Що за шосейка е това?

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Що за шосейка е това?

Мнениеот Петър Велков » Съб Сеп 14, 2013 10:22 am

Мараба, тайфа!

От вчера съм с нова шосейка, ама нещо ми се струва малко криминална работата с рамката. Снимка на колелцето:

Изображение

Теоретично рамка на тоя производител с това име е произвеждана за състезания в края на 80-те, та до 91-ва година на миналия век. На практика моята рамка не изглежда като "оригиналната" и колелото е сглобка от преди 10-ина години - долната и горната тръби не са цилиндрични и е с виждащи се заварки без укрепващи пластини.

Колелцето беше на супер-мега-далавера, та няма как да не съм доволен от покупката, въпросът е що за рамка е това и защо не намирам никакво инфо за нея в нета???

ПП: Има и още нещо. Нормално ли е предната капла да е така наплетена?
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Що за шосейка е това?

Мнениеот marsa » Нед Сеп 15, 2013 2:01 pm

Ако говориш за радиалната плетка (не кръстосана) - нормално е. Кръстосването на спиците се получава заради нуждата от офсер спрямо оста, при колела, на които се прилага сила към главината. Разбирай задвижващи (задни), както и такива с главинни (дискови, барабанни и т.н.) спирачки. При всички рим-брейк незадвижващи колела това не е необходимо. По този начин се спестява малко тегло от дължината на спиците и се постига по-кораво колело. Класиката в жанра е радиална плетка от двете страни на предното колело и радиална от ляво + кръстосана отдясно отзад.

Има друго, което прави впечатление и мисля че не е редно. При шините за "малко спици" доколкото знам дупките се групират по двойки за да няма големи сегменти, които се теглят само на едната страна (ляво или дясно), а на твоето колело точно това решение е избегнато - спиците ти са групирани по две от една и съща страна, което мисля че е голяма грешка.

Колкото до рамката ти, единственото което откривам е, че тези Италианци са правили рамки за Concorde: http://www.ciocc.it/index.php/en/ Твоята изглежда е по-евтино изпълнение на някой друг, има вид на масова среден клас рамка. Като гледам монтажа вероятно е микс от 105/Ultegra, така че колелото е прилична сглобка и трябва да те изкара дълги безпроблемни години. Скъси си бронята на задната спирачка и си го карай с кеф :wavey:
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Що за шосейка е това?

Мнениеот Петър Велков » Пон Сеп 16, 2013 9:26 am

Монтажът е Tiagra, всъщност - за него в нета четох и добри, и лоши мнения. Лошите бяха все от някакви баш-карачи с по много пари :)

Иначе вчера го врътнах малко колелцето - от тук (източните покрайнини на Амстердам) до морето (Zandvoord, Северно море) и обратно - общо 84км. Върви, та се къса! Внимателно наблюдавах предната капла, тъй като по велоалеите на места има големи кривочи (че и плочки, павета и т.н.) - имам чувството, че се суче в движение - направо е като гъвкава. Но в крайна сметка като се прибрах си беше права и нямаше инциденти, значи всичко трябва да е ок.

Много благодаря за изчерпателното мнение! :)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Що за шосейка е това?

Мнениеот Петър Велков » Вто Сеп 17, 2013 11:07 pm

Гледам, че в една съседна тема един юнак (или юначка?) си качва "кифленски" снимки на колелото, та реших и аз да си кача една :D

Изображение

Между другото, по ъгъла на самолета спрямо пистата се забелязва що за нечовешки вятър духа тук, в Ниската земя.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 92 госта