Градски велосипед

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Градски велосипед

Мнениеот Batv » Пет Яну 09, 2015 11:53 pm

Здравейте,

Избрал съм си този велосипед http://bikesport.bg/bg/products/1330-ferrini-vintage-man-24v-2012-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B8-_-%D1%85%D0%B8%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%BD%D0%B8_.
Все още не са ми го доставили - имам възможност на избор на рамка - 19" 20" 22".
Висок съм 176см до чатала 78см. Поръчал съм 20". Как мислите дали ще ми е ОК или да сменя поръчката?
Другия ми въпрос е това http://koleloto.bg/product/621/finish-line-komplekt-ured-za-chistene-na-velosipedna-veriga-za-magazin-i-multi-obezmaslitel-120ml-i-suha-smazka-teflon-plyus-60ml.html добър избор ли е за поддръжка?

Брлагодарско!
Batv
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Яну 05, 2015 3:10 pm

Re: Градски велосипед

Мнениеот mrdaka » Съб Яну 10, 2015 12:08 am

Здравей, аз съм с твоя ръст 175 , като крака ми е по-дълъг от твоя ( 81 см или 84 см, не съм сигурен кое от двете, но при всички положения съм с по-дълги крака :D ). Имам 20" колело и 16", освен това съм карал и 17", 18". Определено 20" ми идва голяма за планинско, но за градско нямам проблеми. Все пак ще ти препоръчам да вземеш 19".
Изображение
Аватар
mrdaka
 
Мнения: 632
Рейтинг: 1865
Регистриран на: Пон Авг 23, 2010 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Градски велосипед

Мнениеот marsa » Съб Яну 10, 2015 12:08 am

Относно размера - не са дали цялостната геометрия на велосипеда, така че за размерите не може да се съди категорично, но поне на база че си среден ръст, логично е да избереш средния размер. По принцип ако бе типичен шосеен велосипед ще си между 20 и 22'', а ако е типичен планински - дори под 19.

Колкото го комплекта за поддръжка - самата машинка е удобна за почистване, доста хора ползват такива. Почистващият препарат доколкото съм чувал не е нещо особено и има голям набор заместители. Смазките "сух" тип лично не ги харесвам изобщо, мнението ми е че смазват по-лошо, макар и веригата да остава видимо по-чиста. Пробвал съм и конкретната смазка и за нея важи същото. Тоест, съветвам те да си вземеш машинка самостоятелно, мисля че се намират за около 20лв. Смазка ползвай стандартна "мокра", примерно зеленото шише на същата марка (Finish Line). За почистване може да се ползва например кухненски обезмаслител тип Meglio, Medix и т.н. Някои хора позлват разни горива за почистване.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Градски велосипед

Мнениеот Batv » Съб Яну 10, 2015 12:57 am

Благодаря за бързите отговори.

По отношение на размера, ще изчакам още отговори - до понеделник които са повече - тва ще да е.
За сега е фифти фифти работата.

За смазка предполагам говориш за тази http://eshop-gorgona.com/bg/velosipedi/instrumenti-smazki/smazki/mokra-smazka-finish-line-cross-country.html
имат също и уреда http://eshop-gorgona.com/bg/velosipedi/instrumenti-smazki/smazki/mashinka-za-chistene-na-veriga-barbieri-chain-cleaner-0.html.
С един курщум два заека. Спести ми 20 лъва :beer:
Чел съм, че на 4-5карания се смазва, ама аз чак толкова няма да го глезя - на месеца веднъж ми се върти. Карам малко 150-200км на месец така, че мсля ще е перфе.
Гледам сега и в указанието толкова пише - 160км+ хахах.
Batv
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Яну 05, 2015 3:10 pm

Re: Градски велосипед

Мнениеот marsa » Съб Яну 10, 2015 10:14 am

Ако караш градско в сухо време спокойно може подръжката на веригата да е между 500 и 1000км, защото няма да лепи много прахоляк както при офроуд карането и няма да се отмива смазката и поема вода във вътрешността на веригата, ако не караш в мокро. Това е примерно за разгара на лятото. В есенни условия с редовно каране по мокро може да смазваш на няколко излизания, според ситуацията.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Градски велосипед

Мнениеот victortrt » Пон Яну 12, 2015 10:37 am

Брей, живна и тоя подраздел от форума, пък аз да пропусна.
1. Добър избор за градски велосипед само калниците са малко малки, особено задния, но това се оправя.
2. Според мен 20 инча е най-подходящия размер от посочените, защото от снимката се вижда, че средното движение на велосипеда е ниско в сравнение с линията на главините, а и горната тръба не е под голям наклон. Разликата с 19 е само един инч, което е пренебрежимо.
3. Според мен първо вземи колелото и го покарай, за да му свикнеш, а после мисли за чистене на верига и смазване.
Смазването си е по-важно и освен сравнително скъпите смазки, предназначени и продавани специално за велосипеди, работа върши и то добра най-обикновено машинно "масло за шевни машини и прецизни механизми" от всяка железария за 2-3 лева.
Аз съм супер доволен от него за веригата на градско колело с вътрешни скорости и за ключалката на вратата /последната е тест за качество на смазките,които съм ползвал, защото често клеясваше преди за почна да ползвам това масло/. Явно маслото е много "тънко" и смазва финно и най-тесните места.
Сега веригата на колелата с вътрешни скорости е за сингъл спийд, тоест е дебела, здрава, тежка и не се огъва като тези за външни скорости, но все пак.
За другия ми велосипед /с външни скорости/ ползвам това - http://koleloto.bg/product/599/finish-l ... sprey.html, но имам колелото отскоро и нямам впечатления освен че при вчерашното ми мокро и отчасти кално каране по веригата не се натрупа мръсотия.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Градски велосипед

Мнениеот Batv » Сря Яну 14, 2015 9:34 pm

Поръчан е 20" в крайна сметка.
Утре пристига - ще драсна няколко реда след тестдрайв-а.
:beer:
Batv
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Яну 05, 2015 3:10 pm

Re: Градски велосипед

Мнениеот victortrt » Чет Яну 15, 2015 12:05 pm

Честито, със здраве да си го караш, ще пия една бира и аз довечера /не специално по този повод, а защото ми се пие :beer:/.
Колелцето е много готино и има потенциал да стане с малки промени готин и стилен градски велосипед /ако му смениш калниците с по-дълги и със независимо от багажника прикрепване/ или хибрид /като махнеш багажника и евентуално калниците, респективно сложиш други, които не се захващат за багажника/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Градски велосипед

Мнениеот evin » Чет Яну 15, 2015 2:46 pm

За обезмаслител - само Meglio от DM, нищо друго не е толкова ефективно.
И някаква течна смазка за вериги - изборът е голям. Сухите не стават.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Градски велосипед

Мнениеот victortrt » Чет Яну 15, 2015 3:38 pm

evin написа:За обезмаслител - само Meglio от DM, нищо друго не е толкова ефективно.

А от Лили или Елитис в Халите не може ли за си го купим :)
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Градски велосипед

Мнениеот Batv » Чет Яну 15, 2015 10:15 pm

Пристинга тортонетката опакована в кашон.
С помоща на малкият разопаковахме.
Извадих колелото и дадох команда - гмурни се в кашона да търсиш педалите.
След пет минути и три тона смях излезе с успешно изпълнена мисия и желание пак да влиза обратно.
Разреших.
Заех се с педалите.
Монтирах ги.
Опрях колелото до стената.
Сипах бира и наблюдавах придобивката.
Малкия излезе от кашона.
Опрях и него до стената да не пречи на гледката.
Изпих бирата.
Стегнахме кормилото на 30 градуса.
Разреших на малкия да си играе с фара.
Излязох да пуша.
Върнах се. Стегнахме още някакви болтове по кормилото.
Решихме че сме приключили за днес.
Утре ще вадим компресора на колата да напомпим гумите.
Погледнах цефките - друг размер са.
Псувах на ум.
Пробвахме степенката - не работи. Прекалено дълга са я направили.
Пак на ум.
Погладнах спирачките - задната ектра - по 2мм луфт. Предната направо опира от едната страна в каплата.
Псувах на глас.

Сипах втора бира.
Ще ходим на майстор.
Batv
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Яну 05, 2015 3:10 pm

Re: Градски велосипед

Мнениеот victortrt » Пет Яну 16, 2015 10:08 am

Ако си от голям град, тези приключения може да се избягнат като беше отишъл във съответния фирмен магазин, откъдето щеше да излезеш с готов велосипед.
Иначе, стъпенката би трябвало да има възможност за регулиране на дължината /едно болтче отстрани/, а за вентилите се продават за 1-2 лева накрайници, но има два вида вентили, които не стават за помпа за кола, ако ти е тънък и завършва с остър край /вентила/ е френски.
Спирачките би трябвало да могат да се регулират по отношение на каплата всяко рамо отделно чрез едни болтчета от външната им страна, които отпускат или натягат една пружина /действаща като ресьор всъщност/, но може и да е друг проблема.
Иди на майстор.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Градски велосипед

Мнениеот Batv » Пет Яну 16, 2015 3:24 pm

За майстора се шегувах - трябваше да лягаме :D

Бърз Google it днес и се оправих.
Вентила се нарича Presta. Един нож + помпа за кола и заспа работата.
Продават преходници като този http://eshop-gorgona.com/bg/velosipedi/pompi-bidoni-koshnici/aksesoari-10/reduktor-zefal-dv.html. Поръчах да си го помпя с копресора на колата.
Спирачките ми отнеха 1 мин + дължината на тва видео https://www.youtube.com/watch?v=H9awzivP36w
Не остана време да му направя тест драйв.
Трябва нещо много сериозно да оплескам за да отида на майстор(техник).
Не отавна имлантирах нов оригинален дисплеи на една Motorla - излезе ми 50лв. от Ebay, а "техника " ми искаше 100лв за незнайно какъв китайски и срок от 1месец.
Изобщо Google е баш-майстора.

Такива работи.
Batv
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Яну 05, 2015 3:10 pm

Re: Градски велосипед

Мнениеот victortrt » Пет Яну 16, 2015 3:51 pm

Добре, не ходи на майстор. Само за ножа не го разбрах, но няма значение. Важното е, че оправно баце като теб е разбрало потенциала на градските колелета за градско каране. :beer:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Градски велосипед

Мнениеот Batv » Пет Яну 16, 2015 5:26 pm

Баце потенциала не съм го разбрал още само мога да предполагам, утре вече ще го опъна.
Но като знам какво тотално неподходящо колело търкалях досега - тва си мисля че ще лети направо.

Иначе за ножа - в нета има виедео как се отрязват капачките отгоре и става на обикновен винтил.
Тва ми дойде малко хардкор - поразтършувах се из нас - резнах един подходящ дюбел + малко изолирбан и те ти винтил перфе.
Така го направих, че и маномера го хваща идеално.
:beer:
Batv
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Яну 05, 2015 3:10 pm

Re: Градски велосипед

Мнениеот Batv » Съб Яну 17, 2015 4:17 pm

Тест драйва мина.
Нямах търпение да го настройвам и го изкарах както е.
От първия момент в който завъртях усетих огромна разлика в сравнение с ветерана.
Имах чусво, че върви само. Буквално е ДВА пъти по-добро от старя валяк.
Очаквах да друса два-пъти в повече и да е много по-некомфортно през дупките, тъй като е с много по-тънки гуми - но не.
Явно се комперсира от по-големият диаметър на колелата.
Въртяхме час с малкият, той се преби два пъти и се прибрахме.
Сложих го да спи и се заех с настройките.
Коригирах височината и дължината на седалката, също и кормилото - вдигнах го на 40 градуса и промених и другият ъгъл.
Направо ми заспа.
Освен всичко друго е и леко като перце с цялата карантия по него - спокойно си го качвам до четвъртия етаж на рамо.
Впечатлен съм. Много добра покупка.
Batv
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Яну 05, 2015 3:10 pm

Re: Градски велосипед

Мнениеот victortrt » Пон Яну 19, 2015 1:44 pm

Със здраве да си го караш. Тези велосипеди имат огромен потенциал за каране в градска /селска/ среда - настилка и кратки карания с продължителност около час. Мекото возене зависи от много неща, не са само вилката и балона на гумите, макар че гумите на твоето може да са тесни, но са и високи.
Кормило, грипове и геометрия /челният ъгъл/ също имат значение.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Градски велосипед

Мнениеот Batv » Пон Фев 09, 2015 1:46 pm

Да добавя нещо - може да е полезно за някои, степенката се РЕЖЕ! :idea:
Сваля се, маха се гуменият накрайник и на самата степенка има деления.
От алуминий е така, че обикновенна ножовка я реже като горещ нож масло.
Скъсих я 1 см. и заспа - вече няма да пада от вятъра.
Batv
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Яну 05, 2015 3:10 pm

Re: Градски велосипед

Мнениеот victortrt » Пон Фев 09, 2015 5:46 pm

Твоята се реже, повечето се регулират, но явно производителят е решил да сложи по-просто устроена и съответно по-евтина, както и по-лека. Важното е да стои гордо :beer:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Градски велосипед

Мнениеот Batv » Пет Апр 24, 2015 12:18 pm

Отново имам една питанка.
Харесъл съм си тези външни гуми в вариянт 28х1,25:
http://www.ebay.co.uk/itm/Schwalbe-Road ... 0#shpCntId
Нещо не мога да схвана обаче - ще поръчвам външини гуми, защо тогава на снимката има и вътрешна, а така също и опция за избор на винтил? До колкото знам не вървят в комплект.
Също така, аз със вътрешни гуми ли съм в момента или не?
Благодаря!
Batv
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Яну 05, 2015 3:10 pm

Re: Градски велосипед

Мнениеот victortrt » Пет Апр 24, 2015 12:56 pm

Ти със сигурност си с вътрешни гуми и то с френски вентил. Възможно е дупките на шините да не станат за автомобилен, така че за всеки случай избери пак френски, особено ако имаш вече преходник. Иначе си нямам идея дали ще дойдат и вътрешни гуми, защото аз си купувам от магазина.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Градски велосипед

Мнениеот Batv » Пет Апр 24, 2015 4:47 pm

Благодаря колега, отново си много полезен както винаги!
Гледам също, че тези (700x1.25) са с 3мм по-тесни - предполагам няма да е проблем да ползвам старите вътрешни гуми, ако все пак пристигнат без такива.Искам да поръчам тях точно.
Или да поръчам като мойте 700х1,4?

Другата питанка е, височината стандартна ли е, защото никъде не я виждам обозначена..?
:beer:
Batv
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Яну 05, 2015 3:10 pm

Re: Градски велосипед

Мнениеот victortrt » Пет Апр 24, 2015 5:09 pm

Това вече е сложен въпрос. Твоите вътрешни са за външни 35 мм, а искаш да си купиш външни 32 мм /за по-лесно в мм/. Вътрешните гуми за 28 цола са обозначени в определени граници и когато аз си купувах резервни си избрах тези за 35-43 мм, защото съм с външни 35 мм. Имаше и такива с размер от 25 до 32 мм /това за вътрешни на континентал/.
Казват, че размерът вътрешната гума не толкова важен, защото се разтяга, но по-голямата може да се гъне във външната и да се пука по-лесно.
Най добре виж при монтажа на твоите вътрешни за какви размери ги дават и ако стават ги остави, ако не пак ги остави докато се спукат. Една вътрешна е 7-8 лева /маркова - швалбе, континентал/.
Височината варира, но идеята на гумите е да са колкото широки, толкова високи заради вътрешната, която се надува равномерно в двете посоки, но има изключения. Тези размери в милиметри не са точни до милиметъра, а ориентировъчни.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта