Капли за шосейка

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Капли за шосейка

Мнениеот еxtazy8 » Съб Фев 28, 2015 5:32 pm

Здравейте!Имам едно доста старо, но запазено шосейно колело, мисля ,че е френско. Карах го два сезона главно извънградско по макс 80-90 км на излизане събота и неделя, ноо точно есента ми се счупи задната главина на каплата и оставих ремонта за пролетта, която вече за радост настъпи. Каплите ми са стари алуминиеви 26 цола с гуми 26x1 1/4. Имам и 1-2 резервни главини и шини. Та искам да попитам няколко неща, понеже се опитах да намеря информация в нета, но нещо не можах да си намеря ясен отговор...
Само да кажа, че разполагам със 70-80 лв бюджет, понеже просто на този етап не мога да си позволя да отделя повече за любимото ми хоби.. Та така...
Първо да попитам има ли осезаема разлика между 26 цола и 28, понеже гледах, че всички шосейни колела са с такива и възможно ли е да сложа просто други шини на главините ми или трябват нови 28цолови капли.

Второ ме интересува струват ли си каплите аеро 28цола за по 20тина лева- ясно ми е че понеже са толкова евтини няма как да са перфектни, ноо ще издържат ли няколко сезона ако си ги пазя и им сменям лагерчетата редовно...

Иии последно- понеже ми казаха че на моето колело няма как да сложа касета, понеже било много стар модел, от къде да си намеря хубави лагери, че ми писна да ги сменявам през седмица...

Знам, че е най-добре направо да събера 400-500лв за някоя шосейка втора ръка, но просто няма как да отделя толкова пари скоро време, а и се привързах към моето.. Благодаря предварително за отговорите :)
еxtazy8
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:27 pm

Re: Капли за шосейка

Мнениеот marsa » Съб Фев 28, 2015 6:06 pm

Този стандарт, който си имал до момента е непопулярен и не се среща в съвременните велосипеди.

Диаметъра на шината на 26 x 1 1/4 e 597мм - това е мястото, където ляга гумата в шината, нарича се bead seat diameter.

Съвременният 26'' стандарт е 559мм на същото място, а 28'' - 622мм. Съответно и гумите са напълно несъвместими между трите стандарта.

Има голяма вероятност да може да се намести съвременна 28'' капла с тясна гума в рамката и вилката ти, но това се изяснява с проба или замерване, рисковано е да купуваш компоненти, без да е сигурно, че ще паснат.

За 70-80лв може да си купиш сравнително прилични чифт колела втора ръка, които ще те изкарат с години. Относно "аеро 28цола за по 20тина лева" - ако говориш за цяло наплетено колело, това ще е най-нисък клас продукция, която сама по себе си е консуматив и си струва само за велосипеди, които излизат до парка и обратно. Ако говориш само за шина - има достатъчно добри предложения в диапазона 15-25лв нови.

Колкото до касетъчните венци - разликата е, че главините за касети са по-широки, а стари рамки като твоята са с по-тясна задна част (между ушите), там е несъвместимостта. За съжаление главините за твоят стандарт в наши дни са ограничени основно до най-нисък клас, от където идват и проблемите. Не само сачмите, но и конусите и чашките им са нискокачествени, затова и се повреждат лесно. Решение е да си намериш такава главина на машинни ("капсуловани") лагери, които се сменят изцяло и има избор с всякакво качество и цена.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Капли за шосейка

Мнениеот еxtazy8 » Пон Мар 02, 2015 1:10 am

Благодаря за бързия отговор! Обаче съм ви подвел малко с размера на каплите и гумите- написал съм 26, а всъщност е 27 и съответно 27х1-1/4. След вашия отговор, а и от съвети от познати спрямо бюджета с който разполагам ,се ориентирах да търся по-скоро капли втора ръка, пък ще видя дали ще намеря подходящи...
Но наистина се чудя дали си заслужава да търся 28 цола и тънки гуми- има ли осезаема разлика в съпротивлението и бързината ?
А искам да попитам и още нещо, което забравих в първия пост- заслужава ли си да сменя сталото ми средното движение с ос касета, и въобще продава ли се съвместима такава за стари модели като моето ?
еxtazy8
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:27 pm


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron