да се ориентирам във втората ръка. Благодаря предварително.

Ами то колкото по-лек, толкова по добре за каране и толкова по-скъп. За такъв клас шосеен между 10 и 12 килограма е добре. За размера на рамката е по-сложно, защото там от значение е не само ръста, а и разстоянието от чатала до земята. Шосейна рамка май си за 50, но трябва да се мери задължително, защото модел с модел не си приличат. За гумите няма някакво строго правило - те са консуматив, но по принцип за шосейно каране се ползват максимално тесни и гладки за по-леко съпротивление.
Между другото точно посоченото пежо изглежда добре, но е доста старо.
Ако идеята е за натоварване,то явно скоростта е от значение единствено с оглед това да се прибереш по светло и тогава де факто всяко колело ще ти свърши работа, но при шосейните вложените усилия са най-ефективни откъм придвижване /скорост и изминато разстояние/. Според мен скоростите водят до това на всякакви терени да караш с еднакво усилие, но с различна ефективност, докато при едната скорост в зависимост от терена се променя и натоварването. Вече зависи какво ще кажат докторите - еднообразно еднакво по степен натоварване или разнообразно натоварване е по-добре за терапията ти.

ivannik написа:Сбъркал си форума!
http://koloezdene.com/forum/index.php
Това е шосейният форум.


Не е сбъркал, в другия форум няма шанс да му отговорят по същество, защото там под шосеен велосипед разбират нещо поне за 1 000 лева.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Препоръчайте ми шосеен велосипед

Мнениеот victortrt » Сря Сеп 24, 2014 5:33 pm

tiger999 написа:Под нещо за около 300лв имах предвид нещо такова - http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?to ... 9690016471 не конкретно това разбира се но ми е ясно че всяко нещо си има цена

По скоро виж нещо такова http://olx.bg/cross-peloton-i57950986, защото по-новото си е по-ново. Това е с алуминиева рамка малък размер и може дати стане, стоманена вилка, която за този клас е за предпочитане, защото поема по-добре вибрациите от алуминия.
По принцип стоково това колело е с шосейно кормило, но и право с рога не е лош вариант, защото при нисък клас шосейни, най-ниската позиция на кормилото не се ползва толкова /не могат да развият такава скорост, че да се налага да се хваща кормилото в нисък хват./
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Препоръчайте ми шосеен велосипед

Мнениеот tiger999 » Сря Сеп 24, 2014 9:51 pm

Благодаря на отзовалите се за ценните съвети и препоръки, увеличих бюджета на 500лв и ще поразгледам за нещо втора ръка, което мога да видя наживо, но поне сега знам какво да търся, благодаря.
tiger999
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Сеп 22, 2014 5:48 pm


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 23 госта