Средна скорост градско / commuting

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот oduh » Сря Сеп 11, 2013 9:55 am

galio написа:Е то това не знам дали има и километър. Каква ти е средната скорост за 5-10 км градско?


Ами 18-22 ми е средната скорост за около 8км разстояние от/до работа. Но ако не е конкретна отсечка включваме фактори като завои, наклони, светофари, трафик ... не мисля, че можем да сравняваме "средна градска скорост". Всеки (с gps или велокомпютърче) може да прецени за тази отсечка дали спокойно поддържа 30 или не. Това и питам :)
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Сря Сеп 11, 2013 10:16 am

oduh написа:... не мисля, че можем да сравняваме "средна градска скорост".

Всеки (с gps или велокомпютърче) може да прецени за тази отсечка дали спокойно поддържа 30 или не. Това и питам :)


Идеята е да се прецени кои натройки на градско колело са оптимални. Средната скорост е от важните фактори за карането до работа и обратно.

Поддържат се, но аз за 30 км/ч трябва да си въртя постоянно, понеже съм отзад само на един венец и карам на 42-18.
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот plameniliev » Нед Сеп 22, 2013 6:53 am

И аз ще се включа тук :)

Живея в София като до работа са 6.2 км и ми отнема около 15 минути когато "бързам" като рекорда ми е около 13 минути със зелена вълна (или почти). Като средна скорост около 20-24 км/ч, зависи от настроението :)

Карам МТБ 26" и понеже това ми е колелцето с което се пускам на състезания от време на време съм с Kenda SB8 гуми. Относно скоростите в момента съм с 1x10 - 34Т отпред и 11-36 касета отзад. Като 34-та отпред ми е голяма за планината и малка за града но за сега оцелявам.

Миналата зима ходих на работа със старото колело дори и зимата (с изключение на дните в които имаше киша) и издрапах цялата зима със сликове - Schwalbe Kojak. Най-интересно беше когато тъкмо падне малко снежец и е непочистен, прави карането доста забавно :)

Моето колело определено не е оптимизирано за града по гореспоменатите причини, но понеже разстоянието не е голяма го търкалям до работа. Мисля обаче за зимата или да си купя евтина пръчка за около 100-200 лева или евентуално да си направя втори МТБ.
plameniliev
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 4:56 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот rifle_ » Вто Сеп 24, 2013 3:56 pm

моя маршрут е 13км в едната посока и го зимам за около 30-35мин. с 28ци съм rubena 40-622 размер средната ми скорост е 20км като на места съм с 26км а някъде с 15км/ч.
rifle_
 
Мнения: 58
Рейтинг: 1190
Регистриран на: Вто Юни 19, 2012 10:17 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот ivcho3 » Пет Окт 25, 2013 2:02 pm

Карам два велосипеда, единият е най- евтиния байк на Drag- zx2 с алуминиева рамка, амортисьор на вилката zoom, отзад е "твърдак", тегло 14-15 кг, заден венец 7 скорости, гуми от евтините боклуци на kenda 26 х 45 мм ширина на балона, при максимално бързо въртене на курбела достигам 42 км/час и то на спускане по лек наклон. Другият е хибрид на cube hyde urban live 622-28", пълен твърдак, съотношение голяма плоча на курбела- малък венец на касетата 48х11, тегло 12 кг, гуми schalbe road cruiser 42х622, тежат по 700 грама, максимална скорост на равно- 50 км/час. Висок съм 190 см и тежа 105 кг., без тлъстини :D . Карам само градско в София, основно по два маршрута, единият е от ж.к. "Сухата река" до гара Искър, разстояние около 8- 8,5 км., денивелация- 12 метра, другият е близо до южната дъга на околовръстното, разстояние 8.5 км., денивелация 70 метра. По първия маршрут рядко спирам, средно за 2 минути, защото карам през почивните дни и пътят е широк и с добра видимост. Разстоянието до гара Искър го вземам с байка най- бързо за 23 минути и 20-30 секунди, с градското колело за 20 минути и 15-20 секунди, каране само по шосе, това при отчитане със старт- стоп система на компютъра, реално е с 2 минути повече. По втория маршрут- 8,5 км. карам около 2,5 км. по шосе и останалите 6 км. по велоалеи, подлези светофари скачане от тротоари и т.н., разстоянието го вземам с байка за 28 минути, с градското за 26 минути старт-стоп, реално за 35 минути с байка и 30 минути с градското. Понеже става въпрос за пърформънс, разликата между двата велосипеда е огромна, 28 инчовите колела дават голяма инертност, възможност за каране на висока предавка, бързо ускорение от място и поддържане на висока скорост дори при изкачване на наклон, като средно на едно и също натоварване при движение без спиране имам разлика от 8-10 км/час средна скорост в полза на Кюба.
ivcho3
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Чет Сеп 12, 2013 2:48 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Пет Окт 25, 2013 3:24 pm

ivcho3 написа: Понеже става въпрос за пърформънс, разликата между двата велосипеда е огромна, ...


Огромна, ама 2 до 5 мин :)

Караем ли е 28-цоловият зимно време?
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот ivcho3 » Пет Окт 25, 2013 3:49 pm

galio написа:
ivcho3 написа: Понеже става въпрос за пърформънс, разликата между двата велосипеда е огромна, ...


Огромна, ама 2 до 5 мин :)

Караем ли е 28-цоловият зимно време?

От 2 до 5 е само един показател, в случая време, при това каране в градски условия. За 2 минути при средна скорост от 25 км/час и пробег от 8,5 км се изминават 833 метра, което е почти 10% по- добро представяне. Много по- важно е усещането на динамичните качества в единия и другия вариант. Зимно време изобщо не смятам да карам 28 цоловия, но ще го пробвам със сликове 622х28 С и ще пиша пак :D. В предишния ми постинг пропуснах да отбележа, че и 26 цоловата kenda е със същото тегло като 28 цоловата schalbe, разликата е в грайферите. За да бъда максимално коректен ще отбележа че байка вози много по- комфортно от твърдака, но това не е по темата :offtopic:
ivcho3
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Чет Сеп 12, 2013 2:48 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот vess_csm » Вто Ное 05, 2013 9:05 pm

моя маршрут е от хиподрума до редута по бул.Бг и през Борисовата от стадиона. скоростта зависи от деня, но общо взето от 20 до 26км/ч.
карам си байка 26" с 2.0 Scott oxyd отпред и 1.9 geax gato отзад - безкамерни на 1.8-2 атмосфери, което на теория трябва да е по-бавничко от 3-3.5+ атмосфери.
около 20мин /със спиранията поради светофарите и два подлеза без склон/ +1-2 в зависимост от деня. може и по-бързо, за 16 съм успявал, но
понеже не си нося дрехи с мен целта ми е да стигна сух, запазвайки миризмата на омекотител и дезодорант :D
Аватар
vess_csm
 
Мнения: 57
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 11:09 am

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот Sartor » Чет Ное 07, 2013 6:38 pm

Маршрута ми е в София кв. Гоце Делчев - кв. Младост. Имам една кратко и разко изкачване (17% наклон) при Студентски Град, край Охрид Хилс. В едната посока излиза 8 км, средна скорост правя 16км/ч (вкл. спиранията по светофарите). Максимална скорост, която съм развивал беше 42км/ч. Най-висока средна скорост поддържам в района на зоологическата от кв. Витоша до кв.Хладилника (мола на бул. Черни Връх и Сребърна) - средно около 25км/ч (особено ако съм се наял с боб).

Кошничката, която ме вози, е един стоманен хакер с 5 венеца отзад и 3 отпред (не съм броил зъбите на венците), който тежи повече от планинското ми колело (байк за АМ/еnduro около 15кг). :crazy:
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Предишна

Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта