Шосейка за свободно време

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Шосейка за свободно време

Мнениеот xargs » Вто Яну 29, 2013 10:33 pm

Вчера от скука си купих една стара 10-скоростна шосейка - Motobecane, френско колело, с някои японски части:
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/394825_4860590086083_1389847759_n.jpg

Ето и няколко снимки на колелцето:
https://lh4.googleusercontent.com/-xafpZORwJWE/UQgsYmzJDXI/AAAAAAAADbM/TyI0BepWvYM/s800/IMG_7558.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-_YEUhcy0X4U/UQgsYdDhMQI/AAAAAAAADbU/wF9yPt7YDMY/s800/IMG_7560.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-OTt_2FOzzi0/UQgsseeDCaI/AAAAAAAADc0/-vBoj2_Dhr0/s576/IMG_7573.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-t19QnPBPSDQ/UQgshSyNpPI/AAAAAAAADb4/yKXQa7dJf90/s576/IMG_7564.JPG
Заден дерайльор Huret Challgenger, както и преден такъв

За да не изпадам в дилеми дали да се опитвам да спася оригналния вид и боя, днес набързо го разглобих и му свалих боята :erm: Новият цвят вероятно ще син.

Проблемът който още не съм решил е какво точно да правя с това колело, а той е свързан и с колелата - оригиналните са в окаяно състояние - метални шини Rigida, с главини Normandy. Отзад е със 5 скоростно свободно на Sun Tour. Стигнах до следните варианти:
1) Купуване на нови колела от Жеков в Русе - 90лв за сглобени колела, с главини и спици. Проблемът е че доколкото разбрах работят само с главини на шлици, но им писах по-рано мейл, и ако могат да ми наплетат капла с главина на резба, директно ги поръчвам. Ако не могат, следват долнтие варианти.
2) Купувам си flip-flop главина, шина и спици и си наплитам сам задна капла и правя колелцето фикси. Предната може да я поръчам от Русе, заедно с шината.
3) Разглабям оригиналните колела, за да сменя шините и спиците и да запазя сегашните главини и скорости.
Най ми допада вторият вариант, тъй като ще ми останат оригиналните колела на велосипеда, и ако пожелая, ще мога лесно да възстановя оригиналната 10 скоростна система.

Бих се радвал на всякакви идеи и коментари за съдбата на колелцето :)
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот marsa » Сря Яну 30, 2013 3:09 am

Най-универсалното решение за мен е да си поръчаш Русенски капли с главина с шлиц (за 8/9/10 предавки), да купиш нова 7-скоростна касета на шлиц и след съответното проучване за размери да си направиш/поръчаш подходящи спейсъри, с които да смениш оригиналните в касетата. От нея, разбира се ще вземеш само 5 венчета (всъщност ако командата не е фиксирана, или има превключване, може да събереш 6 или 7).

По този начин единственото, което ще "окепазиш" ще е касета за ~20лв, която може и да можеш да събереш отново за ползване в оригинален вид. Каплите ще са ползваеми и на съвременен велосипед.

П-с: Аз бих направил опит да възстановя оригиналните колела, но само ти можеш да прецениш дали е възможно.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот edinmilion » Сря Яну 30, 2013 10:25 am

В Русе могат да ти направят на резба, и аз това избрах заради шестицата отзад. Имат хубави лагеровани главини, но на шлиц. Иначе и аз се присъединявам към marsa за запазване на оригинала, още повече ако се кара с дебели гуми из града. Но ако ще караш дълги преходи е по добре да си вземеш Русенските, които ще са по леки - гаранция :D
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот xargs » Сря Яну 30, 2013 12:10 pm

Ами оригиналните колела ще се опитам да ги запазя да. Дали ще имам желанието и времето да ги възстановя някой ден не знам, но предпочитам да си стоят цели.
Ето една снимка за илюстрация на състоянието им:
Изображение

Мисля да занеса рамката на прахово боядисване. Някой правил ли е такава рамка на прахово? Четох че заради дебелината на праховото е възможно да се заоблят твърде много декоративните елементи по свръзките, както и щампованите надписи по рамката.
Праховото доколкото знам се пече при 200градуса? Тази температура не би трябвало да е проблем за "споените" елементи, но все пак ме кара да се замислям леко...

Май ще послушам съвета за главина на шлиц и направа на подходяща 5-6 скоростна касета.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот edinmilion » Сря Яну 30, 2013 2:00 pm

xargs написа:Май ще послушам съвета за главина на шлиц и направа на подходяща 5-6 скоростна касета.

Като гледам състоянието, най-малко спиците трябва да смениш. При мен така старите колела взеха да късат една след друга, при това само с каране по равното. А скъсана спица си е разправия и разходи. Тези новите от Русе, за които говорим, не се връзват напълно с ретро велосипедите, та в тази връзка да ти кажа, че имат и хромирани, по ретро стил един вид (да не звуча като PR, просто ходих и разглеждах на място в ателието).
Ето как изглежда моето с бели шини и спици https://picasaweb.google.com/lh/photo/y ... directlink
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот xargs » Сря Яну 30, 2013 2:28 pm

Ами знам че не се връзват много, ама то май няма да запазя много от ретро вида.

Тези с 24 спици как се представят? Доколкото знам са малко мъка за центроване тези капли?

Преди малко писах на човека от Русе и му поръчах две колела, с 36 спици.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот edinmilion » Сря Яну 30, 2013 4:17 pm

Още не зная, и аз имам съмнения за тази оплетка, но просто не устоях на белия цвят като видях. :D Карани са два пъти за около 100 км., и до момента не са мръднали, а и шината изглежда стабилна..ще мисля като се наложи.
На сайта гледам са качили снимки на хромираната, която е с равномерно разположени спици http://www.bikewheels.run-bg.com/bg/ind ... ct&id=4090 (аз бях обещал да му пратя снимки като сглобя колелото, ама така и не успях да снимам с фотоапарат).
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот xargs » Сря Яну 30, 2013 5:12 pm

Въпроса с каплите май го реших засега.

Сега остава да измисля дали да давам рамката на прахово или да я пръсна при някой автобояджия :idea:
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот xargs » Сря Фев 13, 2013 7:16 pm

Днес си взех рамката и сглобих нещо като колело, от частите които имах налични:
Изображение

цвета стана много красив, металик, като на слънчева светлина прелива от светло синьо до лилаво.

Чакам да пристигнат няколко пратки и ще го сглобя както си трябва :)
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот xargs » Сря Фев 13, 2013 8:58 pm

Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот Ozzie » Сря Фев 13, 2013 9:28 pm

Чудя се, кое е по- голямата ти страст, автомобилите или велосипедите? :)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот OGN » Чет Фев 14, 2013 4:45 pm

Изглежда страхотно!
OGN
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 31, 2012 9:34 pm

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот xargs » Нед Фев 17, 2013 12:21 am

Радвам се че ти харесва.

Ози, всичко на колела ми е мания, но за колите нещо не успявам да издържам финансово напоследък.

Днес успях да го покарам малко това колелце, има още неща за доизкусоряване, но като цяло ми харесва:
Изображение
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Шосейка за свободно време

Мнениеот ioioioto » Пет Мар 22, 2013 9:05 pm

Някой може ли да ми каже колко тежи рамката на Drag Blade и Drag Master заедно с вилката ?
Аватар
ioioioto
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 1:48 pm
Местоположение: София


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 122 госта