Какво трябва да знам преди да купя градско/шосейно колело?

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Какво трябва да знам преди да купя градско/шосейно колело?

Мнениеот bai_Dobri » Пон Юли 08, 2013 3:09 pm

Здравейте,
Искам да си купя шосейно/градско колело, но до сега съм карал само MTB и нямам никаква идея какво да гледам и да избирам.

Как се кара такъв тип колело по софийските улици - дупки, бордюри?
Имам ли реална нужда от толкова скорости? В момента карайки градско рядко използвам повече от 5 от предавките.

Харесал съм си тези два модела:

http://bikescenter.bg/#/product/?menuId ... 296&page=1
http://bikescenter.bg/#/product/?menuId ... 504&page=1

Крайната ми цел е леко градско колело. Ще се радвам на всякакви предложения и съвети.

Благодаря предварително!
Изображение
Аватар
bai_Dobri
 
Мнения: 58
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 7:34 pm
Местоположение: София, Младост 3

Re: Какво трябва да знам преди да купя градско/шосейно колело?

Мнениеот Петър Велков » Вто Юли 09, 2013 1:20 pm

Шосейките са за да се карат по шосе - бързо, на сравнително дълги спрямо градските разстояния, с подходяща екипировка.

В града е най-удачно да се кара градски велосипед. Аз в София се движа с Giant, подобен на този, но 2-3 пъти по-евтин и сравнително стар модел (от преди 5-6 години). С твърда рамка, твърда вилка, твърдо колче на седалката и гуми на 4bar комфортът не е като на немска лимузина, но пък предимствата са доста. Въртя супер лесно, стойката ми е изправена, имам място за багаж и не е задължително раницата да ми стои на гърба, гумите не са по-тесни от отворите на шахтите, но не са и с грайфери като за планинско каране.

Абе... дето се вика, "те хората са го измислили".

А да дадеш 2 бона за шосейка и да я караш в града е разхищение :nono:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Какво трябва да знам преди да купя градско/шосейно колело?

Мнениеот рада » Вто Юли 16, 2013 10:49 am

Ся...между градско и шосейно колело има разлика. И както са ти го обяснили по-горе, е съществена. Ако ще джиткаш из града, що не смениш "рошавите" байк гуми с гладки и тънки и ето ти нов ход на колелото? А и нова лапа на кормилото ще те "изправи" и ще гледаш пейзажи по улиците. Минимални разходи.
Ако искаш да разбереш какво е колоездене, вземи шосейно колело, аз даже бих ти препоръчала да е със състезателна геометрия.
рада
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1244
Регистриран на: Вто Юни 18, 2013 11:41 am
Местоположение: София


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 105 госта