няма оправия

Тук са Правилата на пазара. В този форум можете да отправяте молби, забележки, съобщения и др. подобни до модераторите на Пазара.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5

Модератор: Модератори в пазара

няма оправия

Мнениеот L-E-G-O » Сря Мар 19, 2008 7:29 pm

имам на 20 човека скайповете и те са само за да разбера определена стока колко струва. От това "цена по договаряне" ми писна :nono:
Вода и RAM тръгнат ли ... нямат спиране
Аватар
L-E-G-O
 
Мнения: 264
Рейтинг: 1367
Регистриран на: Нед Авг 06, 2006 6:35 pm
Местоположение: Севлиево

Мнениеот Ozzie » Сря Мар 19, 2008 8:59 pm

А какво ти пречи, след като си вмъкнал някой в списъка си, след това да го изтриеш?
:dunno:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот shepo » Сря Мар 19, 2008 10:31 pm

не се е сетил човека :D
shepo
 
Мнения: 955
Рейтинг: 1606
Регистриран на: Пет Май 05, 2006 9:49 am
Местоположение: България , София

Мнениеот PtD » Чет Мар 20, 2008 1:49 am

Ozzie написа:А какво ти пречи, след като си вмъкнал някой в списъка си, след това да го изтриеш?
:dunno:


И там не могат да намерят бутона "Изтрий" ;)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот L-E-G-O » Пет Мар 21, 2008 10:34 am

ми отнема ми поне 5 мин. да го намеря, после още два дена лицето да влезе в скайп, и разговора трае 30 секунди. Има ли смисал от цялото това чакане :dunno:
Вода и RAM тръгнат ли ... нямат спиране
Аватар
L-E-G-O
 
Мнения: 264
Рейтинг: 1367
Регистриран на: Нед Авг 06, 2006 6:35 pm
Местоположение: Севлиево

Мнениеот PtD » Пет Мар 21, 2008 12:35 pm

Aко няма смисъл, недей да ги контактваш през Скайп и готово. :idea:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот awd_volvo » Чет Юли 24, 2008 11:00 am

Аз смятам, че това "цена по договаряне" е просто мръсен цигански номер от наръчника на лъжеца на дребно. Не може ли да се въведе правило за това цената да бъде давана с цифрички, а другите обяви да бъдат изтривани без предупреждение? След като вече клиента се свърже с тАрговеца, последния започва едно одумване за някакви ебааси цените и има психологическото предимство, че клиента вече е извървял някакъв път за да стигне до тази точка и би се отказал по-трудно, т.е. съгласен е на по-неизгодна за него цена. А ако въпосния тАрговец беше написал 100 лева за нещо дето струва 5, така поне ще е ясно положението и никой от двамата няма да си изгуби времето, нито нервите :dunno:
Разбира се, има случаи на изгодни сделки и за двете страни, обаче това не пречи на "договарянето" за остане вратичка за лъжците да си пробутат мръсните номерца :(!:
Убеден съм, че мнозинството от изпатили юзъри биха ме подкрепили :) :agree:
Аватар
awd_volvo
 
Мнения: 133
Рейтинг: 1263
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот lacho_m » Чет Юли 24, 2008 1:41 pm

В интерес на истината и аз съм против клаузата "цена по договаряне". Ако има нещо конкретно за договаряне, не виждам защо да не бъде упоменато в обявата. Иначе ми звучи малко като "алъш-вериш" и вратичка за продавачите да спекулират с цената.

Освен това да - подкрепям, че е неудобно всеки път да се свързваш с някого само за да разбереш, че цената не отговаря на определени очаквания.
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот kartofa » Чет Юли 24, 2008 2:28 pm

против съм да има такива явления ''цена по договаряне'' защото тази ''цена'' е предпоставка за некоректно търгуване в пазара . Аз лично вече не поставям такива ''цени''.
skype:pafelko
Аватар
kartofa
 
Мнения: 217
Рейтинг: 879
Регистриран на: Сря Окт 17, 2007 7:57 pm

Мнениеот Capoeira » Чет Юли 24, 2008 2:43 pm

Абселютно подкрепям подобни мизерии да изчезнат отведнъж от пазара, ако някой иска да се пазари да ходи на женския пазар, пардон и там на всичко си има обявена цена, да ходи тогава под моста на Сточна Гара при "хоумлесите". Какво пречи да напишете една цена и под нея че подлежи на коментар, така поне знаем в какъв порядък е цената, лично аз не слагам подлежи на коментар в цената защото намирам за унизително да се циганя за 5 лева в повече, релно нещата си имат стойност под която няма да ги продадете напишете я и това е да се свършва. Нито продавача ще забогатее от 5лв в повече нито купувача ще обеднее с 5лв в повече, нали все пак форума не е място за професианална търговия.
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Мнениеот PtD » Чет Юли 24, 2008 4:37 pm

+1
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот outfaced » Чет Юли 24, 2008 4:49 pm

Мен пък са ми много забавни обяви от сорта ... "струва Хлв. ама подлежи на коментар до Yлв." като Y<Х разбира се. Е чудя се тогава, защо въобще се споменава цената Х и кой би бил толкос идиот да купи на нея :dunno: :D
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Capoeira » Чет Юли 24, 2008 5:28 pm

е то това е малоумно пише се цената е хх лв. подлежи на коментар, като коментара не може да е повече от 5-10% от стойноста на която е обявена.
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Мнениеот arsenalek » Чет Юли 24, 2008 10:57 pm

Отдавна съм се отказал от такива. Просто прескачам обявите тип "цена по споразумение".

Най-често това са хора които не искат да кажат нереалната си цена.
Тоест имат си някаква обявена цена, но наум - могат да ти я кажат, но тайничко, на ПМ.

Други пък наистина незнаят какво могат да вземат на това което продават и ги мързи да направят една разходка из гугъл. Не мисля, че това е задача на купувача.

Има и хора които изчакват някой да даде повече пари и докато в 1 момент са запазили стоката за теб, утре може да я продадат на друг за 10 лева повече.

Това са ми наблюдения от друг голям форум, предполагам тук нещата не се различават.
Аватар
arsenalek
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Нед Дек 02, 2007 9:10 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Мнениеот WrathChild » Пет Юли 25, 2008 12:30 am

Добре, аз примерно обяваявам условието "цена по споразумение" на компоненти, при които мога да си позволя по-голяма отстъпка. От там нататък, цената ,която казвам, зависи от подхода на евентуалния купувач, тоест ако не ме изкефи му казвам една цена, а който ми стане приятен - получава осезаемо по-изгодна оферта. И не мисля , че има нещо нередно в това! Много хора не обявяват цена, защото наистина не са наясно каква цена би била подходяща и се нуждаят от малко диалог по темата с купувача, за да се стигне до двустранно съобразено решение. Могат да се дадат и още примери.... А ако ще се спекулира, обявената цена не е никаква пречка... Естествено има и мизерници целящи изкарване на няколко лева повече чрез това непоказване на цената, но процента им при купувачите не е по-малък....
Sometimes the same is different but mostly it's the same.
Аватар
WrathChild
 
Мнения: 1193
Рейтинг: 1711
Регистриран на: Сря Ное 10, 2004 10:58 am
Местоположение: България

Мнениеот Kpoko » Пет Юли 25, 2008 7:07 am

Хм, не виждам какво пречи да се дава цена, пък ако купувача е печен да му се направи отстъпка. Все пак когато човек си търси дадена стока, а няма идея колко струва, той гледа други обяви за същия артикул и и така се ориентира поне горе-долу. А ако на повечето е написано "цена по договаряне" този ориентир се губи и лесно може да бъде измамен от недоброжелателни продавачи.
Аватар
Kpoko
 
Мнения: 1542
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 10:58 am
Местоположение: София

Мнениеот Capoeira » Пет Юли 25, 2008 10:17 am

WrathChild написа:Добре, аз примерно обяваявам условието "цена по споразумение" на компоненти, при които мога да си позволя по-голяма отстъпка. От там нататък, цената ,която казвам, зависи от подхода на евентуалния купувач, тоест ако не ме изкефи му казвам една цена, а който ми стане приятен - получава осезаемо по-изгодна оферта. И не мисля , че има нещо нередно в това! Много хора не обявяват цена, защото наистина не са наясно каква цена би била подходяща и се нуждаят от малко диалог по темата с купувача, за да се стигне до двустранно съобразено решение. Могат да се дадат и още примери.... А ако ще се спекулира, обявената цена не е никаква пречка... Естествено има и мизерници целящи изкарване на няколко лева повече чрез това непоказване на цената, но процента им при купувачите не е по-малък....


Като на някой искаш да направиш отстъпка си пишеш цената и пишеш че е възможен коментар, ако те искефи му сваляш ако ли не просто му казваш че няма да има коментар по цената.
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Мнениеот nikitoMTB » Пет Юли 25, 2008 10:23 am

..........а можеше да няма такава тема,ако не бяха заключили пазара............
Аватар
nikitoMTB
 
Мнения: 1011
Рейтинг: 1804
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 11:08 am
Местоположение: Шумен/София

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Пет Юли 25, 2008 11:25 am

Редовно се случва да продавам части, за които не знам реална цена "на ново"... Тогава просто пиша "по договаряне" - който проявява интерес - да пише......
Когато продавам части от висок клас.... също... най-вече за да избегна коментари от сорта на "Ти луд ли си?!? :crazy: "
Или просто давам някаква ориентировачна цена....
който иска - да пита ;)
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот Ozzie » Пет Юли 25, 2008 11:41 am

nikitoMTB написа:..........а можеше да няма такава тема,ако не бяха заключили пазара............

Пазара си е много добре в този си вид!
Липсва ти чата ли? :(!:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот kartofa » Пет Юли 25, 2008 11:44 am

Ozzie написа:
nikitoMTB написа:..........а можеше да няма такава тема,ако не бяха заключили пазара............

Пазара си е много добре в този си вид!
Липсва ти чата ли? :(!:

на мен лично ми липсва :beer:
както е казано не 1 път форума е частен и които не го харесва да не влиза :popcorn:
skype:pafelko
Аватар
kartofa
 
Мнения: 217
Рейтинг: 879
Регистриран на: Сря Окт 17, 2007 7:57 pm

Мнениеот lacho_m » Пет Юли 25, 2008 1:10 pm

@XaMcTep, всяка стока си има цена. Ако не знаеш цената на дадена стока, има хиляди начини да я провериш преди да я пуснаш в продажба. А не - по договаряне и да видим кой какво ще предложи...

@WrathChild, идеята да се определя цената "с подглед в небето", в зависимост дали някой те е "изкефил" или не, не ми се вижда никак етична. Пък и както Capoera отбеляза - не пречи да се обявява цена и в последствие всеки по свое усмотрение да се договаря за отстъпки.

:agree: Както и други отбелязаха - аз за себе си също подминвам обявите с цена "по договаряне" (най-вече защото нямам време за договорки и прочие).
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот WrathChild » Пет Юли 25, 2008 1:21 pm

Ако ще си говорим за етика, много по неетично е някой да ми се меси и да ме кара да пиша конкретна цена, след като вече съм казал , че тя е по споразумение. Стоката си е на продаващият и той решава. А относно подминаването на подобни обяви - просто си намаляваш шансовете за изгодна оферта. :)

ПС: А това за конкректната цена и обявяването на "евентуални отстъпки" , просто си проси циганските пазарлъци !
Sometimes the same is different but mostly it's the same.
Аватар
WrathChild
 
Мнения: 1193
Рейтинг: 1711
Регистриран на: Сря Ное 10, 2004 10:58 am
Местоположение: България

Мнениеот lacho_m » Пет Юли 25, 2008 2:20 pm

@WrathChild, не се меся и не казвам... по скоро споделям мнение от гледна точка на купувач. Пазара си има правила именно заради това, за да се гарантира някакъв баланс между двете страни (продавач/купувач). Дали породената дискусия тук ще има отношение към правилата или не - това не определям аз ;)

При всяко положение - "цените по споразумение" няма да са от интерес за мен (освен ако не е нещо изключително). И освен това от моята гледна точка - "подминаването на подобни обяви" води до намаляване на шансовете продавача да си продаде стоката ;)

Не виждам защо обявяването на контретна цена, трябва да е обвързано с обявяването също на "евентуални отстъпки". Въпрос на избор е... А и обявяването на цена по договаряне също си проси цигански пазарлъци... :dunno:
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Capoeira » Пет Юли 25, 2008 2:33 pm

В карйна сметка продавача иска да продаде стоката си щом като пуска обява в темата за Продажби, обратното не е вярно защото си има раздел за купувачи който търсят нещо специално. Потвърждавам че точно поради факта че цените в повечето обяви с "цена по споразумение" се определеят по циганския метод "ако ме кефиш, и ако днеска не съм в цикъл" ги пропускам и не ги считам за дори и интригуващи, ако толкова ви е страх че не знаете цената на стоката пуснете един търг с начална цена стъпка и краен срок и нека пазара сам определеи за колко е вашата стока.
В крайна сметка пазара в този форум е толкова слабо развит от гледна точка за правила и улеснение на двете страни. Ако питате мене един сравнително стабилен пазар с достатъчно ясни правила е този в hardwаrebg.com, където и без да е заключен за коментари не се стига до излизшен SPAM, а нещата който се продават там са в десетки пъти повече от тук. Ако някой е пазарувал от там знае какво точно говоря.
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Мнениеот bikerider » Съб Юли 26, 2008 12:26 am

Хъмм, интересно, защо всички автоматично решихте, че цената по договаряне автоматично е предпоставка за нечестна сделка? :dunno:

Например някой ако продава и е навит на пари в брой или бартер с доплащане, какво да пише отсега нататък - "цена Z лева или едно кормило + X лв или един курбел плюс Y лв ??? Тва по-добре ли ще бъде за пазара и за потенциалните купувачи? Не знам защо си мислите, че пазара ще спечели от тия административни регулации. Кое ще ми попречи да закова ниска цена за да събудя интерес и после да се договарям с всеки поотделно? Това правило с какво ще помогне освен да отблъсне хората, които искат да са по-гъвкави в офертите си?

Не че няма тарикати на дребно, даже май преобладават, но покрай сухото да се гори и мокрото е тъпо.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Съб Юли 26, 2008 12:52 am

Toва хубаво, ама поне да пуснат "Ориентировъчна цена: ХХХХ", за да може хората бързо да видят интересува ли ги въобще, или не. Все пак GSM разговорите пари струват.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Съб Юли 26, 2008 1:41 am

Еми то точно това значи гъвкавост - да се реагира на момента. Как мога да знам предварително (предлагайки кормило :)), че някой потенциален купувач търси и курбел, какъвто по случайност ми се намира, а той има венци, каквито аз търся? За какво ми е било да заковавам ориентировъчна цена, като после сме се договорили с купувача за бартер курбел и кормило за венци + доплащане. Не е невалидна сделка, нали? Защо трябва да се заковава пазара предварително в някаква рамка, това лично според мен напомпва цените, защото хората в такива условия се презастраховат и цените (официални или не) растат. Те ти още един щрих за чуденката цени/US vs. цени/EU ;)

После, все още стои проблема със реалния резултат от такова задължение. С удоволствие бих написал "ориентъровъчна цена", но това отново няма да предотврати горния трик - давам ниска ориентировъчна цена и после се пазаря. Пак не работи :)

Пусти административни мерки - ред, та ред. A проклетия пазар не ще и не ще да влезе в калъпа :roll2:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот WrathChild » Съб Юли 26, 2008 10:13 am

PtD написа:Toва хубаво, ама поне да пуснат "Ориентировъчна цена: ХХХХ", за да може хората бързо да видят интересува ли ги въобще, или не. Все пак GSM разговорите пари струват.


Ако трябва да се напише цена, тя не може да е ориентировъчна , а доста конкретна. Защото ако се напише по-ниска от евентуалната, клиента се захваща много сериозно за нея и няма мърдане (което е нормално все пак). Ако се напише по-висока, обявата се подминава, защото еди кой си , продавал същото , но по-евтино, макар и примерно с 3 лева. Освен това се губи и гъвкавостта , за която bikerider говори. А относно GSM разговорите - тези които се скръндзат за 70ст ( 2мин разговор) в името на сделка за поне 30 и нагоре пъти по-голяма стойност, не са с много висок потенциал на клиент .
Това не са предрасъдъци, а статистика, която съм натрупал за 4 години в пазара, докато продавам многобройните части на приятели, които не са в София (че тук по-лесно се получава) и смея да твърдя , че има доста истина в думите ми . :)
Sometimes the same is different but mostly it's the same.
Аватар
WrathChild
 
Мнения: 1193
Рейтинг: 1711
Регистриран на: Сря Ное 10, 2004 10:58 am
Местоположение: България

Мнениеот Capoeira » Чет Юли 31, 2008 8:52 am

70ст. за 5-6 оферти по договаряне са 4-5 лева които аз изкарвам с труд освен това аз няма да съм единствения обадил се и по отзи начин набутвате бая хора. Пишете си цената на която го продавате, пишете си че може да се коментира, а това че може и бартер да се направи може пак да си го допишете пишете че може да има бартер за един какъв компонент плюс доплащане от нечия страна в зависимост от офертите. Въобще за да оправдаете единичните случай в който общия модел на обява не е достатъчно удобен, сме принудени да се занимаваме с поне дозина малоумни продавачи който найстина не знаят какво искат и се натоварват значително превъзхождащия брой купувачи.
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025


Назад към За пазара

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 75 госта