Критерии за подбиране на купувачи

Тук са Правилата на пазара. В този форум можете да отправяте молби, забележки, съобщения и др. подобни до модераторите на Пазара.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5

Модератор: Модератори в пазара

Критерии за подбиране на купувачи

Мнениеот kikon » Пет Сеп 19, 2008 5:50 pm

Като се сблъсках и с тази част от живота, продажбата, ми хрумна въпрос и понеже търсачката не намери такава тема, аз я пускам сега.

Когато има няколко души, които искат да купят един и същи продукт, как избирате на кого да продадете съответния продукт? По рейтинг, по симпатизиране, на случаен принцип или по ред на номерата? Има ли хора с предимство? Ако някой даде повече от предложената цена за да предреди другите и да купи стоката вместо тях, получава ли вашето съдействие? Информирате ли потенциалните купувачи за състоянието на преговорите ви с другите потребители и тяхните шансове в цялата схема? Преглеждате ли темата с коректни/ некоректни участници в пазар? Проучвате ли потребителите?
Абе с две думи: Кво правите? :)


Уф, стана като шпионски роман малко... :rofl: :popcorn:
Flow like water down the hill.

http://keekie.me/
Аватар
kikon
 
Мнения: 1706
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 03, 2008 3:54 pm
Местоположение: София

Мнениеот Ozzie » Пет Сеп 19, 2008 6:11 pm

На първо място възрастта на купувача / продавача. Мисля, че с хора прехвърлили 25 години (т.е. такива изкарващи предполагам сами доходите си) ще имам по- малко главоболия.
На второ място грамотност, начин на изразяване.
На трето място- по симпатичност (поведение във форума).
И разбира се не е лошо да се хвърля око в темата за коректните / некоректни участници в пазара.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот GECKO » Пет Сеп 19, 2008 6:44 pm

1. Ако е свой, веднага печели предимство, освен, ако не е уговорена среща/продажбата с някой друг
2. Ако дава повече пари от другите, И има възможност да се осъществи продажбата преди друга уговорка.
3. Ако е отговорил първи на обявата.

Това са е реда в който ги следвам от по-важно към по-маловажно.

Не следвам примерите на Ozzie, защото:

1. Възрастта няма значение, ако е с предимство по моите точки, и е готов да плати веднага.
2. Грамотността е идеал, който не ме интересува повече от това, да може купувача да прочете обявената цена.
3. Поведението във форума на много хора е обявено за "неприятно" но бих (и съм) правил бизнес с тях, защото ги познавам лично.
и
4. Некоректни има, но когато се праща с наложен платеж, тази некоректност не може да съществува, а за щастие поназнайвам, достатъчно за да мога да си направя избора така, че да не съм прецакан с покупката на нещо (колкото и рядко да се случва да пазарувам от пазара), въпреки това, трябва да се има едно на ум ;)
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот Ozzie » Пет Сеп 19, 2008 7:40 pm

GECKO написа:4. Некоректни има, но когато се праща с наложен платеж, тази некоректност не може да съществува...


Може, може...
Когато въпросния купувач изобщо не се появи в офиса на спедиторската фирма и като го питаш защо не е отишъл да си вземе пратката "еми аз се отказах"...
Ха познай после какви разправии са.
Имах подобен случай преди три години.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот TeDo_BaPHa » Пет Сеп 19, 2008 8:13 pm

Аз имах подобен преди около 1 месец. След 2 дена мотане и "молби" от него страна, така ако може да им кажа да не плаща толкова а половината, ама мама не му давала, ако можело да им кажа въобще да не плаща а после да му пратя капли и да плати всичко... ама да си я зема обратно рамката с вилката и сичко и да му сложа капли и пак да го пратя ама ей така ако може безплатно.... :crazy: :nono: :nono: :nono: :nono:

И всичко това 2 дена след като съм изпратил пратката.... А парите вече ги бях уговорил за нова виличка и рамчица. В крайна сметка ги взе "момчето" след сумати разговори...

И по този повод гледам, че съм забравил да пиша за продавача на рамката и на вилката
:D
ХОРА, ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТЪРСАЧКАТА, ТЯ Е НАПРАВЕНА ЗА ДА ВИ УЛЕСНИ!!!
Cipokrila Zizibaga написа:p.s. Ако сте неосъзнат пубер на не повече от 14 и половина , или ми предлагате бартери за всякакъв вид бяла или черна техника, други предмети или човешки органи, моля не ме търсете.
Аватар
TeDo_BaPHa
 
Мнения: 2509
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 9:31 pm
Местоположение: Варна

Re: Критерии за подбиране на купувачи

Мнениеот NovemberCharlie » Пет Сеп 19, 2008 9:36 pm

kikon написа:Разни въпроси дето нямат отговор:
Амииии....остаряваш помъдряваш...и никога не си достатъчно стар за човешката глупост или наглост. Понякога губиш пари. :)
Последна промяна NovemberCharlie на Пон Сеп 22, 2008 5:45 pm, променена общо 1 път
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот GECKO » Пет Сеп 19, 2008 9:40 pm

Ozzie написа:
GECKO написа:4. Некоректни има, но когато се праща с наложен платеж, тази некоректност не може да съществува...


... в офиса на спедиторската ...


За това изпращам на адрес, за да имам адрес на който да отида при проблем :eyebrow:

Както си направиш бизнеса, така ще е.

Май не беше за това темата :dunno:
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Re: Критерии за подбиране на купувачи

Мнениеот kikon » Пет Сеп 19, 2008 10:18 pm

NovemberCharlie написа:
kikon написа:Разни въпроси дето нямат отговор:
Амииии....остаряваш помъдряваш...и никога не си достатъчно стар за човешката глупос или наглост. Понакога губиш пари. :)

Кръговете на познанието - колкото по-големи стават, толкова повече познание имаш, но и толкова по-голям допир с неизвестното. Тоест, колкото повече знаеш, толкова повече знаеш, че нищо не знаеш. Тоест, колкото по-малко знаеш, толкова по-умен ще се чувстваш, защото няма да знаеш още колко неща не знаеш.
:)
Flow like water down the hill.

http://keekie.me/
Аватар
kikon
 
Мнения: 1706
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 03, 2008 3:54 pm
Местоположение: София

Мнениеот Stancho » Пет Сеп 19, 2008 10:33 pm

Всичко за купувача си проличава от първите 2-3 разговора. Аз винаги като ми пишат на скайп или на ЛС, отговарям на съобщението и казвам да се разберем на следващия ден, че имам работа (или тренировка...). Като му пишеш на следващия ден си проличава дали са му много или са му ок парите, дали е сериозен или само да си пише, дали има възможност да купи продукта/ите или не и т.н. Просто не трябва да бързаш и да уговориш всичко в детайли, за да няма изненади. ;)

И все пак със всеки имай едно на ум!
Аватар
Stancho
 
Мнения: 1501
Рейтинг: 1699
Регистриран на: Пон Юни 02, 2008 8:53 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот Shady™ » Пет Сеп 19, 2008 10:59 pm

С предимство за мен са приятелите, било то истински или познати. Ако са познати - само по=добри приятели бихме станали :) Което е хубаво. Хем си взимаш парите хем правиш и още един по-добър приятел...
Иначе аз на хората които искат да си запазят нещо продавано от мен им казвам че не запазвам освен ако срока не е в стил "Ще го купя но ще имам парите утре/ден-два". В позледно време имах двама човека за вилакта дето продавам и двамате ме умоляваха да им я запазя - аз им казах че единственото което мога да направя е да им кажа ако някой извади парите преди тях => ако са сериозни да ги намерят навреме. За жалост нито друг се обади нито някой оттях я купи. Единият си купи друга вилка, а другият се отказа. Ами ако имах НАИСТИНА клиент ?! Същото се случи и с една рамка дето продавах - пак така я бях "запазил" на един, който като му се оабди х и му казах че имам клиент преди него - той каза "Ооо няма проблем аз вече си купих друга рамка не се притеснявай"...Ако си го бях дочакал с чакането ми - сигурно още щях да я продавам. Така че не запазвам, само уведомявам хората който са имали интерес, но не и пари преди да предприема някакво действие. Така всички са доволни :)

Иначе до преди 2-3 години когато форума беше доста по-сплотен съм давал на НАПЪЛНО НЕПОЗНАТИ, БЕЗ даим знам адреси по лична карта и т.н. неша на изплащане. Никой никога не ме е преебнавал, само някой си просрочваха "кредита" било то с 3-4 дена до няколко месеца но са били точни ! Сега не бих предприел такива неща... Просто като гледам какво става веч и как се лъжат тука и т.н. На кредит - само на добри приятели :)

:beer:
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот jd » Съб Сеп 20, 2008 10:32 am

Аз лично се водя от подобни на Ози критерии за подбиране на купувач.

Преди няколко седмици, когато продадох старата си рамка, младежа, на който го продадох ми се пазари сумати време, когато накрая се съгласих на доста по-ниска цена (само и само исках да я разкрам тая рамка, че ми заемаше място вкъщи), почна да се пазари за куриера (при положение, че му изпратих още куп чарколяци бонус, които така и няма какво да ги правя). Както и да е - няма да описвам цялата история, защото ще стане офтопик, но накрая младежа се оказа на възраст някъде около средната тинейджърска и просто нещо не чаткаше някои неща (особено това с ценообразуването, жестта, който му направих с куриера и т.н.).

Що се отнася до грамотността - честно казано ми е писнало да получавам ЛС, пълни с правописни грешки, на шльокавица и с 4 и 6-та вместо букви. Мен лично това ме дразни, а в 9/10 случая е показателно за сериозността в намеренията за покупка на този "купувач".

За изпращането - в момента в който някой почне да се пазари да се изпрати "до офис" или нещо, което е супер неясно - просто го режа директно. Има ли нещо неясно - значи просто намирисва на опит за измама или в най-невинния случай - опит да мине метър. С куриерите, дори и да вземе пратката човека, ако си го пратила някъде (примерно в град на другия край на страната), ако куриера ти го върне, ти си вътре с 2 куриера (което примерно е едно 20 лева...).

В допълнение към горните критерии, бих казал, че аз лично гледам и до колко човека е разбран (тоест количеството ЛС или каквато и да е там комуникация, която сме обменили преди да се разберем, при това кристално ясно). Колкото по-малко комуникация е необходима до тоталното разбиране и съответно "сключване" на сделката, толкова по-добре.
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Мнениеот Silvestroff Gabrovo » Нед Сеп 21, 2008 9:35 pm

Много са нещата по които се съди за купувача. Като цяло до тук, всичко е описано по горе.Най ми вдъхват доверие хората които ми звънят по телефона,за това именно го давам за връзка.Така най се усеща горе доло възрастта, и колко е сериозен. Със ЛС повечето са само приказливци, или се пазарят като за последно.Всичко е относително все пак. Имах случай например някакъв ми се пазари с sms от служебен телефон . Това както и да е , ами ми пише че ми дава 30 процента от обявената цена.Луди и хора без работа колкото щеш.
Silvestroff Gabrovo
 
Мнения: 1275
Рейтинг: 1768
Регистриран на: Нед Май 13, 2007 3:51 pm

Мнениеот URNEST » Вто Окт 07, 2008 10:17 pm

jd написа:За изпращането - в момента в който някой почне да се пазари да се изпрати "до офис"

Тук не бих казал, че си прав защото в моя случай офисите на 3 курирски фирми са на по 1 минута път. Освен това не мога да ангажирам да има човек вкъщи през целия ден, че да ми чака пратката. И така хем пестя пари, хем ми е по-удобно. Така че това че пратката е със статус "до поискване от офис" не мисля че е признак за пазарене.

Моята гледна точка понякога е желанието на човека да закупи конкретната стока. Случавало се е някой ми пише, че има интерес и би я взел, но до там. Като видя, че минава ден-два-три и никаква следа от "потенциалния купувач" виждам просто, че това не е моя човек.

Някак следейки форумите, държанието, писането на всеки си правя заключения за това колко коректен би бил. Естествено това не винаги е гаранция за коректен/некоректен купувач.

@Silvestroff Gabrovo евала ти правя преди време като купих колче Cannodale от теб как ми се обади да ми кажеш, че си го пратил и след това да ме попиташ дали съм доволен от покупката. :beer: ;)
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София


Назад към За пазара

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 70 госта