Избор на Гуми

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Избор на Гуми

Мнениеот Vant » Вто Юни 17, 2014 1:23 pm

Здравейте. Дойде моментът в който се налага да сменя гумите си. Карам само по асфалтови пътища и обмислям варянт да сложа гуми тип Слик (без грайфер). проблема ми е че не съм запознат с този тип гуми освен ако не са за писта разбира се. Въпросът дали да сложа сликове на Maxxis за около 40 лв/бр. или да търся друго решение например гуми с лек грайфер?
Vant
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Апр 12, 2013 1:05 pm

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Vorac » Вто Юни 17, 2014 1:49 pm

Здравей. Защо не зададеш този въпрос в някой форум за асфалт? Там ще се по-компетентни от нас по върпоса.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Избор на гуми

Мнениеот Ogard » Пон Юли 14, 2014 3:54 pm

Здравейте колеги!
Карам Drag One 26" със една suntours-ка вилка и малко модификации. Доволно за крос кънтри.
Искам да го ползвам и за туринг. Малко каране в съседни държави. За целта ще са ми нужни гуми за по-лесно въртене. Таргета е около 160 км на ден. Сега съм с Continental race king 26"x1.9.
Дали тези са удачни http://screambikes.eu/bg/vunshni-gumi-2 ... -1-50.html
Някой ползваб ли е такива. Евтинийка са, та да не ме изоставят някъде на път!?
Drag 1 + suntour xct + disc brakes
Аватар
Ogard
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 25, 2013 9:49 am

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Ozzie » Пон Юли 14, 2014 7:34 pm

На тази цена, нищо не пречи да ги пробваш. В крайна сметка, смотаните Кенди, дето са по 10-12 лв. парчето изкарват доволно дълго време, стига да не се злоупотребява с тях.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на Гуми

Мнениеот trix » Пет Юли 18, 2014 12:18 pm

Не стават - швалбе сх комп вървяха по-леко от този найлон. Това са гуми за селските железарии. За там са добре.
Аватар
trix
 
Мнения: 320
Рейтинг: 958
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 12:14 pm
Местоположение: Плевен

Re: Избор на Гуми

Мнениеот perfor » Пет Юли 25, 2014 1:30 pm

Здравей,

Ако искаш просто да изпробваш идеята "слик", потърси сликовете на Виториа. Аз карах такъв около година градско - от "хубавите" улици се наряза слика, иначе като скорост беше добре. Доста се плъзга при резки спирания. За градско бих ти препоръчал или Виториа с шарка или Максис Детонатора - достатъчно надеждни и износоустойчиви. Всичко това се отнася до 28 цола.

За 26 съм карал само сликове на Максис, които макар и понарязани все още държат фронта 4 година.
Аватар
perfor
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 12, 2005 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Избор на Гуми

Мнениеот victortrt » Пет Юли 25, 2014 1:33 pm

Аз давам своя глас за Рубена Флаш.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на Гуми

Мнениеот victortrt » Пет Юли 25, 2014 3:08 pm

Само да поясня, че все пак това са гуми семи-слик - http://www.rubena-web.com/bg/%D0%B2%D1% ... 6-42-622-1 .
По принцип това са чешки гуми, но се правят и у нас /Пловдив/ За моето колело, което е градско, но опоскано за олекотяване /без багажник, с право кормило и т.н./ са перфектни. На асфалт се върти уникално леко, имат сцепление при мокро и прах, пясък в края на улиците. Само на паваж нямат добро сцепление, ако е гладък /излъскан/ и друсат, но това важи за всяка друга гума.
Най важното е обаче, че досега с тях никога не съм поднасял и не са се пукали. Средната им част е де факто с непрекъсната ивица, тоест при нормални условия на каране и при напомпани гуми само тя се търкаля и все едно е сликова. При завои обаче шарката с форма на светкавица много помага за добро сцепление, а и тогава сцеплението е по-важно от скоростта.
Ако това има значение са размер 700х30, а колелото е пух с 7 вътрешни скорости и контра. В този ред на мисли нямам проблем и със спирането, но не ми се е налагало да "кова" и предполагам, че тогава ще се пързалят, вместо да зацепят по асфалта, тъй като са доста гладки.
Мисля, че гуми с този тип шарка са най-добри за градско.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на Гуми

Мнениеот dantass » Съб Авг 09, 2014 9:54 am

Здравейте, има ли някой впечатление от тези гуми SCHWALBE TOUR PLUS 26/2,0, мисля дали са подходящи за асфалт!
Поздрави!
Pulse TS+ Custom Bike
dantass
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 24, 2013 1:49 pm

Re: Избор на Гуми

Мнениеот trix » Пет Сеп 26, 2014 5:47 am

Рубената флаш 1.5 изчезна от железарията - явно е търсена.
Аватар
trix
 
Мнения: 320
Рейтинг: 958
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 12:14 pm
Местоположение: Плевен

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Vant » Нед Яну 22, 2017 1:00 pm

В крайна сметка си купих Continental sport contact и съм супер доволен от тях след 2 сезона каране без злоупотреби със спирачките гумата не е трепнала. Независимо дали настилката е мокра или суха гумата държи без да приплузва дори и в завой с висока скорост. Единствено приплъзна веднъж на боя на пешеходна пътека при дъждовно време. Уникална гума препоръчвам я.




http://media.chainreactioncycles.com/is ... 00&hei=505
Vant
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Апр 12, 2013 1:05 pm

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Gworan » Нед Юни 07, 2020 8:26 pm

Здравейте.

Ще ви помоля да предложите някакви (здрави) гуми, че взех една шосейка от декатлона и направих неска едно 25км каране.
Оставих колелото вкъщи в стаята, седнах да вечерям, и малко след това както си седях на дивана, нещо изгърмя яката, помислих в първия момент, че някакви деца са ми хвърлили пиратка през прозореца...
Оказа се, че е задната гума, и то направо е сцепила и външната...
Добре че не гръмна докато карах...

Та сега се чудя какви да взема. Колелото дойде с Triban Resist Protect+ 700x28 по 420гр гумата. Гледам да е нещо около 300гр поне. От декатлона имат същата, но сгръваема - Protect Light, по 300гр за 25ца и 320гр за 28ца. Обаче ще ги чакам пак цяла седмица, че имат най-бавната доставка, по 5-6 дена...

Какви други гуми бихте предложили, дето да мога да поръчам утре и да дойдат по-скоро, че много ми се кара :D
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Lucky Loser » Нед Юни 07, 2020 10:07 pm

Това си е за рекламация.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на Гуми

Мнениеот the_rookie » Пон Юни 08, 2020 12:54 am

Съвет за гума с тия параметри не мога да ти дам, но ще направя една лека поправка на думите ти! Причината да гръмне вътрешната е във външната гума! Огледай си ръбовете на каплата (на снимката прилича на протрито) и се убеди че манометъра с който помпиш е точен(особено ако караш на макс. налягане)!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Gworan » Пон Юни 08, 2020 5:42 am

Огледах и опипах каплата и не усетих да има нещо по ръбовете. Единствено се усеща леко там където е свързан обръча, но ме съмнява да е от това. Пък и то външната не се е сцепила на това място. А иначе ги бях проверил с помпичката на crank brothers, и ги бях направил на 7 бара (дават им макс 8).
Иначе след като огледах вътрешната, ми се струва че може да е била леко прескрипана, или само така си мисля, нямам опит с гърмящи гуми... :)
Иначе относно рекламация, очаквам отговор от тях, поне на имейлите до сега ми отговарят учудващо бързо.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Ivan_NL » Пон Юни 08, 2020 9:38 am

Тези гуми са малко дървеняци - сложилли са ги колкото да има с какво да продадат колелото. Не ги знам българските магазини , но търси най добре тези гуми - Vittoria Rubino pro G2 , Conti Grand prix , Michelin pro4 endurance. Не са от най-скъпите , но са много добри като олраундъри и като първи гуми. След това ти сам ще прецениш какви са подходящи за теб. Избягвай Швалбе. Аз карам основно шосе и винаги имам две резервни гуми в чантичка под седалката и малка помпичка в джоба на фанелката.
Много безаварийни километри!
Аватар
Ivan_NL
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Холандия

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Speedmaster™ » Пон Юни 08, 2020 9:56 am

Аз съм доволен като качество от Vittoria, CST, Continental. Избягвам Schwalbe и Rubena, примерно тази е здрава но тежка.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Gworan » Пон Юни 08, 2020 10:07 am

Благодаря за предложенията. Отговориха ми на имейла, и днес ще ида в декатлона с колелото, за да видим дали ще има някаква компенсация от тяхна страна, въпреки че не очаквам. Иначе до колкото видях онлайн, трябва да имат две бройки там Michelin Lithion 2 - 700x25. Имате ли някакви мнения за този модел?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Ivan_NL » Пон Юни 08, 2020 11:29 am

Не - никога не съм ги пробвал , а и никой в клуба не кара с такива. По ревютата са доволни , но все пак са в ниския клас. Според мен ще трябва да внимаваш повечко на мокро (зависи как караш). Сигурен съм че ще ти сменят гумата гаранционно , така че ще можеш да караш. По-добре изчакай и си вземи нещо от тези които съм ти посочил по-горе. Те са от горния край среден клас гуми и ще си със сигурност доволен. Пък може и да решиш да отидеш на някой топ модел.
Аватар
Ivan_NL
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Холандия

Re: Избор на Гуми

Мнениеот the_rookie » Пон Юни 08, 2020 11:43 am

При монтажа са наранили външната ,това е твоята версия и с повече настояване може да проработи! Не подценявай помпенето.Карането на макс не ти носи предимство. Трябва да уцелиш правилния баланс между тегло,разпределение на тежеста и настилката, а това изисква наличието на адекватна помпа и манометър. Компресор от стар климатик върши чудеса, но за съжаление не е по силите на всеки занимавката!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Gworan » Пон Юни 08, 2020 4:28 pm

Бях до декатлона. Обясних ситуацията, колелото беше с мен, видяха гумите, и казаха че гаранционно ще я заменят. Нямаха същата гума, вариантите бяха:
1. да чакам от чужбина доставка за точно същата
2. да си избера от наличните там на г/д същата цена - само телени бордове - пак декатлонска - Triban Resist 700x25, 480гр; или vittoria randonneur 700x25 490гр;

Аз реших да питам за мишелинките Lithion 2, тъй като са сгъваеми и са по 250гр, пак не са някакъв по-висок клас, то и цената е същата, ама ги сложихме тези две еднакви, и си платих само предната - 27,20лв..

И така, още не съм ги пробвал.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избор на Гуми

Мнениеот evilzet » Пон Юни 08, 2020 10:18 pm

Уау, половин кило за гума 25мм. Те на байка ми бяха по толкова за 2.1инча.
Като заговорихте за бюджетни гуми на континентал ултраспорт какво не им харесвате. И то 28мм минимум като за Бг.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Ivan_NL » Вто Юни 09, 2020 9:39 am

Такива съм имал на хибрида преди много години. Дали бяха 32 или 37 немога да си спомня. Търкалянето не им беше нищо особено да не кажа разочароващо. Сцеплението на мокро беше доста зле. По пътя за работа имаше едни 30м в лек завой с павета. Там винаги на влажно време чувствах че колелото "танцува" под мен. Както и да е износих ги. По същото време на шосейката слагах за зимата теленото Vittoria Rubino - по-добре се търкаляха и една идея по-добро сцепление на мокро. На хибрида ги смених с vittoria randonneur - 32 и сравнение неможеше да става.
Аватар
Ivan_NL
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Холандия

Re: Избор на Гуми

Мнениеот _SoRa_ » Съб Дек 26, 2020 7:17 pm

Здравейте.
Някой карал ли е с някои от тези външни гуми:

https://www.bike24.com/p2366565.html
https://www.bike24.com/p2362047.html
https://www.bike24.com/p2196238.html

Признавам си, че нищо не разбирам от гуми и само чета разни ревюта. :look:
Например според тези https://granfondo-cycling.com/best-gravel-tire-test/ гумата от първият линк е най, спрямо другите тествани гуми. Швалбето пък я описват като най- дискомфортната гума.

Трябват ми за смесено каране- асфалт, черен път, камъни, горски пътеки.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Dido2 » Вто Фев 09, 2021 2:14 pm

Разочарован съм от сегашните ми гуми, въпреки че са Schwalbe Tyrago с защита от спукване и цена около 30лв / 22лв на промо парчето. По груби изчисления издържаха някъде 4000км като още малко живот има преди да се изтъркат съвсем. Нямат и година каране. А вече имат и разрези отстрани. Главно асфалт с велоалеи паркове градско с малко офроуд, пътечки, черни пътища и разбити стари настилки и тук таме леко спускане от селски баири. признавам че не съм следял налягането и може да съм карал с твърде меки гуми от време на време. Обаче... мисля че слагах някъде 30-тина лепенки общо с 4-5 сменени вътрешни. Това са 3 лепенки поне на 500км което е доста кофти за гума с такава цена и уж защита от спукване макар и минимална. Трънки.
Затова изоставам марката Швалбе и скачам на РУбена/Митас.
Някакви впечатления за модела FLash Stop Thorn?
Тук има видео с някой си твърдящ че е изминал 30 000км с малко по скъпата версия (ultimate) на FLash и още живот има. Така че смятам че би трябвало да издържат 10 000-15 000 км
https://www.youtube.com/watch?v=iT9TGhwTsNI
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Alexi » Вто Фев 09, 2021 3:43 pm

ако караш по хубав гладък асфалт може да се надяваш на голям пробег .. за съжаление у нас такъв почти липсва - камъчета стъкълца ръбове и живота намалява драстично .. за гума от 30 лв пробега 4к км е доста добре ... моите последни гуми на цена от 45 евро броя задната изкара 2500 км преди да се покажат конците тук там и да я бракувам ,сега сложих континентал 5000тл да видим как ще е
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Dido2 » Сря Фев 10, 2021 12:45 pm

Леле коя марка за 45 евра 2500 само?? Ами сигурно имаш 1.1 ширина и спортна? Колкото по тесни толкова по бързо се износват предполагам?
Един пичага от форума сподели, имал въпросната Флаш, непробиваема, но за сметка на твърдоста и тежината. 1 гума тежи 1050 грама. Направо котва. Да ще издържи хиляди километри, но за сметка на удобството и бързина(а се нарича флаш??), а ако спукам гума адските мъки докато се свали. Така че бих рискувал ocassional flat тук и там, (то си зависи от самият ездач, до сега съм карал един вид "бе майната му") но да съм бърз и лек и съотвено по-ниска цена.
Насочих се към стар модел Schwalbe City Plus - като забележете плюс варианта има защита 5 , същата като на Schwalbe Marathon на двойна по ниска цена и естествено забрави за 10 000км, .Смятам че ще се доближая 5000к.. А Нещо се говори че новите гуми на schwalbe са с по ниско качество от по-старите...
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Alexi » Сря Фев 10, 2021 2:52 pm

https://road.cc/content/review/hutchinson-fusion-5-galactik-road-tyre-276045
гумата е много хубава .. лека бърза тюблес е ,27мм реални на 19мм шина ,но просто пробега и е малък
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на Гуми

Мнениеот victortrt » Сря Фев 10, 2021 5:55 pm

Dido2 написа:... Така че бих рискувал ocassional flat тук и там, (то си зависи от самият ездач, до сега съм карал един вид "бе майната му") но да съм бърз и лек и съотвено по-ниска цена...

По принцип тази гума се нарича Флаш заради шарката, която наподобява светкавица - непрекъсната равна част в средата, назъбена по краищата като харпун с идеята по черни пътища да има някакво сцепление нагоре. Много други гуми я имат и като идея тази шарка е унивесална за туринг/трекинг велодипеди заради бързото търкаляне, но вече зависи и от други параметри, както сам си се убедил.
Иначе да си бърз с тези гуми като светкавица, няма начин освен надолу по инерция. то те и светкавиците ката се движат всъщност, така че няма лъжа и измама. :beer:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на Гуми

Мнениеот Stromkern » Чет Фев 11, 2021 10:14 am

Dido2 написа:Насочих се към стар модел Schwalbe City Plus - като забележете плюс варианта има защита 5 , същата като на Schwalbe Marathon на двойна по ниска цена и естествено забрави за 10 000км, .Смятам че ще се доближая 5000к.. А Нещо се говори че новите гуми на schwalbe са с по ниско качество от по-старите...

Аз търкалях Швалбе Silento 45мм към 14-15.000 км с общо 2 спуквания, като едното беше снейкбайт от зверски удар с 30+ в голяма дупка - не гледах пътя и добре, че не се пребих. Реално само 1 спукване от трън, а е имало случаи да карам през треволяци и жито.
Теглото на 45-ците е към 700 грама, има по-тънки и леки варианти. Смених ги само щото исках по-тънка и лека гума, иначе дори в задната има още живот.

С новите Конти Speed Ride спуках на второто излизане, че хванах напряко по черен път през една горичка, но от тогава 2.200 км по междуселския "асфалт" няма проблем. Не мисля, обаче, че ще изкарат такъв километраж като швалбето.
Stromkern
 
Мнения: 76
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Мар 31, 2012 7:26 pm

Следваща

Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта