Облекло при дъжд

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Облекло при дъжд

Мнениеот jrj » Пон Сеп 30, 2013 5:43 pm

Здравейте колеги.Може ли да дадете съвет какво облекло да се ползва в дъждовно време без да се изпоти човек и да е сух ? Става въпрос за градско каране.
Аватар
jrj
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Сеп 28, 2013 7:11 pm

Re: Облекло при дъжд

Мнениеот jd » Пон Сеп 30, 2013 8:10 pm

Rаinwear на Ferrino.

Аз ползвам това и това от няколко години и съм много доволен. Е, няма какво да се лъжем - найлона си е найлон и си запарва, но пази от цялата гняс и дъжда.
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: Облекло при дъжд

Мнениеот galio » Вто Окт 01, 2013 10:57 am

Аз карам с гети, които са ми най-важната част от облеклото между октомври и февруари :)

Имам един шушляк на Ташев, но г слагам само в силен дъжд, понеже спарва доста, най-вече на ръкавите.
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Облекло при дъжд

Мнениеот vess_csm » Вто Ное 05, 2013 9:17 pm

отдели си пари и си вземи на craft.
няма да съжаляваш.
Аватар
vess_csm
 
Мнения: 57
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 11:09 am

Re: Облекло при дъжд

Мнениеот todor_todorov » Сря Ное 06, 2013 9:27 am

Каквото и да облечеш ако тръгнеш да караш все ще си мокър - дали от дъжда или от потта :D
Обичаш ли гората, боклука в торбата!
Аватар
todor_todorov
 
Мнения: 268
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Сря Апр 15, 2009 3:54 pm
Местоположение: Търговище

Re: Облекло при дъжд

Мнениеот ^_WhitE_DeMoN_^ » Сря Ное 06, 2013 3:46 pm

todor_todorov написа:...

За Goretex, не сте ли чували...
Viber | Telegram | WhatsApp | Kaizala: 0885355287 || Facebook: Serge Bulah || Instagram: serge.insta
Аватар
^_WhitE_DeMoN_^
 
Мнения: 457
Рейтинг: 1775
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 3:23 pm
Местоположение: София, Льолин-6

Re: Облекло при дъжд

Мнениеот PtD » Сря Ное 06, 2013 5:22 pm

^_WhitE_DeMoN_^ написа:
todor_todorov написа:...

За Goretex, не сте ли чували...


Пак ще си мокър... само че малко по-късно. :D
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Облекло при дъжд

Мнениеот bobi108 » Сря Ное 06, 2013 11:55 pm

Да остана сух, карайки в дъжда, на мен не ми се е случвало досега! :D Лятото разчитам на едно тъничко, най-обикновено яке в раницата, което е достатъчно широко и проветриво за да остана относително сух под него.
За пролетта и есента обличам яке на Ендура и ,поне доскоро, :lol: едни промазани с тефлон панталони пак на Ендура, които са чудесни при лек дъждец или роса в гората. Ако пък дъждът е проливен казвам "майната му , сухо дупе- риба не яде",примирявайки се със съдбата си и се отдавам изцяло на удоволствието от карането! :roll2:
ИзображениеИзображение
Аватар
bobi108
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1386
Регистриран на: Нед Фев 28, 2010 7:56 pm

Re: Облекло при дъжд

Мнениеот moridinbg » Чет Ное 07, 2013 3:00 am

Задължително, за да останеш сух е да разкараш всичко памучно от дрехите си за каране. Памукът супер трудно отдава влага. Има страшно много специализирани base layer - например http://www.wiggle.co.uk/cycle/base-layers/
Идеята е дрехите да са на пластове - някакъв долен слой - синтетичен или много тънко мерино и читава мембрана отгоре. Гортекс е начало, но според мен пак си е супер задушлива мембрана и потта трудно излиза от нея. Долният слой отвежда влагата от кожата, която се изпарява през порите в мембраната. Това е и идеята на водонепропускливите дишащи мембрани - дупките са достатъчно малки, че повърхностното напрежение да не позволява на капките вода отвън да преминат през тях, докато в същото време водната пара преминава.

По принцип е идейно колелото винаги да се кара по такъв долен слой, с или без дъжд , защото потенето е значително по-малко.

От мембраните много добре се представят Neoshell, както и eVent и производните й като Dry.Q Elite. Rab правят доста качествени и достъпни якета с Neoshell, Mountain Hardwear правят с Dry.Q (лицензиран за тях eVent). Карам едно тяхно яке доста зимата със сноуборда и пролет и есен на колелото и съм супер доволен. С него и с една тънка мериносова тениска от On One карам целосезонно, зимата слагам по-дебело мерино.
GoreTex имат ненормален маркетинг, но се представя по-скоро посредствено, според мен.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Облекло при дъжд

Мнениеот outfaced » Чет Ное 07, 2013 1:26 pm

При 100% влажност и от двете страни на мембраната просто няма физически закон, по който да останеш сух :D
Получава се донякъде само ако от външната страна на мембраната е доста по студено от колкото от вътрешната и това само при някои мембрани.
Ако си даваш зор и ако по принцип си се потиш повечко, то рано или късно си си в собствен сос. :lol:
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Облекло при дъжд

Мнениеот moridinbg » Чет Ное 07, 2013 2:02 pm

Е от едната страна на мембраната имаш 37 градуса, от другата 22-23. То при повече от 20 градуса навън да караш с яке е малко тъпо. Но да при дълго натоварване сосът рано или късно е неизбежен. Просто с едното облекло ще се изпари и бързо ще станеш сух, с другото ще влачиш мокри тениски и блузи, докато не се преоблечеш, ако има с какво (:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Облекло при дъжд

Мнениеот oduh » Вто Дек 10, 2013 9:49 am

jrj написа:Здравейте колеги.Може ли да дадете съвет какво облекло да се ползва в дъждовно време без да се изпоти човек и да е сух ? Става въпрос за градско каране.


В Декатлон има едни якенца, които се събират в супер компактен джоб -> 16.90лв.
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта