Отговаря ли колелото Ви на изискванията на ЗДП?

Тук всеки може да пусне анкета по въпрос, свързан с колоезденето, който го интересува, или да отговори по вече зададена тема.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 800 / 600 / 10

Отговаря ли колелото Ви на изискванията на ЗДП?

Да, напълно
27
10%
Отговарям на някои от предписанията на ЗДП, но не на всички (Моля напишете от какво сте се лишили и защо!)
81
29%
Не знам предписанията на ЗДП и затова колелото ми не отговаря на изискванията
43
15%
Познавам ЗДП и въпреки това колелото ми не отговаря на изискванията, защото... (Моля, споделете мнението си!)
83
29%
Не карам по улиците и затова ЗДП не важи за колелото ми
50
18%
 
Общо гласове : 284

Мнениеот Ayrton Senna » Сря Авг 22, 2007 10:46 am

Едното колело отговаряше на закона по всичко,само дето изпопадаха и се изпочупиха всички отразители и фарове без тези на педалите,а звънчето много ме дразни,защото при най-малката неравност или бурдюр дрънка,т.е. нон-стоп си дрънчи,а и полза от него има само когато карам с 5км/ч зад пешеходец. В нормална ситуация пешеходеца е твърде некоординиран и бавен за да може да реагира когато се движа нормално /т.е. 30км/ч примерно/ а и аз за да дрънна трябва да пусна леко кормилото,изобщо... Ама всички му се радват и ми е подарък,та няма да го махна :D

Едно предупреждение за тези които имат светлоотразител на спиците... за ваше добро е да ги махнете...моя се откачи и запря между спиците и вилката след което изхвърчах през глава от колелото :(!: ВЕЧЕ НИКОГА НЯМА ДА СИ СЛОЖА ТАКОВА НЕЩО!!!! поне не на предната гума. Да дойдат да ме глобят :crap:
Shadow fingers rise above
Iron fingers stab the desert sky
Oh, behold the power of man
Are your minds ready for the fall
Ayrton Senna
 
Мнения: 76
Рейтинг: 1207
Регистриран на: Пон Дек 18, 2006 12:14 am

Мнениеот Capoeira » Сря Авг 22, 2007 12:48 pm

маи и аз спадам към категорията хора
"спирачки имам, останлото ..."
В началото имах и светлоотразители, но след два пъти по Витоша единия изпадна(Другия при смяна на шината не ми го сложиха), на педалите избих единия в един бордюр, другия една зима падна на Алеко. Звънче няма да сложа само защото при всеки скок по улиците си представете каквъ звук ще издава. Инче вечерно време ми подариха едно мигащо за отзад и си го ползвам.

Въобще ако и динамо искат ще има дам медал ако успеят да го монтират(особено на up sude down амортесоьр), а и ако искат някой да го изпълнява нека тогава се уговорят с производителите и вносителите да ги правят така че да не се разпадат по време на каране.

ха ха сега видях че в закона е написано че колеото трбва да има СПИРАЧКИ, не само една, това автоматично изключва всички Хиксове....
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Мнениеот Ayrton Senna » Сря Авг 22, 2007 4:09 pm

Когато ми се наложи да карам постоянно по тъмно /а зимата повечето каране е по тъмно / ползвам от ония жилетки като на пътна полиция /зелени/ или като жилетките на ДИТЦ /оранжеви/ :D :D :D Определено върши работа :agree:
Shadow fingers rise above
Iron fingers stab the desert sky
Oh, behold the power of man
Are your minds ready for the fall
Ayrton Senna
 
Мнения: 76
Рейтинг: 1207
Регистриран на: Пон Дек 18, 2006 12:14 am

Мнениеот bobi124 » Сря Авг 22, 2007 4:50 pm

Ми аз имам спирачки... светлоотразители на педалите и м-у спиците. Другите неща смятам да си ги набавя, не карам много през ноща и не ми се налага да имам фар или стоп, обаче като сменят времето и почне да се стъмва рано ще си набавя.
bobi124
 
Мнения: 224
Рейтинг: 1262
Регистриран на: Чет Юни 07, 2007 7:36 am
Местоположение: Плевен

Мнениеот outfaced » Пон Авг 27, 2007 10:13 am

е те тия неща дет се искат са предимно за нощно каране ...
та нямам ги, ама и не карам през ноща. За тогава има по хубави занимания ;)
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот BG-Rider » Пон Авг 27, 2007 8:31 pm

Всичко е съгласно закона, но нямам фар - трябва да си взема някакъв. :bulb:
BG-Rider
 
Мнения: 261
Рейтинг: 995
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 2:25 pm

Мнениеот biker^boy » Вто Сеп 11, 2007 11:28 pm

Списък с подобрения, които съм направил за да покрива стандартите:

-Антиблокираща система на всички колела с ел. разпределител
на спирачното усилие и система за екстремно спиране;
-Предни и странични въздушни възглавници с опция за изключване;
-Триточков предпазен колан, регулируем във височина с
ограничител на усилието и с двоен обтегач и звукова сигнализация за непоставен такъв;
-Подглавник против камшичен удар, регулируем по височина;
-Подсилени места по купето;
-Система против заслепяване от фара и чистачка с умивател и сензор за дъжд за същия;
-Трети стоп;
-Парктроник;
-Фар за мъгла;
-Сервоусилвател на волана
Сега вече превозното ми средство има 5 звезди на EuroNCap Crash тестовете
:rofl:
Важното е да върви !!!
Аватар
biker^boy
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Сеп 11, 2007 4:54 pm
Местоположение: с. Шумен

Мнениеот XEK » Съб Окт 06, 2007 8:33 pm

не отговарям на точки 2 3 и 4 :popcorn:
Аватар
XEK
 
Мнения: 755
Рейтинг: 1478
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 3:24 pm
Местоположение: София

Мнениеот MIRO A » Чет Окт 11, 2007 3:21 pm

Aз не съм напълно изпълнил изискванията, защото 1-во полицаите ги боли фара и 2-ро много ми е дебела рамката за да си слагам разни глупости, а и се пак в планината нема коли :D :8D:
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Окт 11, 2007 3:22 pm

MIRO A написа:Aз не съм напълно изпълнил изискванията, защото 1-во полицаите ги боли фара и 2-ро много ми е дебела рамката за да си слагам разни глупости, а и се пак в планината нема коли :D :8D:
Говорим за днижение по пътищата.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот MIRO A » Чет Окт 11, 2007 3:30 pm

Попринцип съм в София и си карам често по улиците и се пак съм още жив.
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Окт 11, 2007 3:34 pm

MIRO A написа:Попринцип съм в София и си карам често по улиците и се пак съм още жив.
На колко си години?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот MIRO A » Чет Окт 11, 2007 3:48 pm

NovemberCharlie написа:
MIRO A написа:Попринцип съм в София и си карам често по улиците и се пак съм още жив.
На колко си години?

15 :D
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

б

Мнениеот alxrmc » Чет Окт 11, 2007 5:20 pm

Nazgull написа:ми аз имам... спирачки :)

И аз така и виждам всичко останало за напълно ненужно,въпреки че преди месец в около 10 вечерта един тъпак ми огъна задната капла..
Аватар
alxrmc
 
Мнения: 372
Рейтинг: 977
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 3:24 pm
Местоположение: sofia

Re: б

Мнениеот did » Чет Окт 11, 2007 6:06 pm

alxrmc написа:
Nazgull написа:ми аз имам... спирачки :)

И аз така и виждам всичко останало за напълно ненужно,въпреки че преди месец в около 10 вечерта един тъпак ми огъна задната капла..


да, при сблъсък между колело без светлини и кола в 10 вечерта, определено единият от участниците в инцидента е тъпак. В случая ... не съм сигурен кой от двамата ви се е проявил като тъпак.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот URNEST » Чет Окт 11, 2007 6:43 pm

Велосипедът ми отговаря по критерий: спирачки целогодишно, а есенно време (когато се стъмва рано) си слагам светлоотазители на спиците.До преди карах с червена мигалка-стоп, но и видях сметката и вече нямам такива екстри. :D
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот XEK » Чет Окт 11, 2007 6:45 pm

сдобих се с лента SEE ME светлоотразителна от OMV и си я слагам над глезена, по 1 на двата крака ;)
Аватар
XEK
 
Мнения: 755
Рейтинг: 1478
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 3:24 pm
Местоположение: София

Мнениеот shepo » Чет Окт 11, 2007 9:09 pm

:agree:
shepo
 
Мнения: 955
Рейтинг: 1606
Регистриран на: Пет Май 05, 2006 9:49 am
Местоположение: България , София

Мнениеот BG-Rider » Пет Окт 12, 2007 10:58 pm

Да колелото ми отговаря на ЗДП напълно!
Дори мисля да заменя задния светлоотразител с някаква мигалка - много са популярни напоследък, пък и човек е по-добре видим на пътя.
Тук има значение освен колелото, дали и дрехите и аксесоарите, които се носят са със светлоотразителни елементи.
Гледам светлоотразителни жилетки, ленти, раници и пр.
Изобщо щом става дума за ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ, те НИКОГА не бива да се подценяват!!! :nono:
BG-Rider
 
Мнения: 261
Рейтинг: 995
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 2:25 pm

Мнениеот Мъро » Пет Окт 12, 2007 11:02 pm

Послушай did и си вземи светкавица. Няма да съжаляваш :agree:
100km/h не е скорост, а време да превключиш на втора!
Аватар
Мъро
 
Мнения: 1259
Рейтинг: 1635
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 1:07 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот BG-Rider » Пет Окт 12, 2007 11:04 pm

Мъро написа:Послушай did и си вземи светкавица. Няма да съжаляваш :agree:

Ей Мъро стига бре!
BG-Rider
 
Мнения: 261
Рейтинг: 995
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 2:25 pm

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Окт 15, 2007 10:41 am

MIRO A написа:
NovemberCharlie написа:
MIRO A написа:Попринцип съм в София и си карам често по улиците и се пак съм още жив.
На колко си години?

15 :D
Ааа, ясно... :idea:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот hellstorm » Сря Окт 24, 2007 1:37 pm

Мойто приятелче никак ,ама никак не отговаря на ЗДП.Поне имам спирачки... Ако ме видят направо ще ми го вземат... :D Добре,че не ходят по чукарите да проверяват за изтърсаци ,като мен :D :D :D
Аватар
hellstorm
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1331
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 3:33 pm
Местоположение: Златица / София

Мнениеот Krismars » Сря Окт 24, 2007 1:54 pm

Аз ама никак не отговарям на изискванията. Немам нито едно светлоотразителче по колелото, че даже и предна спирачка немам, ама се опраям някак :)
Аватар
Krismars
 
Мнения: 1654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 5:47 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот ko3er » Съб Ное 03, 2007 1:29 pm

ACID BURN написа:ACID BURN wrote:
Ами аз нямам звънец и никога не бих си сложил.


Що? Много е детско ли?icon_dontknow.gif icon_baby.gif icon_smile_approve.gif

детско и тъпо.А пък аз обичам да карам стил Fast and furious. :D
и да бутам хората :D



И аз така най-обичам.С две хубави спирачки и силно чувство за самосъхранение не съм имал случай за потенциялен сблъсък с МПС.Формулата е проста:Винаги се оглеждаш постоянно навсякъде и се стремиш постоянно да караш с скорост колкото се може по-близка до тази на движещите се автомобили или спокойно на тротоара като се пизмориш.Най-готино се прилага вечер когато има леко задръстване.
Аватар
ko3er
 
Мнения: 611
Рейтинг: 1955
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 9:50 pm
Местоположение: София,Дианабад

Мнениеот FallAngel » Съб Ное 03, 2007 2:44 pm

Не съм запознат добре със закона,но със сигорност колелото ми не отговаря на изискванията.Имам 2 диодни фара и смятам да си сложа едно малко стопче.Много тъмно взе да става.
Аватар
FallAngel
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1215
Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 8:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Отговаря ли колелото Ви на изискванията на ЗДП?

Мнениеот Dragan_Trial » Вто Апр 21, 2015 1:47 pm

Познавам ЗДП и въпреки това колелото ми не отговаря на изискванията, защото сложа звънец, ще дрънка всеки път, когато скачам през някое препятствие.
Проблемът е (за мен не е проблем де, за изискванията на ЗДП е проблем) просто, че имам едно колело, което карам и в града от работа до нас, и по рампи и паркове, и по планината... Сигурно като ме глобят, ще си сложа и звънец... да ме чуват на всеки тротоар, на който се качвам, и на всяка дупка, през която минавам. :)
Аватар
Dragan_Trial
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1265
Регистриран на: Вто Юни 22, 2004 7:55 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria - 0888339683

Re: Отговаря ли колелото Ви на изискванията на ЗДП?

Мнениеот veskoz » Вто Апр 21, 2015 2:58 pm

Специално за звънеца. Според мен е абсолютно задължителен и то като звънец. Класически, поне като звук.
Карам отдавна със звънец, защото ми идва доста просташко да се вика като овчар или да се свири със всевъзможни гайди. Разберете, велосипедния звънец звучи като такъв и нищо друго. Т.е. всеки изпреварван (дарен със слух) човек (дори с гръб към източника на звука) прави асоциация именно със велосипед. Друга бира е реакцията му.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Отговаря ли колелото Ви на изискванията на ЗДП?

Мнениеот b1k3ra » Вто Апр 21, 2015 3:39 pm

Dragan_Trial написа:Познавам ЗДП и въпреки това колелото ми не отговаря на изискванията, защото сложа звънец, ще дрънка всеки път, когато скачам през някое препятствие.
Проблемът е (за мен не е проблем де, за изискванията на ЗДП е проблем) просто, че имам едно колело, което карам и в града от работа до нас, и по рампи и паркове, и по планината... Сигурно като ме глобят, ще си сложа и звънец... да ме чуват на всеки тротоар, на който се качвам, и на всяка дупка, през която минавам. :)


Не те знам какви звънци си представяш, но времената на балканчетата, тромбите и звънците, които и вятъра дори задейства са отдавна отминали.
За скромните 3-5 лева можеш да си вземеш абсолютно компактен и прибран звънец, който дори няма да се забелязва толкова на кормилото и който дори и след скок от метър няма да чуеш нищо. За сметка на това, задействан както се предполага, ще си спестяваш подвикване на пешеходците.
Виж, ако е за гъзарията, "загрозяване" на колелото и т.н. там вече нищо не помага...
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Отговаря ли колелото Ви на изискванията на ЗДП?

Мнениеот cyclopz » Вто Апр 21, 2015 10:38 pm

Откакто прибирах веднъж колелото на жена ми през парка, разбрах, че звънец е горе-долу толкова полезен, колкото пети крак. Особено ясно ми се е запечатало (ама направо помня всеки детайл, толкова ме впечатли), как си карам бавно и спокойно, на алеята пред мен има банда от 6 лелки, лакът до лакът, заели 100% от алеята. Съответно аз, карайки си наистина бавно и спокойно, още отдалеко дрънвам веднъж-два пъти със звънчето, да им дам идеята, че идва някой зад тях. Реакция няма. Наближавам вече на 10-15 метра, почвам да зънкам по-старателно. Нито едно ухо не трепва. Стигам вече на 5 метра, бия яко палец, дрънчи като камбана, н-и-щ-о! Карам аз на 2 метра зад тях с пешеходна скорост и правя зън-зън-дрпън-здвън-зън-бзцън-зън-зънЗЪНЗЪНЗЪН обаче нито една лелко не помръдва дори връхчето на мустака си! Накрая внезапно ми дойде нагорно и пуснах овчарската АРР+АЙДА+МАМАТА+тук не помня какво точно, и внезапно УСПЕХ, разтвори се митинга и минах. И друг път съм пробвал звънеца и ефекта е 0.00%. :smash:
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта