Средна скорост градско / commuting

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Вто Авг 27, 2013 9:35 am

Интересува ме тези, които си ползват колелото като превоз, каква средна скорост успяват да поддържат по маршрута си до работа / вкъщи.

Най-вече, да се ориентирам кои са адекватните велосипеди за нашата градска среда.

На мен лично дневният ми маршрут е ок. 9.50 км, вземах го с около 16-18 км/ч, но откакто направих колелото single speed и му смъкнах половин килограм, направих средна 21 км/ч, на 26" гуми карам.
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот nuclear » Вто Авг 27, 2013 4:27 pm

10 километра за 25 минути -> 24 километра в час средна скорост.
С уговорката, че има доста светофари на които се губи време - иначе улиците са достатъчно широки за движение с висока скорост.
Освен това съм със сликове, което е доста голямо предимство.
Аватар
nuclear
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 17, 2011 8:20 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Вто Авг 27, 2013 5:41 pm

nuclear написа:10 километра за 25 минути -> 24 километра в час средна скорост.
С уговорката, че има доста светофари на които се губи време - иначе улиците са достатъчно широки за движение с висока скорост.
Освен това съм със сликове, което е доста голямо предимство.


Това на 26" ? И ако не те затруднява - моделът на сликовете :)
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот Ozzie » Вто Авг 27, 2013 6:24 pm

26" MAXXIS XENITH
До работа са ~ 29 km. Взимал съм ги за 72 мин., което прави средна ~ 24,17 км/ч.
Това е основно извънградско каране, при което има изкачване между 5 и 6 км., където поддържам между 15 и 17 км/ч.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Вто Авг 27, 2013 6:36 pm

Ozzie написа:26" MAXXIS XENITH
До работа са ~ 29 km. Взимал съм ги за 72 мин., което прави средна ~ 24,17 км/ч.
Това е основно извънградско каране, при което има изкачване между 5 и 6 км., където поддържам между 15 и 17 км/ч.


за XENITH и DETONATOR си мислх тия дни :) а 29 км до работа си е ... тренировка :bowdown:
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот nuclear » Сря Авг 28, 2013 8:44 am

galio написа:
nuclear написа:10 километра за 25 минути -> 24 километра в час средна скорост.
С уговорката, че има доста светофари на които се губи време - иначе улиците са достатъчно широки за движение с висока скорост.
Освен това съм със сликове, което е доста голямо предимство.


Това на 26" ? И ако не те затруднява - моделът на сликовете :)



Да, ето тези са:

http://bikescenter.bg/komponenti-bg/v-n ... uma-cst-bg

Наистина интересен въпрос, трябва да направя някакво точно измерване на средна скорост по асфалт на равно за дълъг маршрут.

За градско бих заложил на байкче със сликове. Защото се предполага че е по-здраво от шосейка - а ми се е случвало по време на дъжд да попадам в големи неочаквани дупки - най-дясната част на пътищата е отвратителна.
Аватар
nuclear
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 17, 2011 8:20 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот rock » Сря Авг 28, 2013 9:46 am

700 гр. едната не е много добър вариант. Но за тия пари толкова.
Аватар
rock
 
Мнения: 238
Рейтинг: 1303
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 11:49 am

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот zImage » Сря Авг 28, 2013 9:52 am

7.5 км като разстояние със средна ~19 км/ч; Continental Sport Contact 1.6 / 26": http://www.strava.com/activities/67574196

Много старт-стоп има по маршрута :crap: Има само 3 отсечки по около 500 м прави, без прекъсване, светофари или др. препятствие - останалото е яко ускорение-спиране-ускорение-спиране и така. За моя маршрут по-леко колело с по-леки шини и гуми определено ще е win, спрямо да речем опити за намаляне на въздушното съпротивление. Серия от спринтове е моето придвижване :lol:
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Сря Авг 28, 2013 10:13 am

Явно аз съм с най-тлъстите гуми :) с едни полу-сликове на CST 2.10 / 26'' съм, дето май тежат близо кило.

Двете ми дилеми са точно 28'' или 26'' и каква комбинация шини и гуми, така че да не се пукат/кривят и да не тежат.

Факт е обаче, че в София шосейки съм виждал само по големи булеварди и по Витошка.
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот zImage » Сря Авг 28, 2013 12:57 pm

galio написа:Факт е обаче, че в София шосейки съм виждал само по големи булеварди и по Витошка.

Конкретно по моя маршрут ще е неудобно с шосейка, защото преминавам редица дребни препятствия, бордюри, а и на няколко места минавам през решетки (напр. един от подлезите на бул. България) с ширина на отворите към 20 мм. Т.е. трябва гумата да е минимум 1" и каплите да могат да издържат поне слизане от 20 см бордюр. По-скоро нещо като за cyclocross с 32 мм гуми (700x32c) ми се върти в главата.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот marsa » Чет Авг 29, 2013 1:15 am

Колкото по-добре си си избрал и познаваш маршрута, и колкото по-подходящ велосипед си събрал - толкова по-бързо, безпроблемно и приятно е карането:
http://www.sports-tracker.com/#/workout ... jhgcgjpde0 (Нарочно съм махнал autopause-а, по компютърче средната е 30)

Стоманен пълен твърдак, 26''x1,4 сликове @6bar.

Относно карането на шосейка - ами на много места, където изглежда едва ли не невъзможно, всъщност просто е въпрос на опит и пиниз. Друг е въпросът, че шосейката е шосейка когато си с екип и педали. А до работа обикновено не е подходящо да идеш така.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот Stefan_trekkie » Чет Авг 29, 2013 10:43 am

За 26'' детонатор 1.25 , преди да подкарам шосейки, съм ги пробвал. Много добри гуми, по 340 грама и балон ~32мм /1.25''/ .. Супер са.. На мокро са много зле и много хвърлят вода, возят и доста твърдичко обаче. Все пак байка трябва да си остане байк и да може да се кара като такъв сред градските препятствия . Ксенит 1.5 е добър вариант... Особено ако байка е пълен твърдак, добра комбинация ще е.

А за цифри... 12.5 км през града за 31-32 мин до работа.. На друга редовна градска дестинация - 15 км по околовръстното в новата отсечка, без светофари, над 33 средна с шосейката /700с23 гумаци/
Аватар
Stefan_trekkie
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1257
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 7:16 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот рада » Чет Авг 29, 2013 12:48 pm

:rofl: ще ме утрепете от хилежи!
Моята редовна дестинация е Младост-Европейски път с околовръстното. 45 минути с половината светофари по маршрута, другата половина са ми на нещо като на зелена вълна. След тази точка скоростите са по-интересни. :eyebrow:
рада
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1244
Регистриран на: Вто Юни 18, 2013 11:41 am
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Чет Авг 29, 2013 12:59 pm

рада написа::rofl: ще ме утрепете от хилежи!
Моята редовна дестинация е Младост-Европейски път с околовръстното. 45 минути с половината светофари по маршрута, другата половина са ми на нещо като на зелена вълна. След тази точка скоростите са по-интересни. :eyebrow:


Колко км са това? Ти си единственият представител с 28''-ци до момента :) пукаш ли гуми?
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот рада » Чет Авг 29, 2013 1:31 pm

Пукала съм един път за 3 месеца, нямаше как да не мина през едни дребни камъчета и стъкълца - Ботевградско шосе. Иначе всеки път забравям да засека километрите.
рада
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1244
Регистриран на: Вто Юни 18, 2013 11:41 am
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот rock » Чет Авг 29, 2013 2:57 pm

Голяма ли е разликата между 1.6 и 1.5 балон . Конкретно се колебая между Швалбе сюприйм и Швалбе Рейсър. 440 срещу 390 гр. на гума.
Аватар
rock
 
Мнения: 238
Рейтинг: 1303
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 11:49 am

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот moridinbg » Пет Авг 30, 2013 2:06 am

Едно колело, 1 wheelset. С Bontrager XR2 2.1 - средна около 22км/ч. С Bontrager XR4 2.4 - 18. Маршрутът ми е 7.5км в посока. Уви, карам вторите. Преди имах комплект Micheline Country Rock 1.75, от които бях страшно доволен, там го докарвах до около 24-25км/ч. В момента се чувствам все едно карам валяк с педали към работа...
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Пет Авг 30, 2013 7:51 am

Има ли смисъл да се ползват гуми с различни балони отпред и отзад? Например 2.1 отпред и 1.5 отзад - с идеята да обира повече неравности отпред, но да се върти по-леко?
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот oduh » Пон Сеп 09, 2013 9:49 am

galio написа:Има ли смисъл да се ползват гуми с различни балони отпред и отзад? Например 2.1 отпред и 1.5 отзад - с идеята да обира повече неравности отпред, но да се върти по-леко?

Това и мен ме интересува. Къде трябва да е големия балон? Къде грайфера е по-важен? Имам си идея, но предпочитам дискусия :)

А по темата - карам в трафик и много завися от задръствания. Маршрутът е 8км в посока и по GPS го взимам със средна скорост 17-18км/ч.
Сутрин преди работа маскимална скорост стигам до 35 ... просто няма къде да се развиват скорости. Иначе като гледам моментна скорост съм или около 0 или над 20 ... ама то си влиза в сметката. Имам опция да изключвам "престой" от маршрута и това ще вдигне средната скорост ... ама не знам дали това питаш.
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Пон Сеп 09, 2013 11:05 am

oduh написа: ... ама не знам дали това питаш.


Въпросът дойде от търсенето на градска сглобка колело. Т.е. иска ми се да знам какво карат другите и как да си оптимизирам колелото.

В момента съм страшно на чудеж за 28-ца, но ме спира незнанието как се държи това нещо през зимата. Нямам място за две градски колелета, за съжаление.
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот pascoff » Пон Сеп 09, 2013 11:40 am

Много интересна тема, ще се включа и аз в статистиката :)

Ежедневния ми маршрут е към 16км в едната посока с около 200м денивелация. Това включва към 10км по околовръстното и 5-6 през младост. Иначе казано маршрут за въртене без много старт/стоп. Най-добрите ми времена са били със средна скорост 27км/ч, а обикновено е към 23км/ч в зависмост от посоката и най-вече от вятъра (попътен или насрещен). Карам пълен твърдак 28", тип комютер (както ги наричат по света), гуми 28"х1.4, тежи към 14кг ако не се лъжа. Определено типа велосипед, гумите и тн. има значение за скоростта, но те трябва да са съобразени с мрашрута. Преди пак имах 28" велосипед но с амортесьорна вилка и по-дебели гуми и средната ми скорост беше под 20км/ч при по-къс маршрут (към 9км). Много е важно наистина какъв е маршрута и от там идва и изискването какъв да е велосипеда. Ако машрута ми включваше спиране/тръгване, тротоари, дупки и черни пътища, със сегашното ми колело щях да загубя удоволствие от карането.

Иначе казано, докато стигнем до какви гуми (дали 26х1,5 или 1,6), има един куп други неща в уравнението (определено 28" колела печелят в града пред 26", особено за по-дълги или скоростни маршрути). При мен разлика в налягането на гумите с 1 атмосфера веднага се усеща, при друг може изобщо да няма значение.

Към автора, кажи какъв тип ти е маршрута за да видим какво може да се оптимизира още от велосипеда.
(edit) Относно последния ти въпрос за надежността и поддръжката през зимата, може да се насочиш към главина с вътрешни скорости и да минимизираш повечето външни фактори. Така ще си премахнеш преден и заден дерейльор, ще остане една команда и изобщо ще опростиш сглобката (за сметка на по-тежка и сложна главина отзад).
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Пон Сеп 09, 2013 11:49 am

pascoff написа:Към автора, кажи какъв тип ти е маршрута за да видим какво може да се оптимизира още от велосипеда.


Разнообразен :) предимно асфалт, но също паркове, междублоково пространства и на моемнти преджапвам през подлези.

Тази 28-ца караш ли я зимата? Минава ли безпроблемно през бордюри?

Средна скорост 27 км/ч звучи много добре :D
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот pascoff » Пон Сеп 09, 2013 3:41 pm

galio написа:
pascoff написа:Към автора, кажи какъв тип ти е маршрута за да видим какво може да се оптимизира още от велосипеда.


Разнообразен :) предимно асфалт, но също паркове, междублоково пространства и на моемнти преджапвам през подлези.

Тази 28-ца караш ли я зимата? Минава ли безпроблемно през бордюри?

Средна скорост 27 км/ч звучи много добре :D


Не се хващай на сухите числа, те нямат толкова значение :) При маршрута, който казваш, според мен ще е трудно да поддържаш висока средна скорост (най-вече заради разчупения профил и спънките). Ако "предимно асфалт" клони към 80-90% може да пробваш с 28", което е по-удачно за поддържане на по-висока средна скорост. Но ако участъците, в които може да караш с постоянна скорост са малки, може би няма особен смисъл от 28".

Карам през по-голямата част от годината, зимата по-малко най-вече когато няма сняг и киша. Ако е сухо и студено или ако вали дъжд - карам. Не знам защо разделяш 26" и 28" от гледна точка на надежност, все едно е. Иначе за бордюри и неравности, 28" е малко по-добре от 26" (при еднакъв балон/ширина).
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот PtD » Пон Сеп 09, 2013 5:04 pm

pascoff написа:Иначе за бордюри и неравности, 28" е малко по-добре от 26" (при еднакъв балон/ширина).

Само ако се блъскаш в тях :)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Пон Сеп 09, 2013 7:51 pm

Намислих да си направя сгъваема 26-ца. За да оптимизирам пространството, което заема в панелката и офиса.

Ще ви държа в течение :^:

Някой да позлва сгъваемо колело за градско?
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот oduh » Вто Сеп 10, 2013 6:28 pm

Не искам да отварям нова подобна тема и затова ще си задам въпроса тук:
По отсечката от гара "Подуяне" до Сточна гара по "ген. Данаил Николаев" карам със средна скорост 30км/ч. Става дума за нормално въртене, лесно за поддържане и залена вълна ... това добра скорост ли е? Бих ли я подобрил с 28-ца? Колко по-бързо мога да се движа със шосейка?

Ако някой минава по същата отсечка може ли да засече с каква скорост я минава, моля.
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот marsa » Вто Сеп 10, 2013 7:05 pm

Ще се опитам да обобщя: поддържане на постоянна скорост около и над 30км/ч на равно с градско колело е добро постижение, ако имаш мускули за повече и за гонене на зелени вълни това е плюс. С шосейка с шпайкове, екип и при благоприятни обстоятелства спокойно ще си караш с 40+, но се съмнявам така да ходиш на работа. Няма голям бенефит от едното минаване 26->28''. От много по-голяма полза е да се вземат хубави леки тесни гуми за 26-тицата.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот oduh » Вто Сеп 10, 2013 7:35 pm

marsa написа:Ще се опитам да обобщя: поддържане на постоянна скорост около и над 30км/ч на равно с градско колело е добро постижение, ако имаш мускули за повече и за гонене на зелени вълни това е плюс. С шосейка с шпайкове, екип и при благоприятни обстоятелства спокойно ще си караш с 40+, но се съмнявам така да ходиш на работа. Няма голям бенефит от едното минаване 26->28''. От много по-голяма полза е да се вземат хубави леки тесни гуми за 26-тицата.


Ами точно това ми е интересно, колелото ми изобщо не е от най-градските (преден амортесьор, сравнително тежка рамка) и пак ми се струва, че се движа по-бързо от другите колоездачи. Ако някой с Драг Гранд Каньон примерно се включи със същата отсечка ще си направя по-точна преценка на това къде се намирам и струва ли си да наливам повече пари.
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот jimikukuruku » Вто Сеп 10, 2013 9:26 pm

Лично на мен ми се струва, че малко се преувеличава значението на колелото. ТАзи отсечка ми е добре позната, въпреки че обикновено не стигам чак го гарата. С байка ми, който е стоманен и с гуми с голям грайфер, често поддържам 30 км/ч. И по принцип не съм никак от бързите. marsa е бил свидетел :) Ако съм с шосейка с пълен екип, ще вдигна няколко километра в час повече. И ще ме изпревари почти всеки младеж с байк:) Като че ли задпедалното устройство е по-важно.
jimikukuruku
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Ное 12, 2009 7:15 pm

Re: Средна скорост градско / commuting

Мнениеот galio » Сря Сеп 11, 2013 8:11 am

oduh написа: По отсечката от гара "Подуяне" до Сточна гара по "ген. Данаил Николаев" карам със средна скорост 30км/ч.


Е то това не знам дали има и километър. Каква ти е средната скорост за 5-10 км градско?
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Следваща

Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта