Въпрос за твърда возия

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Въпрос за твърда возия

Мнениеот theultimate » Сря Юли 22, 2015 2:54 pm

Здравейте. Преди няколко седмици си купих велосипед Drag Daily City. Ползвам го предимно за градско каране, почти само по асфалт заедно с колите (по тротоари изключително рядко). Колелото е с твърда вилка и гуми 700х40 полусликове. Гледах да няма окачване, защото за тия пари вероятно ще е бутафорно. Обаче доста друса....дупките ги избягвам, но по улици с лош асфалт, велоалеи с гадни плочки и особено по павета е доста зле. С мека широка седалка се поробриха доста нещата отзад, но ми друса много на ръцете в кормилото. Карам с оригиналните грипове, които са доста твърди и тънки и с ръкавици за фитнес http://www.harbingerbg.com/majki-rakavici-pro-cherni. Има ли шанс да се подобри возията без да сменям вилка и гуми, примерно с някакви по специални грипове или ръкавици? Опитвал съм налягания от 4 до 5 бара, но няма съществена разлика.
theultimate
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 21, 2015 3:30 pm

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот victortrt » Сря Юли 22, 2015 5:17 pm

Можеш да си вземеш грипове от пяна - http://koleloto.bg/product/899/drazhki- ... 50003.html , има и по-скъпи. Може и обикновени грипове от по-дебела гума.
Ако колелото ти е с алуминиева вилка, май това е положението. Иначе има и ръкавици с гел.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот moz » Сря Юли 29, 2015 4:05 pm

Грипове и ръкавици малко ще помогнат, най ще се усетят по-големи гуми с ниско наляне.
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот theultimate » Пет Авг 07, 2015 2:50 pm

Като цяло какво трябва да е налягането на гумите? На самата гума пише мин и макс (по спомени 3-6 бара). В калкулаторите навсякъде са двете крайности - или каране по камъни или шосейно каране (вероятно в нормална държава с нормалнни шосета), а градското е по-скоро каране по доста некачествен асфалт+плочки. Може би точно по средата между минимум и максимум? Тежа около 70кг ако има значение.
theultimate
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 21, 2015 3:30 pm

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот victortrt » Пет Авг 07, 2015 4:33 pm

То зависи и от гумата, но за асфалт по-високото налягане е по-добре с оглед бързината. Гумите за градски велосипеди нямат особена полза откъм сцепление при ниско налягане, защото нямат таци ширина и шарка на планинските и при тях няма смисъл.
Отделно, ако гумите ти са тези, които си мисля - с една ромбовидна шарка по-средата, те не са върха на сладоледа и може и в тях да е причината /ако са твърди и не дават добро сцепление към терена/.
Според мен трябва да си вземеш по-дебели и меки грипове, високи гуми и да пробваш с техника, напр. при неравности да стискаш по-леко кормилото, без да го пускаш и то да мърда в ръцете ти, без да ги бие, на да имаш контрол при неочакван за теб завой.
Аз така правя по графа и нямам проблем с изцяло твърдо градско колело с гуми с балон 35, после 38 и сега 42 мм.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот theultimate » Пет Авг 07, 2015 8:46 pm

http://www.bike24.com/i/p/6/1/95816_00_d.jpg

Ето това са гумите, 40мм широки. Иначе определено свикнах да си променям стойката когато пътя е кофти...
theultimate
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 21, 2015 3:30 pm

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот kobso1245 » Пон Авг 10, 2015 1:10 am

@victortrt Сега кажи, че с изцяло твърдак минаваш жълтите и просто... :Д
Иначе аз карам градско(София) с 32мм широки на 6.5 бара. Едиствения проблем са жълтите(там ме спасява вилката обаче). Иначе Виктор те е посъветвал правилно-по-меки грипове, може би и по-ниско налягане на предната гума, ама това вече ти трябва да си го прецениш///
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот victortrt » Пон Авг 10, 2015 8:00 am

Защо ми е да минавам по жълтите павета с колело там освен паветата и колите правят минаването освен неприятно и опасно, защото няма място
Всъщност да минавал съм по жълтите павета на Гурко след пощата до Калоян и се минава, но по-бавно.
Иначе по гранитни павета в моя квартал няма проблем /около Халите и Лъвов мост/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот theultimate » Вто Авг 11, 2015 9:58 am

Смених гриповете с някакви по-дебели и меки гумени от 10лв, определено се усеща разлика при леките неравности и плочки. Явно на евтините колела фабричните грипове и седалка са колкото да не е желязо...
theultimate
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 21, 2015 3:30 pm

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот victortrt » Вто Авг 11, 2015 10:51 am

Не че нещо, но твоето наблюдение със сигурност е вярно за драг.
Това описание в сайта им:
Седалка: ABI SI-105
Ръкохватки: Alhonga HJ-327
Спирачки: Alhonga HJ-721 V-brakes
Дръжки: Bal Bos
ясно показва, че са се чудили откъде да спестят за периферни компоненти, за да докарат ниска цена, при положение, че имат такива компоненти от собствената им марка Cox и дръжките например биват /май са на Velo, които имат хубави за 10 лева/.
Не знам колко са спестили като не са сложили техни дръжки за 10-15 лева.
И мен това ме дразни у нашите производители и специално пестенето от спирачки, педали, дръжки и колче за седалка е нещо безкрайно малоумно, защото така или иначе тези компоненти са важни.
Но това не можем да го променим, просто сменяш и това е.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот kobso1245 » Вто Авг 11, 2015 11:19 pm

Защо ми е да минавам по жълтите павета с колело там

Най-бързият начин да стигнеш от Люлин до Борисовата. Поне за мен.
Иначе за "пестенето"---всичко без спирачки го приемам по една единствена причина-адски персонално е за всеки един човек. Дето се вика нека да ми сложат педали за 10лв, ама пък със спестените пари да ми сложат оптегач ХТ, дето няма да ми лашка веригата като газя някои камънаци, или читаво средно и т.н. За колче никога не съм смятал, че трябва да е нещо супер скъпо(карал съм едно, дето струваше 70лв, нещо такова, смених си стандартното само защото беше 410мм новото) и да ти кажа няма разлика с един зуум от 10лв. Е, да, по-леко беше, ама...
За седалката пък да не говорим-и от 100лв да ти сложат, като г**а ти не я харесва-кел файда. Само дето струва 100лв...
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот victortrt » Сря Авг 12, 2015 9:58 am

kobso1245 написа:Най-бързият начин да стигнеш от Люлин до Борисовата. Поне за мен.

Витошка - НДК - Васил Левски - Любен Каравелов - ............. може да е малко по-далеч, но се кара по-приятно.
А относно частите аз имах предвид, че освен евтини, компонентите често са и нефункционални. Колче с един болт трудно се регулира откъм наклон на седалката, а и се скапва резбата. Евтините педали, които бяха сложили на моя драг, просто не ставаха, защото бяха хем дебели, хем тесни в двете измерения, хем пласмасови и се хлъзгаха. Едни обикновени педали за трекинг велосипеди за 20 лева на vp са много по-добре, а и са с гумено покритие.
За гриповете също има евтини - крос слагат на вело и са по около 10 лева, на кокс също не са скъпи, а биват, но на човека май са му сложили по-евтини от техните евтини, без да съобразят, че на пълен твръдак е добре да сложат грипове поне като на мтб.
Пък за ХТ -то е вече дълга тема, защото никой няма от спестените от педали пари да ти сложи ХТ.
То дори двата модела на Крос Грип /този 29 цола, който сега е на промоция и този 27.5 цола/ макар и с ХТ дерайльори, са с варианта им без Shadow + технология.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот theultimate » Сря Авг 12, 2015 11:06 am

Другите неща са хубави за градско каране, дори седалката я подарих на друг човек и му хареса. Но е несериозно да си купиш ново колело и самите магазинери да казват за гриповете че са гадни и болят ръце от тях. Както и да се продават масово revoshift (това май е при всички марки), а никъде да няма 9см грипове за тях и да играе макетния нож. Общо взето ако не четеш нон стоп, да питаш и да се интересуваш за всяко нещо, няма шанс... Все едно, проблема ми е решен :)
theultimate
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 21, 2015 3:30 pm

Re: Въпрос за твърда возия

Мнениеот kobso1245 » Сря Авг 12, 2015 11:29 pm

Хаах, през Витошка-ти сериозно ли? Там 99% от народът са такива блейки, че направо не е истина..
На жълтите единственото кофти място е пред парламента, иначе си е на 100% караемо.
Иначе моя Крос е с някакви супер евтини грипове, 7лв бяха когато го купувах, свга може и да са по-скъпи. Супер доволен съм, що-годе меки са, но не прекалено, а и не са дебели.
За ХТ-то-говорех принципно. Аз много се радвам, че от Крос не са ми сложили някви скъпарски педали, кормило и лапа, като вместо това си имам една идея по-добър велосипед. Да, може да им се струва незавършен на някои, ама ти щя неща са си супер персонални и до няколко месеца се сменят така или иначе.
И бъди сигурен, че дори ХТ без шадоу + е адски добър(моя е такъв). Супер стегнато държи пружината, няма драми. А е на над 2 години вече... Та колко ти трябва тоя шадоу+....
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 54 госта