Носите ли каска?

Тук всеки може да пусне анкета по въпрос, свързан с колоезденето, който го интересува, или да отговори по вече зададена тема.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 800 / 600 / 10

Карате ли с каска

Да, но само когато спускам. В града изглеждам смешно с нея.
250
40%
Да, навсякъде.
233
38%
Не нося каска!
136
22%
 
Общо гласове : 619

Re: Носите ли каска?

Мнениеот endkuro » Пон Юни 15, 2009 1:29 pm

Не карам с каска! Не ми трябва, защото досега освен "recreational" по друг начин не съм карал, независимо дали говорим за планина, града или дори стръмен баир/склон. Повече имам нужда от наколенки/налакътници, защото като падна... Вече ако си взема байк и започна да карам агресивно и да се спускам с по-висока скорост задълже. Сега нямам никаква нужда, просто защото, единственото ми бързо каране е в града по някой наклон и само тогава е опасно за главата, а това рядко го правя и внимавам тогава :)
Аватар
endkuro
 
Мнения: 264
Рейтинг: 986
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 2:53 pm

Re: Носите ли каска?

Мнениеот madsnake » Пон Юни 15, 2009 3:06 pm

Защо реши, че не можеш да си разбиеш главата с 10?
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Носите ли каска?

Мнениеот endkuro » Пон Юни 15, 2009 5:19 pm

Защото не съм си я разбивал...(да знам, ще кажете, че става веднъж, просто дори не съм бил близо до удряне на главата) и защото за да си я разбия с 10-15 е почти толкова трудно, колкото ако тичам през гората/парка, а тогава не слагам каска. Повреме на падане при ниска скорост човек има контрол над тялото си и как ще се удари(неизбежно е ожулването на колена/лакати), докато при висока скорост няма никакъв контрол и може да се удари фатално, тогава каската спасява... и фул фейс каска в жегите не се слага, освен за екстремно спускане. Попитайте лекарите защо.
Аватар
endkuro
 
Мнения: 264
Рейтинг: 986
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 2:53 pm

Re: Носите ли каска?

Мнениеот chill » Пон Юни 15, 2009 6:16 pm

Хмм, досега не съм си удрял главата, падайки от колело (винаги карам с каска).
Но съм си удрял яко главата падайки със сноуборд, и то не на писта, а карайки по Мусаленска пътека - бавно, кротко и в следващия момент, без въобще да разбера как, си трясвам с все сила тила в леда, чак ми изхвърча маската, ако нямах каска си оставах там.

В крайна сметка, всеки да преценява колко му струва главата. Естествен подбор.
Pain is weakness leaving the body.
Аватар
chill
 
Мнения: 636
Рейтинг: 1675
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 2:50 pm

Re: Носите ли каска?

Мнениеот did » Пон Юни 15, 2009 6:23 pm

endkuro написа:Защото не съм си я разбивал...(да знам, ще кажете, че става веднъж, просто дори не съм бил близо до удряне на главата) и защото за да си я разбия с 10-15 е почти толкова трудно, колкото ако тичам през гората/парка, а тогава не слагам каска. Повреме на падане при ниска скорост човек има контрол над тялото си и как ще се удари(неизбежно е ожулването на колена/лакати), докато при висока скорост няма никакъв контрол и може да се удари фатално, тогава каската спасява... и фул фейс каска в жегите не се слага, освен за екстремно спускане. Попитайте лекарите защо.


пълни глупости!

Чупил съм 2 каски челядинки, като и двата пъти съм падал, когато почти съм бил спрял.

Ожулени колене и лакти се оправят, счупени крайници зарастват, но счупена тиква те оставя на място. Оправи си приоритетите!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Носите ли каска?

Мнениеот DiRt-CrAzY » Пон Юни 15, 2009 8:32 pm

За тва че изглеждам смешно незнам ама с FullFace се запотяваш яко.Да не говорим ако почна да изкачвам :^:
:stupid:
Аватар
DiRt-CrAzY
 
Мнения: 34
Рейтинг: 1193
Регистриран на: Вто Май 19, 2009 9:34 pm
Местоположение: Tuk tam kade e koleloto :)

Re: Носите ли каска?

Мнениеот endkuro » Пон Юни 15, 2009 11:42 pm

did за челядинки съм съгласен, че трябва винаги да сме с тях, най-малкото не пречат. Друг е въпроса, че аз съм си :xx(: и си карам без... не искам да давам лош пример, така съм преценил за себе си, да не се взима впредвид това. Моя съвет към всички е - карайте с каски, не ме гледайте мене :)

P.S. ако някой не е съгласен с нещо, което съм казал, моля просто да напише своята позиция - дискусиите са за това. Праскайки минус, само защото сте на друго мнение ми се вижда некоректно, с оглед на това, че системата за рейтинг не е направена за това. Или може би греша?
Аватар
endkuro
 
Мнения: 264
Рейтинг: 986
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 2:53 pm

Re: Носите ли каска?

Мнениеот madsnake » Вто Юни 16, 2009 8:31 am

endkuro написа:Защото не съм си я разбивал...(да знам, ще кажете, че става веднъж, просто дори не съм бил близо до удряне на главата) и защото за да си я разбия с 10-15 е почти толкова трудно, колкото ако тичам през гората/парка, а тогава не слагам каска. Повреме на падане при ниска скорост човек има контрол над тялото си и как ще се удари(неизбежно е ожулването на колена/лакати), докато при висока скорост няма никакъв контрол и може да се удари фатално, тогава каската спасява... и фул фейс каска в жегите не се слага, освен за екстремно спускане. Попитайте лекарите защо.


Пожелавам ти никога да не ти се налага да ползваш каска.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Носите ли каска?

Мнениеот veskoz » Вто Юни 16, 2009 3:10 pm

endkuro написа:P.S. ако някой не е съгласен с нещо, което съм казал, моля просто да напише своята позиция - дискусиите са за това. Праскайки минус, само защото сте на друго мнение ми се вижда некоректно, с оглед на това, че системата за рейтинг не е направена за това. Или може би греша?


Май и ти не схвана рейтинговата система. Като не искаш да носиш каска пусни един пост с "не" и т'ва е какво се обясняваш? Минуса ти е за "добър" пример на младото поколение най-вероятно. Аз ли трябва да ти светна лампата, че няма нужда от дискусия. :idea:
Все пак бъди жив и здрав и помисли трезво !!! :beer:

п.п. С ниска скорост се пада доста лошо просто от самия факт, че падаш означава че си загубил контрол - загубиш ли контрол - има риск за черепната ти кутия.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Носите ли каска?

Мнениеот did » Вто Юни 16, 2009 5:12 pm

Най-честото падане на глава е при човка. Най-често човки стават при ниска скорост, когато колелото няма инерция да преодолее препятствието.

Друг вариант да се падне на глава е при свличане при голям страничен наклон и преобръщане. Това също е по-вероятно при липса на скорост.

Трети вариант е при падане при страничен наклон, ако не успееш да си откачиш крака от педала при педали с клипсове. Това става буквално при нулева скорост, когато си спрял и се изталпяш по наклона.

Четвърти вариант е, когато те засече кола на пътя. Често главата посреща удара, независимо от скоростта. Пробвал съм го два пъти.

Пети вариант е отворена врата на автобус или камион, точно пред колоездача, докато се движи в града. Главата го отнася директно, независимо от скоростта.

Ето пет примера за удар в главата при ниска или нулева скорост. Сещам се и за още много и все болезнени, а често и фатални.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Носите ли каска?

Мнениеот endkuro » Вто Юни 16, 2009 5:24 pm

Не съм искал да давам лош пример, извинявам се. Темата е освен анкетата "да/не/само когато се спускам" и всеки, който иска да се обоснове да напише защо. И тъй като от 28 човека гласували "не" никой не беше написал, защо не кара с каска, аз реших да споделя. Просто аз съм такъв(може би глупав, луд... ) и дори да се ударя, пак няма да слагам каска, освен ако не започна да карам по-агресивно, не започна да се спускам или просто да карам по технически и по-трудни терени. Всеки има право сам да прецени за себе си как да се пази и има ли нужда за неговото каране от каска, аз просто споделих защо така съм решил. Което вече смятам за грешно и съжалявам, че изобщо писах.

едит: did :agree: взимайте пример от него, не от мен.
Аватар
endkuro
 
Мнения: 264
Рейтинг: 986
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 2:53 pm

Re: Носите ли каска?

Мнениеот veskoz » Сря Юни 17, 2009 1:47 am

Ти си знаеш. Евала на откровенноста ти. Дано нямаш инциденти. :agree:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Носите ли каска?

Мнениеот ИНОПЛАНЕТЯНИН » Сря Юни 17, 2009 6:29 pm

Все още не карам с каска защото съм КРЕТЕН :(!: Особено след като почти си разбих канчето преди два месеца точно в големия град.... Иначе - САМО И ЕДИНСТВЕНО С КАСКА - където щеш карай ! Точно днес ходих да пробвам разни, НЯМАТ МОЯ РАЗМЕР НИКЪДЕ :rofl: :rofl: Просто имам голяма и много къдрава коса, която прави влизането на тиквата ми особено трудно. Но все ще си намеря ;)
Даже мислех един шлем да си взема, ама като знам какво ми е колелото и типа каране....... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Просто обичам маските и каските. За това съм решил - най-добре с
една от дветеИзображение Изображение

П.С. - Расто-пипалата на втората мога и аз да си ги сплета :P

П.С. 2 - Извинявам се, ако някой е сметнал че се подигравам - не е така, просто се самоиронизирах ! Напълно ми е ясно че темата е сериозна! :nono:
Аватар
ИНОПЛАНЕТЯНИН
 
Мнения: 985
Рейтинг: 1588
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 3:44 am
Местоположение: Из гори и хълмове...

Re: Носите ли каска?

Мнениеот hitar_potter » Пет Юни 19, 2009 2:19 pm

Позволявам си да карам без каска в двора на училището или в околността. Не, че там няма начин да си тресна главата...
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Носите ли каска?

Мнениеот stallion » Пет Юни 19, 2009 4:19 pm

:erm: Не нося каска, начина ми на каране все още не го изисква, а портфейла все още не го позволява :dontknow:
ИзображениеИзображение
Аватар
stallion
 
Мнения: 198
Рейтинг: 1102
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 6:24 pm

Re: Носите ли каска?

Мнениеот edinmilion » Пет Юни 19, 2009 4:35 pm

и аз съм от издънките без каски (то от постоянни натяквания вече се чувствам неудобно) :eyebrow:
Хвана ме кризата и не мога да отделя пари, а пък съм и капризен и отказах старата на азса-бачинито (добър човек склонен да подарява неща) хахах пък и не искам някоя евтина, къде да ме беси и да ми се клати на така и така голямата глава. На бруталните спускания и без това слизам, но за общото благо и за покриване на изискванията за каране в група, трябва да си купя :praying:
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Носите ли каска?

Мнениеот Attention-rider » Пет Юни 19, 2009 7:43 pm

Нося каска от скоро време. Около 2години и половина карах без каска в гората и то смело, защото преди това си бях слагал каска и просто неможех да карам с нея. Не ми е повратливо. Не са ми толкова бързи движенията на главата. Нямам голямата видимост като на лъсната тиква. Но свикнах и почнах да карам с каска. Чувствам се по-сигурен, но без мозък не става.

Attention to the ride, Attention to the rider!
Аватар
Attention-rider
 
Мнения: 395
Рейтинг: 999
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 4:49 pm

Re: Носите ли каска?

Мнениеот Vengeance » Вто Авг 11, 2009 1:46 pm

нося я само в планината .. когато си карам из града не я взимам със себе си
Аватар
Vengeance
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 1:54 am
Местоположение: Враца

Re: Носите ли каска?

Мнениеот bocky » Вто Сеп 22, 2009 5:11 pm

Каската е много важно нещо за спускането, но за града :dontknow: :unhappy: ...
Don't settle for less, or the next best!
Аватар
bocky
 
Мнения: 405
Рейтинг: 1470
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 12:27 pm
Местоположение: София

Re: Носите ли каска?

Мнениеот did » Вто Сеп 22, 2009 5:25 pm

Каската в града е точно толкова важна, колкото и в планината!

Уффф... и вие ли искате да научите азбуката по трудния начин?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Носите ли каска?

Мнениеот azze » Вто Сеп 22, 2009 9:17 pm

Аз съм един от тези малоумници,които карат без каска.Скоро ще си взема.Преди време (1-2 седмици) си търсих "челядинка",но нали са универсални размерите,а главата ми е малка (и очевидно празна).....Не става.Имам чуството,че са ми сложили сателитна чиния на главата. :D По време на каране ще дразни адски много. Имате ли идея дали някой производител има отделни размери - S,M,L,Xl и подобни?Иначе обмислям варианта за Драг Нийт/Флейм за бавните спускания от Витоша (по павирания път:erm: Да,знам....)
"Най-голямото доказателство за съществуването на разумен живот във Вселената е,че досега никой не се е опитал да се свърже с нас."
Аватар
azze
 
Мнения: 1943
Рейтинг: 1731
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:33 am

Re: Носите ли каска?

Мнениеот did » Вто Сеп 22, 2009 9:37 pm

Естествено, че има малки каски. Дъщеря ми на 2.5 години кара с каска, която й пасва точно.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Носите ли каска?

Мнениеот BULLDOG » Вто Сеп 22, 2009 9:38 pm

Аз ще купувам вече.Не искам да отлагам повече.Почти всеки ден се разминавам на косъми .И на мен не са ми удобни каските,ама помагат.
BULLDOG
 
Мнения: 122
Рейтинг: 738
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 2:07 pm
Местоположение: Пловдив кв.Остромила

Re: Носите ли каска?

Мнениеот bocky » Сря Сеп 23, 2009 1:10 pm

Аз се чубствам доста добре в каска много по уверен съм, не виждам какво му е неудобното. Може би не си намерил точната за теб каска.
Don't settle for less, or the next best!
Аватар
bocky
 
Мнения: 405
Рейтинг: 1470
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 12:27 pm
Местоположение: София

Re: Носите ли каска?

Мнениеот _SoRa_ » Чет Сеп 24, 2009 7:41 pm

Не нося каска единствено когато карам до работа /разстоянието е малко над 1.2 км/. Позволявам си да не я слагам, защото карам по тиха уличка с най-много 20км/ч.
... и от суета ... да не си разроша косата :xx(: баси тъпата причина
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Носите ли каска?

Мнениеот Анелия » Пет Сеп 25, 2009 5:42 am

Слагам каска дори до работа (3 км).
Аватар
Анелия
 
Мнения: 2165
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 2:01 pm

Re: Носите ли каска?

Мнениеот Фори » Пет Сеп 25, 2009 7:23 pm

Да, но само когато спускам. В града изглеждам смешно с нея.
Внасям стоки от Ebay
Аватар
Фори
 
Мнения: 191
Рейтинг: 1031
Регистриран на: Пет Мар 20, 2009 9:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Носите ли каска?

Мнениеот shaady » Пет Сеп 25, 2009 9:23 pm

Кога въртя/бутам нагоре съм без каска, а след спускането си карам с екипировката до вкъщи. :eyebrow:
Едни пуберки дори се обърнаха след мене, и ми се изсмяха. Редовно ме изглеждат от петите до главата по няколко пъти със странен поглед, ама не ми пука. :nuts:
Аватар
shaady
 
Мнения: 687
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Съб Юни 30, 2007 11:02 am
Местоположение: Варна

Re: Носите ли каска?

Мнениеот BluE_Magic » Съб Сеп 26, 2009 3:52 pm

Вече карам без каска щото ме дразни много :dontknow:
Аватар
BluE_Magic
 
Мнения: 517
Рейтинг: 1477
Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 9:51 pm
Местоположение: The universe, milky way galaxy, solar system, earth, bulgaria, plovdiv, trud

Re: Носите ли каска?

Мнениеот nothingcool » Нед Сеп 27, 2009 4:55 pm

Навсякъде с каска ! ;)
Изображение
Аватар
nothingcool
 
Мнения: 258
Рейтинг: 1182
Регистриран на: Пон Юли 06, 2009 1:25 am

ПредишнаСледваща

Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 111 госта