Позиция на ръцете върху кормилото

Тук всеки може да пусне анкета по въпрос, свързан с колоезденето, който го интересува, или да отговори по вече зададена тема.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 800 / 600 / 10

На къде сочат лактите Ви докато карате

Навън.
34
74%
Надолу.
5
11%
Зависи от ширината на кормилото.
4
9%
Тайна!
3
7%
 
Общо гласове : 46

Позиция на ръцете върху кормилото

Мнениеот Vorac » Пет Май 16, 2014 2:31 pm

Забелязвам, че и с широко и с тясно кормило, лактите ми все сочат на страни. Ама буквално сочат в посоката на кормилото.

Други хора съм забелязвал им сочат надолу лактите. Различни кормила ли, различна техника, различна физиология?
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Позиция на ръцете върху кормилото

Мнениеот subritual » Пет Май 16, 2014 3:46 pm

По-скоро различна структура на скелета, или велосипеда,ако е градски или с формата на чопър,дали си седнал или в поза за спускане и наклон.
Ето например на мен кормило с дължина равна на раменете ми е най-удобна за дълги преходи, но при спускане ми е по-арно да карам с по-широко кормило.
Не съм се гледал отстрани, но и в двата случая май лактите ми сочат навън.Даже не мога да си представя как ще сочат надолу.
ПС.Сега се замислям, че ако кормилото е твърде широко, може и надолу да сочат лактите....Или някаква геометрия на колелото дето не е особено характерна за MTB
ПС2:А може и от позата да зависи, нещо като чичовците зад волана, които виждат по-добре пътя от високо.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Позиция на ръцете върху кормилото

Мнениеот Vorac » Пет Май 16, 2014 4:18 pm

За да са надолу ръцете, трябва едно извиване в китките, което за мен е доста неудобно. Вероятно тук има ефект и backsweep-а.

На колелото ми за спускане кормилото е към 780 (не съм го мерил) и лактите ми сочат на страни - ако са надолу не мога да пружинирам.

На колелот на сестра ми, което ми е малко, а кормилото - късо (пак не съм го мерил) - лактите ми пак са на страни, защото ми е неудобно да си извъртя китките.

Сигурно е до скелет.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Позиция на ръцете върху кормилото

Мнениеот PtD » Пон Май 19, 2014 2:38 pm

Ей така могат да сочат и надолу:
Изображение
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Позиция на ръцете върху кормилото

Мнениеот Vorac » Вто Май 27, 2014 11:48 am

Мне, надолу имам предвид буквално надолу.

Впрочем открих че понякога - много рядко - и аз го правя. Примерно когато карам на тъмно, и не зная дали ще мина през дупка или някой дънер, освен че карам бавничко, се вдигам от седалката, прикляка и с испускам лактите надолу.

Същата поза кат опри спускане, но по изнесена назад и с лактите надолу а не на страни. Това го правя, когато ме е страх да не хвръкна през кормилото - при по-горе описаната ситуация.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Позиция на ръцете върху кормилото

Мнениеот PtD » Вто Май 27, 2014 12:44 pm

С лактите строго надолу е неудобно до невъзможност - просто защото кормилото в общия случай е по-широко от рамената и за да се поддържа удобна позиция на китките, се налага лактите да сочат и настрани.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Позиция на ръцете върху кормилото

Мнениеот Vorac » Вто Май 27, 2014 3:04 pm

На тоз герой, дето си го постнал, си му е широко кормилото.

Сетих се докато обядвах за един много важен use case: когато нося раница с бира! Под впечатление съм, че въпросната позиция на ръцете "омекотява" амортисьорът, наречен ръце. Т.е. не бих я ползвал за скок, защото ще изтърва кормилото. Но ако целта е напълно гладко возене на торса (и раницата!) силно сгънатите (саг към 40%) и насочени надолу лакти ми го осигуряват.

Отново, става дума не за кормило за спускане, от онези, дето трябва да се протегнеш, за да си хванеш гриповете :D
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Позиция на ръцете върху кормилото

Мнениеот Danch0 » Пет Юли 18, 2014 1:54 am

Винаги лактите навън!По този начин се постига повече стабилност при каране(също така и коленете трябва да са по-разширени,отново за повече стабилност)
Аватар
Danch0
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Апр 16, 2014 5:49 pm
Местоположение: София,Люлин


Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron