Казус относно провеждането на сделки във Форум-Пазар

Тук са Правилата на пазара. В този форум можете да отправяте молби, забележки, съобщения и др. подобни до модераторите на Пазара.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5

Модератор: Модератори в пазара

Казус относно провеждането на сделки във Форум-Пазар

Мнениеот rarekin » Вто Ное 06, 2007 7:30 pm

Уважаеми Съфорумци,

използвам възможността, за да се обърна към аудиторията на МТБ-БГ, с цел да си изясня, кога една сделка, уговорена с устно споразумение, може да се счита за сключена (според всеки от вас и съобразно представения казус)?

Казус: Даден участник в пазара ( X ) обявява един велокомпонент за продажба във Форум-Пазар на определена цена (примерно 100 лева). С продавача се свързва кандидат-купувач ( Y ) и след известен спор относно цената и двете страни се съгласяват, че ги устройва цената 80 лева. Двамата фиксират дата/час, за да се осъществи покупко-продажбата. След като уговорката между X и Y вече е направена се появява втори купувач ( Z ), който предлага на X да му заплати за обявения велокомпонент на първоначално предложената цена (100 лева).

Въпрос: Кога сделката може да се смята за валидно сключена (според вас ( със произтичащите от това последици ))?

А. Когато се осъществи реалната покупко-продажба.
Б. Когато е постигната устната договорка за цената на продаваната стока, времето и мястото за действителната покупко-продажба.

Отговора на този въпрос касае последващите възможни варианти, които се откриват пред X.

P.S. Случая е чисто хипотетичен.
P.S.S. Тук не визирам различните вариации по темата. Знам, че има много варианти, които биха могли да се дискутират, както и знам, че има множество развития на посочената ситуация. Въпроса няма за цел да установи абсолютната истина (така и така такова нещо няма ) а само да подскаже какви са личните разбирания по въпроса на всеки, който би изразил мнението си тук. Предварително ви благодаря за мненията, които ще бъдат постнати :) :agree:
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот Droze » Вто Ное 06, 2007 7:53 pm

При положение, че участник Х в пазара се е съгласил на 80лв като цена, която го устройва и има устна уговорка с второ лице Y, той би трябвало да отклони предложението на лицето Z. Става въпрос за елементарни отношения. Постигне ли се консенсус по цената и условията на продажба, би трябвало самата сделка да е сключена - остава само да се извърши размяната (обикновено пари срещу предмет)
Другото е грозна работа :dunno:
Аватар
Droze
 
Мнения: 181
Рейтинг: 1499
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 2:13 pm

Мнениеот outfaced » Вто Ное 06, 2007 8:15 pm

всичко опира до човешки взаимоотношения и това кой как ги разбира

... или до съд

независимо дали става дума 100 или 100 000
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Admin » Вто Ное 06, 2007 8:23 pm

Има юридически отговор на въпроса и той е, че сделката в този случай е сключена в момента на постигане на съгласие. Т.е. продавачът не е постъпил коректно, не е изпълнил задължението си, произтичащо от сключения договор.
Но и аз смятам, че за подобни дребни казуси елементарната коректност в отношенията между хората е по-важна. Дето се вика, ако не друго, трябваше продавачът да предложи и на първоначалния си купувач да я купи на по-високата цена.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот kotka12 » Чет Ное 08, 2007 10:13 am

каква коректност
какви 5 лева
когато работиш със зрели хора няма проблем
но в повечето случаи
се занимаваш с келеши
дето не знаят какво искат
не знаят защо го искат
и прочее
да не говорим за обяви
в които изобилства от неколкократно избушвани шокове
и заварявани рамки
които са предтсавяни за перфектни
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот jivkonik » Чет Ное 08, 2007 10:50 am

Няколко пъти съм продавал под обявената цена в обявата ми, пращал съм по куриер в друг град нещата на непознати за мен съфорумци, които първи са ме потърсили относно обявата и сме се договорили за по-ниската цена и условията на получаване. В повечето случаи съм имал следващ "клиент" от София, готов да даде цялата сума от обявата и да не се занимавам с курирери. Отказвал съм му, с уговорката, че ще го потърся, ако предния човек, с когото съм се договорил вече се откаже!
Смятам, че съм постъпвал правилно - за още 5- 10 лв от цената не бих се "циганил"и отстъпил от дадена вече уговорка! Елементарната човешка етика го изисква! ;) :agree:
Не съм купувал много неща от форума, но тези, които съм взимал са били от също като мен коректни продавачи, държащи на уговорката ни, за което им благодаря! :beer:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот rarekin » Вто Ное 13, 2007 6:58 pm

Благодаря на всички, които взеха отношение по казуса :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: . И аз също смятам, че спазването на договорката е въпрос на почтеност :agree:
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот Teodor40 » Вто Ное 13, 2007 8:28 pm

Да, и аз до скоро бях така. Вече щом не ми е приятел, нищо не се запазва, нищо не се губи от моя страна. И за това са виновни келеште, дето само знаят да искат все едно съм им мама и тати, и съм длъжен да им угодя на всяка цена. Голяма част от съфорумниците ги познавам, с точните и аз съм точен, с другите-няма смисъл.
Клуб и вело училище http://gravity-bike.com/
Аватар
Teodor40
 
Мнения: 3019
Рейтинг: 1896
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 1:44 pm
Местоположение: Сен Тропе


Назад към За пазара

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 84 госта